Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחלות > קונדילומות – יבלות ויראליות

קונדילומות – יבלות ויראליות

קונדילומות (Condyloma ) הינן נגעים בצורת יבלות שיכולים להווצר באיברי המין של נשים וגברים ובפי הטבעת כתוצאה מפעילות וירוס הפפילומה human papilloma virus HPV. בפי הטבעת היבלות מופיעות בעור סביב פי הטבעת או בתוך תעלת פי הטבעת.

לוירוס HPV כ 200 תת זנים, מהם כ-100 מזוהים. וירוס זה גורם להיווצרות יבלות על-פני אברי המין הגבריים, הנשיים, סביב ובתוך אזור פי הטבעת ולעיתים אף ברירית הפה.

במרבית המקרים אלו זיהומים חולפים, אולם נמצא קשר ישיר והדוק בין הדבקות בתת-זנים ספציפיים של וירוס ה- HPV לבין התפתחות נגעים ממאירים על אברי המין, לרוב מדובר בסרטן תאי קשקש (Squamous Cell Carcinoma), אצל נשים עלול להתפתח סרטן צוואר הרחם שהוא סרטן שכיח. סרטן פי הטבעת הינו סרטן נדיר המופיע הן בגברים והן בנשים ונגרם אף הוא מזנים ספציפיים של HPV. הזנים הגורמים לקונדילומות אינם גורמים בד"כ לסרטן.

Condylomata Acuminate
הן נגעים יבלתיים, כרוביתיים בגוון אפרפר או בגוון העור. קוטר ממוצע של יבלות אלו הינו 2-5 מ"מ אולם קיימים גם נגעים מיקרוסקופיים או נגעי ענק אשר קוטרם עשוי להגיע למספר ס"מ.
בגברים הנגעים מופיעים לכל אורך איבר המין , בין כיס האשכים לאזור פי הטבעת וכן בפי הטבעת. עירוב של כיס האשכים עצמו נדיר.
בנשים הנגעים מופיעים על פני רירית איברי המין החיצוניים, בנרתיק, בצוואר הרחם ובאזור פי הטבעת. הנגעים עשויים להיות לחים כאשר הם מופיעים באזורים סגורים. בנשים עשויה להיות החרפה במהלך תקופת ההיריון.

דרך ההדבקה
המחלה מועברת ע"י מגע, ומאחר והנגעים אופייניים לאברי המין, המחלה מועברת ע"י מגע מיני או אחר עם אדם חולה או נשא. ככל שתדירות המגע המיני עולה או ככל שהיחסיים טראומתיים יותר, סיכון ההדבקה עולה. אך לעיתים די במגע מיני בודד כדי להידבק במחלה.

בירור
בכל חשד להופעת נגע יבלתי חדש על-פני איברי המין או סביבתם, יש לפנות ולהיבדק ע"י רופא עור, שבמרבית המקרים יוכל לזהות על-נקלה את המחלה, זאת לאור שיעורי ההדבקה הגבוהים. חשוב להדגיש כי במקרה של זיהוי המחלה יש ליידע את בן הזוג ולשלוח גם אותו לבדיקה צריך לזכור שהזנחה טיפולית עלולה לגרום לממאירות.

אישה שהיא או בן זוגה חלו במחלה, צריכה להיבדק על ידי רופא נשים בכדי לוודא שאין נגעים באיברי המין הפנימיים המצריכים טיפול וזאת בשל הסיכון לסרטן צוואר הרחם. מאחר וניתן להידבק ביותר ממחלת מין אחת, על החולה לעבור גם בדיקות לשלילת מחלות מין נוספות כגון איידס.

 

דרכי טיפול

קיימים סוגים שונים של טיפול לקונדילומות. קונדילומות חיצוניות ניתנות לטיפול במשחות מקומיות או בטכניקות שונות של הסרה (חיתוך צריבה כריתה ועוד). קונדילומות של תעלת פי הטבעת דורשות בדרך כלל טיפול תחת הרדמה ואז מבצעים בדרך כלל כריתה או צריבה. בדרך כלל שולחים גם דגימה לבדיקה פתולוגית.
במקרים קיצוניים של קונדילומה גדולה שלא ניתנת להסרה באמצעים אחרים יש צורך בכריתה כירורגית וסגירת הפצע הנותר בטכניקות שונות.
הטיפולים אינם מעלימים את הוירוס ולכן חזרה של הנגעים שכיחה למדי ויש צורך במעקב מסודר.
בשנים האחרונות יש חיסון לנגיף המיועד לנשים וגברים. יש להיוועץ ברופא המטפל בקשר התוויות למתן החיסון.

כמה זמן נמשך הניתוח
כחצי שעה עד שעה.

זמן אשפוז
הטיפול בדרך כלל על בסיס אישפוז יום. לעיתים רחוקות יש צורך באישפוז של מס' ימים.

החלמה והגבלות לאחר הניתוח
בדרך כלל קיימת אי נוחות למס ימים , ואין הגבלות מיוחדות

מרכז לכירורגיה קולורקטלית

מרכז כירורגיה קולורקטלית מתמחה בכירורגיה של המעי לכל ארכו ורצפת האגן. המרכז עוסק בניתוחים וטיפולים נוספים של מחלות המעי הגס כמו סרטן המעי הגס ומחלת סעיפים, ומחלות מעי דלקתיות המערבות את המעי הגס או הדק. בנוסף המרכז עוסק בניתוחי סטומה ושחזור מערכת העיכול ותיפקודה, וכן בניתוחים וטיפולים נוספים בבעיות של רצפת האגן, טחורים ופיסורות (סדקים) של פי הטבעת. במרכז מומחים השולטים במגוון הגישות הניתוחיות כולל כירורגיה מסורתית, ניתוחים לפרוסקופיים וניתוחים בעזרת רובוט. בנוסף המרכז מתמחה באבחנה של בעיות מורכבות תוך שימוש באולטראסאונד רקטלי.

... למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' מיכה רבאו

  שותף ומנתח בכיר באסיא מדיקל, ניהל את היחידה לטיפול במחלות המעי הגס והרקטום בבית-חולים איכילוב עד 2012. מומחה בולט בכירורגיה של מערכת העיכול, ניתוחי המעי הגס והרקטום, פוליפים וגידולים. … למידע נוסף »

  שלח שאלה
 • ד"ר יהודה קריב

  כירורג בכיר ומנתח באסיא מדיקל, מומחה לכירורגיה כללית ובוגר התמחות על בכירורגיה של המעי הגס והרקטום (כירורגיה קולו רקטלית), מנהל השירות לגידולי רקטום ופי הטבעת במרכז רפואי "איכילוב".
  למידע נוסף »

  שלח שאלה
 • ד"ר ליאור שגב

  מומחה בכירורגיה כללית ובוגר התמחות על בכירורגיה של המעי הגס והרקטום, כירורג בכיר במחלקה לכירורגיה אונקולוגית- כירורגית ג׳ בבית החולים שיבא בתל השומר…. למידע נוסף »

  שלח שאלה