שחזור שד לאחר סרטן השד

חולות בסרטן השד מתמודדות פעמים רבות עם שאלות הקשורות בדימוי גוף לאחר ניתוח כריתת שד. האם לעבור כריתה מלאה או חלקית? כיצד אדע איזה שחזור מתאים לי? האם כדאי לעשות שחזור? פרופ\' הלר כמומחה לכירורגיה פלסטית וכירורגיה כללית עונה על השאלות ומנסה לספק מידע ולעשות קצת סדר בכל המידע המועבר לחולות עם קבלת האיבחון וההחלטה על כריתת שד.

מאת: פרופ' ליאור הלר כרורג פלסטי בלידי אסיא מקבוצת אסיא מדיקל

האם אני מועמדת לשחזור שד?
כל אישה שעוברת כריתת שד מלאה או חלקית של השד, הופכת להיות מועמדת לשחזור השד. ההחלטה האם לעשות שחזור שד או לא היא לגמרי בידי המטופלת. המקרים בהם לא מומלץ לבצע שחזור שד הם מקרים בהם השחזור עלול לסכן את בריאות המטופלת או מעכב בצורה משמעותית את הטיפול האונקולוגי. מטופלות הנכללות בקבוצה זו הן נשים עם מחלות רקע כמו מחלת לב איסכמית, מחלות ראייתיות, או בעלות גידולים אחרים.
בדרך כלל מטופלות אלה יופנו להערכה ע"י מרדים אשר ייתן את חוות דעתו לגבי האפשרות לעבור את השחזור בביטחון רפואי.

האם שחזור השד מורכב מפרוצדורה כירורגית אחת?
שיחזור השד הוא תהליך המורכב משניים עד שלושה ניתוחים, כשהדבר תלוי בדרך כלל בשיטת השחזור שבה נוקטים.
הניתוח הראשון הוא המורכב ביותר וההתאוששות ממנו ארוכה יותר מהאחרים. יחד עם זאת שחזור אינו מאריך בצורה משמעותית את תקופת ההתאוששות שממילא דרושה לאחר ניתוח כריתת השד.

האם קיימת יותר משיטת שחזור אחת?
קיימות מספר שיטות לשחזור השד, כשהשיטה הנפוצה ביותר מבוססת על החדרת שתל באזור השד בזמן ביצוע המסטקטומיה. שיטה זו תלויה בנוכחות עור בכמות מספקת שתאפשר כיסוי טוב של השתל. כאשר כמות העור מוגבלת עקב הכריתה, ניתן להשתמש במותחן (שתל ריק עם נפח קטן) המוכנס לאזור השד בזמן הכריתה. את המותחן מנפחים במשך חודשיים שלושה עד להשגת נפח שד התואם לגודל השד השני. לאחר מכן מבוצעת החלפה של המותחן עם שתל קבוע (שעשוי בדרך כלל מסיליקון)
שיטה שנייה מבוססת על שימוש בעור ושומן הנמצאים בדופן הבטן ומועברים יחד עם חלק קטן משריר מאזור דופן הבטן אל אזור החזה. שומן זה בשילוב עם עור דופן הבטן מאפשר את יצירת השד החדש. שיטה זו מורכבת יותר משום שנדרש חיבור בין כלי דם קטנים, אך התוצאה נראית טבעית יותר.
השיטה השלישית מבוססת על העברת עור ושריר מאזור הגב האחורי והכנסת שתל מתחת למתלה זה.

האם כל אישה מתאימה לכל שיטות השחזור?
בחירת אופן שחזור השד נעשה ע"י המנתח הפלסטי ביחד עם המטופלת
הגורמים המשפיעים על אופן השחזור הם: רצון המטופלת, מבנה גופה, מבנה וגודל השדיים, ומצבה הבריאותי.בהתחשב בגורמים אלה ישנן מטופלות המתאימות לכל צורות השחזור וישנן מטופלות המתאימות רק לאחת או שתיים מהשיטות שתוארו.

האם כדאי לעשות שחזור שד אוטולוגי (מדופן הבטן) כדי "להרוויח" מתיחת בטן?
לעתים אנו פוגשים מטופלות הגורסות שכדאי לעשות שחזור שד עם רקמה מדופן הבטן בכדי "להרוויח" מתיחת בטן. זהו שיקול מוטעה לבחירת שיטת השחזור מכיוון ששחזור השד בשיטה זו דורש ניתוח מורכב, כאשר ניתן להשיג מתיחת בטן בניתוח הרבה יותר פשוט. בכלל חשוב שלמטופלות המגיעות לשחזור שד יהיה סדר עדיפויות ברור, כשריפוי המחלה נמצא בעדיפות הראשונה והשגת סימטריה בשחזור השד הוא בעדיפות השנייה.

האם כדאי לעשות את שחזור השד באופן מידי (בזמן הכריתה) או בשלב מאוחר יותר לאחר השלמת הטיפולים האונקולוגים?
ניתן לבצע שחזור שד באופן מידי, כלומר בזמן ניתוח כריתת השד או בשלב מאוחר יותר לאחר סיום הטיפולים האונקולוגיים (כימותרפיה והקרנות). שחזור שד מידי נותן תוצאות אסטטיות טובות יותר,והסיבה לכך נעוצה בעובדה שניתן להשתמש בעור המקורי של השד. במידה ולא עושים שחזור מידי, עור זה מתכווץ ולמעשה הולך לאיבוד או שיידרש למתוח אותו מחדש בשלב מאוחר יותר.

שחזור שד לאחר סרטן השד- האם השד המשוחזר יראה כמו השד הטבעי?
מטרת שחזור השד היא לאפשר למטופלות להרגיש בנוח עם גופן, בין אם הן לבושות ובין אם הן עם בגד ים. אין ספק שכאשר פלג הגוף העליון חשוף ניתן להבחין בצלקות, אך חשוב לציין כי אלו מתרפות היטב עם הזמן.
התאמת השד המשוחזר לשד השני הוא אתגר כירורגי, ולעיתים כאשר החזה חשוף ניתן להבחין בהבדלים בין השדיים. על כן המטרה העיקרית היא לאפשר סימטריה באזור השדיים כאשר החולה לבושה עם טריקו, חולצה או חזייה.

האם מבחינה אסטטית יש להעדיף כריתה מלאה ושיחזור על פני כריתה חלקית?
ישנם מצבים בהם ניתן להשיג טיפול אפקטיבי בסרטן השד ע"י כריתה חלקית והקרנות או לחלופין באמצעות כריתה שלמה. כמובן שברוב המקרים הנשים יעדיפו כריתה חלקית אך כשהשד קטן או אזור הכריתה נמצא במרכז השד, כריתה חלקית עלולה להסתיים עם דפורמציה משמעותית של השד. לכן במקרים אלה מומלץ לשקול כריתה שלמה של השד עם שחזור מכיוון שהתוצאה הקוסמטית תהיה טובה ועדיפה על כריתה חלקית. כמובן שבסופו של דבר ההחלטה היא של המטופלת ומושפעת מגורמים רבים כמו הרצון לשמר רקמת שד מקורית.

האם שחזור השד יכול להקשות על גילוי גידול חוזר?
שחזור השד אינו מקשה על מעקב השד באותם מקרים בהם יש חשש לחזרה של הגידול. השתלים ממוקמים בדרך כלל מתחת לשריר ולכן רקמת השד והעור נדחפים קדימה כך שאם גוש חדש יופיע בשד המשוחזר הוא יהיה קדמית לשתל ויהיה קל לגילוי. כאשר מדובר בשחזור עם רקמה עצמית מדופן הבטן ניתן לבצע מעקב קליני ע"י הרופא המטפל או להשתמש באולטרה-סאונד.

האם בשנים האחרונות יש חידושים בתחום שחזור השד?
בשנים האחרונות קיים שימוש נרחב ביריעות של רשתות ביולוגיות כמו אלודרם המאפשרות שחזור שד עם שתלים בשלב אחד וגם מאפשרות עיצוב טוב יותר של השד. חידוש נוסף כרוך בשימוש של הזרקת רקמת שומן עצמונית לאזורים בשד להם אנו רוצים לתת נפח וצורה.

האם שחזור השד מוסיף למורכבות הניתוח ולסיבוכים שלאחר הניתוח?
אין ספק שככל שמוסיפים פעולות ניתוחיות, כך עולות האפשרויות לסיבוכים שלאחר ניתוח. יחד עם זאת, במשוואה של עליה פוטנציאלית בכמות הסיבוכים כנגד שיפור בדימוי העצמי הקשור לשחזור השד המאזניים נוטים לטובת ביצוע שחזור השד. מס' רב של מחקרים הוכיחו שנשים שעברו שחזור שד חזרו יותר מהר לחיים נורמליים מבחינת תפקוד בחברה ובמשפחה.

מומחים

פרופ' ליאור הלר

כירורג פלסטי בכיר, ליידי אסיא, אסיא מדיקל