סרטן הערמונית

הערמונית היא בלוטה בגודל שמייצרת נוזל, שיחד עם תאי הזרע המגיעים מהאשכים, יוצא בשפיכה. היא נמצאת מתחת לשלפוחית, קדמית לרקטום (החלק הסופי של המעי הגס, לפני פי הטבעת), ועוטפת את החלק העליון של השופכה (הצינור שמוביל את השתן מהשלפוחית החוצה). הערמונית עוזרת לשליטה בהשתנה ולתפקוד המיני.

סרטן הערמונית הוא הסרטן השכיח ביותר בגברים בישראל.
הוא נוטה להתפתח עם הגיל. רוב הגברים עם סרטן הערמונית מתים עם המחלה, ולא בגללה. רוב מקרי סרטן הערמונית הם אדנוקרצינומה, כלומר סרטן שהמקור שלו מתאי בלוטה.

לא כל המקרים של סרטן הערמונית הם דומים. המחלה מתנהגת בצורה שונה במטופלים שונים. זו הסיבה שחשוב להבין את הסיכון שלך אישית לפתח את המחלה ואת הסיכון להתפשטות המחלה במקומות אחרים בגוף.

יותר מ-90% מהמקרים של סרטן ערמונית מאובחנים כשתאי הסרטן עדיין ממוקמים בתוך בלוטת הערמונית. בחלק מהמקרים המחלה מתפשטת מוקדם ובמקרים אלה יש צורך בטיפול תרופתי. ברוב המקרים, לעומת זאת, המחלה גדלה באיטיות והיא בעלת סיכויים נמוכים לגרום לבעיות רציניות במהלך חייך.

כיוון שסרטן ערמונית היא מחלה שיכולה להתפתח במשך זמן רב, לפעמים שנים רבות, אין גישה אחת שהיא מושלמת לטיפול. בחלק מהמקרים, גברים חיים עם סרטן ערמונית כמחלה כרונית שמטופלת בהצלחה במהלך שנים רבות. במקרים אחרים, סרטן ערמונית יכול להיות אגרסיבי ואלה מקרים שדורשים טיפול אינטנסיבי. כיוון שמצבו של כל גבר מתפתח באופן שונה לאורך הזמן, אנחנו מתייחסים לטיפול שלך באופן דינמי, כל הזמן מעריכים מחדש את המחלה, את התפתחותה ואת תגובתה לטיפול.

הרבה מקרים של סרטן ערמונית שמאובחנים כיום הם "שקטים", כלומר יש סיכוי נמוך מאוד שהם יגרמו לתסמינים או יקצרו את חייך. אנחנו לא רוצים לגרום לאף אחד לעבור טיפול שהוא אינו זקוק לו לסרטן ערמונית "שקט". טיפול-יתר לא מציע יתרון ואפילו יכול לגרום לנזק. על-ידי למידה ואפיון נכון ומדויק של הסרטן שלך, אנחנו יכולים לתת לך את אפשרויות הטיפול שהן מתאימות לך. לפעמים אפילו נמליץ לדחות ניתוח או טיפול קרינתי ולעקוב בזהירות אחרי המחלה.

תסמינים: במקרים רבים  אין תסמינים שניתן לשים לב אליהם. לרוב, הסימן הראשון של המחלה הוא ממצא לא תקין בבדיקת דם שגרתית. בחלק מהמקרים יתכן ותרגיש באחד או יותר מהתסמינים הבאים:

  • הרגשה תכופה של צורך להטיל שתן
  • חוסר יכולת להטיל שתן
  • התעוררות בלילה לצורך השתנה, לעיתים תכופות יותר מהרגיל
  • קושי בהתחלת השתנה או בהתאפקות
  • כאב או נוקשות בגב תחתון או בירכיים
  • כאב בזמן שפיכה או קושי בהשגת זקפה

תחושה של תסמינים של סרטן הערמונית לעיל אינה אומרת בהכרח שאתה סובל מסרטן ערמונית. חלק מהתסמינים הללו מופיעים גם אצל גברים שסובלים מבעיה לא-ממאירה של הערמונית, בעיה שנקראת הגדלה שפירה של הערמונית.  אם הנך  סובל מאחד התסמינים האלו, מומלץ להגיע לייעוץ.

בין אם אובחנת לאחרונה אם סרטן ערמונית בשלב מוקדם, או שהסרטן חזר לאחר טיפול קודם, או שיש לך מחלה מתקדמת יותר, ניצבות בפניך כיום יותר אפשרויות טיפול מאי-פעם. אנחנו יכולים לעזור לך להחליט איזה טיפול או טיפולים מעניקים לך את הסיכוי הטוב ביותר לשלוט בסרטן או לרפא אותו.

החדשות הטובות הן שבמהלך שני העשורים האחרונים, אבחון מוקדם של סרטן ערמונית הזניק את מספר הגברים שהחלימו מהמחלה. שיעור הגברים שלא מתים מסרטן ערמונית במשך 10 שנים מהאבחון עלה מ-67% ליותר מ-90%.

למרות שהתוצאות של מטופלים שונים משתנות, מחקרים מראים שלמנתחים שמבצעים ניתוח כריתה רדיקלית של ערמונית באופן שגרתי יש פחות סיבוכים ממנתחים שמבצעים את הניתוח לעתים יותר רחוקות.  ד"ר קרן-פז עבר הכשרה בת 3 שנים בניתוחים אלה בארה"ב, באחד המרכזים המובילים בעולם בתחום זה.

כיום אנחנו יודעים יותר מאי פעם על הביולוגיה של סרטן הערמונית – מדוע הוא נוצר, כיצד, ובאיזו צורה.
לכן, יחד עם ההתקדמות בטכניקה הניתוחית, בטיפול הקרינתי, ובטיפול התרופתי, יש אפשרות לרפא את רוב סרטני הערמונית הממוקדים בערמונית ולהאריך את חייהם של גברים שסובלים ממחלה גרורתית.

לתיאום תור תוך 72 שעות השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

לתיאום תור תוך 72 שעות
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

לזימון תור
נדאג להפנות את פנייתך לנציג/ת זימון תורים ונחזור אליך בהקדם.