Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחלות > הידבקויות בחלל הבטן

הידבקויות בחלל הבטן

סוג של צלקות בחלל הבטן. (Intra-abdominal adhensions)
הידבקויות  בחלל הבטן ובאגן בעקבות ניתוחי בטן למיניהם הן תופעה ידועה ששכיחותה  גבוהה.

על המחלה
קירות חלל הבטן והאגן מצופים בשכבה דקה וגמישה המכסה את החלק העליון של שלפוחית השתן, הרחם, החצוצרות וחלקים ניכרים מהמעיים. שכבה זו נקראת קרום הצפק (פריטונאום). את החלקים האחרים של המעיים ואיברים נוספים מכסה האומנטום (בעברית: "הסינר" ). במקרה של פגיעה כלשהי באיברי האגן או הבטן – והליך כירורגי הוא סוג של פגיעה – נוצרת באופן טבעי רקמה משולבת בכלי דם חדשים, המיועדת לרפא את המקום שבו בוצע הניתוח.

הפיברין, שהוא החומר ממנו עשויה הרקמה, אמור להיספג בתוך מספר ימים. אבל זה לא קורה תמיד. כשהפיברין אינו נספג, נשארת רקמה עודפת, שכמו צלקת מחברת רקמות ואיברים הנמצאים בחלל הבטן, אלא שמדובר ברקמות ואיברים שבמצב נורמלי לא היו מתחברים. אלו הן ההידבקויות.

 הידבקויות בחלל הבטן יכולות לגרום למגוון בעיות

 חסימה של המעי הדק – זהו מצב שכיח ולעיתים מסוכן. במצב זה תכולת המעי נשארת לכודה במערכת העיכול שחסומה על ידי הדבקות. המעי מתנפח הלחץ בו עולה וקיימת סכנת התנקבות ו/או נמק של מעי. המצב מתבטא בכאבי בטן מלווים בהתכווצויות, ולהקאות. לרוב הטיפול שמרני וכולל מנוחת מעי זונדה לקיבה ונוזלים לוריד עד חלוף החסימה , אך לפעמים אין מנוס מניתוח. לעתים נדירות מדובר במצב שעלול להיות קטלני.

 כאבים – ההידבקויות "קושרות" איברים, מגבילות את תנועתם, וכתוצאה מכך עלול להיגרם כאב במהלך הביוץ, בזמן יחסי מין ואף בעת ביצוע פעילויות יומיומיות.

 אי־פריון – כיום ידוע ש־20-40 אחוז מבעיות הפריון בקרב נשים קשורות להידבקויות. הידבקויות באזור השחלות והחצוצרות הן הגורם העיקרי לאי־פריון, מאחר שהן עלולות לחסום את מעבר הביצית המופרית מהחצוצרות לרחם, או למנוע מהזרע להגיע לביצית ולהפרותה.

מניעת הדבקויות בעקבות ניתוח בעייתית.
הקפדה על טכניקה ניתוחית טובה ועדינה עם דמם מועט תוך כדי ניתוח כנראה שמפחיתה הדבקויות.
קיימים תכשירים שונים למניעת הדבקויות בחלל הבטן, שניתנים בדרך כלל לשימוש בסוף הניתוח לפני סגירת הבטן, אך יעילותם מוגבלת.

כמה זמן נמשך הניתוח?
בדרך כלל 1-2 שעות.

זמן אשפוז
 2-5 ימים

החלמה והגבלות לאחר ניתוח הידבקויות בחלל הבטן
מומלץ להמנע ממאמצים קשים למשך 6 שבועות. תזונה לפי המלצות דיאטנית.

יש לפנות למרפאה במידה ואחד מאלה מתקיימים:

 • כאבי בטן עזים
 • הקאות
 • חום גבוה
 • תפיחות הבטן
 • אודם בפצע הניתוח

מרכז לכירורגיה קולורקטלית

מרכז כירורגיה קולורקטלית מתמחה בכירורגיה של המעי לכל ארכו ורצפת האגן. המרכז עוסק בניתוחים וטיפולים נוספים של מחלות המעי הגס כמו סרטן המעי הגס ומחלת סעיפים, ומחלות מעי דלקתיות המערבות את המעי הגס או הדק. בנוסף המרכז עוסק בניתוחי סטומה ושחזור מערכת העיכול ותיפקודה, וכן בניתוחים וטיפולים נוספים בבעיות של רצפת האגן, טחורים ופיסורות (סדקים) של פי הטבעת. במרכז מומחים השולטים במגוון הגישות הניתוחיות כולל כירורגיה מסורתית, ניתוחים לפרוסקופיים וניתוחים בעזרת רובוט. בנוסף המרכז מתמחה באבחנה של בעיות מורכבות תוך שימוש באולטראסאונד רקטלי.

... למידע נוסף »

מרכז לניתוחים זעיר פולשניים

המרכז מתמחה בניתוחים זעיר פולשניים בכל חלל הבטן. ניתוחים אילו מתבצעים דרך מספר חתכים זעירים ויתרונם הוא החלמה מהירה ושיעור סיבוכים נמוך יותר מהניתוחים המסורתיים. כיום ניתן לבצע ניתוח זעיר פולשני במקום כמעט כל ניתוח מסורתי, בתנאי שהמטופל ומצבו מתאימים לכך. החל בכריתת כיס המרה, תיקון בקעים בדופן הבטן על כל סוגיהם, המשך בניתוחי מעי כולל טיפול מתקדם לסרטן, ניתוחי קיבה למחלות שפירות וממאירות וכלה בניתוחים באברים כמו טחול, יותרת הכליה (אדרנל), לבלב ועוד. בנוסף המרכז מתמחה בניתוחים המשתמשים  בטכנולוגיה רובוטית המאפשרת ניתוחים מורכבים במיוחד. בהרבה מקרים רצוי לשקול לפני ניתוח את האפשרות לבצעו בגישה זעיר פולשנית בשל יתרונותיה המרובים.

... למידע נוסף »

מומחים

 • ד"ר אסנת רזיאל

  מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

  שלח שאלה
 • ד"ר ברק בר-זכאי

  כירורג בכיר ומנתח באסיא מדיקל. מנהל היחידה לניתוחי כבד, לבלב ודרכי מרה בבית החולים קפלן רחובות.

  למידע נוסף »

  שלח שאלה
 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שלח שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שלח שאלה
 • ד"ר יורי מנוסקין

  מנהל היחידה ללפרוסקופיה מתקדמת בבית החולים אסותא אשדוד. מומחה במגוון רב של ניתוחים בתחומי הכירורגיה הכללית, מומחה בניתוחים בשיטה לפרוסקופית
  למידע נוסף »

  שלח שאלה
 • ד"ר ליאור שגב

  מומחה בכירורגיה כללית ובוגר התמחות על בכירורגיה של המעי הגס והרקטום, כירורג בכיר במחלקה לכירורגיה אונקולוגית- כירורגית ג׳ בבית החולים שיבא בתל השומר…. למידע נוסף »

  שלח שאלה