Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחלות > בקע צלקתי בדופן הבטן Incisional Hernia

בקע צלקתי בדופן הבטן Incisional Hernia

בקע צלקתי בדופן הבטן נוצר בשל של איחוי לא טוב של חתך ניתוחי, כתוצאה מכך אברי בטן פנימיים, כמו מעיים או שומן תוך בטני, עוברים דרך אותו פתח אל מתחת עור. הלחץ שאיברים אלו מפעילים על דופן הבטן עשוי לגרום לכאב חזק ולעיתים אף לכליאה של האיבר הבטני בפתח וצורך בניתוח דחוף למניעה של נמק האיבר. תיקון בקע צלקתי אפשרי רק בניתוח.

ישנן סיבות רבות הקשורות להתפתחות בקע בצלקת:

 • גיל – בחולים מבוגרים הריפוי איטי יותר והצלקת לאחר הריפוי היא חלשה יותר.
 • מצב כללי – חולים הלוקים במחלות ממאירות ועוד מחלות קשות חשופים להופעת בקע בצלקת מפני שאצלם חוזק הצלקת ירוד יותר.
 • משקל עודף – בחולים שמנים הלחץ התוך בטני הגבוה וגורם החלשות התפרים בחיתולית (פסציה Fascia) לאחר הניתוח, ולכן לשכיחות יתר של בקעים בצלקת.
 • סוג החתך – לסוג החתך בניתוח ישנה השפעה על אופן החלמתו. חתך רוחבי מתרפא טוב יותר מחתך אורכי שמיועד יותר לבקע חוזר.
 • זיהום – במקרים רבים בהם יש זיהום בחתך הניתוחי תהליכי הריפוי יוצרים צלקת חלשה ונטיה ליצירת בקע בשלב מאוחר יותר

סימפטומים של בקע צלקתי בדופן הבטן

כאבים באזור הצלקת, או התבלטות או עיוות חיצונית המפריע מבחינה קוסמטית

דרכי טיפול

 

הטיפול בבקע בצלקת הינו כירורגי בלבד. לחולים בעלי סיכון גבוה או לחולים המסרבים לעבור ניתוח, אפשר להמליץ על שימוש בחגורת בטן אלסטית. לשאר החולים מומלץ  לבצע תיקון כירורגי בסמוך לאבחון הבקע מכיוון שבקעים אלה נוטים לגדול ואז תיקונם הופך מסובך יותר.

שיטת הניתוח בבקע צלקתי

כפי שכבר תואר, אפשר לתקן את הבקע הצלקתי בניתוח פתוח או לפרוסקופי. בניתוח הפתוח מבוצעת כריתה של הצלקת המקורית, תיקון הבקע וחיזוק התיקון בעזרת רשת המנוחת מעל התיקון.

גישה אחרת היא הגישה הלפרוסקופית התוך בטנית. בגישה זו מבוצעים מספר חתכים קטנים באתרים המרוחקים מהבקע דרכם מוחדרים לבטן מצלמת וידאו זעירה ומכשירי ניתוח. בעזרת מיכשור זה ניתן להחזיר את תוכן הבקע  לתוך הבטן ולהניח רשת כטלאי גדול על פתח הבקע הרשת מקובעת בתפרים וסיכות, חלקן נמסות.

כמה זמן נמשך הניתוח?

משך הניתוח כחצי שעה עד שעתיים.

זמן אשפוז

1-3 ימים

החלמה והגבלות לאחר ניתוח

הניתוח כואב למדי בשלבי ההחלמה וההחלמה ממנו עשויה להמשך 2-4 שבועות עד להחלמה מלאה. מומלץ לחגור חגורת בטן רחבה המונעת תנועה של דופן הבטן ומאיצה את ההחלמה.

יש לפנות למרפאה במידה ואחד מאלה מתקיימים

בחילה או הקאה, חום, אודם בפצעי הניתוח

מרכז סולד

המרכז מתמחה בניתוחים זעיר פולשניים בכל חלל הבטן. ניתוחים אילו מתבצעים דרך מספר חתכים זעירים ויתרונם הוא החלמה מהירה ושיעור סיבוכים נמוך יותר מהניתוחים המסורתיים. כיום ניתן לבצע ניתוח זעיר פולשני במקום כמעט כל ניתוח מסורתי, בתנאי שהמטופל ומצבו מתאימים לכך. החל בכריתת כיס המרה, תיקון בקעים בדופן הבטן על כל סוגיהם, המשך בניתוחי מעי כולל טיפול מתקדם לסרטן, ניתוחי קיבה למחלות שפירות וממאירות וכלה בניתוחים באברים כמו טחול, יותרת הכליה (אדרנל), לבלב ועוד. בנוסף המרכז מתמחה בניתוחים המשתמשים  בטכנולוגיה רובוטית המאפשרת ניתוחים מורכבים במיוחד. בהרבה מקרים רצוי לשקול לפני ניתוח את האפשרות לבצעו בגישה זעיר פולשנית בשל יתרונותיה המרובים.

... למידע נוסף »

מומחים

 • ד"ר שי מרון אלדר

  רופא בכיר ביחידה לטיפול ניתוחי בהשמנת יתר במרכז הרפואי תל אביב ( איכילוב ), מומחה בכיר בניתוחים בריאטריים חוזרים: המרת טבעת לשרוול, מעקף או מיני מעקף, המרת שרוול למעקף או מיני מעקף, המרת SRVG/VBG למעקף או מיני מעקף, … למידע נוסף »

  שלח שאלה
 • ד"ר עמיר סולד

  יו"ר ומנהל רפואי של אסיא מדיקל. מנתח בכיר ומומחה בולט בניתוחים זעיר-פולשניים (כירורגיה לפרוסקופית). מייסד היחידה לכירורגיה אנדוסקופית ב"איכילוב" ומייסד האיגוד הישראלי לכירורגיה אנדוסקופית…. למידע נוסף »

  שלח שאלה
 • ד"ר יורי מנוסקין

  מנהל היחידה ללפרוסקופיה מתקדמת בבית החולים אסותא אשדוד. מומחה במגוון רב של ניתוחים בתחומי הכירורגיה הכללית, מומחה בניתוחים בשיטה לפרוסקופית
  למידע נוסף »

  שלח שאלה