Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחלות > בקע צלקתי בדופן הבטן Incisional Hernia

בקע צלקתי בדופן הבטן Incisional Hernia

בקע צלקתי בדופן הבטן נוצר בשל של איחוי לא טוב של חתך ניתוחי, כתוצאה מכך אברי בטן פנימיים, כמו מעיים או שומן תוך בטני, עוברים דרך אותו פתח אל מתחת עור. הלחץ שאיברים אלו מפעילים על דופן הבטן עשוי לגרום לכאב חזק ולעיתים אף לכליאה של האיבר הבטני בפתח וצורך בניתוח דחוף למניעה של נמק האיבר. תיקון בקע צלקתי אפשרי רק בניתוח.

ישנן סיבות רבות הקשורות להתפתחות בקע בצלקת:

 • גיל – בחולים מבוגרים הריפוי איטי יותר והצלקת לאחר הריפוי היא חלשה יותר.
 • מצב כללי – חולים הלוקים במחלות ממאירות ועוד מחלות קשות חשופים להופעת בקע בצלקת מפני שאצלם חוזק הצלקת ירוד יותר.
 • משקל עודף – בחולים שמנים הלחץ התוך בטני הגבוה וגורם החלשות התפרים בחיתולית (פסציה Fascia) לאחר הניתוח, ולכן לשכיחות יתר של בקעים בצלקת.
 • סוג החתך – לסוג החתך בניתוח ישנה השפעה על אופן החלמתו. חתך רוחבי מתרפא טוב יותר מחתך אורכי שמיועד יותר לבקע חוזר.
 • זיהום – במקרים רבים בהם יש זיהום בחתך הניתוחי תהליכי הריפוי יוצרים צלקת חלשה ונטיה ליצירת בקע בשלב מאוחר יותר

סימפטומים של בקע צלקתי בדופן הבטן

כאבים באזור הצלקת, או התבלטות או עיוות חיצונית המפריע מבחינה קוסמטית

דרכי טיפול

 

הטיפול בבקע בצלקת הינו כירורגי בלבד. לחולים בעלי סיכון גבוה או לחולים המסרבים לעבור ניתוח, אפשר להמליץ על שימוש בחגורת בטן אלסטית. לשאר החולים מומלץ  לבצע תיקון כירורגי בסמוך לאבחון הבקע מכיוון שבקעים אלה נוטים לגדול ואז תיקונם הופך מסובך יותר.

שיטת הניתוח בבקע צלקתי

כפי שכבר תואר, אפשר לתקן את הבקע הצלקתי בניתוח פתוח או לפרוסקופי. בניתוח הפתוח מבוצעת כריתה של הצלקת המקורית, תיקון הבקע וחיזוק התיקון בעזרת רשת המנוחת מעל התיקון.

גישה אחרת היא הגישה הלפרוסקופית התוך בטנית. בגישה זו מבוצעים מספר חתכים קטנים באתרים המרוחקים מהבקע דרכם מוחדרים לבטן מצלמת וידאו זעירה ומכשירי ניתוח. בעזרת מיכשור זה ניתן להחזיר את תוכן הבקע  לתוך הבטן ולהניח רשת כטלאי גדול על פתח הבקע הרשת מקובעת בתפרים וסיכות, חלקן נמסות.

כמה זמן נמשך הניתוח?

משך הניתוח כחצי שעה עד שעתיים.

זמן אשפוז

1-3 ימים

החלמה והגבלות לאחר ניתוח

הניתוח כואב למדי בשלבי ההחלמה וההחלמה ממנו עשויה להמשך 2-4 שבועות עד להחלמה מלאה. מומלץ לחגור חגורת בטן רחבה המונעת תנועה של דופן הבטן ומאיצה את ההחלמה.

יש לפנות למרפאה במידה ואחד מאלה מתקיימים

בחילה או הקאה, חום, אודם בפצעי הניתוח

מרכז לניתוחי בקע

המרכז מתמחה ניתוחים בשיטות מגוונות לתיקון בקעים ופגמים בדופן הבטן. בקעים עשויים להיות יחסית פשוטים לתיקון, כמו בקע מפשעתי או בקע טבורי קטן, או מאד מורכבים כמו בקעים אחרי ניתוחים קודמים בחלל הבטן, אחרי חבלות קשות או בקעים במקומות קשים ליקון כמו אחרי ניתוחים קיסריים או במותן. צוות המרכז מתמחה בגישות מגוונות לתיקון בקעים, החל בתיקון בקע מפשעתי בהרדמה מקומית או איזורית, תיקוני בקע לפרוסקופיים ושחזורים מורכבים של דופן הבטן בעזרת שתלים סינטטיים ומתלי רקמה מתקדמים, והטיפול מותאם לחולה ולחומרת מחלתו.

... למידע נוסף »

מומחים

 • ד"ר עמיר בן יהודה

  מומחה לכירורגיה כללית ובוגר התמחות על בכירורגיה אונקולוגית של מערכת עיכול עליונה (Foregut surgery). כירורג בכיר ומנתח בחטיבה הכירורגית בבית החולים "אסף הרופא". כירורג בכיר באסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שלח שאלה
 • ד"ר ברק בר-זכאי

  כירורג בכיר ומנתח באסיא מדיקל. מנהל היחידה לניתוחי כבד, לבלב ודרכי מרה בבית החולים קפלן רחובות.

  למידע נוסף »

  שלח שאלה
 • ד"ר יורי מנוסקין

  מנהל היחידה ללפרוסקופיה מתקדמת בבית החולים אסותא אשדוד. מומחה במגוון רב של ניתוחים בתחומי הכירורגיה הכללית, מומחה בניתוחים בשיטה לפרוסקופית
  למידע נוסף »

  שלח שאלה
 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שלח שאלה