פיתרון חדשני ומהפכני: קוצב להסדרת אי-שליטה בסוגרים

אי שליטה בסוגרים, בייחוד כשמדובר במצב כרוני, היא תופעה מוכרת בקרב נשים וגברים ושכיחותה עולה עם הגיל באופן משמעותי. אובדן השליטה מלווה בדרך כלל בתחושות קשות של בושה, הסתרה והשפלה ולכן ברוב המקרים תהיינה השלכות על אורח החיים. נתקלנו לא מעט בגברים ונשים שהתמודדו עם הסימפטומים באופן של הסתרה ואי דיווח על מצבם, ומכאן גם באה תחושת התסכול כי אין פתרון או מוצא.

ובכן, הרשו לנו להרגיע ולבשר לכם כי זהו לא המצב. פתרון חדשני ישנה את אורח חייכם ומעתה תוכלו לנשום לרווחה ולהיות רגועים. במקרים של אי שליטה בסוגרים קיימים מספר טיפולים הנקראים טיפולי "קו ראשון", אך לא נפרט עליהם כרגע, שכן נרצה לפנות את הבמה לפתרון עבור מי שטיפולי "קו ראשון" לא סיפקו את המענה הראוי.

 אז איך זה עובד?
הנוירומודולציה הסקראלית עוצרת מסרים הנשלחים משלפוחית השתן המצויה בפעילות יתר אל המוח, וכך בעצם  היא מאותתת על הצורך להטיל שתן.
הנוירומודולציה הסקראלית פועלת על ידי שליחה מתמדת של אימפולסים אלקטרוניים לעצבים השולטים על הטלת השתן. אימפולסים אלו מיוצרים על ידי התקן קטן, דמוי קוצב, הקרוי מחולל. מדובר, למעשה, באלקטרודה המוחדרת מתחת לעור, ומעבירה אימפולסים אלו לעצבי העכוז.
מאחר שנוירומודולציה סקראלית לא פועלת בכל המקרים, ניתן לנסות אותה קודם על ידי שימוש חיצוני במחולל, לאחר מיקום האלקטרודה מתחת לעור בהליך כירורגי פשוט ביותר. אם המחולל משפר משמעותית את הסימפטומים, ניתן לעבור לשלב הבא ולהשתילו באופן קבוע.

חשוב לדעת
ניתוח להשתלת הקוצב מבוצע באסיא מדיקל תחת הרדמה מקומית ותרופות הרגעה. אחריו, יתבצע מעקב אחר התגובה לגירוי במשך 2-3 שבועות.. במידה ויחול שיפור משמעותי בשליטה על הסוגרים יוחלט על השתלת הקוצב הקבוע.
משך הפעילות של הקוצב המושתל, היא מספר שנים. לאחר סיום תוחלת החיים שלו, ניתן להחליף את הבטריה בהליך כירורגי פשוט למדי.
רמת הגירוי של הקוצב ניתנת לשליטה ע"י הרופא ואפילו על ידכם בעזרת שלט ידני הניתן לכיוון בכל רגע.

הליך השתלת הקוצב מתבצע במסגרת אישפוז יום ולא נדרש אישפוז לילה. במהלך הימים שלאחר השתלת האלקטרודה מתבצע מעקב על ידי הטכנאית לוודא שהקוצב החיצוני פועל כראוי. המחולל אינו גורם לכאב ועשוי לשפר את השליטה על הסוגרים או להעלים אותם לחלוטין בקרב 80% מהמקרים.
עוד חשוב לדעת, כי ניתן להסיר את המחולל בכל עת.

לחיות עם קוצב לשליטה בסוגרים

  • מעבר בגלאי מתכות – אינו דורש התנהלות מיוחדת מאחר ומדובר בקוצב הזהה לקוצב לב.
  • לא ניתן להבחין בקוצב דרך הבגדים, ולא ניתן לשמוע אותו (שכן אינו משמיע רעש)
  • ניתן לטוס טיסות ארוכות עם הקוצב, ללא כל בעיה
  • אסור לבצע בדיקת MRI באזור שבו מושתל הקוצב. במיקרה זה יש להמנע מ- MRI של האגן אך אין בעיה בביצוע MRI של חלקים אחרים בגוף.
  • ניתן לשהות בגבהים עם הקוצב. עם זאת, במידה ואתם מעוניינים לבצע פעולות אקסטרים כמו טרקים, סקי, או צניחה חופשית, יש לקחת בחשבון אילו תנועות פיזיות כרוכות בפעילות, על מנת למנוע עומס יתר על המערכת.
  • ניתן לצלול עם הקוצב עד לעומק של 10 מטרים. מעבר לכך, אין זה מומלץ.
  • ניתן להיכנס לסאונה או לג'קוזי עם הקוצב, אך אם אתם מרגישים תחושת חום מקומית סביב הקוצב, צאו מסאונה או הג'קוזי, שכן טמפרטורות גבוהות עלולות לקצר את חיי הסוללה.
  • ניתן להשתמש במחשב עם הקוצב.

מומחים

ד"ר גיל לוי

כירורג בכיר ומנתח באסיא מדיקל ומומחה בטכניקות מתקדמות בניתוחי רצפת האגן.