Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחלות > הידבקויות בחלל הבטן

הידבקויות בחלל הבטן

סוג של צלקות בחלל הבטן. (Intra-abdominal adhensions)
הידבקויות  בבטן ובאגן בעקבות ניתוחי בטן למיניהם הן תופעה ידועה ששכיחותה  גבוהה.

על המחלה
קירות חלל הבטן והאגן מצופים בשכבה דקה וגמישה המכסה את החלק העליון של שלפוחית השתן, הרחם, החצוצרות וחלקים ניכרים מהמעיים. שכבה זו נקראת קרום הצפק (פריטונאום). את החלקים האחרים של המעיים ואיברים נוספים מכסה האומנטום (בעברית: "הסינר" ). במקרה של פגיעה כלשהי באיברי האגן או הבטן – והליך כירורגי הוא סוג של פגיעה – נוצרת באופן טבעי רקמה משולבת בכלי דם חדשים, המיועדת לרפא את המקום שבו בוצע הניתוח.

הפיברין, שהוא החומר ממנו עשויה הרקמה, אמור להיספג בתוך מספר ימים. אבל זה לא קורה תמיד. כשהפיברין אינו נספג, נשארת רקמה עודפת, שכמו צלקת מחברת רקמות ואיברים הנמצאים בחלל הבטן, אלא שמדובר ברקמות ואיברים שבמצב נורמלי לא היו מתחברים. אלו הן ההידבקויות.

 ההידבקויות יכולות לגרום למגוון בעיות

 חסימה של המעי הדק – זהו מצב שכיח ולעיתים מסוכן. במצב זה תכולת המעי נשארת לכודה במערכת העיכול שחסומה על ידי הדבקות. המעי מתנפח הלחץ בו עולה וקיימת סכנת התנקבות ו/או נמק של מעי. המצב מתבטא בכאבי בטן מלווים בהתכווצויות, ולהקאות. לרוב הטיפול שמרני וכולל מנוחת מעי זונדה לקיבה ונוזלים לוריד עד חלוף החסימה , אך לפעמים אין מנוס מניתוח. לעתים נדירות מדובר במצב שעלול להיות קטלני.

 כאבים – ההידבקויות "קושרות" איברים, מגבילות את תנועתם, וכתוצאה מכך עלול להיגרם כאב במהלך הביוץ, בזמן יחסי מין ואף בעת ביצוע פעילויות יומיומיות.

 אי־פריון – כיום ידוע ש־20-40 אחוז מבעיות הפריון בקרב נשים קשורות להידבקויות. הידבקויות באזור השחלות והחצוצרות הן הגורם העיקרי לאי־פריון, מאחר שהן עלולות לחסום את מעבר הביצית המופרית מהחצוצרות לרחם, או למנוע מהזרע להגיע לביצית ולהפרותה.

מניעת הדבקויות בעקבות ניתוח בעייתית.
הקפדה על טכניקה ניתוחית טובה ועדינה עם דמם מועט תוך כדי ניתוח כנראה שמפחיתה הדבקויות.
קיימים תכשירים שונים למניעת הדבקויות בחלל הבטן, שניתנים בדרך כלל לשימוש בסוף הניתוח לפני סגירת הבטן, אך יעילותם מוגבלת.

כמה זמן נמשך הניתוח?
בדרך כלל 1-2 שעות.

זמן אשפוז
 2-5 ימים

החלמה והגבלות לאחר ניתוח
מומלץ להמנע ממאמצים קשים למשך 6 שבועות. תזונה לפי המלצות דיאטנית.

יש לפנות למרפאה במידה ואחד מאלה מתקיימים:

 • כאבי בטן עזים
 • הקאות
 • חום גבוה
 • תפיחות הבטן
 • אודם בפצע הניתוח

מרכז קולורקטאלי רבאו

מרכז רבאו מתמחה בכירורגיה של המעי לכל ארכו ורצפת האגן. המרכז עוסק בניתוחים וטיפולים נוספים של מחלות המעי הגס כמו סרטן המעי הגס ומחלת סעיפים, ומחלות מעי דלקתיות המערבות את המעי הגס או הדק. בנוסף המרכז עוסק בניתוחי סטומה ושחזור מערכת העיכול ותיפקודה, וכן בניתוחים וטיפולים נוספים בבעיות של רצפת האגן, טחורים ופיסורות (סדקים) של פי הטבעת. במרכז מומחים השולטים במגוון הגישות הניתוחיות כולל כירורגיה מסורתית, ניתוחים לפרוסקופיים וניתוחים בעזרת רובוט. בנוסף המרכז מתמחה באבחנה של בעיות מורכבות תוך שימוש באולטראסאונד רקטלי.

... למידע נוסף »

מרכז סולד

המרכז מתמחה בניתוחים זעיר פולשניים בכל חלל הבטן. ניתוחים אילו מתבצעים דרך מספר חתכים זעירים ויתרונם הוא החלמה מהירה ושיעור סיבוכים נמוך יותר מהניתוחים המסורתיים. כיום ניתן לבצע ניתוח זעיר פולשני במקום כמעט כל ניתוח מסורתי, בתנאי שהמטופל ומצבו מתאימים לכך. החל בכריתת כיס המרה, תיקון בקעים בדופן הבטן על כל סוגיהם, המשך בניתוחי מעי כולל טיפול מתקדם לסרטן, ניתוחי קיבה למחלות שפירות וממאירות וכלה בניתוחים באברים כמו טחול, יותרת הכליה (אדרנל), לבלב ועוד. בנוסף המרכז מתמחה בניתוחים המשתמשים  בטכנולוגיה רובוטית המאפשרת ניתוחים מורכבים במיוחד. בהרבה מקרים רצוי לשקול לפני ניתוח את האפשרות לבצעו בגישה זעיר פולשנית בשל יתרונותיה המרובים.

... למידע נוסף »

מומחים

 • אתי ברק

  אחות מתאמת כירורגית ניתן להתייעץ עימה בכל שלבי הטיפול הרפואי, לפני הניתוח במהלכו ולאחריו…. למידע נוסף »

  שלח שאלה
 • ד"ר ארי פלטא

  מומחה לכירורגיה כללית ובוגר התמחות-על בכירורגיה של המעי הגס והרקטום (כירורגיה קולו-רקטלית). מנתח בכיר במחלקה הכירורגית במרכז הרפואי קפלן ברחובות…. למידע נוסף »


  שלח שאלה
 • ד"ר רות גור

  מומחית בנוירוכירורגיה, מומחיות על ברפואת כאב וחברה באיגוד הנוירוכירורגיה הישראלי. בעלת ניסיון רב בעבודה משותפת עם מומחים, איתם היא מבצעת… למידע נוסף »


  שלח שאלה
 • ד"ר אייל ריינשטיין

  מומחה ברפואה פנימית וגנטיקה רפואית , מנהל המכון לגנטיקה בבית חולים מאיר בכפר סבא, מנהל השרות למחלות גנטיות ואונקוגנטיקה באסיא מדיקל . … למידע נוסף »


  שלח שאלה
 • ד"ר עינת שחם-שמואלי

  רופאה בכירה מומחית באונקולוגיה קלינית ורדיותרפיה, סרטני מערכת העיכול וגידולים נוירואנדוקריניים, מנהלת השירות לגידולי מערכת העיכול, מחלקה אונקולוגית בבי"ח תל-השומר…. למידע נוסף »


  שלח שאלה
 • ד"ר ברק בר-זכאי

  כירורג בכיר ומנתח באסיא מדיקל. מנהל היחידה לניתוחי כבד, לבלב ודרכי מרה בבית החולים קפלן רחובות.

  למידע נוסף »


  שלח שאלה
 • ד"ר יהודה קריב

  כירורג בכיר ומנתח באסיא מדיקל, מומחה לכירורגיה כללית ובוגר התמחות על בכירורגיה של המעי הגס והרקטום (כירורגיה קולו רקטלית), מנהל השירות לגידולי רקטום ופי הטבעת במרכז רפואי "איכילוב".
  למידע נוסף »


  שלח שאלה
 • פרופ' מיכה רבאו

  שותף ומנתח בכיר באסיא מדיקל, ניהל את היחידה לטיפול במחלות המעי הגס והרקטום בבית-חולים איכילוב עד 2012. מומחה בולט בכירורגיה של מערכת העיכול, ניתוחי המעי הגס והרקטום, פוליפים וגידולים. … למידע נוסף »


  שלח שאלה
 • ד"ר עמיר סולד

  יו"ר ומנהל רפואי של אסיא מדיקל. מנתח בכיר ומומחה בולט בניתוחים זעיר-פולשניים (כירורגיה לפרוסקופית). מייסד היחידה לכירורגיה אנדוסקופית ב"איכילוב" ומייסד האיגוד הישראלי לכירורגיה אנדוסקופית…. למידע נוסף »


  שלח שאלה