Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחלות > סרטן הלבלב

סרטן הלבלב

מהו הלבלב

הלבלב הוא בלוטה דמוית אלה באורך של כ-15-18 ס"מ, שממוקמת מאחור לקיבה (תמונה מספר 1). הלבלב מתחלק לשלושה חלקים: החלק הימני והרחב ביותר נקרא ראש הלבלב. ראש הלבלב דבוק ונמצא בתוך קשת התריסריון. דרך חלק זה עובר צינור המרה (מנקז את מיץ המרה לתריסריון). השליש האמצעי של הלבלב נקרא גוף הלבלב, והחלק הצר השמאלי של הלבלב שמגיע עד לטחול נקרא זנב הלבלב.

סרטן הלבלב

לבלוטת הלבלב שני תפקידים עיקריים

 1. הפרשת הורמונים, ובעיקר אינסולין. האינסולין נוצר בתאים מיוחדים (תאי בטא, Islet cells) שמפוזרים בכל נפח הלבלב, והוא מופרש ישירות לזרם הדם. האינסולין חשוב ביותר לאיזון רמת הסוכר בדם. לדוגמה, אם כורתים את כל הלבלב יהיה אזי צורך בטיפול בזריקות אינסולין על מנת לאזן את רמת הסוכר בדם.
 1. הפרשת אנזימים שעוזרים לעיכול השומנים והחלבונים שאנחנו אוכלים. האנזימים האלה נוצרים בתאי הלבלב שמסודרים במבנה אונתי. מיץ הלבלב מופרש למערכת צינוריות שבסופו של דבר מתאחדות לצינור הלבלב הראשי (Wirsung Duct) שעובר לאורך הלבלב ומתנקז לתריסריון (באותו המקום שמתנקז צינור המרה).

למבנה וליחסים האנטומיים של הלבלב עם כלי הדם בעיקר, יש חשיבות עליונה במקרים של סרטן ראש הלבלב.

האנטומיה של בלוטת הלבלב
לצורך המחשה הוצא בתמונה חלק הקיבה ש"מסתיר" את הלבלב, רואים את תחילת הקיבה ואת המשכה, שהוא התריסריון. הלבלב ממוקם מאחורי הקיבה ולרוחב הבטן בחלק הבטן העליון. צינור הלבלב וצינור המרה מתאחדים בקצה ומתנקזים לתריסריון בפתח אחד (אמפולה). הווריד המזנטריאלי, שמנקז את הדם מכל המעיים (צבוע בכחול), מתאחד עם וריד הטחול (ממוקם מאחורי הלבלב) ליצירת וריד השער (Portal vein). העורק המזנטריאלי, שמספק דם לכל המעיים, צמוד לווריד המזנטריאלי. שני כלי הדם האלה (הווריד והעורק המזנטריאליים) ממוקמים בגבול האמצעי של ראש הלבלב. מעל גוף הלבלב ממוקם עורק הצליאק . עורק זה חשוב ביותר שכן סביבו יש מרכז עצבי ובלוטות לימפה. מעורק זה יוצאים העורקים לכבד, ללבלב, לטחול,ולקיבה.

סרטן הלבלב
השכיחות של סרטן הלבלב עולה בשנים האחרונות. בארצות הברית מתגלים מדי שנה כ-30,000 מקרים חדשים. בבדיקת השכיחות להופעת סרטן הלבלב בארצות הברית מוצאים שלכ-1% (אחד מתוך 100) מהאוכלוסייה יש סיכוי להופעת סרטן הלבלב לאורך כל שנות החיים.

לצערנו, במרבית המקרים שהסרטן מאובחן – הוא מאובחן מאוחר מדי לטיפול כירורגי. בבדיקת הסטטיסטיקה מארצות הברית (NCI) בין השנים 2003-2005 נמצא ש רק ב-7% מהחולים שאובחן בהם הסרטן, הוא ממוקם עדיין בלבלב בלבד. ברבע מהחולים הוא התפשט כבר לבלוטות הלימפה האזוריות סביב הגידול, וביותר מחצי מהחולים (52%) יש גרורות מרוחקות בזמן האבחון. בשאר החולים (15%) לא הייתה אינפורמציה בנושא זה. באותם המקרים שמאובחנים ניתן לטפל בניתוח.

על הסיבות לאבחון מאוחר נידון בהמשך.

סרטן הלבלב

גורמי הסיכון להופעת סרטן הלבלב הם

 

 • גיל
  שכיחות סרטן הלבלב עולה עם הגיל, ורוב מקרי הסרטן מופיעים לאחר גיל 60.
 • מין:
  השכיחות בגברים גבוהה פי 2-3 מנשים.
 • עישון:
  למעשנים סיכוי לפתח סרטן פי 2 עד 3 מהלא מעשנים. גנטיקה: יש לעיתים מקרים שבהם מופיע סרטן הלבלב במשפחות, אולם ברוב רובם של המקרים – אין קשר משפחתי להופעת הסרטן.
 • גורמים סביבתיים
  סרטן הלבלב אינו מדבק. לא נמצא קשר ישיר לדיאטה והופעת סרטן לבלב. יש חומרים רעליים בתעשייה שידועים כגורמי סרטן לבלב.

 

סוגי גידולי הלבלב
הסרטן השכיח ביותר הוא ממקור התאים האפיתליאליים הבלוטיים של הלבלב – האדנוקרצינומה (Adenocarcinoma). ברוב המקרים תאי הגידול מפרישים את הסמנים האופיינייםCEA, CA199 . סרטן נדיר יותר הוא ממקור התאים שמפרישים הורמונים בלבלב (Neuro endocrine tumor). יש קשר הדוק וברור בין המקור של תאי הסרטן לבין ההתנהגות הביולוגית, צורת ההתפשטות ובהתאם לשיטת הטיפול המתאימה. קיימים גידולים רבים של הלבלב שאינם ממאירים ונדון בהם בנפרד.

הסימנים שעשויים להצביע על נוכחות סרטן הלבלב
בגלל שהלבלב ממוקם עמוק מאחור הוא יכול להתפתח ואף לשלוח גרורות מבלי שיש כל סימנים מתריעים.

התסמינים השכיחים הם:

 1. כאבי בטן
  בדרך כלל הכאבים ממוקמים באמצע וברום ברום הבטן מתחת לקשת הצלעות, ויכולים להקרין לגב (בגלל מיקום הלבלב) וכחגורה לשני צידי הבטן. לעיתים יש כאבי גב. הכאבים יכולים להיות קשורים להתפשטות הגידול לאזור שורש הצליאק (ראה/ראי תמונה והסבר).
 2. ירידה במשקל וחולשה
 3. הופעת צהבת
  צהבת תופיע באותם הגידולים שממוקמים בראש הלבלב וחוסמים את צינור המרה ומעבר מיץ המרה לתריסריון.

במידה ויש חסימה כזו של המרה – כיס המרה תפוח. בצורה אופיינית הופעת גידול בראש הלבלב מלווה בצהבת, וללא כאבים (Painless Jaundice). לעיתים יש הופעת גרד. דלקת של הלבלב: לעיתים קשורה בגידול של הלבלב. סוכרת: הופעה פתאומית של סוכרת יכולה להעיד על נוכחות גידול בלבלב. יש להדגיש שהסימפטומים שצוינו אינם מעידים בהכרח על סרטן בלבלב אולם נוכחותם מחייבת בירור ובדיקות. דרכי אבחון לסרטן הלבלב

במידה וקיימים אצל חולה התסמינים שהוזכרו, יבוצעו אז בדיקות שיעזרו באבחון או בשלילת נוכחות סרטן הלבלב:

 1. בדיקה גופנית – הרופא יבדוק באם קיימת צהבת, האם קיים גוש בבטן, האם יש הצטברות נוזל בחלל הבטן.
 2. בדיקות דם: יבדקו תפקודי הכבד לבדיקת נוכחות חסימה של צינור המרה. חסימה של המרה תביא להפרעה בתפקודי הכבד ועלייה בבילירובין (חומר שמופרש דרך צינור המרה). תאי הגידול יכולים להפריש חומרים אופייניים (סמנים), לדוגמה – סמנים שנקראים CEA או 199- CA. רמה גבוהה שלהם יכולה להעיד על נוכחות סרטן לבלב. יש לציין שקיימים גידולי לבלב שסמנים אלה לא מוגברים אצלם.
 3. בדיקות הדמייה: אלה הם צילומים שמדגימים את אברי הבטן הפנימיים ואת הלבלב ויכולים להצביע על נוכחות הגידול בתוכו.

מבין הבדיקות יש לציין את בדיקת האולטרה-סאונד ואת בדיקת ה-CT, שהיא מדויקת יותר.

העובדה שמוצאים גוש בלבלב אינה מעידה בהכרח על קיום גידול סרטני, שכן יש גידולי לבלב שאינם ממאירים. יש לכן לבצע בדיקות הדמיה נוספות וביופסיה לפני החלטה על האבחנה.

במידה ואובחן גוש חשוד בלבלב בבדיקות ההדמיה
לא מספיקה האבחנה /הדגמה בבדיקת ה-CT. יש במקרה זה לבצע ביופסיה לאבחנה סופית ולאפיון של תאי הגידול. לאפיון זה יש חשיבות עליונה בתכנון הטיפול המתאים. פעולת הביופסיה היא פעולה חודרנית. מאחר והלבלב ממוקם מאחורי הקיבה ניתן להחדיר מחט לתוך הגידול בהכוונתCT , אולם ברוב המקרים פעולת הביופסיה מתבצעת על ידי בדיקת EUS. בדיקת EUS ( Endoscopic Ultrasound) היא בדיקה שמתבצעת על ידי גסטרואנטרולוג. היא דומה לבדיקת גסטרוסקופיה, אלא שבבדיקה זו יש בקצה צינור מכשיר האנדוסקופ מכשיר (מתמר) אולטרה-סאונד זעיר שמוחדר לקיבה ולתריסריון והוא שמאפשר הדגמה טובה ומדויקת של הגידול והכוונה של מחט הביופסיה לתוך הגידול. המחט עוברת את דופן הקיבה או התריסריון וחודרת לגידול בלבלב. הבדיקה מאפשרת בנוסף גם הערכה של מיקום הגידול ובדיקת היחסים בינו לבין כלי הדם המזנטריאליים (ראה תמונה), במיוחד בגידולים שממוקמים בראש ובגוף הלבלב. לעיתים הגידול חוסם לחלוטין את צינור המרה ואז יש לשקול הכנסת צנתר פנימי שינקז את המרה.

צנתר כזה ניתן להכניס בשתי דרכים עיקריות:

 1. דרך התריסריון
  מאחר וצינור המרה נפתח לתריסריון אזי ניתן להיכנס במכשיר אנדוסקופי מיוחד לתוך התריסריון, למצוא את הפתח ולהחדיר צינור פנימי כזה. בדיקה זו נקראתERCP (Endoscopic Retrograde Cholangio Pancreatography). בדיקה זו מתבצעת במכון גסטרו.
 2. דרך הכבד
  לעיתים אין אפשרות לבצעERCP . במקרים כאלה ניתן להחדיר את הצינורית דרך הכבד. במהלך הבדיקה מוחדרת מחט לכבד דרך העור (הרדמה מקומית), ולאחר שנכנסים לצינורות מרה בתוך הכבד מוחדרת לצינורות המרה צינורית שמועברת דרך הגוש הגידולי שחוסם לתוך התריסריון. פעולה זו מבוצעת במכון הרנטגן.

חלוקת גידולי הלבלב לפי מיקומם

 1. גידול בראש הלבלב
 2. גידול שממוקם בראש הלבלב גורם בדרך כלל לחסימה של צינור המרה ולהופעת צהבת

לעיתים גידול בראש הלבלב יכול להתקדם ולגדול ולתפוש את כלי הדם המזנטריאליים תפישה כזו פוגעת משמעותית בסיכוי הכריתה.

כריתת גידול בראש הלבלב כולל כריתת ראש הלבלב והתריסריון שדבוק אליו. ניתוח על שלWhipple , (Pancreatico-Duodenectomy).

גידול בגוף הלבלב
בגידול זה לא תופיע צהבת, ולעיתים הסימן הראשון לנוכחותו הם כאבי גב שיעידו על התפשטות לעצבים בעורק הצליאק.

התפשטות כזו מורידה משמעותית את הסיכוי לכריתה. הכריתה במקרה זה כוללת כריתה של גוף וזנב הלבלב, כולל הטחול.

גידול בזנב הלבלב
 גידול בזנב הלבלב.

גידול במיקום זה יכול להתקדם ולגדול זמן רב עד שמופיעים סימנים שמעידים על נוכחותו. במקרים רבים יש כבר הופעה של גרורות בזמן האבחנה. כריתת הגידול כוללת כריתת זנב הלבלב והטחול .

טיפולים

 • כריתת ראש לבלב לטיפול בסרטן ראש הלבלב

  טיפול בסרטן ראש הלבלב שכולל כריתת ראש לבלב שמשולבת עם כריתת תריסריון כיס המרה צינור המרה המשותף הרחיקני חלק רחיקני של הקיבה וחלק קריבני של המעי הדק, ולאחר מכן שחזור המשכיות המעי על ידי חיבור המעי הדק ללבלב שנותר, לצינור המרה ולקיבה…. למידע נוסף »

 • כריתת זנב לבלב – ניתוח דיסטל פנקריאטקטומי (Distal pancreatectomy)

  כריתת זנב לבלב – מבוצע בעיקר במקרים של סרטן הלבלב המערב את גוף וזנב הלבלב. במקרים בהם מדובר בגידולים ממאירים מסירים את זנב הלבלב יחד עם הטחול מטעמים אונקולוגיים…. למידע נוסף »

 • ניתוח וויפל (Whipple)

  ניתוח וויפל (Whipple) הוא הניתוח השכיח ביותר לטיפול באדנוקרצינומה בלבלב…. למידע נוסף »

 • לפרוסקופיה אבחנתית

  לפרוסקופיה משמעותה הסתכלות ('סקופיה') לתוך הבטן ('לפרו'). השיטה מבוצעת באמצעות צינורות דקיקים שמכילים עדשות וסיבים אופטיים, דרכם מועבר אור לחלל הבטן, כך שניתן להקרין את שדה הניתוח על גבי צג בחדר הניתוח. בדיקה היכולת לכריתה טיפולית או מרפאת של תהליכים ממאירים של הקיבה, לבלב, כבד תוך שימוש בכירורגיה זעיר פולשנית, ודגימה של רקמות מתוך הבטן לצורך אבחנה שלא ניתן להשיג אחרת.

  למידע נוסף »

דרכי טיפול

הטיפול בסרטן הלבלב הימצאות גידול סרטני בלבלב אינה בהכרח חסרת סיכוי לטיפול. קיימות מספר אופציות טיפוליות בסרטן הלבלב. השיטה הטיפולית היעילה ביותר והיחידה שמביאה סיכוי להחלמה היא כריתת הגידול.

ההישרדות בחיים נמדדת בסיכוי לחיות חמש שנים, והישרדות של חמש שנים ויותר נחשבת לריפוי, שכן חזרה של הגידול הסרטני לאחר הניתוח מופיעה ברוב המקרים בשנתיים הראשונות.

במקרה של סרטן הלבלב ניתן להגיע ב-20% עד 25% מהחולים שנותחו (אחד לארבע עד אחד לחמישה חולים) ל-5 שנות הישרדות בחיים.

ההישרדות בחיים קשורה ישירות להתפשטות הגידול (נתונים מ-NCI , ארצות הברית בשנים 2003-2005). חמש שנות הישרדות בחיים בגידולים שממוקמים בלבלב הן בשיעור של 20%, במידה ויש התפשטות לבלוטות למפה אזוריות השיעור יורד ל- 8.2%, ול-1.8% במקרי פיזור מטסטטי.

לעיתים אין אפשרות לבצע ניתוח מפאת מעורבות והתפשטות מקומית ואין התפשטות גרורתית מרוחקת. במקרים כאלה ניתן לטפל בכימותרפיה, לגרום להקטנה של הגידול, ואז לנסות לכרות אותו.

במידה ואין אפשרות לניתוח ניתן לטפל בכימותרפיה שיכולה להיות משולבת בטיפול קרינתי .

כריתת הגידול מתאפשרת כשמתקיימים מספר תנאים
אין התפשטות מטסטטית של הגידול שתמנע ניתוח. במידה ויש התפשטות כזו אין כל טעם בניתוח שכן כריתת הגידול הראשוני בלבלב לא משנה להישרדות בחיים (ניתוח אז הוא כמו לסגור את הדלת לאחר שהחתול ברח...). התפשטות מטסטטית כזו יכולה להיות בחלל הבטן: במצב זה יש פיזור לעיתים של גושישים זעירים מרובים, לעיתים בני מספר מילימטרים, על קרום חלל הבטן, בתוך השומן, או יש מיימת שמכילה תאי סרטן ממאירים. לעיתים העדות להתפשטות מטסטטית מודגמת בבדיקת CT של הבטן בצורת גושים בחלל הבטן או פיזור לבלוטות הלימפה האזוריות. לעיתים בדיקות ההדמיה לא מאתרות התפשטות כזו. לכן – לפני כל ניתוח של סרטן הלבלב מבצעים בשלב ראשון בדיקת לפרוסקופיה שתזהה התפשטות כזו.

התפשטות גרורתית יכולה להיות לאברים מרוחקים כמו הכבד (האבר השכיח ביותר לפיזור מטסטטי) או הריאות. לכן: יש לבצע בדיקת CT של הבטן והריאות לפני ניתוח סרטן לבלב.

מעורבות כלי הדם
במידה ויש מעורבות כלי דם עם פיזור מטסטטי - אין אפשרות לבצע ניתוח.

לעיתים יש מעורבות כלי דם (כפי שנאמר לעיל) ללא התפשטות מרוחקת. מצב כזה, שבו הגידול תופש את כלי הדם המזנטריאליים או את וריד השער, אינו חסר תקווה. במצבים מסוימים ניתן לכרות את הגידול עם קטע כלי הדם המעורב, ובהמשך לבנות מחדש את קטע כלי הדם שנכרת בשיטות רקונסטרוקציה וסקולארית מקובלות.

לעיתים ניתוח כזה לא מתאפשר ואז ניתן לתת טיפולים כימותרפיים להקטין ו"לשחרר" את כלי הדם מהמעורבות עד למצב שהניתוח מתאפשר.

מרכז ע"ש צ'רניאק כבד לבלב

dr_cherniakמרכז כבד ולבלב ע"ש פרופ' אברהם (רמי) צ'רניאק ז"ל – היה ממיייסדי אסיא מדיקל, כיהן כמנהל המחלקה ההפטוביליארית בבי"ח שיבא תל-השומר עד דצמבר 2013.

פרופ' צ'רניאק היה בוגר בית-הספר לרפואה בירושלים, התמחה בכירורגיה כללית בבית החולים שיבא , תל השומר. השתלם בכירורגיה של הכבד והלבלב בבית-חולים המרסמית' בלונדון, ואחר-כך בהשתלות כבד וכליה בבית-חולים ע"ש מלכה אליזבת בברמינגהם, אנגליה.
כיהן כמנהל המחלקה לכירורגיה כללית והשתלות בבית-חולים בברן בשווייץ.
משם שב לארץ ב-93' לתפקיד מנהל המחלקה הכירורגית בוולפסון, אותה ניהל עד שנת 2008
משנת 2008 כיהן כמנהל המחלקה לכירורגיה כללית והפטוביליארית בבי"ח שיבא תל השומר עד שהלך לעולמו בשנת 2013.

 

... למידע נוסף »

מומחים

מחקרים ומאמרים