Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחלות > מרפק טניס – Lateral Epicondylitis – Tennis Elbow

מרפק טניס – Lateral Epicondylitis – Tennis Elbow

מרפק טניס – Lateral Epicondylitis – Tennis Elbow הוא מצב הגורם לכאב סביב חלקו החיצוני של המרפק. המונח הרפואי הוא 'דלקת בגידים הצדדיים של המרפק' (lateral epicondylitis).

מרפק טניס מרפק גולף

מרפק טניס מתפתח בדרך כלל עקב מאמץ ועומס יתר בשרירי ובגידי האמה, סמוך למפרק המרפק. האמה היא חלק היד הנמצא בין המרפק לבין שורש כף היד.
הכאב
יופיע בדרך כלל:
• בחלק החיצוני של האמה הסמוך לנקודת כיפוף המרפק.
• כאשר מרימים או מכופפים את האמה. כאשר מבצעים מאמץ כגון לחיצת יד, נשיאת משקל כבד בעת מרפק ביישור מלא.
• בזמן לפיתת חפצים קטנים (לדוגמה, בזמן אחיזת עט לצורך כתיבה).
• בזמן פעולה סיבובית של האמה כגון פתיחת מכסה של צנצנת.

לעתים עלול להיות קושי ליישר את האמה לגמרי.

מה גורם למרפק טניס?
מפרק המרפק מוקף בשרירים שמזיזים אותו, את פרק כף היד ואת האצבעות. גידי המרפק מחברים בין העצמות והשרירים ושולטים בתנועת שרירי האמה.
מרפק טניס נגרם בדרך כלל עקב שימוש יותר בשרירים המחוברים למרפק, המשמשים ליישור פרק כף היד. מאמץ יתר של השרירים והגידים עלול לגרום לקרעים זעירים ולהתפתחות דלקת סמוך לבליטה הגרמית בצידו החיצוני של המרפק (אזור הנקרא lateral epicondyle).
כפי שמשתמע משמו של המצב, מרפק טניס נגרם לפעמים בשל משחק טניס אם כי הבעיה נגרמת פעמים רבות גם עקב פעילויות גופניות אחרות כדוגמת ניקיונות הבית . יתכן גם
כאב
בחלקו הפנימי של המרפק, מצב המכונה מרפק גולף (golfer's elbow).

שכיחות התופעה
מרפק טניס הוא מצב שכיח למדי. כ- 5 מכל 100 מבוגרים סובלים ממרפק טניס בכל זמן נתון.
לרוב יסבלו ממרפק טניס מבוגרים בגילאי 40-60. שכיחות המצב בקרב גברים ונשים שווה.

מתי יש לפנות לרופא?
אם המצב נגרם עקב מאמץ יתר או פעולה חוזרת של מפרק המרפק יש להימנע מפעולה זאת עד לחלוף הסימפטומים.
במידה שהכאב אינו חולף לאחר תקופת מנוחה יש לפנות לבדיקת  אורתופד , אשר יברר האם האזור רגיש למגע או נפוח והאם קיימת מגבלת תנועה.

בדיקות נוספות כגון סריקת  אולטרה סאונד או סריקת MRI תידרשנה רק אם הרופא יסבור כי הכאב נגרם עקב נזק עצבי במקום.

 

דרכי טיפול

טיפול במרפק טניס
לרוב יחלוף המצב מאליו גם ללא טיפול (במרבית המקרים יחלוף המצב תוך חצי שנה עד שנתיים. ב- 90% מהמקרים, מרפק הטניס יעבור תוך שנה). חשוב להקפיד על מנוחה מרובה ולהימנע מהפעילות אשר גרמה למאמץ היתר מלכתחילה. כמו כן, רצועה טבעתית (אביזר רפואי), הממוקמת כ 5 ס"מ הרחק מהמרפק לכיוון כף היד, עשויה להקל על הכאב.

ניתן להניח רטיות (קומפרסים) קרות על המרפק במשך מספר דקות, כמה פעמים ביום, על מנת להקל על הכאב.
במידת הצורך ניתן ליטול משככי כאב ו/או תרופה ממשפחת ה- NSAID’s.

במקרים חמורים ועיקשים יותר ניתן לשקול טיפול פיזיותרפי שמטרתו להקל על הכאב, לשפר את תנועת המפרק ולהימנע מנוקשות במפרק.

אך ורק במקרים חמורים יישקל ניתוח להטריית אזור אחז הגיד הפגוע בעצם. הניתוח יכול להיות ארתרוסקופי דרך חתכים קטנים סביב המרפק, או בגישה פתוחה מינימלית אופיינית.
ההחלמה הנה מהירה ולא מצריכה קיבוע המרפק או הגבלות תפקודיות לאורך זמן.

מרכז כירורגיה אורתופדית

המרכז לכירורגיה אורתופדית מתמחה בטיפול בכירורגיה אורתופדית כללית, וכמו כן, שם דגש על כירורגית כף יד, ומפרקי המרפק והכתף. המרכז נותן מענה לפציעות ספורט, טראומה, שחיקות סחוס ופגיעות עצביות וגידים לאורך הגפה העליונה. המרכז לכירורגיה אורתופדית משתמש בגישות שונות ומגוונות, רופאי מרכז כירורגיה אורתופדית מבצעים ניתוחים כירורגיים ארתרוסקופיים או פתוחים הכוללים: תיקון חוסר יציבות הכתף, למניעת פריקות חוזרות של הכתף, בגישה ארתרוסקופית או פתוחה. תיקון קרעים מלאים או חלקיים של גידי מסובבי הכתף (Rotator Cuff Tendons), בגישה ארתרוסקופית או פתוחה. מתן מענה לפציעות בעצם הבריח ובעצמות הזרוע והאמה, פגיעות ברצועות המרפק, שורש כף היד והאצבעות, בעיות עצביות כרוניות הכוללות הרדמות לאורך היד. פגיעות חריפות בעצבים או גידים לאורך היד, שחיקת סחוס בבסיס האגודל ובעיות בגידים בשורש כף היד והאצבעות כולל דלקות כרוניות ו"אצבע הדק". המרכז מעניק יעוץ עם אורתופד מומחה לפני קבלת החלטה על ביצוע ניתוח, על הטיפולים השונים, היתרונות והחסרונות של כל אחד מהם, ומידת התאמתו האישית של המטופל לניתוח.

... למידע נוסף »