Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחלות > סרטן השד

סרטן השד

בישראל, כל אישה מגיל 50 ומעלה זכאית לבדיקות סקר לאיתור מוקדם של סרטן השד, דבר המוביל לאיתור המחלה בשלב ראשוני והפחתת התמותה

איתור מוקדם של סרטן השד מוביל בצורה חד משמעית לטיפול מטבי יותר במחלה ולהפחתת התמותה בקרב החולים. מטרת הבדיקות לאתר במידה ויש גושים סרטניים בטרם הם מתקדמים לבלוטות הלימפה, שלב בו טיפול אונקולוגי וניתוח יכולים למנוע גרורות. ככל שמגלים את המחלה בשלב מוקדם יותר, כך למעשה הטיפול מונע את התפשטות המחלה ובכך מפחית בצורה משמעותית את התמותה מהמחלה.

טיפולים

 • סרטן השד – טיפול בהקרנות

  טיפול בהקרנות ניתן כחלק מהטיפול המקומי בסרטן שד, ונועד לצמצם את הסיכון לחזרה מקומית של המחלה. עם זאת, במצבים מסוימים יכול הטיפול לשפר את סיכויי ההחלמה (כלומר, למנוע את הופעתן של גרורות בעתיד).
  למידע נוסף »

 • ניתוח סרטן השד

  מתי מועדף ניתוח כריתה מלא של השד ומתי כריתה חלקית משמרת שד? מה הם סיכויי ההחלמה בשני המקרים? טיפול הניתוחי בסרטן השד התאפיין לאורך ההיסטוריה שלו בניסיון להקטין את היקף הניתוח, תוך צמצום הנזקים הגופניים והנפשיים העלולים להיגרם בעקבותיו, וזאת ללא פגיעה בסיכויי הריפוי. הניתוח כולל טיפול בגידול בשד ובאותו זמן ניתוח בבית השחי לצורך כריתת… למידע נוסף »

 • לפרוסקופיה אבחנתית

  לפרוסקופיה משמעותה הסתכלות ('סקופיה') לתוך הבטן ('לפרו'). השיטה מבוצעת באמצעות צינורות דקיקים שמכילים עדשות וסיבים אופטיים, דרכם מועבר אור לחלל הבטן, כך שניתן להקרין את שדה הניתוח על גבי צג בחדר הניתוח. בדיקה היכולת לכריתה טיפולית או מרפאת של תהליכים ממאירים של הקיבה, לבלב, כבד תוך שימוש בכירורגיה זעיר פולשנית, ודגימה של רקמות מתוך הבטן לצורך אבחנה שלא ניתן להשיג אחרת.

  למידע נוסף »

 • ביופסיה

  מהי בדיקת ביופסיה?
  ביופסיה היא פעולה שבה לוקחים דגימת רקמה מאיבר בגוף כדי לבדוק אותה. הבדיקה מסייעת לאבחן מחלות שונות…. למידע נוסף »

דרכי טיפול

הטיפול בסרטן השד מתחלק לשלושה סוגים:

 1. טיפול ניתוחי (הסרת הגידול ובלוטות לימפה)
 2. טיפול תרופתי (הכולל כימותרפיה ותרופות "אנטי-הורמונליות")
 3. טיפול קרינתי (רדיותרפיה).

הטיפול הנתפס כמרכזי הוא הטיפול הניתוחי. הטיפולים האחרים, לפיכך, הם טיפולים "נוספים" לטיפול הניתוחי ומכונים טיפולים אג'ובנטים (מסייעים). הטיפול האג'ובנטי המקומי הוא הקרנות, והטיפול האג'ובנטי הסיסטמי (כלומר כזה שמגיע לאיברים מרוחקים) הוא כימותרפיה או תרופות "אנטי-הורמונליות", כמו טמוקסיפן.

 בדרך כלל סדר הטיפול הוא ניתוח, טיפול כימותרפי במידה ונדרש, והקרנות. במידה ולא ניתן טיפול כימותרפי, מבוצע הניתוח ולאחריו ניתנות ההקרנות. רצוי להתחיל בטיפול האג'ובנטי (כימותרפיה או הקרנות) בתוך 6 שבועות מתום הניתוח.

במידה וניתן טיפול בטמוקסיפן ללא טיפול כימותרפי, יש המתחילים בו אחר הניתוח והוא ניתן גם במהלך ההקרנות, ויש המעדיפים להתחיל בו אחר סיום ההקרנות.

בחירת האסטרטגיה הטיפולית
האסטרטגיה הטיפולית מבוססת על מאפייני המחלה (כמו השלב שבו היא נמצאת, על פי דירוג ה-TNM), נתוניה האישיים של המטופלת (הכוללים, בין היתר, את גילה ואת מחלות הרקע שמהן היא סובלת) ועל פיזור המחלה בשד.

ייתכן מצב שבו, למשל, ניתן לבצע כריתה חלקית (או טיפול משמר שד), למרות שהמחלה עצמה איננה בשלב מוקדם. לעומת זאת, ייתכן מצב הפוך, שבו למרות שהמחלה נתגלתה בשלב מוקדם (או אפילו במצב "טרום סרטני", כמו גידול דוקטלי לא חודרני) וחרף הצפי המצויין להחלמה - יש צורך בכריתה מלאה (מסטקטומיה). זאת, לדוגמה, במקרה שבו המחלה איננה ממוקמת באיזור אחד בשד.

במצבים מסויימים גורמים אפידמיולוגיים וגנטיים הקשורים לסיכון ללקות בגידול חדש נוסף בעתיד בשד או בשחלות משפיעים על הטיפול הניתוחי.

טיפול מקומי מול טיפול מערכתי
הטיפול בגידולים סרטניים של השד מתחלק לטיפול מקומי, ולטיפול "סיסטמי" (מערכתי). הטיפול המקומי נועד להסיר את הגידול, לדגום בלוטות לימפה לצורך קביעת חומרת המחלה ולמנוע חזרה מקומית שלה. טיפול זה מבוסס על ניתוח ובחלק מהמקרים על הקרנות.

לעומתו, הטיפול הסיסטמי, מבוסס על תרופות המגיעות לאיברי הגוף השונים ומיועד לטפל בתאי גידול שייתכן ונדדו לאיברים מרוחקים. הטיפול המקומי אינו משפיע על איברים מרוחקים, אבל לעומת זאת הטיפול הסיסטמי בהחלט יכול להשפיע על המחלה בשד ובבלוטות הלימפה, במידה והוא יעיל.

קיימים מצבים בהם טיפול סיסטמי ניתן לפני ניתוח. במצב זה הטיפול מכונה טיפול ניאו-אג'ובנטי.

הטיפול הניתוחי

הטיפול הניתוחי בסרטן השד התאפיין לאורך ההיסטוריה שלו בניסיון להקטין את היקף הניתוח, תוך צמצום הנזקים הגופניים והנפשיים העלולים להיגרם בעקבותיו, וזאת ללא פגיעה בסיכויי הריפוי. הניתוח כולל טיפול בגידול בשד ובאותו זמן ניתוח בבית השחי לצורך כריתת בלוטות לימפה נגועות או דגימתן. ברוב החולות כיום מבוצע "ניתוח משמר שד" ללא צורך בכריתה מלאה.

כריתת שד (מסטקטומיה)
הטיפול בגידול יכול להתבצע על ידי כריתת השד.כיום ניתוח זה כולל את הסרת רקמת השד (למעשה, מסיבות טכניות, כ 95% מהרקמה), כולל חלק מהעור, עם איזור הפטמה והעטרה.

הניתוח בדרך כלל לא כולל את כריתת שרירי דופן החזה. במידה והמטופלת מעוניינת בכך, ניתן לבצע שחזור של השד באמצעות טכניקות פלסטיות. השחזור מבוצע על ידי מנתחים פלסטיים בעת ניתוח הכריתה או במועד מאוחר יותר. ניתוחי השחזור נחשבים כחלק מהטיפול במחלה. הם נמצאים, לפיכך, בסל הבריאות וממומנים על ידי קופות החולים.

ניתוחים משמרי שד
האפשרות הנוספת לטיפול ניתוחי הוא כריתת הגידול והרקמה הסמוכה לו. טיפול זה נקרא גם טיפול משמר שד או BCT (ראשי התיבות של Breast Conserving Treatment). 

שתי הטכניקות העקריות לכך נקראות "למפקטומיה" (Lumpectomy, כלומר כריתת גוש) ו"קוודרנטקטומיה" (Quadrantectomy) - כריתת רביע של השד. טיפול חלקי מתאפשר כשהגידול נמצא באיזור מסויים בשד ואינו רב-מוקדי או מפוזר.

לעתים מבוצעת כריתה חלקית כשמספר גושים גידוליים נמצאים בסמיכות ברביע אחד של השד - אבל בדרך כלל כאשר הגידול הוא רב-מוקדי יש צורך בכריתה מלאה. לצורך החלטה על היקף הניתוח מתחשבים גם בגידול "טרום סרטני" (  .(DCIS

היחס בין גודל הגוש לגודל השד
תנאי נוסף לניתוח חלקי הוא יחס מתאים בין גודל הגוש לגודל השד. לכן לעתים ניתן לבצע כריתה חלקית כשהגוש גדול יחסית במידה והשד גדול דיו, וגוש בגודל בינוני עשוי להכתיב כריתה מלאה במידה והשד קטן. כשהגוש גדול מדי יחסית לגודל השד לכריתה חלקית ניתן להגיע לכריתה כזו על ידי הקטנת הגוש. במצב זה ניתן טיפול תרופתי לפני הניתוח, והוא מכונה טיפול ניאו-אג'ובנטי. על פי רוב תהיה הקטנה של הגוש הגידולי במידה מספקת לכריתה חלקית. טיפול ניאו-אג'ובנטי ניתן לעתים גם בכדי לאפשר כריתת שד מלאה כשהגידול גדול מדי בעת האבחנה לביצוע הניתוח, אך מצב זה אינו שכיח כיום. מצב נוסף בו ניתן טיפול ניאו-אג'ובנטי הוא בגידול דלקתי של השד. הניתוח בסוג זה של גידול הוא בדרך כלל כריתה מלאה.

ניתוח חלקי ורדיותרפיה
ניתוח חלקי מחייב תוספת הקרנה (רדיותרפיה) אחרי ניתוח, גם כאשר ההקרנה לא הייתה ניתנת לאחר ניתוח מלא. לעתים מטופלות מעדיפות ניתוח מלא בכדי להימנע מהקרנה. בדרך כלל מדובר בנשים מבוגרות, שאצל חלקן אבדן של השד עשוי להתקבל באופן קל יותר, והן מעוניינות להימנע מהטרחה הקשורה בטיפול הקרינתי.

חשוב לציין כי לעתים ניתן להעריך לפני ניתוח כי הסבירות לצורך בהקרנה אחר ניתוח מלא נמוכה, אולם אישור סופי לכך יתקבל רק לאחר הניתוח. נוסף על כך, אין כל קשר בין סוג הניתוח לבין הצורך בטיפול כימותרפי, הנקבע על סמך מאפייני הגידול. לכן לא ניתן לבחור בניתוח מלא במטרה להימנע מכימותרפיה. 

סיכויי החלמה
סיכויי החלמה מתייחסים להיעדר פיזור המחלה לאיברים מרוחקים. ניתוח חלקי אינו מוריד את סיכויי ההחלמה יחסית לניתוח מלא, וייתכן אפילו שבמצבים מאוד מסויימים סיכויי ההחלמה של מי שעברה ניתוח חלקי הם אף מעט טובים יותר בהשוואה לניתוח מלא.

זאת לאור מחקרים המראים כי במצבים מסויימים הקרינה הניתנת לאחר כריתה חלקית (שלא הייתה ניתנת, כאמור, לאחר כריתה מלאה) משפרת את שיעור ההחלמה. חרף זאת, חשוב לשים לב לכך שניתוח חלקי כרוך בשיעור גבוה במעט של סיכון לחזרה מקומית של גידול בשד. מאחר ומטופלות נמצאות במעקב הדוק, צפוי שחזרה כזו תאובחן בשלב מוקדם ולא תסכן את חיי המטופלת.

ניתוח חוזר
ניתוח חלקי טומן בחובו סיכון לצורך בניתוח נוסף אחרי קבלת תשובות המעבדה (כשבוע-שבועיים לאחר הניתוח). הדבר נובע בדרך כלל מכריתה לא מספקת עם שולי רקמה נגועים בגידול. השכיחות לכך עומדת, בדרך כלל, על כ-20%. חשוב לציין כי ניתוחים חוזרים להרחבת הכריתה הם ניתוחים קצרים וקלים יחסית ואינם קשורים לסיכויי ההחלמה.

סיבה נוספת ולא שכיחה לניתוח חוזר היא ממצא בבדיקות הרקמה במעבדה של גידול נרחב משהוערך טרם הניתוח, באופן המחייב כריתה מלאה. מצב זה מאכזב כמובן מבחינת הטיפול המקומי - אך בדרך כלל אין גם לו משמעות מבחינת הצפי להחלמה. 

שיקול נוסף, מצד הצוות המטפל או המטופלת, הוא איכות המעקב אחר ניתוח חלקי. לעתים כשאופי רקמת השד מקשה משמעותית על מעקב, מועדפת גישה של ניתוח מלא, בכדי להימנע מגילוי מאוחר של גידול חוזר בעתיד.

היערכות לטיפול ניאו-אג'ובנטי בכוונה לטיפול משמר שד 
במתן טיפול תרופתי להקטנת הגידול בכדי לאפשר טיפול משמר שד (למפקטומיה), יש לקחת בחשבון אפשרות של תגובה מהירה מאוד לטיפול. במצב כזה ייתכן קושי בזיהוי מדויק של מקום הגידול בבדיקה ידנית ולעתים אף בצילום או באולטרסאונד אחרי תחילת הטיפול.

לפיכך, טרם התחלת הטיפול, ניתן לסמן את גבולות הגידול בתופסני מתכת זעירים, היכולים לסייע במיקום מדויק של גבולות הכריתה.

מרכז לבריאות השד – ליידי אסיא

המרכז לרפואת השד ליידי אסיא, מבית אסיא מדיקל, המרכז לכירורגיה ורפואה התערבותית, הוא מרכז טיפולי יחיד מסוגו בארץ בתחום בריאות השד, שמעמיד לרשותך את כל שירותי רפואת השד המובילים בארץ.

פתרון כולל תחת גג אחד
בליידי אסיא תוכלי ליהנות משירותיהם של מיטב הרופאים בארץ הפועלים בתחום, ומהמכשור הרפואי (ממוגרפיה, אולטרסאונד) המתקדם והטוב ביותר ברפואת השד. המרכז מאגד תחת גג אחד מחקר וגישות טיפול המתקדמים ביותר בתחום רפואת השד ובריאות השד, זאת יחד עם מערך תמיכה משולב בשיתוף כל הגורמים המקצועיים הנוגעים לטיפול הרפואי. לצד כל אלה, מערך אדמיניסטרטיבי יעניק לך ולמשפחתך ליווי אישי ופרטני בכל שלבי הטיפול הרפואי. אנו מבטיחים מקסימום דיסקרטיות ומינימום זמן טיפול.

 • אבחון מיידי של ממצא חשוד בשד
  בדיקת כירורג מומחה, הדמיה לפי המלצתו (ממוגרפיה, אולטרסאונד או שניהם) וביצועה בזמן קצר. פענוח מהיר של ההדמיה, ואם יש צורך, ביצוע ביופסיה של הממצא תחת הדמיה. על מנת לסייע בהפחתת המתח והחרדה המלווים את התהליך, קיצרנו למינימום את זמן ההמתנה לקבלת תשובות הבדיקה. תשובה פתולוגית סופית מתקבלת תוך זמן קצר מרגע הבדיקה.
 • מעקב שד שגרתי
  מעקב שגרתי, בדיקות תקופתיות כולל בדיקה גופנית על ידי כירורג מומחה, והדמיה לפי הצורך. למטופלות בסיכון גבוה, דוגמת נשים עם סיפור משפחתי או נטייה גנטית ידועה, אנו נותנים אפשרות למעקב קבוע. הבדיקה מתבצעת על ידי כירורג מומחה ברפואת שד בלבד, בזמינות גבוהה ביותר, ובאווירה נינוחה ודיסקרטית. במידה וישנו ממצא חשוד הדורש המשך מעקב, ניתנת לך האפשרות להדמיה במקום על ידי רופא רדיולוג מומחה. תוצאות ההדמיה יוחזרו לכירורג המטפל בך בו ביום, לקבלת החלטה משותפת לגבי המשך הטיפול. למטופלות בסיכון גבוה, דוגמת נשים עם סיפור משפחתי או נטייה גנטית ידועה, אנו נותנים אפשרות למעקב קבוע.
 • ייעוץ משלים לאחר אבחנה
  ייעוץ עם כירורג שד ותכנון ניתוח במידת הצורך, ייעוץ עם פלסטיקאי לבחינת אפשרות לניתוח אונקופלסטי או שחזור מיידי.  אונקולוגית המרכז, אשר עיקר התמחותה היא בתחום השד, תבנה בשיתוף עם הרופא המטפל שלך את תוכנית הטיפולים האופטימאלית, המותאמת אישית עבורך. הייעוץ והמעקב האונקולוגי ניתנים בשיתוף מלא עם הייעוץ והמעקב הכירורגי, וכך נבנית סביבך המעטפת הטיפולית המקצועית, שעיקר מטרתה היא להביאך להחלמה מלאה ולרפואה שלמה.
 • ייעוץ גנטי
  לנשים היודעות על מקרים של מחלה במשפחתן או נשים בעלות נטייה גנטית ידועה או חדשה יתבצע יעוץ גנטי ע"י גנטיקאי רפואי מומחה.
 • חוות דעת שנייה
  בדיקות הדמיה נוספות וביופסיות במקום, חוות דעת כירורג מומחה, פלסטיקאי או אונקולוג.

ליווי צמוד לאורך כל הדרך
כל מטופלת אשר מאובחנת עם ממצא חשוד, זוכה לליווי של כל צוות המרכז. אנו משלבים במרכז את כל הגורמים הרפואיים הדרושים לצורך מתן אבחנה (דיאגנוזה) מדויקת ככל הניתן, ולבניית תוכנית טיפול במידת הצורך (ו/או לשלילת מחלה באחוזי הסבירות הגבוהים ביותר שבנמצא). הליווי של צוות המרכז את המטופלת מתחיל כבר עם שלב האבחון, ממשיך דרך בניית תוכנית טיפול, בשיתוף כל הגורמים, ולאורך כל תקופת הטיפול ו/או הניתוח, עד להחלמה.

בליידי אסיא – המטופלת היא המרכז
אשה שחוששת מממצא בשד היא אישה שחווה חרדה רבה. החשש העצום ממחלת הסרטן, ההיכרות עם חולות בסביבה הקרובה, והפן הרגשי המיוחד הקשור לשד כמייצג את הנשיות ותפיסת הגוף, מעצימים את החרדה, לעתים מעבר לבעיה האבחנתית לכשעצמה.

אנו בליידי אסיא מבינים זאת. שנים רבות של התמחות בתחום השד סייעו לנו לבנות את התפיסה המיוחדת שלנו, שגורסת כי המענה הטוב ביותר שניתן לקבל אינו תלוי ברופא מומחה אחד, אלא בצוות שהוא זמין ומקצועי. צוות שיש בידיו את כל הכלים שמאפשרים לו לתת לך מענה מהיר, איכותי וגם מחבק.

המרכז מתמחה במחלות של השד כולל גידולים שפירים וסרטן השד. המרכז מציע אבחון כוללני ומהיר מאד של גושים בשד, טיפולים הכוללים ניתוחים להרחקת גידולים, ניתוחי שחזור מיידי או מאוחר, וכן מעקב פרטני במטופלות לכל סוגיהן. במרכז מנתחי שד ופלסטיקאים הפועלים בשיתוף פעולה כדי להתאים את הטיפול או הניתוח המיטבי למצבה של המטופלת. מול הנתונים המדאיגים של העלייה באחוז החולות בסרטן השד – המחלה הממארת השכיחה בעולם המערבי, יש גם נתונים מרגיעים. האגודה למלחמה בסרטן מדווחת כי מספר הנשים המחלימות מסרטן השד, עולה בהתמדה (!) בזכות שלושה גורמים מרכזיים:

 1. הגילוי המוקדם
 2. שיפור דרכי הטיפול
 3. הגברת המודעות.

אלמנט הזמן, מסכימים המומחים, הינו קריטי ויכול להיות מציל חיים. ככל שהמחלה מאובחנת בשבלים מוקדמים יותר, כך עולים סיכויי הריפויי לעד 90%. המסקנה מנתונים אלה אחת: בריאות השד שלך בידייך.

מסגרת טיפולית פסיכולוגית אישית או קבוצתית
כדי להקל עלייך ככל האפשר את ההתמודדות עם האתגרים הנובעים מהמחלה, ליידי אסיא מעמיד לרשותך מסגרת טיפולית פסיכולוגית אישית או קבוצתית, על פי רצונך, שתהיה שם עבורך לתמיכה רגשית ולסיוע בכל שלבי הטיפול.

הטיפולים הפסיכולוגיים של ליידי אסיא יאפשרו לך להניח לזמן מה את ההיבטים הרפואיים של המחלה, ולהתמקד בשקט בגופך, ברגשותייך ובהתמודדות האישית שלך. בטיפולים נלמדות טכניקות של הרפיה, דמיון מודרך, מודעות ותנועה, והם מעניקים בסיס להתמודדות בריאה ומציאותית עם מתח, חרדה ואי-ודאות. התמודדות זו עשויה להביא גם לחיזוק המערכת החיסונית ולגישה מקדמת יותר כלפי הטיפול כולו. את הטיפולים האישיים והקבוצתיים מנחות נשות מקצוע בעלות ידע וניסיון רב בתחום, המאמינות כי הריפוי קשור בכל המישורים המרכיבים אותנו: נפשי, גופני, רגשי ורוחני.

 • אריאלה בר דוד – פסיכותרפיסטית כ-35 שנה, מתמקדת בפסיכותרפיה גופנית, טיפול בתנועה ודמיון מודרך, מומחית בהנחיית טכניקות רגיעה ושיטת פלדנקרייז.

קבוצות הטיפול:

 • קבוצת טיפול לנשים שהחלימו מסרטן השד
 • קבוצת טיפול לנשים המתמודדות עם טיפולים
 • קבוצות טיפול לזוגות: לנשים המחלימות מסרטן השד, המתמודדות עם תהליך ההחלמה בתוך המשפחה, ובני זוגן.

יצוין כי הטיפול ניתן כחלק ממעטפת השירות לכל מטופלת בליידי אסיא, ויכולות להיעזר בו גם נשים שאינן מטופלות על ידי הצוות הרפואי של המרכז. הטיפולים והקבוצות מתקיימים במרכז הרפואי אסותא, רמת החייל, תל אביב, בסביבה חמה ומטופחת.

למחלקת ייעוץ ביטוחי וטרום ניתוח
לקבלת יעוץ אודות זכויות המימון וכיסוי כספי לבדיקות ולטיפולים 

 

... למידע נוסף »

מומחים

מחקרים ומאמרים