Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחלות > פריצת דיסק

פריצת דיסק

הדיסק הוא חלק גמיש הנמצא בין שתי חוליות הגב ומאפשר את תנועתן. תפקידו למנוע חיכוך בין העצמות ולשמש בתור ספוג ובולם זעזועים.

הסחוס בנוי משני חלקים חלק חיצוני של מעטפת וחלק פנימי של ג'ל נוזלי. תנועות פתאומיות או חבלות עלולות לגרום לסדק במעטפת, הג'ל יכול לדלוף החוצה מצב המכונה פריצת דיסק.

דיסק שפורץ בולט לתוך תעלת השדרה, אשר מכילה מערכת של עצבים שיורדים ומעצבבים את כל הגוף בתחושה ובתנועה,הדיסק עלול ללחוץ על העצב ולגרום לכאבים עזים, בעיקר בגפיים.

הכאב תלוי בגובה העצב ובחוליה שבה הדיסק בולט, חשוב להבין שהכאבים לא נובעים רק מפריצת הדיסק והלחץ הנגרם בגינו אלא גם ובעיקר (כ- 80% מהמקרים) מהתגובה הדלקתית הקשה המלווה והנובעת מהפריצה. התגובה הדלקתית שמאופיינת בתהליך בצקתי מערבת ולוחצת על מוצא העצב הסמוך. פריצת הדיסק המלווה בדלקת גורמת להפעלת העצב ולתחושת כאב, שמקרין מאזור הפריצה אל הגפה ולתחושת נימול.

בחוליה שבה הדיסק בולט, חשוב להבין שהכאבים לא נובעים רק מפריצת הדיסק והלחץ הנגרם בגינו, אלא גם עבור 80% מהמקרים הכאב נובע מן התגובה הדלקתית הקשה המלווה והנובעת מהפריצה. התגובה הדלקתית שמאופיינת בתהליך בצקתי מערבת ולוחצת על מוצא העצב הסמוך. פריצת הדיסק המלווה בדלקת גורמת להפעלת העצב ולתחושת כאב, שמקרין מאזור הפריצה אל הגפה ולתחושת נימול.


טיפולים

 • רג'נוג'ל OSP

  רג'נוג'ל OSP מורכב מחומצה היאלרונית מאוקטבת המתחברת לפיברינוגן שבפלסמה של המטופל והמועשרת בטסיות (PRP). בזכות ה PRP המכיל בין היתר גורמי גדילה, מואץ תהליך השיקום וההחלמה של המפרק הפגוע…. למידע נוסף »

 • רג'נוג'ל – טיפול ומניעת שחיקת סחוס

  רג'נוג'ל טיפול ביולוגי לאוסטיאוארטריטיס , שחיקת סחוס וכאבי מפרקים. רג'נוג'ל הינו חומר בעל מרקם גמיש ואלסטי חדשני ופורץ דרך לטיפול ולמניעת המשך שחיקת סחוס וכאבי מפרקים.
  יחודו בשילוב והחיבור המיוחד בין מרכיביו … למידע נוסף »

דרכי טיפול

כאשר ישנו לחץ מכני ישיר על העצב כתוצאה מהפריצה (רק ב- 20% עד 30% מהמקרים של פריצת דיסק), הלחץ כרוני או אקוטי, עלול לגרום לחולשה בכף הרגל, לשיתוק ואף לפגיעה בשליטה על סוגרים ולאי שליטה על שלפוחית השתן ופי הטבעת לכן במקרה של לחץ עם חוסר ניורולוגי האופציה היא רק ניתוחית.

טיפול זריקת אפידורל של סטרואידים מעל העצב הפגוע (selective nerve root bloc) מפחיתה את הבצקת והנפיחות סביב העצב והפריצה ובכך מפחיתה וגורמת העלמות של הכאב.

מסיבה זו הפכה הזרקה ממוקדת של חומרי אלחוש וסטרואידים לאזור הבקע למקובלת מאוד. הפעולה דורשת מומחיות רבה שכן חשוב מאוד שההזרקה תבוצע באופן מדויק לשומן המקיף את שורש העצב והפריצה שנמצאת בתעלה (selective nerve root injection).

בלט דיסק
תופעה זו מתרחשת כאשר הרקמה הקשיחה ההיקפית, מתרופפת במקצת והדיסק עצמו בולט. זהו מצב קל יותר מפריצת דיסק. מידת הכאב וחומרתו תלויה במידת מעורבות הדיסק ומידת הלחץ המופעל. סיבות נוספות כמו גיל, עודף משקל ושחיקה ניוונית, עשויות לגרום לדיסק לבלוט אחורנית או לצדדים ובכך ליצור לחץ על חוט השדרה או על העצבים, לחץ זה הינו המקור לכאבי גב.

דיוק ובטיחות מרבית
הפעולה המבוצעת בהנחיית CT מדויקת ובטוחה בהרבה מפעולות פולשניות דומות תחת שיקוף שהיו מקובלות עד לאחרונה. הפעולה חשובה במיוחד לטיפול בפריצות דיסק צואריות בהן ההצלחה הניתוחית מוגבלת. שימוש ב- CT בפעולה זו, מאפשר זיהוי מדויק של רקמות רכות כגון כלי הדם והעצבים והפריצה עצמה, ובכך מביאה להקטנה משמעותית של הסיכונים של פעולה זו לנבדק בהשוואה לפעולות דומות המבוצעות "על עיוור" או בהנחיית שיקוף.

מרכז לטיפול בכאב

מרכז לטיפול בכאב מתמחה בטיפול בכאב על כל גווניו, כולל כאבי גב, כאבי גפיים, כאבים כרוניים לאחר חבלה או ניתוח ופציעות ספורט. המרכז משתמש בגישות שונות ומגוונות המשלימות אחת את השניה, כולל הזרקה של תרופות שונות  תחת בקרת CT  או אולטראסאונד, טיפולים בגלי הלם או אולטראסאונד, טיפולים תרופתיים ורפואה אלטרנטיבית . בנוסף המרכז מתמחה בטיפול ייחודי , אורטוקין, בו נעשה שימוש בתכונות ריפוי עצמי של רקמות הגוף .

... למידע נוסף »

מומחים

 • ד"ר סטפן בן שושן

  רדיולוג פולשני, מומחה לעמוד שדרה ומפרקים בקבוצת אסיא מדיקל. ד"ר בן שושן, יליד צרפת, סיים לימודי רפואה באוניברסיטת ליון בשנת 1998. התמחה בבית-החולים בישה בפריז ברדיולוגיה כללית … למידע נוסף »

  שלח שאלה