טיפול בחסימה של עורקי הקרוטיד בצוואר

עורקי הקרוטיד, הקרויים גם עורקי התרדמה, הם שני כלי דם גדולים המהווים חלק מעורקי הצוואר ומספקים דם מחומצן לחלק הקדמי של המוח, אותו חלק שבזכותו אנו חושבים ומדברים. חלק זה של המוח מאפיין גם את האישיות שלנו, הפעולות שלנו וכן התנועתיות ומערכת החישה. תוכלו להרגיש את הדופק שלכם בעורקי הקרוטיד אם תניחו את קצות האצבעות בשני צדי הצוואר, ממש מתחת לקו הלסת.

עורקי הקרוטיד, הקרויים גם עורקי התרדמה, הם שני כלי דם גדולים המהווים חלק מעורקי הצוואר ומספקים דם מחומצן לחלק הקדמי של המוח, אותו חלק שבזכותו אנו חושבים ומדברים. חלק זה של המוח מאפיין גם את האישיות שלנו, הפעולות שלנו וכן התנועתיות ומערכת החישה. תוכלו להרגיש את הדופק שלכם בעורקי הקרוטיד אם תניחו את קצות האצבעות בשני צדי הצוואר, ממש מתחת לקו הלסת.

חסימה או היצרות של עורקי הקרוטיד נגרמת לרוב כתוצאה מהצטברות או רובד של חומרים שומניים ופסולת כולסטרול. חסימה של עורקי הקרוטיד היא למעשה חסימה מלאה של העורק ועלולה להגביר את הסיכון לשבץ, שהוא הגורם השלישי לתמותה בארה"ב.

כיצד מתפתחת חסימה של עורקי הקרוטיד?
כמו במקרה של עורקים המספקים דם ללב, כך גם עורקי קרוטיד עלולים לפתח התקשחות עורקים בחלקם הפנימי של כלי הדם. עם הזמן, הצטברות של חומרים שומניים וכולסטרול מצרה את עורקי הקרוטיד. בעקבות זאת, זרימת הדם למוח קטנה, והסיכון לשבץ עולה.
שבץ, או בשמו הנוסף "התקף מוח", דומה למעשה להתקף לב. הוא מתרחש כאשר אין זרימת דם לחלק מהמוח, ואם אי זרימת הדם נמשכת יותר מ- 3-6 שעות, הנזק הוא לרוב בלתי הפיך.

שבץ עלול להתרחש כאשר:

  • ישנו קרע בעורק המגיע אל המוח
  • חלק מההצטברות שנוצרה מתנתקת ומגיעה לעורקים הקטנים במוח
  • נוצר קריש דם החוסם את העורק

חשוב לציין כי שבץ עלול להתרחש גם בעקבות מצבים אחרים מלבד חסימה של עורקי הקרוטיד.

ניתוחים לטיפול בקרוטיד
אם קיימת היצרות משמעותית או חסימה של עורק הקרוטיד, ניתן לבצע הליך כירורגי לפתיחת העורק. הליך זה מגביר את זרימת הדם למוח במטרה למנוע שבץ עתידי. היוועצו עם הרופא שלכם לגבי החלופה המתאימה ביותר עבורכם:

  • ניתוח צווארי בקרוטיד
    אנדארטרקטומיה (CEA) – ההליך הכירורגי הנפוץ במקרים של קרוטיד או שבץ קל המתבצע בהרדמה מלאה.  מבצעים חתך בצוואר באיזור החסימה, מבודדים את העורק ומסירים באופן כירורגי את ההצטברות הקיימת והחלקים הפגועים. לאחר מכן, העורק נתפר חזרה על מנת לאפשר זרימה טובה של דם אל המוח. היתרונות והסיכונים של הליך זה תלויים בגיל המטופל, במידת החסימהובאם המטופל עבר שבץ או לא.
  • החדרת תומכן (סטנט)
    אפשרות זו היא חדשה יותר ופולשנית פחות מהקודמת. בהליך זה, מבוצע נקב קטן במפשעה, כאשר קתטר ייעודי למטרה זו מוחדר לאזור, לצורך הרחבת עורק הקרוטיד. לאחר ההחדרה, ינופח קצה של בלון קטן למשך מספר שניות, לפתיחת העורק. אחר כך, ימוקם תומכן בעורק ויורחב על מנת לשמור על העורק פתוח. התומכן הוא צינורית מתכת קטנה התומכת בעורק, מתוכו ונשארת בעורק לצמיתות.

הליך זה הוא חדש יותר ולכן אין עדיין תמימות דעים לגבי היכולת שלו למנוע שבץ בעקבות חסימה של עורק הקרוטיד.

מומחים

יעקב שניידרמן

כירורג בכיר, מנתח כלי דם, חוקר מחלות כלי דם ומנהל המחלקה היוצא בכירורגיית כלי דם, המרכז הרפואי שיבא, תל השומר