אסיא מדיקל > מחלות > רחם שרירני

רחם שרירני

רחם שרירני היא תופעה שכיחה בקרב נשים בשנות 40 לחייהן, ההערכה היא שאחת מתוך שתיים או שלוש נשים סובלות משרירנים רחמים.

רחם שרירני

 

רחם שרירני בהגדרתו מתייחס לגידול שפיר של הרקמה השרירית של הרחם. הסיכוי להתמרה ממאירה של הגידול הוא קטן ביותר. על פיר רוב שרירנים רחמים לא גורמים לתסמינים קלינים. במקרים אחרים נשים עלולות לדווח על תלונות של כאבי בטן ותפיחות בטנית, דימומי מחזור מוגברים ולעיתים גם לא סדירים, בעיות של אי פיריון ולעיתים רחוקות תלונות אודות אצירת שתן בשל הלחץ המופעל על שלפוחית השתן ע"י השרירן.

טיפולים

 • ניתוח כריתת רחם ושחלות

  ניתוח כריתת רחם ושחלות מתבצע כאשר ישנם דימומים חזקים במיוחד, סרטן שחלות ורחם, דלקות חוזרות באגן, כאבים ברחם השרירני ועוד… כריתת רחם \ כריתת שחלות הוא ניתוח יחסית שכיח אשר בו הרופא או הרופאים המנתחים יסירו את כל רחם האישה. לאחר כריתית הרחם האישה לא תוכל יותר לקבל מחזור או להיכנס להריון…. למידע נוסף »


 • היסטורוסקופיה ניתוחית

  כאשר מבצעים התבוננות לתוך חלל הרחם וביצוע פעולות שונות המצב נקרא " היסטרוסקופה ניתוחית " –ההיסטרוסקופיה היא פעולה פולשנית יותר שבעזרתה אפשר לטפל בדברים חריגים יותר אשר גולו לרוב בעזרת האולטרסאונד…. למידע נוסף »


 • כריתת חצוצרה

  כשלים בתפקודים של החצוצרות עלולים להשפיע בצורה חריגה על פריון האישה. במהלך טיפולים מהסוג הזה תוחדר לתוך הבטן מצלמה קטנה וכלים קטנים המשמשים לניתוח ובעזרתם אפשר לבצע כריתה של חצוצרות לנשים…. למידע נוסף »


 • אורודינמיקה -בדיקת עזר להערכת אי נקיטת שתן

  אורודינמיקה  הינה בדיקת עזר אשר מבוצעת ע"י אורוגניקולוג לצורך אפיון סוג דליפת השתן.  ההתוויה לביצוע הבדיקה היא על פי רוב במקרים בהם קשה לקבוע בבירור על פי היסטוריה רפואית ובדיקה גופנית את סוג דליפת השתן, לקראת אפשרות של התערבות כירורגית לתיקון אי נקיטת שתן ובמקרים של קושי בריקון שלפוחית השתן.מדובר בבדיקה פשוטה אשר בוחנת את תפקוד… למידע נוסף »

 • קוצב להסדרת אי-שליטה בסוגרים

  אובדן שליטה כרוני על הסוגרים כרוך בתחושות אישיות וחברתיות קשות ביותר של השפלה, התשה, ושינוי אורחות חיים. מדובר בתופעה העולה משמעותית עם הגיל, וכרוכה בבושה ואי דיווח בעקבות תחושה זו.
  למידע נוסף »


דרכי טיפול

הטיפול בשרירנים רחמיים הוא תלוי בגיל האישה קצב גדילת השרירן ומיקומו האנטומי ביחס למבנה הרחם.
במקרים בהם השרירן גדל בקצב מהיר יש לחשוד בגידול רחמי מוג סרקומה ולבצע הערכה מקיפה הכולל דגימה מרחם ומהשרירן באם אפשר, הדמיה ע"י על קול ולעיתים גם MRI .
אם אכן מתעורר חשד סביר שמדובר בגידול ממאיר יש לבצע כריתה מלאה של רחם בגישה פתוחה. על פי רוב שרירן הוא גידול שפיר:

טיפולים אפשריים:

 • מעקב בלבד במקרים בהם השרירן אינו גורם לתסמינים קליניים
 • כריתה של השרירן בגישה לאפרוסקופית או היסטרוסקופית, תלוי במיקום השרירן ביחס לחלל הרחם
 • אמבוליזציה של כלי הדם הרחמיים אשר מזינים את השרירן וכתוצאה מכך גורמים להתכווצות השרירן
 • טיפול ע"י גלי קול אשר גורמות להרס רקמת השרירן

המרכז לגניקולוגיה

המרכז מטפל ברוב תחומי הכירורגיה הגניקולוגית כולל בבעיות של שרירנים רחמיים, סטיבוליטיס- כאבים בעת קיום יחסי מין, צניחה אברי האגן, דליפת שתן, תסמונת השלפוחית הרגיזה, כאבי אגן כרוניים, דימומים רחמיים לא סדירים וציסטות שחלתיות.

הרופאים מתמחים בניתוחים גניקולוגיים ואורוגניקולוגיים ושיפור איכות החיים, הקשר שבין תפקוד המערכת העצבית לתסמונת שלפוחית רגיזה, פיתוח רשתות חדשניות לשיקום רצפת האגן. ניתוחים גניקולוגיים בגישה לאפרוסקופית, ניתוחים רובוטים והשתלת קוצבים לשלפוחית השתן באי נקיטת שתן ואי נקיטת צואה. תחומי התמחות נוספים הם בניתוחים בגישה נרתיקית ובטנית כולל השתלת קוצב לשלפוחית השתן והזרקות בוטקוס כולל טיפולים כירורגים לתיקון דליפת שתן.

רוצה להתייעץ ? -  קבעי תור לטובי המומחים שלנו  >

... למידע נוסף »

מומחים

מחקרים ומאמרים