ננו נייף – טיפול חדיש בסרטן הכבד והלבלב

טכנולוגיית הננו נייף היא חוד החנית הטכנולוגי של ניתוחים חדשניים בתחום הטיפול בסרטן הלבלב והכבד. אסיא מדיקל גאה להודיע על אימוץ טכנולוגיה חדשנית זו בהצלחה, ושמחה לבשר כי הניתוח הראשון בבית החולים אסותא בטכנולוגיית הננו-נייף בוצע במרכז הרפואי של אסיא מדיקל כבר במהלך חודש מאי.

אנו גאים להיות אחד המרכזים הראשונים והיחידים בארץ להציע ניתוחים אלה, המשלבים שימוש בטכנולוגיה המתקדמת של הננו-נייף.  

כל מה שרציתם לדעת על טכנולוגיית ננו נייף – טיפול חדיש בסרטן הכבד והלבלב ולא העזתם לשאול:
בשנים האחרונות חל גידול בשימוש בטכנולוגיות חדשות לצורך טיפול בגידולים סרטניים בכבד ובלבלב. אחת הטכנולוגיות הינה ניתוח באמצעות מכשיר הננו נייף, אשר נמצא בשימוש במרכזים ספורים באירופה ובארה"ב וכעת גם בישראל. נתונים מחקריים מצביעים על כך כי סרטן הלבלב מהווה גורם רביעי במקרי התמותה בעולם כתוצאה ממחלה ממארת. הטיפול המיטבי בסרטן הלבלב הינו כירורגי, כלומר כריתת הגידול. רק כחמישית מהחולים עם סרטן הלבלב ימצאו מתאימים לניתוח, כאשר ל- 40% מהחולים תהיה מחלה גרורתית, כלומר לא יופנו לניתוח וב-40% מהנותרים המחלה המקומית תהיה במצב מתקדם שבו יהיו מעורבים כלי דם חיוניים, מה שימנע את האפשרות של כריתה כירורגית.

בעשור האחרון פרצה לעולם הרפואה שיטה מהפכנית וחדשה (irreversible electroporation) – IRE – nano knife: חירור בלתי הפיך של קרום התא).
בעבר, גידולים שעירבו את וריד השער (הוריד המוביל דם מהמעיים לכבד), נחשבו ללא נתיחים, אולם כיום עם התפתחות הטכניקות הכירורגיות אנו יכולים בחלק מהמקרים לכרות את הגידול ביחד עם חלק מהוריד ולשחזר אותו.

מהם היתרונות של ניתוחי הננו נייף?
ובכן, טכנולוגיית הניתוחים באמצעות הננו נייף משמשת לטיפול בגידולים מתאימים שאינם ניתנים לכריתה עקב קרבתם הרבה לכלי דם הן בכבד והן בלבלב. טכנולוגיה זו משתמשת בזרם חשמלי במתח גבוה, אשר גורמים לשינויים חשמליים בקרום התא וגורמים לפגיעה בלתי הפיכה בהמשכיות ואטימות הקרום, דבר המוביל למוות תאי. טכניקה זו משמשת להרס גידולים הנמצאים במגע אינטימי עם כלי דם, דרכי מרה או דרכי שתן. השימוש בננו נייף מיועד בעיקר לטיפול בגרורות הנמצאות בקשר אינטימי עם כלי דם חיוניים בכבד, שעד היום, ללא מכשיר זה לא ניתן היה לבצע בהן את הניתוח.

כיצד בדיוק זה מתבצע?
הניתוח מתבצע תוך מעקב אולטרסאונד תוך ניתוחי לאחר תכנון מוקדם לפי גודל וצורת הגידול. מחדירים מספר מחטים (בין 3 ל 6, תלוי בגודל הגידול) והמכשיר מעביר את הזרם בין המחטים תוך כדי שהוא מסונכרן עם המוניטור הלבבי, בכדי למנוע הפרעות קצב. התוצאות מרשימות במיוחד: אצל החולים שנותחו עד כה בשיטה הננו נייף, הניתוח עבר ללא סיבוכים. בעתיד הקרוב צופים חוקרים כי יהיה שימוש בננו-נייף גם בגידולי לבלב לא נתיחים.

השימוש בננו-נייף אינו מיועד רק לניתוחים פתוחים, אלא שכבר בעתיד הקרוב ניתן יהיה להשתמש במכשיר גם בניתוחים לפרוסקופיים. באמצעותו ניתן יהיה להגיע לגידולים בעזרת סיטי ואולטרסאונד. קיימות מערכות ניתוב [ Navigation ] אשר מבצעות אינטגרציה של בדיקות CT ו MRI ביחד עם אולטרסאונד ומאפשרות מיקום מדוייק של המחטים ביחס לגידול וכלי הדם.

מומחים

ד"ר ברק בר זכאי

מנהל המחלקה לכירורגיה הפטוביליארית במרכז הרפואי קפלן רחובות