Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחלות > אצבע הדק (היצרות דלקתית של תעלת הגיד)

אצבע הדק (היצרות דלקתית של תעלת הגיד)

(Trigger Finger (Stenosing Tenosynovitis

תופעת אצבע הדק יכולה להופיע בכל אחת מהאצבעות אך שכיחה יותר באצבע מספר 3 ו- 4. הסימפטומים כוללים תנועה לא חלקה של האצבע בזמן יישור עם קפיצה של האצבע "קליק" אשר בשלבים הראשונים הוא חלש וככל שעובר הזמן ה"קליק" מתגבר ומגיע למצב של כאב וחוסר יכולת ליישר את האצבע באופן ספונטני ויש צורך להיעזר ביד השניה כדי להחזיר את האצבע למצב ישר.

.כמו כן, לרוב ישנו כאב בבסיס האצבע הפגועה, היכול להקרין אל כף היד והאצבע עצמה.

 מה גורם לתופעה ?

 לא תמיד ניתן להצביע על הגורם המדויק לאצבע הדק. התאוריה המקובלת היא שאצבע הדק נגרמת בעקבות התפתחות דלקת בגיד ו/או והתעבות ברקמת הגיד ו/או דלקת ברצועות המעוגלות – גלגלות (Pulleys) אשר אוחזות את התעלה והגיד שנע בתוכה לעצם. דלקת זו גורמת להצרות התעלה ולקושי להניע את האצבע. ברוב המקרים הגורם להצרות התעלה תהייה הגלגלת A1. הגורם העיקרי לדלקת הזו הוא לרוב שימוש יתר ועומסי יתר על הגידים ועל שרוולי הגידים.

דרכי טיפול

הטיפול באצבע הדק תלוי במשך הסימפטומים ובחומרתם.

טיפול שמרני

 בחלק מהמקרים יחלוף המצב גם ללא טיפול ולכן יומלץ תחילה על טיפול שמרני. ההמלצה הנה להימנע מפעולות שגורמות כאב כדי לבדוק אם דבר זה מקל על הסימפטומים. תרופות נוגדות  דלקת  לא , (NSAIDS) סטרואידליות עשויות להקל על הנפיחות והדלקת ואף להפחית את עוצמת הכאב.

קיבוע

קיבוע האצבע או האגודל הפגועה בסד עשוי להקל על הסימפטומים. הקיבוע יפסיק את תזוזת האצבע, ימנע את גירוי  הגיד ויפחית את  הדלקת . טיפול זה אמור לסייע להקלת הכאב ולהפחתת סימפטומים אחרים (אם קיימים).

הזרקת קורטיקוסטרואידים

קורטיקוסטרואידים הם חומרים תרופתיים בעלי פעילות חזקה נוגדת דלקת. נהוג להזריק תמיסת קורטיקוסטרואידים לתוך תעלת הגיד בבסיס האצבע או האגודל הפגועה

:טיפול זה נחשב יעיל בטווח הקצר מאחר שהוא מביא להפחתת הנפיחות ומאפשר לגיד לנוע בחופשיות. הטיפול יעיל בעיקר במצבים הבאים:

  • אם הסימפטומים נמשכים פחות משישה חודשים.
  • אם הפגיעה היא רק באצבע אחת.
  •  אם אין סיבוכים נוספים (כגון סוכרת ).
  • זוהי ההזרקה הראשונה של קורטיקוסטרואידים לטיפול באצבע הדק.

 בדרך כלל תידרש יותר מהזרקה אחת. עם זאת לא מומלץ להזריק קורטיקוסטרואידים יותר משלוש פעמים עקב חשש להתפתחות תופעות לוואי.

תופעות לוואי חמורות בעקבות הזרקת קורטיקוסטרואידים הן נדירות אך עלולות לכלול:

  • קרע בגיד.
  • זיהום במקום ההזרקה.
  • ניוון של תאי העור או השומן באתר ההזרקה.

 טיפול ניתוחי

אם הטיפולים המפורטים לעיל אינם מועילים יומלץ בדרך כלל על ניתוח. כמחצית מהלוקים באצבע הדק יזדקקו לניתוח.

בניתוח מבוצע חתך דרך הרצועה המעובה שמחברת את הגיד לעצם באצבע על מנת לאפשר לגיד לשוב ולנוע בחופשיות.

ההחלטה על ביצוע הניתוח תלויה בכמה גורמים לרבות:

  • עוצמת הכאב.
  • מידת הפגיעה בחיי היומיום.

 הניתוח יעיל ב- 90%-100% מהמקרים 

במקרים בהם האצבע הייתה נוקשה למדי טרם הניתוח יכול להיות צורך בטיפול פיזיותרפי או בריפוי בעיסוק אחרי הניתוח על מנת להשיב למטופל את טווח התנועה התקין ולשפר את תפקודו .

סיבוכים אפשריים לאחר הניתוח עלולים לכלול זיהום, נוקשות או כאב באצבע ונזק עצבי. בכ- 3% מהמקרים הניתוח עלול להיכשל או שהמצב ישוב לקדמותו לאחר הניתוח.

טרם קבלת החלטה על ניתוח מומלץ להתייעץ עם המנתח באשר לסיכונים ולסיבוכים האפשריים.

מרכז כירורגיה אורתופדית

המרכז לכירורגיה אורתופדית מתמחה בטיפול בכירורגיה אורתופדית כללית, וכמו כן, שם דגש על כירורגית כף יד, ומפרקי המרפק והכתף. המרכז נותן מענה לפציעות ספורט, טראומה, שחיקות סחוס ופגיעות עצביות וגידים לאורך הגפה העליונה. המרכז לכירורגיה אורתופדית משתמש בגישות שונות ומגוונות, רופאי מרכז כירורגיה אורתופדית מבצעים ניתוחים כירורגיים ארתרוסקופיים או פתוחים הכוללים: תיקון חוסר יציבות הכתף, למניעת פריקות חוזרות של הכתף, בגישה ארתרוסקופית או פתוחה. תיקון קרעים מלאים או חלקיים של גידי מסובבי הכתף (Rotator Cuff Tendons), בגישה ארתרוסקופית או פתוחה. מתן מענה לפציעות בעצם הבריח ובעצמות הזרוע והאמה, פגיעות ברצועות המרפק, שורש כף היד והאצבעות, בעיות עצביות כרוניות הכוללות הרדמות לאורך היד. פגיעות חריפות בעצבים או גידים לאורך היד, שחיקת סחוס בבסיס האגודל ובעיות בגידים בשורש כף היד והאצבעות כולל דלקות כרוניות ו"אצבע הדק". המרכז מעניק יעוץ עם אורתופד מומחה לפני קבלת החלטה על ביצוע ניתוח, על הטיפולים השונים, היתרונות והחסרונות של כל אחד מהם, ומידת התאמתו האישית של המטופל לניתוח.

... למידע נוסף »