רובוטים לעזרת הנשים

הטכנולוגיה הרובוטית המתקדמת ביותר משמשת כיום גניקולוגים לביצוע ניתוחים כירורגיים חשובים. פרופ' ליאור לבנשטיין, גניקולוג ואורוגניקולוג בכיר באסיא מדיקל, מסביר כיצד הרובוט משפר את חיי המטופלות שלו

ניתוחים גניקולוגיים, דוגמת ניתוחים לטיפול בצניחת איברי האגן, ניתוחים לכריתת שרירנים מהרחם או כריתת רחם, הן פעולות מוכרות וידועות שחלק מהנשים נאלצות לעבור במרוצת חייהן. מדובר בניתוחים מורכבים המבוצעים באזור רגיש וכרוכים בפתיחת חלל הבטן, מה שדורש אשפוז ממושך והתאוששות ארוכה בבית.

עם השילוב של הטכנולוגיה הרובוטית במרכזים רפואיים ובתי חולים ברחבי הארץ, המציאות הזו הופכת לנחלת העבר. "אנו שואפים לבצע את הניתוחים עם פחות סיבוכים ככל הניתן ועם משך התאוששות הקצר ביותר", מסביר פרופ' ליאור לבנשטיין, מומחה לגניקולוגיה ומיילדות וכירורגיות שיקום רצפת האגן (אורוגניקולוגיה). והרובוטים, הוא מוסיף, עונים בדיוק על הצורך הזה.

 התאוששות מהירה ביותר
טכנולוגיה רובוטית הופכת להיות אט אט לחלק מהחיים שלנו. ידוע כבר שטכנולוגיה זו משמשת יצרני רכב לבנות כלי רכב חדשים, ובשנים האחרונות היא נכנסת לעולם הרפואה. "הרובוט הוא אמצעי המאפשר לעשות את הניתוחים בצורה הרבה יותר מדוייקת, עם יכולת לעשות פעולות באזורים יחסית צרים ולא נגישים, וללא צורך בפתיחת הבטן".

לצורך הבנת החשיבות של השימוש בטכנולוגיה הזו בחדר הניתוחים, מספר פרופ' לבנשטיין על הניתוחים לטיפול בצניחת רחם. "30-40% מכלל הנשים בגילאי 50-60 סובלות מצניחת רחם. זו תופעה שהשכיחות שלה עולה עם הגיל, והיא קשורה בחוזק הרקמות, מספר הלידות הנרתיקיות, גנטיקה והשמנת יתר. רק שליש מהנשים הסובלות מכך פונות בשלב כזה או אחר לייעוץ רפואי ו-10% מכלל הסובלות מהבעיה עוברות ניתוחים בשלב מסוים. זו תופעה הגורמת לחוסר נוחות, לפגיעה ביכולת לקיים יחסי מין ולפגיעה בדימוי האישי.

"בעבר מקובל היה לעשות ניתוחים שכללו פתיחת בטן, מה שדרש אשפוז של 5-7 לילות, ולאחר מכן משך התאוששות ארוך בבית עד שמתאפשר לחזור לעבודה ולפעילות גופנית.

"בניתוח שעושים כיום אנו מקבעים את צוואר הרחם, הרחם כולו או רק את הנרתיק בכך שאנו מחדירים דרך חור מזערי שעושים בבטן, רשת, ופורשים אותה כך שתוכל לעגון את דפנות הנרתיק ולתת תמיכה טובה. איכות הניתוח, הנחשב מורכב יחסית, היא גבוהה ביותר.
בדרך כלל יופיע דימום מזערי לאחר הניתוח אך משך ההחלמה הוא קצר מאוד ויכלול לילה אחד בלבד.

מאות ניתוחים בישראל
הטכנולוגיה הרובוטית נכנסה לשימוש בתחום זה בשנת 2005. שלוש שנים לאחר מכן היא הגיעה לישראל וכיום נעשה בה שימוש במרכזים רפואיים שונים. מאות אלפי ניתוחים נעשים בדרך זו בכל רחבי העולם, מספר פרופ' לבנשטיין, וכל העת נעשים שיפורים ההופכים את השימוש בטכנולוגיה הרובוטית ליעילה יותר.  "ביצענו מספר רב של ניתוחים בישראל בשנים האחרונות ורק במקרים נדירים ביותר נדרשנו לפתוח את חלל הבטן. שאר הניתוחים מבוצעים בעזרת הטכנולוגיה הרובוטית".

 פרופ' ליאור לבנשטיין הינו מומחה לגניקולוגיה ומיילדות וכירורגיות שיקום רצפת האגן (אורוגניקולוגיה), גניקולוג ואורוגניקולוג בכיר באסיא מדיקל וסגן מנהל מחלקת נשים ויולדות ואחראי השירות האורוגניקולוגי בקריה הרפואית רמב"ם.