אסיא מדיקל > מחלות > גניקומסטיה – צמיחת שדיים אצל גברים

גניקומסטיה – צמיחת שדיים אצל גברים

גניקומסטיה  – ניתוחי שד לגברים: שיקום דימוי עצמי 

קופות החולים אינן מממנות ניתוחים להקטנת שדיים לגברים, בטענה שמדובר בבעיה קוסמטית בלבד מדובר בתופעה שפוגעת קשות בדימוי הגוף ובביטחון עצמי

על אף שממעטים לדבר עליה, הגניקומסטיה – גדילת שדיים אצל גברים, היא תופעה נפוצה למדי אצל גברים נהפכו לשכיחים יותר בשנים האחרונות. הניתוחים לעיצוב השד והחזה העליון אצל גברים מתבצעים בשלוש קבוצות אוכלוסייה עיקריות:

  1. מתבגרים, בקרב המתבגרים הסובלים מגניקומסטיה שכיחות הבעיה יכולה להגיע עד ל-% חוזר לגודל נורמלי תוך שנה שנתיים. הסיבה העיקרית לתופעה היא שינויים הורמונאליים בגיל ההתבגרות הנובעים מחוסר  איזון בין הורמוני אסטרוגן ופרוגסטרון. אם הבעיה אינה נפתרת מעצמה, הטיפול הוא ניתוחי
  2. קבוצת גיל נוספת שסובלת מגניקומסטיה היא גברים מעל גיל 50 אצלם התופעה מתפתחת עקב חוסר איזון הורמונלי נטילת תרופות מסוימות, או מחלות באיברים כמו הכבד. במקרים האלה הטיפול הניתוחי פחות שכיח עיה שגרמה להגדלת השדיים.
  3. קבוצה שלישית הפונה לניתוחים באזור בית החזה היא גברים היורדים במשקל ויש להם עודף עור ולפעמים גם עודף רקמת שד באזור החזה.

בכל המקרים המצוינים לעיל קיימת פגיעה בדימוי העצמי. רוב הגברים הסובלים מהבעיה החזה בציבור. נוכחות רקמת השד בגיל זה משפיעה על דימוי הגוף של הנערים חוסר המודעות בקרב הציבור גורם לכך שחלק מהנערים נמנעים לפנות לייעוץ רפואי מתוך מחשבה שלא ניתן לפתור את
חלק מהגברים גם מתביישים לשתף את בני המשפחה הקרובים במצוקתם גם כשפונים להורים או לרופאים המטפלים, הסובלים מהבעיה לא תמיד מופנים לטיפול המתאים עקב היעדר מודעות לאפשרות כירורגית לתיקון המצב או עקב ההערכה שמצב זה אינו מספיק חשוב ואינו מצדיק הפניה לטיפול

על מנת להסתיר את גודל השדיים, חלק מהנערים משתמשים בחולצות הדוקות או בתחבושות לוחצות באזור החזה על  מנת להקטין או להשטיח את החזה. בחלק גדול מהמקרים הם הולכים מכופפים בכוונה להסתיר את החזה לנערים הסובלים מגניקומסטיה מומלץ לפנות לרופא ילדים אשר בחלק מהמקרים יפנה אותם לבתום הבירור הזה הם יופנו לפלסטיקאי לצורך הערכה והצעה טיפולית.

גברים הסובלים מעודפי עור לאחר ירידה במשקל יכולים לפנות באופן ישיר למנתח פלסטי ולכלול את הניתוח של השד בתוכנית נרחבת יותר לטיפול בעודפי העור על פני כל הגוף.

 

מומחים

  • פרופ' ליאור הלר

    כירורג פלסטי באסיא מדיקל מומחה בשחזורים אחרי כריתות אונקולוגיות, עיצוב הגוף וכירורגיה אסתטית. משמש כמנהל המחלקה לכירורגיה פלסטית בבית-חולים אסף הרופא.
    למידע נוסף »

    שלח שאלה

מחקרים ומאמרים