Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחלות > פיסורה אנאלית Anal Fissure

פיסורה אנאלית Anal Fissure

פיסורה הוא סדק ברירית המצפה את מוצא פי הטבעת. בדרך כלל הפיסורה (החתך) ממוקמת בדופן האחורית של פי הטבעת, ולעיתים בדופן הקדמית. הפיסורה מתאפיינת בכאבים עזים בעת היציאות ובדימום קל.

מהם הגורמים לפיסורה?
הגורם העיקרי להופעת פיסורה הוא בדרך כלל עצירות קשה ומעבר של צואה קשה הגורמת לשריטה ברירית ובעור. לעיתים גם שלשול יכול לגרום לפיסורה. הפציעה מעמיקה עד לשריר פי הטבעת,
והכאב גורם להתכווצות קשה ומכאיבה של השריר הטבעתי שסביב פי הטבעת. נוצר מעגל של כאב המוביל להתכווצות השריר ועצירות הגורמת למעבר של צואה קשה דרך השריר המכווץ הגורם לפציעה חוזרת של הרירית ומונע החלמה. היות ואזור פי הטבעת הינו מזוהם באופן טבעי ע"י חיידקי המעי, לעיתים מצטרף לתהליך זיהום המונע ריפוי של הפיסורה. כתוצאה מתהליך דלקתי ממושך נוצרת בליטה חיצונית תגובתית קטנה ורגישה, הנקראת גם "טחור זקיף".

טיפולים

 • ניתוח ליפט

  ניתוח ליפט לטיפול בפיסטולה ומחלות חיידקיות – פיסטולה היא כינוי לכמה מחלות באזור פי הטבעת, שעיקרן חיידקים שנכנסים לאזור העור ויוצרים מוגלה וחיידקים. … למידע נוסף »

דרכי טיפול

טיפול שמרני
הדרכה לתזונה מתאימה העוזרת לריכוך הצואה – תזונה עשירה בסיבים ותוספי סיבים תזונתיים טבעיים (מומלץ תוסף סיבים מסחרי כגון סיבים על בסיס פסיליום, הניתנים ללא מרשם רופא, לשימוש יומיומי), ומרככי צואה אחרים כמו שמן פרפין, נורמלקס ואחרים.

טיפול מקומי
התורם להקלת הכאב וריפוי.
- אמבטיות ישיבה במשך 20 דקות במים פושרים מספר פעמים ביום.
- מריחת משחה לאזור במטרה להפחית את הכאב, קביעת סוג המשחה בהחלטת הרופא המטפל.
- הרפיית השריר הטבעתי המכווץ, ישנן כיום משחות המכילות תרופה המרפה את השריר, ובכך מפחיתה את הכאב  ומזרזת את הריפוי. שני סוגי המשחות העיקריות להרפיית השריר :ניטרוגליצרין ("רקטוגזיק"), וניפדיפין.

יותר ממחצית מהמטופלים מחלימים בטיפול שמרני.

טיפול מקומי
הזרקת תרופת חומר משתק שרירים לשריר המכווץ, הגורמת להרפיית השריר, הפחתת ההתכווצות והפחתת הכאב. חומר מוזרק שכיח הינו הבוטוקס (רעלן בוטולינום A)

הניתוח בפיסורה
הניתוח מומלץ הרופא המטפל, כאשר אין תגובה לטיפול השמרני ואין שיפור במצב. הניתוח נועד לשיפור איכות החיים והפחתת הכאב.
הניתוח מתבצע בהרדמה כללית. מתבצע חיתוך חלקי של שריר הסוגר הפנימי (השריר המכווץ), בכך גורמים לשבירת מעגל הכאב וההתכווצות המפריעים לריפוי. השריר אותו מנתקים באופן חלקי ומבוקר הוא שריר הסוגר הפנימי, .  לרוב האנשים יש יכולת שליטה גבוהה בהרבה מהדרוש, ולכן ברוב המכריע של המקרים הניתוח אינו משפיע על
יכולת השליטה. במקרים בהם כבר קיימת הפרעה מסויימת בשליטה לפני הניתוח יש להודיע זאת לרופא לצורך דיון בשיקול נוסף על סוג הניתוח.

האם הבעיה עלולה לחזור?
למעל מ- 90% מהחולים שנותחו הבעיה נפתרת לתמיד. על מנת להפחית את הסיכון להופעת בעיה דומה, מומלצת תזונה עשירה בסיבים או להשתמש בתוסף סיבים טבעוני לטווח ארוך.

כמה זמן נמשך הניתוח?
משך הניתוח כשעה.

זמן אשפוז
הניתוח מבוצע בדרך כלל במסגרת ניתוחי יום

החלמה לאחר הניתוח
ההקלה בכאבים מהפיסורה מהירה מאוד , פצע הניתוח גורם לאי נוחות של ימים אחדים

יש לפנות למרפאה במידה ואחד מאלה מתקיימים:
במקרה של חום גבוה, דמם ניכר, הפרשה מוגלתית או כאבים עזים

בשולי הדברים, חשוב להדגיש כי פיסורה איננה יכולה לגרום לסרטן. אם יש סימפטומים מתמשכים, חייבים לבדוק אותם בצורה יסודית, מאחר ומחלות אחרות יכולות לתת את אותם הסימפטומים בדיוק.

מרכז לכירורגיה קולורקטלית

מרכז כירורגיה קולורקטלית מתמחה בכירורגיה של המעי לכל ארכו ורצפת האגן. המרכז עוסק בניתוחים וטיפולים נוספים של מחלות המעי הגס כמו סרטן המעי הגס ומחלת סעיפים, ומחלות מעי דלקתיות המערבות את המעי הגס או הדק. בנוסף המרכז עוסק בניתוחי סטומה ושחזור מערכת העיכול ותיפקודה, וכן בניתוחים וטיפולים נוספים בבעיות של רצפת האגן, טחורים ופיסורות (סדקים) של פי הטבעת. במרכז מומחים השולטים במגוון הגישות הניתוחיות כולל כירורגיה מסורתית, ניתוחים לפרוסקופיים וניתוחים בעזרת רובוט. בנוסף המרכז מתמחה באבחנה של בעיות מורכבות תוך שימוש באולטראסאונד רקטלי.

... למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' מיכה רבאו

  שותף ומנתח בכיר באסיא מדיקל, ניהל את היחידה לטיפול במחלות המעי הגס והרקטום בבית-חולים איכילוב עד 2012. מומחה בולט בכירורגיה של מערכת העיכול, ניתוחי המעי הגס והרקטום, פוליפים וגידולים. … למידע נוסף »

  שלח שאלה
 • ד"ר יהודה קריב

  כירורג בכיר ומנתח באסיא מדיקל, מומחה לכירורגיה כללית ובוגר התמחות על בכירורגיה של המעי הגס והרקטום (כירורגיה קולו רקטלית), מנהל השירות לגידולי רקטום ופי הטבעת במרכז רפואי "איכילוב".
  למידע נוסף »

  שלח שאלה
 • ד"ר ליאור שגב

  מומחה בכירורגיה כללית ובוגר התמחות על בכירורגיה של המעי הגס והרקטום, כירורג בכיר במחלקה לכירורגיה אונקולוגית- כירורגית ג׳ בבית החולים שיבא בתל השומר…. למידע נוסף »

  שלח שאלה

מחקרים ומאמרים