Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחלות > סרטן הקיבה

סרטן הקיבה

הקיבה הנה איבר הממוקם בבטן העליונה בצורת האות J. דופן הקיבה מורכב מ-3 שכבות: הרירית, השרירית והמעטפת. סרטן הקיבה השכיח ביותר (אדנוקרצינומה) מתחיל במרבית המקרים משכבת הרירית ופורץ לשכבות האחרות עם גדילתו.

גורמי סיכון להתפתחות סרטן קיבה:

 • הדבקה בחיידק H.Pylory.
 • דלקת קיבה כרונית.
 • אנמיה מחוסר ויטמין B12.
 • החלפה של רירית הקיבה לרירית מעי דק.
 • מחלות משפחתיות כFAP- ופוליפים קיבתיים.
 • דיאטה עתירת מלח, מאכלים מעושנים וצריכה נמוכה של פירות וירקות.
 • אכילת מזונות שלא שומרו כהלכה.
 • מין – גבר.
 • עישון.
 • היסטוריה משפחתית של סרטן קיבה מדרגת קרבה ראשונה.

התסמינים של סרטן קיבה אינם ספציפיים ומחולקים לתסמינים מוקדמים (שנגרמים גם ממגוון מחלות אחרות כגון אי נוחות בבטן עליונה, נפיחות, בחילות, אובדן תאבון, צרבת ועוד) ותסמינים מאוחרים של סרטן קיבה מתקדם.

תסמינים מאוחרים:

 • דם בצואה.
 • הקאות.
 • ירידה במשקל מסיבה לא ידועה.
 • כאב בבטן עליונה ושמאלית עליונה.
 • מיימת.
 • קושי בבליעה.

אמצעים לאבחון סרטן קיבה:

בדיקה גופנית ותשאול- בדיקת מצבו הגופני הכולל של המטופל מבחינה תזונתית, בדיקת בטן עליונה וסימנים לנוכחות הרחבת קיבה חריגה, מיימת או מעורבות של בלוטות לימפה . תשאול ספציפי על מאפייני ותזמון הופעת אי נוחות או תלונות אחרות, היסטוריה בריאותית אישית ומשפחתית.

בדיקות דם וכימיה: הכוללות ספירת דם לאבחון אנמיה, ספירת תאים לבנים וטסיות ובדיקת כימיה לנוכחות חוסר איזון אלקטרוליטי.

אנדוסקופיה עליונה: החדרת אנדוסקופ- מצלמה תחת טשטוש לבחינה וצפייה ברירית הושט, הקיבה ותחילת המעי הדק.

בליעת באריום: סדרה של צילומי רנטגן של הושט והקיבה לאחר בליעת באריום שהנו חומר סמיך המודגם היטב בצילומי רנטגן. בדיקה זו נקראת גם סדרת מעבר וק"ת (ושט, קיבה ,תריסריון).

טומוגרפיה ממוחשבת( (CT סדרת צילומי רנטגן מזוויות שונות המעובדות לתמונה אחת. הבדיקה נעשית תוך הזרקת/שתיית חומר להדגמת כלי הדם והאיברים בצורה מיטבית. בדיקה זו מהווה את הבדיקה הראשונה שנותנת מידע גם על האיברים הסמוכים לקיבה.

ביופסיה– דגימת תאי רקמה לבדיקה תחת מיקרוסקופ לבחינת ממצאים של תאים חריגים/תאים ממאירים. על הביופסיה עצמה ניתן בהמשך לבצע בדיקות של מאפייני גידול כהתבטאות חלבון  HER2 שישפיעו בהמשך על ההחלטות ומאפייני הטיפול.

סיכוי ההחלמה מסרטן קיבה תלויים ב :

 1. שלב הממאירות- מידת השכבות המעורבות, מעורבות בלוטות לימפה, מעורבות איברים אחרים.
 2. מצבו הבריאותי הכללי של המטופל.

לאחר אבחון המצאות סרטן קיבה נהוג, בדומה לסרטנים רבים אחרים, ועל פי הנחיות הAJCC-, לדרג את מידת התקדמות המחלה על פי שיטת הTNM-.

דירוג הTמהווה מדד למידת התקדמות הסרטן על פי מידת החדירה לשכבות הקיבה.

דירוג הN מהווה דירוג מידת מעורבות בלוטות הלימפה (N0-ללא מעורבות, N1- עד 2 בלוטות, N2- עד 6 בלוטות, N3-יותר מ-6 בלוטות מעורבות) ומהווה את המדד  החשוב בקביעת סיכויי ההחלמה מהמחלה.

דירוג הM– מהווה מדד לקיום או היעדר גרורות מרוחקות (גרורות לאיברים אחרים או בלוטות מרוחקות).

תוצאת הדירוג נותנת למטופל ולצוות המטפל את היכולת לקבוע את שילוב הטיפול כירורגי/אונקולוגי הנכון ומאפשרת לחזות על פי נתונים סטטיסטיים את ההישרדות הממוצעת ל-5 שנים בהינתן הטיפול המתאים.

למרות האמור לעיל לגבי שיטת הדירוג של הAJCC-, מקובל להתייחס לתהליך הממאיר בחלוקה הפשטנית  של "נתיח" אל מול "לא נתיח". כאשר ההגדרה של נתיח הנו גידול הניתן להסרה במלואו על ידי התערבות כירורגית.

טיפולים

 • ניתוח קיצור קיבה במחלת מעי דלקתית

  ניתוחים בריאטריים יכולים להיות אפקטיביים ובטוחים גם אצל מטופלי IBD עם השמנת יתר. הסיכון של סיבוכים ניתוחיים במקרים אלה לא גדול יותר מאשר במקרים אחרים של ניתוחים בריאטריים… למידע נוסף »

 • ניתוח כריתת קיבה אונקולוגי

  כריתת קיבה אונקולוגית היא ניתוח בו מסירים חלק מהקיבה או את כולה. מתי מבצעים את הניתוח? כריתת קיבה אונקולוגית מבוצעת במקרים של גידולים סרטניים של הקיבה. סוגי הניתוח
  כאשר מסירים חלק מהקיבה, מדובר בכריתת קיבה אונקולוגית חלקית. כאשר מסירים את הקיבה כולה, מדובר בכריתת קיבה אונקולוגית מלאה. … למידע נוסף »

דרכי טיפול

הטיפול המיטבי בסרטן קיבה משלב על פי רוב לפחות 2 מבין 4 הטיפולים הבאים:

 1. ניתוח.
 2. כימותרפיה.
 3. טיפול קרינה.
 4. טיפול מוכוון.

על מנת להגיע לריפוי יש להסיר את התהליך הממאיר ועל כן שילוב של כירורגיה עם אחד או יותר מהטיפולים האחרים יביא לטיפול מיטבי.

הצוות המטפל יהיה מורכב מדיסציפלינות שונות ויכלול: גסטרואנטרולוג, אונקולוג, מומחה קרינה וכירורג מומחה בניתוחי קיבה.

טיפול ניתוחי:
ניתוח מהווה חלק מרכזי בטיפול בחולי סרטן קיבה בכל השלבים, פרט לשלב 4, בנפרד או בשילוב עם טיפולים אחרים ומהווה את הסיכוי הריאלי היחיד להשיג ריפוי.

לעיתים הטיפול הכירורגי יהווה טיפול פליאטיבי שמשמעו להקל או למנוע סימפטומים של סרטן קיבה אך לא לרפא את הסרטן (מעקף קיבה לטיפול בחסימת מוצא קיבה, כריתה חלקית- לטיפול בדימומים).

חלק מרכזי בטיפול למטרת ריפוי בסרטן קיבה הינו  כריתה נרחבת של  בלוטות הלימפה.

במהלך כריתה חלקית או שלמה של הקיבה מוסרות בלוטות הלימפה והרקמה השומנית העוטפת. היקף ואיכות כריתת הבלוטות ורקמת השומן הנן בעלות חשיבות עליונה בהשלמה כריתה אונקולוגית מלאה.

מזה שנים כירורגים אסיאתיים מדווחים על תוצאות טובות יותר בהשגת ריפוי בסרטן קיבה כשאחת הסברות היא שהכריתה הנרחבת של כלל בלוטות הלימפה עד מוצא כלי הדם המספקים את הקיבה (הנקראת "D2") תורמת להישג זה.

על מנת להשיג כריתה לימפטית מספקת ובטוחה נדרש כירורג מנוסה ומוכשר לניתוחי קיבה.

כימותרפיה:

פועלת על ידי מתן תרופות אנטי סרטניות במתן סיסטמי.

כאשר כימותרפיה ניתנת לפני התערבות ניתוחית, מטרתה לכווץ את הגידול ולחסום את התפשטותו לאיברים מרוחקים (גרורות)- שיטת מתן זו כמקדימה לניתוח נקראת Neoadjuvant.

כאשר כימותרפיה ניתנת אחרי הניתוח, מטרתה להרוס תאי גידול מיקרוסקופיים שנשארו אחרי הניתוח ובכך למנוע הישנות של המחלה- שיטת מתן זו כעוקבת ניתוח נקראת Adjuvant.

במקרים של סרטן מתקדם (גרורתי/לא נתיח) משמשת הכימותרפיה כטיפול העיקרי שמטרתו להאט/לעכב את התקדמות הסרטן ולהקל על הסימפטומים.

הטיפולים הנפוצים בסרטן קיבה כוללים משלבים של כימותרפיות.

כימותרפיה ניתנת במחזורים וטומנת בחובה תופעות לוואי שמרביתן הפיכות.

 טיפול קרינה:
טיפול קרינתי עושה שימוש בקרניים בעלות אנרגיה גבוהה על מנת להרוס תאי סרטן באזורים ספציפיים. השימוש בטיפול קרינתי נעשה לפני הניתוח על מנת לכווץ גידולים ולהקל על הניתוח.

שימוש בטיפול קרינתי לאחר הניתוח נעשה במטרה להרוג תאי גידול מיקרוסקופיים שנשארו באזור הניתוח.

טיפול קרינתי יכול לשמש כטיפול פליאטיבי לכאבים, דימומים, ולחץ של הגידול על אברים שכנים.

טיפול מוכוון:
בשנים האחרונות פותחו תרופות שמטרתן לתקוף ספציפית תאים המבטאים סממני סרטן. יתרונו המרכזי של הטיפול הוא בפגיעה מוכוונת בתאי הסרטן ובכך צמום תופעות הלוואי. הנפוצה בתרופות אלה בטיפול בסרטן קיבה הינה הרצפטין המוכוונת כנגד תאים המבטאים חלבון HER2/neu המתבטא בכ-20% מסרטני הקיבה.

תרופה נוספת המשמשת לטיפול בסרטני קיבה מתקדמים לאחר כישלון טיפול כימותרפי מוכוונת כנגד VEGF שהינו חלבון מעודד גדילת כלי דם המבוטא ביתר על ידי תאי סרטן קיבה.

התרופות המוכוונות תופסות בעיקר מקום בטיפול משולב עם כימותרפיה בסוגי סרטן מתקדם.

ניתוחים למטרת ריפוי:
מרבית ניתוחי הקיבה המסורתיים מבוצעים דרך חתך גדול בבטן. במספר מרכזים מומחים מצומצם ניתוחים אלו מבוצעים בגישה זעיר פולשנית (לפרוסקופית) המאפשרת הסרת הקיבה דרך מספר חתכים קטנים בבטן תוך השגת תוצאות אונקולוגיות זהות או אף טובות מהניתוח המסורתי.

EMR/ESD- כריתת רירית/תת-רירית אנדוסקופית- משמשת להסרה של גידולים סרטניים בשלב מוקדם בהם הסיכון למעורבות בלוטות לימפה נמוך מאוד. שיטה זו אינה מצריכה חתך ומבוצעת על ידי אנדוסקופ . שיטה זו נפוצה ומתקדמת בעיקר במדינות אסיה ובשנים האחרונות מיושמת במרכזים מובילים במערב.

SUB TOTAL GASTRECTOMY- כריתת קיבה תת שלמה- ניתוח זה מומלץ כאשר סרטן ממוקם בחלק התחתון של הקיבה. רק חלקה של הקיבה מוסר, כאשר החלק הנותר מחובר מחדש למעי. במהלך הכריתה חשוב להקפיד על הסרה מלאה של בלוטות הלימפה המנקזות את אזור הגידול וכל רקמת השומן העוטפת. לעיתים במהלך הכריתה יש צורך בכריתת איברים סמוכים כגון הטחול.

PROXIMAL GASTRECTOMY-כריתת קיבה קריבנית- ניתוח זה מומלץ כאשר הגידול מתגלה בשלב מוקדם וממוקם בשליש הקיבה העליון. במהלך הניתוח מוסר חלק הקיבה הגבוה עם בלוטות הלימפה המנקזות ומבוצע חיבור של הושט לשארית הקיבה. באמצעות כריתה מוגבלת זו, אנו משיגים יכולת תפקודית של שארית הקיבה. על חולים אלו לבצע מעקב אנדוסקופי קפדני.

TOTAL GASTRECTOMY- כריתת קיבה מלאה- ניתוח זה מומלץ במקרים בהם:

 1.  סרטן התפשט לאורך הקיבה כולה.
 2.  שארית הקיבה הבריאה תהיה קטנה מכדי לתפקד.
 3. הסרטן ממוקם בחלקה העליון של הקיבה.

במהלך הניתוח המנתח מסיר את הקיבה כולה, בלוטות הלימפה המנקזות והשומן העוטף ולעיתים חלק קטן מהוושט על מנת להשיג שולי כריתה מספקים. בסיום הניתוח מחובר הוושט למעי הדק. לאחר הניתוח יש להקפיד על ארוחות תכופות שכן נפח הארוחה קטן. 

ניתוחים למטרה פליאטיבית:
מעקף קיבה (Gastrojejunostomy)- במקרים בהם גידולים בחלקה התחתון של הקיבה חוסמים את מוצא המזון מהקיבה- ניתן לבצע מעקף על ידי חיבור גבוה יותר של הקיבה למעי הדק ובכך לאפשר התרוקנות הקיבה.

כריתת קיבה חלקית- הסרה של אזור הקיבה המעורב בגידול בלבד ללא כריתת בלוטות הלימפה והשומן העוטף ומטרתה להשיג הקלה בסימפטומים של דמם/כאב/ תהליך דלקתי.

מספר פעולות אנדוסקופיות להקלה סימפטומטית נפוצות כגון:

 1. הנחת תומכן (סטנט) להקלה על היצרות במוצא קיבה.
 2. צריבת הגידול על ידי קרני לייזר למניעת דימומים.
 3. החדרת צינורית הזנה למקרי קושי באכילה

מרכז ע"ש צ'רניאק כבד לבלב

dr_cherniakמרכז כבד ולבלב ע"ש פרופ' אברהם (רמי) צ'רניאק ז"ל – היה ממיייסדי אסיא מדיקל, כיהן כמנהל המחלקה ההפטוביליארית בבי"ח שיבא תל-השומר עד דצמבר 2013.

פרופ' צ'רניאק היה בוגר בית-הספר לרפואה בירושלים, התמחה בכירורגיה כללית בבית החולים שיבא , תל השומר. השתלם בכירורגיה של הכבד והלבלב בבית-חולים המרסמית' בלונדון, ואחר-כך בהשתלות כבד וכליה בבית-חולים ע"ש מלכה אליזבת בברמינגהם, אנגליה.
כיהן כמנהל המחלקה לכירורגיה כללית והשתלות בבית-חולים בברן בשווייץ.
משם שב לארץ ב-93' לתפקיד מנהל המחלקה הכירורגית בוולפסון, אותה ניהל עד שנת 2008
משנת 2008 כיהן כמנהל המחלקה לכירורגיה כללית והפטוביליארית בבי"ח שיבא תל השומר עד שהלך לעולמו בשנת 2013.

 

... למידע נוסף »

מומחים

 • ד"ר עמיר בן יהודה

  מומחה לכירורגיה כללית ובוגר התמחות על בכירורגיה אונקולוגית של מערכת עיכול עליונה (Foregut surgery). כירורג בכיר ומנתח בחטיבה הכירורגית בבית החולים "אסף הרופא". כירורג בכיר באסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שלח שאלה

מחקרים ומאמרים