Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחלות > הסרת גוש מהכליה – גידולים בבלוטת האדרנל

הסרת גוש מהכליה – גידולים בבלוטת האדרנל

גידולים בבלוטת האדרנל

בגופנו שתי בלוטות אדרנל. האחת מעל הכליה הימנית ואחת מעל השמאלית, כל אחת בגודל של אגודל. בלוטות האדרנל הן בלוטות אנדוקריניות, כלומר – הן מייצרות הורמונים. הורמונים אלו לוקחים חלק בבקרה על ייצור הדם, רמות כימיות בדם, שימוש הגוף במים, שימוש בגלוקוז, ותגובת "לחימה או בריחה" במצבים של סטרס. הורמונים אלו, המיוצרים על ידי בלוטות האדרנל, כוללים בין השאר קורטיזול, אלדוסטרון ואדרנלין – אפינפרין ונוירופינפרין, וכן חלק קטן מהורמוני המין של הגוף (אסטרוגן ואנדרוגנים).

 מה גורם לבעיות בבלוטת האדרנל?
מחלות של בלוטת האדרנל הן נדירות יחסית. הסיבה השכיחה ביותר לצורך בהסרה של בלוטת האדרנל היא ייצור עודף של הורמונים בעקבות גידול הממוקם בבלוטה זו. רוב הגידולים מסוג זה הם קטנים ולא סרטניים. הם ידועים כגידולים שפירים אשר ניתן לרוב להסיר בשיטות לפרוסקופיות.

מצבים נוספים המצריכים הסרה של בלוטת האדרנל עשויים להיות גידולים סרטניים מסוימים, כגון גידולים גדולים במיוחד או חשד לכך שהגידול סרטני, ממאיר. למרבה המזל, גידולים ממאירים בבלוטת האדרנל הם נדירים. לעיתים, מוצאים במקרה גידול בבלוטת האדרנל בעקבות צילום רנטגן המבוצע בעקבות בעיה אחרת.

סימפטומים של בעיות בבלוטת האדרנל
אנשים עם בעיות בבלוטת האדרנל יכולים לחוות מגוון של סימפטומים הקשורים לייצור עודף של הורמונים על ידי בלוטת האדרנל. גידולים בבלוטה הקשורים לייצור עודף של הורמונים כוללים פאוכרומוציטומה  (גידול שפיר בליבה של בלוטת האדרנל), גידולים המייצרים אלדוסטרון (הורמון), וגידולים המייצרים קורטיזול. חלק מגידולים אלו והסימפטומים השכיחים שלהם מפורטים מטה:

 • פאוכרומוציטומה  הוא גידול שפיר בליבה של בלוטת האדרנל, הגורם לייצור עודף של הורמונים. הוא עלול לגרום ללחץ דם גבוה ביותר ולהתקפים של כאבי ראש חזקים ביותר, הזעה, חרדה, רעד, ודפיקות לב מהירות, אשר יכולים להימשך בין כמה שניות לכמה דקות.
 • גידולים המייצרים אלדוסטרון (הורמון) עלולים לגרום ללחץ דם גבוה ולרמות נמוכות של אשלגן בדם. במקרים מסוימים, הם עלולים לגרום לסימפטומים של חולשה, עייפות קיצונית, והטלת שתן לעיתים קרובות.
 • גידולים המייצרים קורטיזול עלולים לגרום לתסמונת קושינג, המאופיינת פעמים רבות בהשמנת יתר קיצונית, רמות סוכר גבוהות, לחץ דם גבוה, אי סדירות של המחזור החודשי, עור שברירי, וסימני מתיחה ניכרים.

גידולים בבלוטת האדרנל –  אבחון
במקרה של חשד בגידול בבלוטת האדרנל, בין אם בעקבות תלונות על סימפטומים או ממצא בצילום רנטגן, יש לבצע בדיקות דם ושתן כדי לקבוע האם מדובר בגידול של עודף ייצור הורמונים. צילומי רנטגן מיוחדים, סריקת CT ו או MRI

ניתוח להסרת בלוטת האדרנל
ניתוח זה מהווה שיטת טיפול מועדפת במקרה של גידולים בבלוטת האדרנל הגורמים להפרשה עודפת של הורמונים, וכן במקרים של גידולים ממאירים בבלוטת האדרנל.

בעבר, הניתוח היה כרוך בביצוע חתך כירורגי גדול למדי באזור הבטן, האגן או הגב, על מנת להסיר את הגידול מבלוטת האדרנל. כיום, בעזרתה של טכניקה זעיר פולשנית (הידועה גם בשם לפרוסקופיה), ניתן לבצע הסרה של בלוטת האדרנל בעזרת 3-4 חתכים מזעריים בלבד.

מטופלים העוברים את הניתוח יכולים להשתחרר הביתה תוך 1-2 ימים ולחזור לשגרת עבודה וחיים במהירות רבה מזו של מטופלים העוברים ניתוח פולשני.

תוצאות הניתוח משתנות מאדם לאדם, בהתאם לסוג הניתוח המבוצע ולמצבו הבריאותי של המטופל. עם זאת, ישנם כמה יתרונות בולטים לניתוח זה:

 • כאב מופחת לאחר הניתוח
 • זמן שהייה קצר בבית החולים
 • חזרה מהירה יותר לשגרת החיים
 • תוצאות קוסמטיות טובות יותר
 • סיכון מופחת להיווצרות שבר

יש לציין כי בחשד לגידול ממאירים של בלוטת האדרנל ובגידולים גדולים במיוחד שיטת הניתוח המועדפת הינה בגישה פתוחה.

טיפולים

 • הוצאת גוש מהכליה – גוש בכליה

  אבחנו לכם בכליה ? רוצים לבצע הוצאת גוש מהכליה אבל חוששים מרשלנות רפואית או חוסר מקצועיות ? אסיא מדיקל המרכז לכירורגיה ורפואה התערבותית "אסיא מדיקל" הוא פרי חזונם המשותף של טובי המנתחים בישראל… למידע נוסף »

 • כריתת בלוטת האדרנל

  יותרת הכליה, ובשמה הלועזי האדרנל, היא בלוטה הממוקמת מעל כל כליה, עמוק בתוך חלל הבטן. לבלוטה תפקידים חשובים בהפרשת הורמונים שונים, אך מדי פעם יש צורך להרחיקה לטיפול בהפרעה בפעילותה, או להרחקת גידולים שפירים או ממאירים בבלוטה…. למידע נוסף »

 • כריתת אדרנל – בלוטת יותרת הכליה

  יותרת הכליה, ובשמה הלועזי האדרנל, היא בלוטה הממוקמת מעל כל כליה, עמוק בתוך חלל הבטן. לבלוטה תפקידים חשובים בהפרשת הורמונים שונים, אך מדי פעם יש צורך להרחיקה לטיפול בהפרעה בפעילותה, או להרחקת גידולים שפירים או ממאירים בבלוטה.

  למידע נוסף »

מרכז ע"ש צ'רניאק כבד לבלב

dr_cherniakמרכז כבד ולבלב ע"ש פרופ' אברהם (רמי) צ'רניאק ז"ל – היה ממיייסדי אסיא מדיקל, כיהן כמנהל המחלקה ההפטוביליארית בבי"ח שיבא תל-השומר עד דצמבר 2013.

פרופ' צ'רניאק היה בוגר בית-הספר לרפואה בירושלים, התמחה בכירורגיה כללית בבית החולים שיבא , תל השומר. השתלם בכירורגיה של הכבד והלבלב בבית-חולים המרסמית' בלונדון, ואחר-כך בהשתלות כבד וכליה בבית-חולים ע"ש מלכה אליזבת בברמינגהם, אנגליה.
כיהן כמנהל המחלקה לכירורגיה כללית והשתלות בבית-חולים בברן בשווייץ.
משם שב לארץ ב-93' לתפקיד מנהל המחלקה הכירורגית בוולפסון, אותה ניהל עד שנת 2008
משנת 2008 כיהן כמנהל המחלקה לכירורגיה כללית והפטוביליארית בבי"ח שיבא תל השומר עד שהלך לעולמו בשנת 2013.

 

... למידע נוסף »

מומחים

 • ד"ר גל קרן-פז

  מומחה לכירורגיה אורולוגית ובוגר התמחות על בכירורגיה של סרטנים במערכת השתן ומערכת המין הגברית. התמחות-על בת שלוש שנים באורולוגיה אונקולוגית במרכז עולמי מוביל: ממוריאל סלואן-קטרינג שבניו-יורק, ארה"ב – Memorial Sloan-Kettering Cancer Center… למידע נוסף »

  שלח שאלה