אי פריון גבר

אחד מכל 7-8 זוגות מתמודד עם בעית פריון, שעל פי ההגדרה המקובלת –מדובר בחוסר יכולת להרות אחרי שנה של קיום יחסי מין לא מוגנים. בכ-50% מהמקרים מקור הבעיה הנה בגבר. הסיבות לבעית הפריון הנן מגוונות ורבות, החל מספירת זרע נמוכה, תפקוד אשך לקוי וחסימות ברמות שונות המונעות מעבר של זרע. סיבות נוספות יכולות להיות קשורות לפציעות שונות, מחלות כרוניות , אורח חיים, סיבות גנטיות ובעיות נוספות שיכולות לפגוע בפריון הגבר.
הקושי להרות יכול להיות תהליך מלחיץ ומתסכל עבור שני בני הזוג, אך חשוב לזכור שאבחון מהיר וטיפול נכון עשויים לקצר את הדרך ולהביא לתוצאה הרצויה, הריון.
מה הם התסמינים לאי פריון?
למעשה, כמעט אף פעם אין תסמינים למעט אי כניסה להריון. במקרים מסויימים, ידוע לגבר על בעיה גנטית או מבנית שיכולה להיות קשורה לפריון, או מחלה כרונית, כגון סוכרת, או שימוש בטיפולים מסויימים שיכולים לגרום לבעיית פריון (כגון טיפול בסרטן, כריתת אשך, אשך טמיר ועוד)
מצבים נוספים:בעיות בתפקוד מיני,חשק מיני,וכן בעיות זיקפה ושפיכה.
וריקוצלה- ורידים מורחבים מעל האשך שיכולים גם הם להשפיע על פוריות.
דלקות בדרכי השתן או הערמונית, זיהומים שונים בדרכי המין.
וכן תסמינים פחות נפוצים כגון: גדילת שדיים, תתרנות (אובדן חוש הריח), בעיות הורמונליות, ירידה או היעדר שיער פנים וגוף.
מתי כדאי לפנות לרופא\ה?
על פי ההגדרה המקובלת, כאשר מנסים להכנס להריון מעל שנה ללא שימוש באמצעי מניעה. אולם גם לאחר מספר חודשים ניתן להתחיל בברור במיוחד אם מדובר בגיל מעל 35. צריך לקחת בחשבון שבירור עשוי לקחת זמן הן לגבר והן לאישה ולכן אפשר ורצוי להתחיל קודם לכן בחשד לבעיה, כגון: בעיות בתפקוד המיני, כאבים, אשך בודד, הסטוריה של דלקות שתן.ערמונית, טיפולים תרופתיים העשויים לפגוע בפוריות או מחלות כרוניות.

אז למי פונים?
רצוי לפנות במקביל, האישה לגניקולוג\ית מומחה\ית בפוריות האישה.
והגבר לאורולוג\ית אנדרולוג\ית שהתמחה בפוריות הגבר – מהלך שעשוי לחסוך זמן ועוגמת נפש לזוג.

הסיבות האפשריות לבעיה בפוריות הגבר?
וריקוצלה- "דליות האשך"- הרחבה של הורידים המנקזים את האשך. לא ברור לגמרי מה הסיבה שהרחבה זו גורמת לבעית פריון, וישנם מספר הסברים לכך, אולם זוהי הסיבה הנפוצה ביותר ההפיכה אשר גורמת לבעית פריון.כלומר ניתנת לתיקון בניתוח יחסית פשוט עם תוצאות טובות העשויות לשפר את ספירת הזרע.

זיהומים- זיהומים שונים עשויים לפגוע בספירות הזרע ןלעיתים אף לגרות להצטלקות וחסימה שמונעת מעבר זרע. כולל דלקות ביותרת האשך אפידידמיטיס, דלקות אשך- אורכיטיס, וכן מחלות זיהומיות נוספות כגון זיבה, עגבת אידס, קלמידיה.חשוב לציין שגם אם צינוריות הזרע נחסמו, עדיין ברוב המיקרים ניתן עדין להפיק זרע מהאשך באופן ניתוחי.

בעיות שפיכה (אג'קולציה)- שפיכה אחורית של זרע- מצב בו זרע נפלט לשלפוחית השתן במקום להיפלט החוצה.עשוי להיגרם במצבים שונים:סכרת, פגיעות עמוד שדרה,ניתוחים שונים באזור השלפוחית, הערמונית והשופכה.

גידולים – גידולים סרטניים העשויים לפגוע באופן ישיר, גידולים באשך וכן גידולים במערכות אחרות בגוף שיכולים לפגוע בייצור הזרע, אם ע"י שינויים הורמונליים או כתוצאה מהטיפולים כגון:קרינה כמותרפיה הפוגעים בייצור הזרע.

אשך טמיר- מצב בו בחיים העובריים אשך אחד אוש ניהם לא משלימים את הירידה לשק האשכים ונותרים בבטן או בתעלת המפשעה בגבהים שונים. מצב זה לרוב מזוהה לאחר הלידה ומצריך מעקב וניתוח עד גיל שנה של האשך לשק האשכים. גם לאחר הורדת האשך לשק האשכים עדיין תתכן פגיעה בפוריות.

הורמונים- אי פריון יכול לנבוע מחוסר איזון הורמונלי\פגיעה בציר ההורמונלי היפותלמוס היפופחזה אשכים, תירויד, אדרנל. ירידה ברמות הטסטוטרון (הורמון המין הגברי) והורמונים נוספים יכולים להתבטא בירידה בייצור הזרע.
פגיעה בצינורות המובילים את הזרע – הזרע המיוצר באשכים נישא במערכת צינורות היכולה להחסם מסיבות שונות: סיבות מולדות (חוסר התפתחות של חלק ממערכת נשיאת הזרע המנקזים את האשך), טראומה, ניתוחים, זיהומים שונים.

בעיות כרומוזומליות\גנטיות – תסמונות שונות העוברות בתורשה ועשויות לפגוע בפריון הגבר כגון: תסמונת קלינפלטר Klinefelter's syndrome) ) ,תסמונת קלמן -( Kallmann's ( syndrome, ציסטיק פיברוזיס (CF) .

בעיות בתפקוד המיני –הכוללות בעיות בחשק מיני , בעיות זיקפה ושימור זקפה, שפיכה מוקדמת, כאבים בעת קיום יחסי מין , וכן בעיות פסיכולוגיות או ביחסים בין בני הזוג .

תרופות- טיפול ממושך בטסטוסטרון, שימוש ממושך בסטרואידים אנבוליים, תרופות לטיפול בסרטן (כמותרפיה) , תרופות נוגדות חרדה ודכאון, ותרופות נוספות היכולות לפגוע בפריון.

ניתוחים- יכולים לגרום לבעיה חסימתית, וסקטומיה (חיתוך צינוריות הזרע), ניתוחי אשכים, ניתוחי ערמונית (פרוסטטה), ניתוחים בטניים המבוצעים לטיפול בסרטן אשכים וסרטן מעי, ניתוחים לתיקון בקעים מפשעתיים.

סיבות סביבתיות-
כימיקלים תעשיתיים- חשיפה ממושכת לכימיקלים לרבות קוטלי עשבים, ממסים אורגניים, חומרי צבע היכולים לפגוע בספירת הזרע.
חשיפה ממושכת למתכות כבדות- לדוגמא עופרת.
חשיפה לקרינת רנטגן- חשיפה תעסוקתית , או טיפולית (סרטן) לרוב לאחר הפסקת הקרינה ספירת הזרע תחזור לתקינה. במינוני קרינה גבוהים יש סכנה לנזק קבוע.
חימום ממושך שך שק האשכים- חשיפה לטמפרטורה גבוה, לאורך זמן יכולה לפגוע בספירות הזרע- שימוש קבוע באמבטיות מחוממות, מושבים מחוממים.
בריאות, אורח חיים,הרגלים ושונות-
תרופות- שימוש בסטרואידים אנבוליים המשמשים להגדלת מסת השריר, מכווצים את רקמת האשך ומפחיתים את ייצור הזרע עד הפסקת ייצור בחלק מהמקרים (עקרות), לא תמיד הפיך לאחר הפסקה.
תרופות שונות למחלות כרוניות, תרופות המשמשות לטיפול בסרטן (כמותרפיה \קרינה).
שימוש בקוקאין ומריחואנה גם כן עשויים להוריד את ספירות הזרע.
אלכוהול- שימוש מופרז באלכוהול יכול לגרום לבעיות זקפה, פגיעה בכבד וירידה ברמות הטסטוסטרון המובילים לירידה בייצור הזרע.
עישון סיגריות אקטיבי או פסיבי יכול לגרום לירידה בספירות הזרע.
השמנת יתר- פוגעת בפוריות במנגנונים רבים, כולל השפעה ישירה, או דרך דיכוי הציר ההורמונלי וכתוצאה מכך פגיעה בייצור הזרע.
סטרס- מצבים היכולים לגרום לסטרס, לרבות עבודה, אורחות חיים , זוגיות .

לסיכום- פוריות הגבר מושפעת מגורמים רבים ושונים. במסגרת בירור בעיית פריון, על שני בני הזוג להבדק. האישה על ידי מומחה לפריון האישה, והגבר על ידי אנדרולוג מוסמך אשר בקי באבחון וטיפול בבעיות השונות. הטיפול הרפואי צריך להיות ממוקד ולכוון לפתרון הבעיה אשר מתאים לשני בני הזוג. מומלץ להבדק ע"י רופא היודע להציע את כל קשת הפתרונות, החל מטיפולים שמרניים- וכן שינוי אורחות חיים, טיפולים תרופתיים\הורמונליים וכלה בטיפולים ניתוחייים מתקדמים הכוללים שימוש בטכניקות מתקדמות ושימוש במיקרוסקופ ניתוחי לשיפור התוצאות. מאחר והאבחון והטיפול עשויים לקחת זמן , ולעיתים יש צורך לטפל בשני בני הזוג, מומלץ לחסוך זמן ולהתחיל בברור במקביל.
מוזמנים לפנות אלי למרפאה לפריון הגבר , ואשמח לעזור.

מומחי אסיא מדיקל

No data was found

לתיאום תור תוך 72 שעות השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

לתיאום תור תוך 72 שעות
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

לזימון תור
נדאג להפנות את פנייתך לנציג/ת זימון תורים ונחזור אליך בהקדם.