אסיא מדיקל > רופאים > ד"ר דין קרן
ד"ר דין קרן

התמחות: גסטרואנטרולוגיה-מחלות דרכי עיכול

שליחת שאלה
טלפון:
074-7050130
מייל:
info@assia.co.il
שפות:
אנגלית / עברית

לקריאת חוות דעת על ד"ר דין קרן לחצו כאן

גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל. מומחה בקולונוסקופיה ובגסטרוסקופיה אבחנתית וטיפולית ובפרוצדורות לא ניתוחיות לירידה במשקל.

בוגר בית הספר לרפואה בתל-אביב.

התמחות
גסטרואנטרולוגיה (מחלות דרכי עיכול) ורפואה פנימית במסגרת המרכז הרפואי בני-ציון בחיפה והשלים את הכשרה בתזונה בארה"ב.

ד"ר דין קרן עלה מוונקובר שבקנדה וכיום רופא בכיר במכון הגסטרו במרכז הרפואי בני-ציון ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית במרכז.

תחומי פעילות
אנדוסקופיה פולשנית ותזונה

עבר עשיר של מעל 40,000 פעולות אנדוסקופיות (גסטרוסקופיה + קולונוסקופיה) וכמו כן פעולות מתקדמות כמו כריתות פוליפים מורכבים, הכנסת תומכנים (סטנטים), קליפסים ועצירת דימומים.

בתחום ה-ERCP (בדיקה אנדוסקופית שנעשית בחשד לאבנים או בעיות אחרות כגון: היצרויות או דליפה בדרכי המרה או בצינור הלבלב), השתלם בשני מרכזים מהידועים ביותר בגרמניה. בעל ניסיון רב של מעל 10 שנים ומהווה את אחד מעמודי התווך בביצוע פעולות אלה במסגרת הבי"ח בבדיקות מתוכננות ודחופות כאחד.

במשך השנים האחרונות צבר ניסיון רב בתחום של גסטרואנטרולוגיה בריאטרית – בעל נסיון עשיר ביותר בתחום "חדש" זה, עובד בצמוד עם הצוות הכירורגי תוך שימוש ברקע האנדוסקופי הרב ביחד עם הכשרתו כרופא גסטרו ותזונה וערוך לכל תרחיש ובכל שלב של התהליך.

ה"אני מאמין שלו" הוא ששילוב ההתמחויות של גסטרואנטרולוגיה (מחלות דרכי עיכול), תזונה ורפואה פנימית הוא השילוב האידיאלי ביותר לציבור זה שמאפייניו הם השמנת יתר (לפעמים עם מחלות נלוות), ניתוח של מערכת העיכול, הדורש לשם הצלחתו שינויים ניכרים בהרגלי תזונה וליווי רפואי-תזונתי מתמשך. זאת ביחד עם רצון אמיתי לעזור ולהוות משענת אמיתית עם "קו פתוח" לאילו הרוצים לעבור ניתוח ולפתוח בדף חדש לחיים, מביא לתוצאות הטובות והבריאות ביותר. עובדה שזכתה אף לפרסום בספרות המקצועית הבינלאומית.

רק עבודת צוות ב"גובה העיניים" נותן שירות טוב ואיכותי יותר למטופל.

במקביל לאילו, פרסם עד היום מעל 30 מאמרים בעיתונות מובילה והיה ממארגני כנסים בתחום הבריאטריה.

טפסים להורדה:

 


טיפולים

שרוול קיבה אנדוסקופי ללא צורך בניתוח (ראשוני או מתקן)

הליך רפואי חדש המציע פתרון לטיפול בהשמנת יתר, ללא התערבות כירורגית הוא שרוול קיבה אנדוסקופי ללא צורך בניתוח, המבוצע באמצעות מכשיר חדש הנקרא "אפולו אוברסטיץ" … למידע נוסף »

הצרת השקה לאחר ניתוח מעקף קיבה בשיטת ה – OVERSTITCH

תופעות של עלייה במשקל והעדר תחושת שובע בקרב מנותחי מעקף קיבה הן תופעות שכיחות הקשורות ברובן בהתרחבות ההשקה, מצב בו פתח העברת המזון מתרחב וכך בעצם נמתחת הקיבה המוקטנת ובהתאם לכך מתרחבת גם ההשקה בין הקיבה למעי הדק. כתוצאה מכך, לעיתים נוצר מצב של העברה מהירה של מזון למעי הדק המביא לתופעות לא רצויות של… למידע נוסף »

ניתוח הרזיה

מחלת השמנת היתר החולנית עלתה בעשרות אחוזים ב-15 שנים האחרונות ! המזון המהיר, חוסר המודעות של אנשים לתזונה נכונה ומחלות הנפש הם הגורמים המרכזיים להתפתחות המחלה בעולם המערבי. ניתוח הרזייה הוא בהחלט נקודת פתיחה לחיים בריאים יותר בגלל שהוא גורם למטופל לשלוט יותר על הרגלי האכילה שלו…. למידע נוסף »

מיני מעקף קיבה

ניתוח מעקף הקיבה בהשקה אחת – מיני מעקף קיבה – הינו ניתוח מומלץ לטיפול בהשמנת יתר חולנית, וגם במקרים של מחלות נלוות שונות, ובכללן ריפוי מוחלט של מחלת הסוכרת…. למידע נוסף »

קולונוסקופיה וסיגמואידוסקופיה

מהי קולונוסקופיה?  קולונוסקופיה (או באנגלית Colonoscopy) היא בדיקה רפואית ממשפחת הבדיקות האנדוסקופיות, שבה נבדקת מערכת העיכול התחתונה (ובפרט המעי הגס) באמצעות צינור פלסטי גמיש שבקצהו מצלמת וידאו זעירה, אשר מכיל סיב אופטי לצורך תאורה. בבדיקה זו מוחדר האנדוסקופ דרך פי הטבעת ומאפשר הסתכלות ישירה אל תוך חלל המעי הגס עד לחיבורו עם המעי הדק. בדיקת… למידע נוסף »

בלון קיבה

השימוש בבלון תוך קיבתי הוא פעולה מוכרת שתוארה לראשונה ב-1982. הרעיון מאחורי השימוש הוא במכשיר שתופס מקום בקיבה, שייתן תחושת שובע, וזאת בכדי לנסות ולטפל בהשמנת יתר…. למידע נוסף »

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מחקרים ומאמרים

המרצת ואימון המוח כנגד השמנה

מחקר חדשני ופורץ דרך – ד"ר אסנת רזיאל על תופעה חדשה בתחום המבקשת לאמן את המוח כנגד השמנה באמצעות אמצעים טיפוליים חדשים, שכולם נמצאים כעת בשלבי פיתוח ומחקר. … למידע נוסף »

האם ניתוח בריאטרי יכול להפוך אותנו לצעירים יותר?

חוקרים מאוניברסיטת סטנפורד בקליפורניה מצאו שכשנה אחרי ניתוח בריאטרי ניתן למצוא אצל המנותחים סמנים גנטיים המעידים על הצערת הגוף. המחקר הראשון מסוגו הוצג בכנס "שבוע השמנת היתר" בארה"ב
למידע נוסף »

שרוול קיבה לחולי סוכרת- ניתוחים בריאטריים מרפאים את הסוכרת

שרוול קיבה לחולי סוכרת – סוכרת ניתנת לוויסות, ריסון ואפילו העלמות מוחלטת בעזרת ניתוחים בריאטריים. ד"ר אסנת רזיאל על הקשר בין השמנת יתר קיצונית לבין מחלות נלוות הקשורות אליה…. למידע נוסף »

אכילה לאחר פעילות גופנית – לומדים לשחות ולא משמינים

קיץ הוא העונה המסורתית של לימודי השחייה לילדים רכים. ד"ר אסנת רזיאל מסבירה מדוע כדאי להשגיח על הילדים בשיעורי השחייה, ולא רק מאיכות המים בבריכה…. למידע נוסף »

מעתה אימרו: מחלות כרוניות המבוססות על השמנה

המילה שמן לא רק שהיא נשמעת עולבת באדם אשר מולך, אלא אינה משקפת את הסיבה האמתית בגללה נגרמה השמנת היתר. ד"ר אסנת רזיאל עם הטרמינולוגיה החדשה בכל מה שקשור לשיח הלשוני אודות מגפת השמנת היתר… למידע נוסף »

הלב הנשי עמיד יותר בניתוח בריאטרי

זה לא חדש שנשים הן בעלות לב חזק יותר, מחקר אמריקאי חדש טוען כי הסיכוי של נשים שעברו ניתוח בריאטרי לחלות במחלות לב קטן ב-20% מזה של גברים. ד"ר אסנת רזיאל עם התוצאות המלבבות

למידע נוסף »

ירידה באשפוזים חוזרים לאחר ניתוח קיצור קיבה

התכנית הלאומית האמריקנית לשיפור איכות הניתוחים הבריאטריים השיגה ירידה של 30% במספר האשפוזים החוזרים בבתי חולים. כך עושים זאת באמריקה

למידע נוסף »

מעקף קיבה בטוח גם לבני 60+

10 שנים של מחקר ומעקב אחר מנותחים בריאטריים מצא ירידה משמעותית בתמותה ובמחלות נלוות אחרות בחולים שעברו ניתוחי מעקף קיבה. ד"ר אסנת רזיאל עם הממצאים המעודדים
למידע נוסף »

ניתוח בריאטרי משפר נתוני גאוט

מחקר שעקב במשך 20 שנה אחרי מטופלים בריאטריים מצא כי ניתוח הרזיה גורם לירידה בכמות חומצת השתן בדם, שהוא הגורם העיקרי למחלת הגאוט. והתוצאה: כמחצית מהמטופלים הראו ירידה משמעותית
למידע נוסף »

בלון קיבה לירידה במשקל עם ד"ר דין קרן

בלון תוך קיבתי הינו הליך קצר של 30 דקות וללא ניתוח המאפשר ירידה משמעותית של עד מחצית מעודף המשקל, מחקרים ארוכי טווח מראים: 50 אחוזים מהמטופלים אף הצליחו לשמור על המשקל לאורן זמן…. למידע נוסף »

גם בחורף: שומרים על משקל תקין

חורף היא לא מילה נרדפת לעלייה במשקל. אנחנו פה בדיוק בשביל להזכיר לכם שעונת החורף היא המשך השגרה שלכם ואין שום סיבה להפוך את זה לחגיגת קלוריות עודפות והקלות באימון הגופני. לגזור ולשמור, תרתי משמע… למידע נוסף »

השמנה חוזרת: נמצאה הסיבה

לא חשוב כמה חסות תאכלו וכמה ספורט תעשו, יש מי שזוכר שהייתם פעם שמנים ויחזיר אתכם למשקל הישן והשמן. חוקרים טוענים שהם יודעים מי אשם בהשמנה החוזרת גם אחרי דיאטה מוצלחת – חיידקי המעיים שלכם. קבלו הסבר… למידע נוסף »

תוספי חלבון – זה טוב לכם?

אם אתם פוקדים את חדרי הכושר ודאי נתקלתם בקופסאות מהודרות גדולות עם מחירים תואמים של תוספי חלבון למיניהם. ד"ר אסנת רזיאל בוחנת את התופעה מקרוב ומנסה לענות על השאלה

למידע נוסף »

שיגדון (gout)- ניתוח בריאטרי מפחית את הסיכון

נבדקים עם השמנת-יתר שעברו ניתוח בריאטרי היו עם היארעות נמוכה בעשרות אחוזים של שיגדון ויתר חומצת שתן בדם לאחר 20 שנות מעקב, בהשוואה למי שלא עברו את הניתוח… למידע נוסף »

בלון קיבה במקום ניתוח הרזיה

בלון קיבה (או בשמו הרפואי: בלון תוך-קיבתי) הוא פתרון טכני עבור ירידה במשקל, ללא תרופות וללא התערבות כירורגית. בלון הקיבה הוא למעשה כלי עזר יעיל מאוד, לכל מי שחפץ לרדת במשקל – וכן לשמור עליו נמוך, למשך שנים רבות…. למידע נוסף »

דיאטה: שומנים VS פחמימות

בשאלה איזה מזון גורם לכם פחות נזק לגוף הדיון הציבורי האחרון עוסק בפחמימות ושומנים אל מול סוכרים. ד"ר אסנת רזיאל מנסה לעשות סדר בדברים ולהבין מה המשמעות של כל … למידע נוסף »

השמנה מדבקת

חשבתם שמשמנים רק מאכילת יתר של פחמימות וסוכרים בלי להתעמל כלל? ובכן, חוקרים בריטים טוענים כי חיידקי מעיים, כולל אלה שאחראיים על ההשמנה בגוף, יכולים לעבור מאדם לאדם גם בהידבקות. איך מתרחשת ההדבקה?

למידע נוסף »

חופש מלימודים, לא מתזונה

החופש הגדול הגיע, וזה לא אומר שיש חופש לאכול כל חטיף וממתק. ד"ר אסנת רזיאל מזכירה לכם שגם ביולי-אוגוסט צריך לשמור על שגרת אכילה מאוזנת בריאה ופעילות גופנית, וזו האחריות שלכם – ההורים. כך תעשו זאת… למידע נוסף »

מתבגרים שמנים והסיכון למוות קרדיווסקולרי בבגרות

מחקר ישראלי שעקב אחר מיליוני ישראלים במשך עשרות שנים מצא, כי ככל שעודף משקל בגיל ההתבגרות המאוחרת קיצוני יותר, כך גובר הסיכון לתמותה קרדיווסקולרית ( מחלות לב) ותמותה כללית לאחר 30-40 שנים
למידע נוסף »

ניתוח מטבולי לבעלי BMI 30

ניתוח בריאטרי מיועד לאנשים בעלי מדד מסת גוף BMI 40 או 35 במצבים של תחלואה נלווית. להלן סקירת מחקר חדש שבחן האם כדאי לחולי סוכרת שאינם סובלים מהשמנת יתר לעבור ניתוח מטבולי ?
למידע נוסף »

מוחם של ילדים שמנים פועל אחרת

שני ילדים אוכלים בדיוק אותו הדבר, אז למה הם לא נראים אותו הדבר? ד"ר אסנת רזיאל עם תוצאות מחקר מעניין שבדק כיצד שונות נוירולוגית במוחות משפיעה על השמנת יתר בקרב ילדים
למידע נוסף »

השמנה, זה לא אתם, זה העידן

מי לא מחפש את מי להאשים במגפת ההשמנה שפוקדת את העולם כולו ואתכם באופן אישי, כולנו. ובכן, אנחנו יודעים מי אשם! ד"ר אסנת רזיאל עם סקירת מאמר חדש שמנקה את האשמה מאתנו בני האדם
למידע נוסף »

מאמי, תכבה את מתג ההשמנה

דמיינו בנפשכם כי היה קיים מתג שאפשר בעזרתו להדליק ולכבות השמנה. ובכן, חוקרים בגרמניה טוענים כי מצאו עדות גנטית לכך כי בעזרת שינויים כימיים סביבתיים ניתן להשפיע על גן מסוים
למידע נוסף »

לא חייבים להשמין בחורף

זו לא קלישאה, זו עובדה – יותר קשה לשמור על משקל תקין ותזונה נכונה בעונה הקרה. להלן חמש נקודות שכדאי לתת עליהן את הדעת רגע לפני שאתם מכינים את הארוחה הבאה ועולים על המשקל בחורף… למידע נוסף »

הוויטמינים החורפיים: לא זזים בלי Bו-D

חושבים שכבר שמעתם הכול על הקשר בין ויטמינים לחורף, אבל בזמן שכולם מדברים על ויטמיןC ומערכת החיסון בואכה שפעת, אף אחד לא מדבר על ויטמין D… למידע נוסף »

שגרה בריאה: לחטוא בלי להרגיש אשם

זה לא אומר שעכשיו רצים אל מגרת המתוקים ואוכלים מכל הבא ליד, זה רק אומר שכן מותר, אבל בלי להגזים. ובמילים אחרות, חשוב לשמור על שגרה בריאה
למידע נוסף »

סובלים מבעיה במערכת העיכול? מהו הזמן הנכון לפנות לקבלת יעוץ?

ישנה חשיבות מכריעה לתזמון ביצוע של בדיקות גסטראנטרולוגיות, אך אתם מעדיפים לפנות לרופאים רק כשיש צורך.
למידע נוסף »

גסטרואנטרולוגיה- מורה נבוכים

גסטרואנטרולוגיה היא השם הכולל לתחום הרפואה העוסקת במערכת העיכול, ובמחלות כגון מחלות מעי דלקתיות, כיבי קיבה, דלקות בלבלב וסרטן המעי הגס.
למידע נוסף »

ניתוחים לקיצור קיבה מרפאים סוכרת

יותר ויותר מחקרים בעולם מלמדים כי ניתוחי הקטנת וקיצור הקיבה מרפאים לא רק בעיות השמנה אלא גם סוכרת מסוג 2
למידע נוסף »

רצים ואוכלים למרחקים ארוכים

עונת המרתונים בפתח וזה הזמן לחדד כמה ענייני תזונה לקראת פעילות ספורטיבית ממושכת. ד"ר אסנת רזיאל עם מה שכדאי לכם לאכול לפני היציאה לריצה, באמצעה ובסופה. רוצו לשלום!
למידע נוסף »

השמנת יתר כרונית

שומרים על אורח חיים בריא, מתעמלים וממשיכים להשמין? כנראה שאתם סובלים מהשמנת יתר כרונית. למה מה שאתם עושים לא מספיק כדי לרדת במשקל, וגם פתרון מעשי
למידע נוסף »

לא צעירים לנצח – השמנה ומחלות לב

ראו הוזהרתם! תוחלת החיים של צעירים שמנים עלולה להתקצר בצורה משמעותית. לא חבל לכם על 19-8 שנים מהחיים בשביל כמה פרוסות עוגה?… למידע נוסף »

השמנה בגיל 40

בגיל 20 אתם נראים מצוין גם עם כמה קילוגרמים עודפים, בשנות ה-30 אתם כבר צריכים להתאמץ פה ושם. לעומת זאת, גיל 40+ משנה את הנראות הוויזואלית שלכם
למידע נוסף »

מחזיקים אתכם: שרירי הבטן

יש מי שעובד קשה כדי לעצב "קוביות" בבטן לקראת עונת הביקיני, ויש מי שפשוט מפעיל את שרירי הבטן כדי לחזק את הגוף…. למידע נוסף »

בצבע שלכם: דיאטה בצבעים

איזו דיאטה מתחשק לכם היום דיאטה: ירוקה? אדומה? צהובה? ד"ר אסנת רזיאל ממליצה על דיאטה מבוססת על צבעים מן הטבע שמוסיפים כתוספת למנת החלבונים. פשוט לנסות ולהרזות! … למידע נוסף »

אורח חיים בריא אלטרנטיבי

מה יש לרפואה המשלימה להציע לנו כדי שנוכל לשמור על אורח חיים בריא? נתונים חדשים מציגים כי יוגה, טיפולים אלטרנטיביים ושימוש בצמחי מרפא לא סתם הפכו… למידע נוסף »

אילו מאכלים ממכרים?

אוהבים שוקולד, פיצה וצ'יפס? אתם בבעיה. מחקר חדש מצא כי לא חשוב כמה אתם מבינים באוכל בריא, אם אתם מכורים למזונות מעובדים ומשמינים אתם תתקשו
למידע נוסף »

ניתוח בריאטרי מעלים פסוריאזיס

מחקר חדש – חולים בהשמנת יתר ובפסוריאזיס, שעברו ניתוח בריאטרי, דיווחו על הקלה משמעותית עד היעלמות המחלה. באיזה מקרים זה יעיל?
למידע נוסף »

מין ותזונה: דיאטת הסקס הגדולה

מה בדיוק צריך לאכול כדי להשיג, ולא פחות חשוב מכך – לשמר, חיי מין נפלאים במיוחד? ספר אמריקאי חדש מתיימר לפתור את החידה אם עד עכשיו לא נהניתם מחיי מין עשירים ומספקים במיוחד – אין פלא. לפי הכתוב בספר חדש שיצא עכשיו לאור בארה"ב, כנראה שפשוט לא אכלתם נכון. בספר החדש, "אוכל מצויין, סקס מעולה" (Great… למידע נוסף »

Over-the-Scope Clip (OTSC) System for Sleeve Gastrectomy Leaks

Background Laparoscopic sleeve gastrectomy (LSG) is currently being widely accepted for its role in the treatment of morbid obesity. … למידע נוסף »

בלון הקיבה שלי: עדויות של מטופלים – אסיא מדיקל

בלון קיבה הוא פתרון לא ניתוחי חדש שנכנס לענף הרפואה הבריאטרית ויכול לסייע בירידה במשקל. הנה עדויות של עמנואל, ג'ורג' ואיזבל שהצליחו להוריד יחד 83 ק"ג ממשקלם וזכו לקבל הזדמנות שנייה לחיים בריאים ומאושרים בלוני קיבה הופכים במהירות לנשק הלא ניתוחי החדש לטיפול לסובלים מהשמנת יתר קיצונית, בלון קיבה הוא שתל זמני אשר מותקן בקיבה… למידע נוסף »

המדינות הכי שמנות בעולם

מכון מחקר אמריקאי בדק 188 מדינות בעולם ודרג אותן לפי מדד השמנה משוכלל. מתוך 671 מיליון אנשים הסובלים מהשמנת יתר קיצונית בכל העולם, מחצית מהם גרים בעשר המדינות הממוקמות בצמרת הרשימה. עולם עגול ושמן אנחנו חיים בעולם שמן שהוא רחוק מאד מדימויי הגוף המשודרים מעל מסכי הטלוויזיה ובפרסומות. המציאות עגומה הרבה יותר והעולם הזה הוא… למידע נוסף »

ניתוח בריאטרי: הפחד מעלייה במשקל

האם הפחד מעלייה במשקל לאחר ניתוח הרזיה מוצדק או לא? מחקר חדש מציין נתונים שיכולים להפתיע, לעניין ולשמש נורת אזהרה יומיומית למטופלים בריאטריים. אז ממה כדאי לכם להישמר לאחר הניתוח?
למידע נוסף »

במיוחד בחורף: ויטמינים B ו-D

תזונה חורפית עשירה בוויטמינים B ו-D הם בדיוק מה שאתם צריכים. קבלו מאיתנו את כל מה שאתם צריכים לדעת על ויטמינים אלו כשאתם מרכיבים את הארוחות שלכם בעונה הקרה. לגזור ולשמור על המקרר
למידע נוסף »

פעילות גופנית משפרת נתוני סוכרת לאחר ניתוח בריאטרי

מחקר: פעילות גופנית עשויה לשפר את המצב הבריאותי ואת מצב הרוח בימים רגילים ובמיוחד לאחר ניתוח בריאטרי בקרב נשים. לא השתכנעתן? קראו עד הסוף, חשבו את הקלוריות שתשרפו לעומת אלה שתאכלו וצאנה להתאמן מרגישות שהגיע הזמן לחזור לחיים גם באמצעות פעילות גופנית? יתכן שאתן עושות את הדבר הטוב ביותר עבורכן, ולא רק מבחינת הרגשת החיוניות… למידע נוסף »

מהי מידת ההצלחה של ניתוח עיצוב הגוף?

אצל מרבית המנותחים הבריאטרים הירידה במשקל לאחר הניתוח היא מהירה, ועד כמה שזה נשמע פרדוקסלי כאן בדיוק צריך להיזהר לא לרדת בצורה דרסטית. מחקר חדש בנושא שופך אור על הקשר שבין ירידה במשקל וההצלחה של ניתוחים קוסמטיים לעיצוב הגוף לאחר מכן
למידע נוסף »

ג'יירוקינסיס: הריון, ספורט, משקל

תקופת הריון היא לא תעודת פטור מביצוע פעילות גופנית, להפך דווקא בתקופה זו מומלץ לבצע אימון גופני כדי לחזק את השרירים שצריכים להסתגל לשאת משא כבד ולמנוע עלייה במשקל. אחת השיטות היא באמצעות ג'יירוקינסיס אם את מרגישה טוב במהלך ההריון והרופא שלך לא מוצא כל בעיה המצדיקה מתן פטור מפעילות גופנית בתקופה זו, אין שום… למידע נוסף »

מתכננת הריון? קודם כל תרדי במשקל – דיאטה והריון

הורדה במשקל לפני כניסה להריון, ראשון או רביעי, חשובה הרבה יותר ממה שנדמה לנשים רבות. ד"ר אסנת רזיאל עם כל הסכנות של כניסה להריון עם משקל עודף, כולל שלב הפתרונות
למידע נוסף »

זהות מינית ומשקל – מה הקשר?

אחד מתחומי המחקר המעניינים בעת האחרונה עוסק בקשר שבין זהות מינית ומשקל. מענק מחקר על סך מיליון וחצי דולר שניתן למחקר העוסק בתחום זה בבוסטון הוביל לממצאים מעניינים ומעוררי דיון בקרב קהילת ההומוסקסואלים בעת שהשיח על השמנת יתר קיצונית והגדרתה כמגפה הופך למקובל יותר ויותר, חוקרים שונים מנסים לתקוף את הבעיה באמצעות מחקרים המתמקדים בזוויות שונות… למידע נוסף »

משקל העובר כמדד להצלחה בלימודים

נשים נוטות להיות עסוקות במשקל שהן מעלות במהלך ההריון ולאו דווקא בתקינות משקל העובר. מחקר חדש מצא כי ילדים, שהעלו לפחות 100 גרם בשבוע בהיותם בבטן אמם, יהיו תלמידים יותר טובים מחקר חדש של הקולג' לרפואה אשר באוניברסיטת פלורידה מצליח לרתק לאחרונה את עולם הרפואה. מנתוני המחקר עולה כי עוברים, המוסיפים למשקלם לפחות 100 גרם… למידע נוסף »

משקל לידה גבוה והשמנת יתר

מזל טוב! בשעה טובה נולד לכם תינוק בריא במשקל גבוה, השאלה מה זה אומר לגבי עתידו הקילוגרמי. ד"ר אסנת רזיאל מסבירה מה הקשר בין משקל לידה של התינוק לבין המשקל שלו בעתיד כמבוגר כחלק ממעקב ההריון נשים הרות עוברות בדיקות משקל ומקבלות תחזית צפויה לגבי גודלו של העובר. בשנים האחרונות כלים אלו השתכללו והיכולת לצפות… למידע נוסף »

לוקיזם: בעיית האפלייה על רקע השמנת היתר

אפליה חברתית על רקע מראה, לוקיזם, היא התנהגות ידועה בעולם, אנשים בעלי משקל עודף ודאי מכירים זאת על בשרם. השאלה מה אתם יכולים לעשות כדי לשנות את הגורל שלכם? יותר ויותר מקרים של אפליה על רקע מראה חיצוני, מוצא אתני, צבע עור והתייחסות לאדם על סמך מראה חיצוני בדרך הגורמת לאנשים להסיק מסקנות לגבי אישיותו… למידע נוסף »

דיאטה, ההצלחה שלכם ושל הסביבה

מחקר חדש מצא כי מידת ההצלחה שלכם לעמוד ביעדי דיאטה קשורה בקשר ישיר לתמיכה שאתם מקבלים מהסביבה שלכם – הם פשוט יעזרו לכם למעוד פחות. איך זה עובד?
למידע נוסף »

פעילות גופנית בחורף: קר לכם? תתעמלו

הזמן המתאים ביותר לפעילות גופנית הוא כשאתם מוכנים להתחיל את האימון. אז שימו בצד את כל התירוצים של קר מדי או חם מדי, לבשו בגדי התעמלות ובצעו אימון. הנה כמה דברים שאפשר לבצע גם כשיורד גשם…
למידע נוסף »

כמה שעות שינה צריך כדי לרזות?

חוקרים ביקשו לחקור את הקשר בין שעות שינה, השמנה והרזיה. הם חילקו את הנבדקים לשתי קבוצות, באחת המשתתפים קיבלו 8.5 שעות שינה ובשנייה 5.5 שעות. אילו מהנבדקים לדעתכם הצליחו לשמור על משקל תקין? יותר ויותר נתונים מחקרים קושרים בין איכות ומשך השינה שלנו לבין שמירה על משקל תקין. מחקר אשר פורסם בעיתון המקצועי Annals of… למידע נוסף »

היקפים: גבר, שפר הופעתך!

גבר, שפר הופעתך! – הכרס הישראלית לא חייבת להמשיך לככב בקריקטורות, בגלל הבריאות כמובן. גברים יקרים, החליטו עוד הקיץ שאתם שמים קץ לטיירים מסביב למותניים והיפטרו מהקילוגרמים העודפים. קבלו קורס מזורז לשיפור ההיקפים בגברים. בהצלחה!… למידע נוסף »

סובלים מבעיה במערכת העיכול? לכו לרופא

אם גם אתם, כמו רבים אחרים, מרגישים שיש לכם בעיה במערכת העיכול אבל מעדיפים להתעלם ממנה וחוששים מהבדיקות הנלוות לברור הבעיה, כדאי שתעצרו לרגע ותקראו את הכתבה הבאה. הזמן הוא גורם מכריע באבחון מחלות, בטיפול ובסיכוי למנוע מחלות גרועות אף יותר קיימת חשיבות מכרעת לתזמון הביצוע של בדיקות גסטראנטרולוגיות ולאבחון מוקדם של מחלות. ד"ר אולגה… למידע נוסף »

ניתוח בריאטרי: 4 שנים לאחר הניתוח- מה שלומך?

מחקר חדש בדק את ההשפעות הנפשיות של מנותחים במשך ארבע שנים לאחר ניתוח בריאטרי. ד"ר דין קרן עם ממצאי המחקר אודות מדדי הדכאון והדימוי העצמי של המטופלים ביחס לירידה במשקל, ועצת זהב בידו השמנת יתר חולנית קשורה עם מצבים פסיכיאטריים וסומטייםוכן במגבלה בתפקוד הפסיכו-סוציאלי. ניתוח בריאטרי הינו הטיפול היעיל ביותר, לא רק בהתחשב בירידה במשקל,… למידע נוסף »

סינדרום SRED: להתעורר, לאכול ולא לזכור

הם לא זוכרים דבר אבל בבוקר המטבח שלהם נראה כמו שדה קרב. לרוב יהיה זה מישהו מבני הבית שיעיר את תשומת לבם לארוחה עתירת קלוריות שפשוט אינה זכורה להם כלל. הכירו את סינדרום SRED – הפרעת אכילה נדירה הגורמת למי שלוקה בה להתעורר, לאכול ולא לזכור דבר! הגם שמדובר בתופעה נדירה באופן יחסי, 0.3% מהאוכלוסייה… למידע נוסף »

על חג סוכות, החלטות חדשות ושגרה תזונתית מבורכת

"אחרי החגים" הוא מושג המשרת בעיקר דחיינים כרוניים לדחות כל משימה למועד "מאוחר יותר. ד"ר אסנת רזיאל מציעה לכם בחג סוכות הזה לא ללכת על החלטות גדולות מדי, אלא פשוט לנסות ולשמור על שגרה תזונתית מאוזנת ולהתעלם מכל הפסטיבל הקלורי האופף את ימי האושפיזין בסוכה זו לא רק ארוחת ערב ראש השנה, אלו גם ארוחות… למידע נוסף »

למי יותר קל לרזות: לגברים או נשים?

האם באמת יש הבדל בין נשים לגברים כאשר מדובר בתהליך הירידה במשקל או שמירה על משקל יציב? מה מאלה שמועות, ומה מתוך כך הן עובדות של ממש? בין נשים לגברים ישנה שונות פיזיולוגית והורמונלית רבה, חלק מהתכונות שנשים אוחזות בהן טובות, חלקו טובות פחות. כשזה נוגע למשקל, הקרב לא פשוט. מה הם ההבדלים בין נשים לגברים… למידע נוסף »

ניתוח בריאטרי מקטין נזקים במחלות כבד

מחקר חדש מצא קשר בין ניתוח בריאטרי לבין שיפור בכבד השומני. ד"ר אסנת רזיאל עם סקירת המחקר והממצאים המעודדים: משקעי השומן בכבד פחתו בקרב 70% מהמטופלים, וזה עוד לא כל הממצאים מעל 30% מאוכלוסיית ארצות הברית סובלים ממחלת כבד שומני, מחצית מהם סובלים גם מהשמנת יתר קיצונית. מחקר חדש בהובלת ד"ר מיכאל מור אשר נערך… למידע נוסף »

השמנה בימי מלחמה: אכילה רגשית ואכילת יתר במצבי לחץ וחרדה

אכילה רגשית ואכילת יתר בימי מלחמה, במיוחד בתקופה זו של החופש הגדול, כשהילדים מחוץ למסגרות השגרה המוכרות מימי בית הספר, עלולות לנבוע מצורך בפיצוי חיובי על תחושת המתח, החרדה, אי הוודאות, ולעתים גם האימה. ריכזנו עבורכם את האויבים העיקריים המאיימים על סדר היום התזונתי שלנו מהי "אכילה רגשית"? התערערות תחושת הסדר העולמי ופגיעה ביכולת השליטה… למידע נוסף »

הקיץ בשירות הדיאטה

ביקיני או לא ביקיני, עובדה שאנשים מרזים יותר בקיץ. לד"ר אסנת רזיאל יש הסבר פחות אופנתי ויותר מקצועי למה אנשים מרזים בקיץ ואיך ניתן לרתום את הקיץ כדי לסייע לכם לשמור על משקל תקין הקיץ הישראלי לא מאפשר קוד לבוש מעונב מדי בעונה חמה זו בה הטמפרטורות והלחות גבוהים במיוחד. גם אירופאים המגיעים לנסיעות עסקים… למידע נוסף »

זוגיות: אהבה, זה משמין?

חשדתם בכך שאהבה משמינה, אבל לא יכולתם ממש להצביע על כך בוודאות, ובכן עכשיו זה מדעי. ממצאי מחקר חדש מראים כי אהבה, בעיקר מהסוג שכרוך בזוגיות מאושרת, גורמת לנו לשמור פחות על משקלנו ולהעלות במשקל. כמה עולה האהבה במשקל? אתם מכירים את זה על בשרכם או חווים את זה דרך חברים טובים שמצאו שותפים לחיים,… למידע נוסף »

השמנת יתר גורמת לנזק אקולוגי

כמה שוקלת כל אוכלוסיית העולם? כמה אנשים מתוכה בעלי משקל עודף? למה השמנת יתר פוגעת בחקלאות? מחקר בריטי חדש עוסק בקשר שבין השמנת יתר ואקולוגיה ומדוע השמנה היא לא רק בעיה של האנשים אלא גם של כדור הארץ העובדה כי השמנת יתר קיצונית הוגדרה לאחרונה על ידי ארגוני בריאות רבים ברחבי העולם כמגפה מחייבת אותנו… למידע נוסף »

מחקר סיני: ניתוח הרזיה מרפא סוכרת

ירידה במשקל מפחיתה את כמות השומנים בדם ומקטינה את לחץ הדם, ועשויה להעלים סוכרת מסוג 2. ד"ר אסנת רזיאל עם סקירת מחקר חדש שבדק את יעילות הניתוח הבריאטרי בטיפול בסוכרת חוקרים מאוניברסיטת לאנזו בסין ביקשו לבדוק את מה מידת יעילות הטיפול של ניתוחי ההרזיה במחלת סוכרת מסוג 2. בסקירת ספרות מדעית, שפורסמה לאחרונה בכתב העת… למידע נוסף »

אוכלים ורצים: כללי תזונה

אוהבים לרוץ? מצוין. לצד הפעילות הגופנית החשובה, יש להקפיד על מספר כללי תזונה כדי שהריצה אכן תהיה מועילה, למשל איך מחשבים כמה קלוריות שורפים בריצה ומתי מומלץ לאכול פחמימות ומתי חלבונים כל פעילות גופנית חשובה, ולכל פעילות ישנם כללי תזונה שכדאי להקפיד עליהם כדי שהאימון יהיה מועיל, הן מבחינת תחושת הגוף וההכנה שלכם לקראת ביצוע… למידע נוסף »

ניתוח הרזיה וסוכרת: ניתוח בריאטרי משפר סוכרת מסוג 1

לראשונה בעולם המחקר פורסם החודש מחקר שמצא כי ניתוח בריאטרי משפר נתוני סוכרת מסוג 1. ד"ר אסנת רזיאל עם סקירת המחקר החדש, שמציג נתונים חדשים בעולם הרפואה על יעילות של ניתוח הרזיה עד היום מרבית המחקרים הרפואיים מצאו כי ניתוח הרזיה יעיל בטיפול בהשמנת יתר ובמחלות נלוות, ומצאו כי הוא משפר נתוני סוכרת מסוג 2… למידע נוסף »

הכל כלול, גם הקלוריות!

תורכיה, רודוס, אילת, זה ממש לא משנה איפה בחרתם ליהנות בחופשת החג והקיץ – חופשות נוסח הכל כלול לא מחייבות לאכול הכל. ראו הוזהרתם! אין ספק כי חופשות נוסח הכל כלול, בארץ או בחו"ל, מאוד מפתות וקוסמות, הן מבחינת המחיר והן מבחינת התמורה. יש משהו מפנק בידיעה שאפשר להתכבד 24/7  במטעמי שפים של בתי מלון,… למידע נוסף »

ירידה במשקל במהירות: קווים לגנותה

ירידה במשקל היא לא תחרות, לא הגיונית ולא טבעית. הפסיכותרפיסט אופיר תשובה מסביר למה כדאי לבצע תהליך מסודר של ירידה במשקל (הטמעה של אורח חיים חדש ובריא) ולזנוח את רעיון הקסמים לירידה דרסטית (מורידים מהר – מעלים מהר) לעבור ניתוח לקיצור קיבה מכל סוג כלשהו, טבעת, שרוול, מעקף, הינה החלטה קשה וחשובה. יש להחלטה זו… למידע נוסף »

השמנת יתר? הפתרון הוא הרבה מעבר לירידה במשקל

תיאוריית אי ההתאמה תופסת תאוצה בקרב החוקרים בניסיון להבין כיצד מונעים את קצב ההשמנה העולמי. ד"ר אסנת רזיאל מסבירה מדוע המשימה של כולנו היא לא רק להפוך לרזים, אלא גם לפתח אורח חיים בריא ירידה במשקל היא לא הפתרון להשמנת היתר, אז מה כן? הבנת מקורות ההשמנה, מלחמה כוללת, מקיפה, שינוי סדרי חיים, תיקוף כולל… למידע נוסף »

רשמית: השמנת יתר מגפה

מדוע חשוב שהעולם יכיר בתופעה של השמנת יתר קיצונית כמגפה באופן רשמי? הקצאת משאבי מחקר, הגדלת תקציבים לטיפול בבעיה, מלחמה משותפת בתאגידי המזון והכרה חברתית בבעיה הם רק חלק מהשלכות החיוביות של הכרה זו ארגונים רבים, העוסקים במחקר ובטיפול בתופעה של השמנת יתר קיצונית בארצות הברית, הגיעו לאחרונה למסקנה חד משמעית לגבי עוצמת בעיית השמנת… למידע נוסף »

נביאים של סוכרת מסוג 2

מחקר חדש מציע לבדוק את רמות ה-C-peptide כמדד לניבוי נסיגה מלאה של סוכרת מסוג 2 לאחר ניתוח בריאטרי בשנים האחרונות ניתוח בריאטרי מהווה אפשרות טיפולית יעילה לחולי סוכרת מסוג 2 הסובלים מהשמנת יתר. השפעות הניתוח על מחלת הסוכרת נעות בין שיפור ערכי סוכר והורדת מינון הטיפול התרופתי ועד לנסיגה מלאה, כלומר הגעה לערכי סוכר תקינים… למידע נוסף »

הפרעות קשב, תזונה ואיכות החיים של ילדים

אנחנו נוטים לקשר בין הפרעות קשב לקושי בלימודים אך ממעטים לחשוב על הקשר בין הפרעות קשב ומצבי רוח לבין תזונה לקויה. מתי לאחרונה עצרתם לחשוב האם הפרעת הקשב או מצבי הרוח שילדכם נתון בהם לאחרונה קשורה למה שהוא אוכל? מחקר חדש אשר נערך באוניברסיטת אילינוי מצביע על קשר אפשרי ומדאיג בין תזונה עתירת שומנים ותפריט… למידע נוסף »

אין שמנים בריאים – אסיא מדיקל

יש אולי אנשים שמנים ומאושרים, אבל אין שמנים בריאים. נתונים רפואיים שנאספו מ-60 אלף איש ופורסמו בכתב עת מדעי מאששים את הטענה החד משמעית – אין שמן בריא. נקודה. לא כל אחד נולד עם מבנה גוף רזה, זה נכון. אבל ההבדל בין זה לבין מבנה גוף עגלגל והשמנת יתר קיצונית ברור ומדעי. הבדל הזה נקבע… למידע נוסף »

ניקוי רעלים: 10 מזונות מומלצים

שמעתם את הביטוי ניקוי רעלים, אבל אתם לא ממש בטוחים במה מדובר ואיך עושים את זה בדיוק. ד"ר אסנת רזיאל שופכת אור על הנושא וממליצה על עשרה מזונות שיעשו את העבודה בשבילכם וינקו לכם את הגוף ניקוי רעלים הפך בשנים האחרונות למושג טרנדי במיוחד בתחום תעשיית הדיאטות. הגוף מנסה באופן תמידי להיפטר מרעלים המוכנסים אליו… למידע נוסף »

8 עובדות על השמנת יתר

יותר סרטן, יותר בעיות פוריות, יותר בעיות בלידה, יותר מיגרנות, יותר פערים כלכליים, יותר בעיות חברתיות ויותר בעיות בשינה. המחיר הכבד באמת של השמנת יתר ועודף משקל 36% מהאמריקאים סובלים כיום מהשמנת יתר ועוד 34% סובלים מעודף משקל. בתת ההכרה שלנו, אנחנו יודעים ש"לא טוב להיות שמן" וכי יכולים להיות לכך סיכונים בריאותיים של ממש,… למידע נוסף »

כבד שומני והשמנת יתר קיצונית

כבד שומני הוא תחנה קרובה מאוד בדרך לסרטן בכבד. נכון ששתיית אלכוהול מהווה את הגורם המרכזי לכבד שומני, אבל לא רק – גם השמנת יתר קיצונית פוגעת בתפקודי הכבד ויכולה להוביל למחלות ממאירות הגורם המרכזי לכבד שומני הוא צריכת אלכוהול, כבד שומני שאינו קשור בכך נקרא תסמונת הכבד השומני שאינו נובע מצריכת אלכוהול. במצב זה… למידע נוסף »

הרגלי אכילה: מי באמת שולט עליהם?

מחקר נוירולוגי חדש בדק ומצא כי הרגלי אכילה נשלטים על ידי מערכת עצבית בבלוטת יותרת המוח. ד"ר דין קרן מסביר את המשמעות בכל הקשור בטיפול בהפרעות אכילה הגידול בשכיחות של הפרעות אכילה הינו גורם מפתח למגפה של השמנת היתר הכלל עולמית. תפקוד לא תקין של מעגלים נוירולוגיים יכולים לשנות הרגלי אכילה. צדו הלטרלי של בלוטת… למידע נוסף »

ארוחה משפחתית: דברים בשבחה

כמה פעמים בשבוע יוצא לכם לשבת לארוחה משפחתית, כזו שכל בני הבית יושבים סביב השולחן ואוכלים יחד? ד"ר אסנת רזיאל מציעה להקפיד על לפחות שלוש כאלה בשבוע. כל ההסברים והטיפים בכתבה שלפניכם
למידע נוסף »

חיי תזונה: סליחה, יש לך סובלנות תזונתית רגע?

לא תמיד יש זמן ולא תמיד יש סבלנות. קורה. אבל כשזה מגיע לאוכל כדאי לעצור ולהקדיש יותר תשומת לב למה שאנחנו מכניסים לפה ואיך שאנחנו מתארגנים מבחינת תזונה. קבלו טיפים שימושיים לחיי תזונה יומיומיים תכירו, סובלנות תזונתית. אנחנו לא תמיד מקדישים את מלוא תשומת הלב הראויה לסוגיית המזון שאנו קונים, לדרך שבה אנו מתייחסים לאוכל… למידע נוסף »

שינה ומשקל: כמה שעות ישנתם בלילה?

אנשים שישנים שינה טובה ואיכותית נהנים מאיכות חיים טובה יותר לעומת אלה הישנים שינה קצרה וחטופה. אבל האם הם גם רזים יותר? ואם כן, עד כמה זה קשור לשינה איכותית וטובה? מחקר חדש, שפורסם במגזין European Journal of Preventive Cardiology קובע כי שינה של שבע שעות בלילה מפחיתה את הסיכון לאירועים קרדיווסקולריים (CVD). בנוסף, הסיכון… למידע נוסף »

הורמוני שובע: משחקי הרעב, גרסת ההורמונים

מחקר בריטי חדש מציע פריצת דרך בפיתוח תרופה לטיפול בהשמנת יתר ומניעת אכילה מיותרת, המבוססת על הורמוני שובע. ד"ר אסנת רזיאל עם כל הפרטים החדשניים וסייג אחד תחום מחקרי חדש מטלטל את קהילת החוקרים בתחום השמנת היתר – הורמוני שובע. עדויות מחקריות ראשונות מעידות על פתרון חדש ובלתי שגרתי בקרב השמירה על המשקל התקין ובמיגור… למידע נוסף »

זקנה והשמנה: שיהיו לך חיים ארוכים

מה הייתם מוכנים לעשות כדי להאט את קצב ההזדקנות? מסתבר, שאם אתם בתת קבוצה של אנשים הסובלים מהשמנת יתר תוכלו לעבור ניתוח בריאטרי ולגרום לטלומרים להתארך. ד"ר דין קרן עם כל הפרטים החדשים מעולם המחקר על הירידה במשקל ועלייה בתוחלת החיים הסיפורים על בילבי ופיטר פן כנראה בעלי דימיון פורה במיוחד, כנראה שלא תוכלו להישאר… למידע נוסף »

למה סיבים תזונתיים?

הם מתפרקים לאט, עוזרים לבעיות עיכול ועשויים למנוע מחלות לב ונשימה. אם עדיין לא הכנסתם את סיבים תזונתיים לתפריט היומי שלכם, ד"ר אסנת רזיאל תנסה לשכנע אתכם למה אתם מוכרחים
למידע נוסף »

נשים שמנות סובלות יותר

סובלים מאבנים בכיס המרה? יתכן שזה קשור למשקלכם, ואם אתם נשים שמנות אז מצבכן אפילו חמור יותר. ד"ר אסנת רזיאל עם תוצאות מחקר דני שהפתיעו אפילו את החוקרים אנשים הסובלים ממשקל יתר לרוב סובלים ממחלות נילוות, והפעם ברשותכם נתמקד בכיס המרה. מסתבר, כי מדד מסת גוף (BMI) גבוה מהווה גורם סיכון של ממש בהקשר של… למידע נוסף »

ירידה במשקל אחרי הניתוח: המשקל שייך לצעירים

מחקר חדש בחן את הקשר בין גיל לבין ירידה במשקל לאחר ניתוחי הרזיה. ד"ר דין קרן מסביר למה לצעירים קל יותר לרדת במשקל, מה מקשה על המבוגרים וממליץ לכם לשמור על אורח חיים בריא אחת השאלות הדרמטיות ביותר של מועמדים לניתוח בריאטרי היא האם הניתוח יצליח ואכן תתבצע ירידה במשקל ותישמר לאורך זמן. קהילת הרופאים לא… למידע נוסף »

השמנת יתר: סקירת המחלות הנלוות אליה

השמנת יתר הפכה לאיום הבריאותי הגדול ביותר בעולם, ובאופן פרדוקסלי דחקה את בעיית הרעב למקום השני. הסכנה הגדולה היא במחלות הנלוות להשמנת יתר, הנה סקירה של הנפוצות שבהן. אל תגידו לא ידענו! שיעורי השמנת היתר הקיצונית ברחבי העולם הפכו באופן רשמי לבעיה של ממש. נתונים חדשים, שפורסמו במגזין Global Burden of Disease לאחרונה, עולה כי… למידע נוסף »

חיידקים שיעזרו לכם להרזות: הדבר הבא בטיפול בהשמנה

האם חיידקים יכולים להילחם בהשמנת יתר? מחקר חדש בדק האם ניתן לקחת חיידקי מעיים מאנשים רזים, לשתול בגוף שמן ולקבל את התכונות הרזות. ד"ר דין קרן עם כל הממצאים המרתקים על הדבר הבא בטיפול בהשמנת יתר מדוע חלק מהאנשים שמנים? זו לא רק שאלה, שאנשים שמנים שואלים את עצמם, אלא שאלה מהותית בתחום המחקר הרפואי…. למידע נוסף »

ניתוח בריאטרי: מיתוסים, שאלות ותשובות

חושבים שכל אדם שמן יכול לעבור ניתוח הרזיה והירידה במשקל מידית? אז אתם טועים. יפית קסלר מציגה את המיתוסים הנפוצים סביב ניתוח בריאטרי ונותנת את כל התשובות ניתוח בריאטרי לקיצור קיבה הוא ניתוח המיועד לירידה במשקל ולשיפור התחלואה הנלוות. סוגי הניתוחים הנפוצים הם ניתוח שרוול, ניתוח טבעת וניתוח מעקף קיבה. מי יכול לעבור ניתוח בריאטרי?… למידע נוסף »

אכילה רגשית: לא אוכלים כשעצובים

מרגישים רע ומתנחמים באוכל? אם התשובה חיובית אתם סובלים מאכילה רגשית, הכוונה לאכילה שאינה נובעת מצורך ביולוגי. הדיאטנית יפית קסלר עם חמישה טיפים למניעה מהשמנת יתר הנובעת מאכילה על בסיס רגשות שליליים אכילה רגשית היא אכילה שאינה מתוך צורך פיזיולוגי של הגוף. אכילה רגשית לא נגרמת עקב תחושת הרעב, אלא רגש כלשהו כמו לחץ, מתח,… למידע נוסף »

העולם מצביע בקיבה: ניתוח שרוול

איגוד הבריאות העולמי אסף נתונים של ניתוחים בריאטריים ומטבוליים והשווה את המגמות בין השנים 2003, 2008 ו-2011. ד"ר דין קרן מציג סקירת נתונים מעניינת ומסביר מדוע שרוול הקיבה הוא כוכב עולה בחדרי הניתוח מערכת הבריאות העולמית נעזרת בידע הרפואי המצטבר כדי לבין מגמות, לגבש תהליכים ולשפר את הרפואה ברמה כלל עולמית. אחת למספר שנים ארגון הבריאות… למידע נוסף »

קשר משפחתי ומשמין

מחקר חדש מצא כי מבנה משפחתי קשור להשמנת יתר בילדות, במיוחד בקרב משפחות עשירות, הורים לא נשואים וגרושים. ד"ר אסנת רזיאל עם כל הממצאים, התירוצים וההסברים המקצועיים בסופו של דבר – הכל תלוי בהורים, בילדות ובחינוך. כך גם כשמדובר בהשמנת יתר, יתרה מכך, ההורים אפילו אשמים במצב בו ילדיהם מעלים במשקל. מחקר חדש בראשותן של… למידע נוסף »

ניתוח שרוול משפר נתוני סוכרת

מחקר חדש טוען כי תנועת מעי מוגברת וקצב מעבר אוכל דרכו יכול לשמש הסבר אפשרי לשיפור הסוכרת לאחר ניתוח שרוול קיבה. ד"ר דוד גויטיין מציג את הממצאים החדשים והמסקנות ההמלצה לביצוע ניתוח הרזיה מסוים על פני שאר האפשרויות מבוסס על מצב המטופל והתאמתו לביצוע פרוצדורות מסוימות, ונעזר בממצאים של מחקרים שמראים את ההשפעות של כל… למידע נוסף »

השמנה: 5 סיבות, ומה עושים נגדן

סטרס, זמינות של מזונות מפתים, רעב מוגבר, אוכל מעובד והונאה עצמית הם רק חלק מההסברים למצבי השמנה. הדיאטנית יפית קסלר ממפה את חמש הבעיות ומציעה דרכים מקצועיות איך להתמודד איתן ואפילו לרדת במשקל להיות שמן זו לא חובה, אפשר לשנות הרגלי אכילה ולהתחיל להרזות כבר היום. כדי לעזור לכם במשימה, מיפינו עבורכם את חמשת הנושאים… למידע נוסף »

גם בהריון שומרים על משקל תקין. שאלות ותשובות

בהריון? מזל טוב! שנים שאפת להגיע למשקל הנכון והנה סכנה חדשה אורבת בפתח. החדשות הטובות – לא חייבים להשמין בהריון ואפשר לחזור למשקל תקין מיד לאחריו. איך? קראי ותלי על המקרר הריון זה שמחה, התרגשות, התחלה חדשה. יחד עם זאת בתוך מבול ההתרגשות הזה לקראת תינוק חדש, את יודעת כמה קשה עבדת כדי להגיע ולשמור… למידע נוסף »

מחלת הצליאק והסיכון ללימפומה

פגיעה מתמשכת במעי הדק מעלה את הסיכון לחלות במחלות ממאירות בקרב חולי צליאק (כרסת). ד"ר דין קרן עם נתוני מחקר חדש בנושא וכמה מילים על האחריות האישית של המטופל ושל הרופא המטפל לגבי תזונה נטולת גלוטן… למידע נוסף »

משקולות עולות, משקל יורד

הורדתם במשקל, אבל הגוף רפוי ורחוק מלהראות מתוח וחטוב? זה הזמן להניף כמה קילוגרמים באוויר (שלא קשורים באוכל) ולפצוח באימון משקולות לחיטוב הגוף. למעלה – דחוף! ירדתם במשקל וזה הישג לא מבוטל בכלל. ועדיין, כדי להגיע לגזרה הנכספת יש עוד כמה צעדים, בעיקר תרגילי ספורט. אחד האימונים התורמים והפשוטים יחסית כדי להשיג תוצאות טובות בזמן… למידע נוסף »

משטר הגבינות בחג שבועות

עדיין טעם המנגל על לשונכם, והנה הגיע חג הגבינות ומאיים על רמת הכולסטרול והשומנים בדם. ד"ר אסנת רזיאל עם כמה טריקים שימושיים כדי לא להעמיס על הגוף יותר ממה שצריך בלי לאבד את תחושת החגיגיות עוד לא הספקתם להתאושש מפתיחת עונת המנגלים ביום העצמאות, וכבר חג שבועות דופק בדלת, ועמו התפריט הבלתי נמנע: גבינות, גבינות… למידע נוסף »

שלא ייחסר לך: ויטמין D

מחקר רחב הקף מפרסם נתונים מדאיגים אודות הקשר בין השמנת יתר קיצונית ומחסור בוויטמין D. ד"ר אסנת רזיאל מסבירה מדוע מדובר במצב מסוכן לבריאות וכיצד ניתן לפתור זאת בקלות יחסית (הליכה של עשר דקות בשמש) רבות דובר על הקשר שבין מחסור בוויטמין D והשמנת יתר, ועדיין מחקר חדש ורחב הקף במיוחד חושף נתונים, שיעשו גם… למידע נוסף »

ד"ר, מה זה ניתוח בריאטרי? מאזינים שואלים בראיון רדיו

ד"ר אסנת רזיאל וד"ר דוד גויטיין עונים על שאלות בנושא ניתוח בריאטרי למאזיני התכנית "עניין משפחתי" ברדיו קול חי. בואו להקשיב למומחים של מלב"י רדיו קול חי הוא אחד מכלי התקשורת המרכזיים והמובילים בציבור החרדי והדתי. מומחי מלב"י התארחו בתכנית "עניין משפחתי" עם המראיינת מירי שניאורסון.  עניין משפחתי היא תכנית רדיו הפונה להורים, ובפרט לציבור… למידע נוסף »

תזונה ים תיכונית תשמח לבב אנוש

מאכלים עשירים בשמן זית, דגי ים, יין, פירות, ירקות וקטניות מפחיתים ב-30 אחוז ממקרי תמותה הקשורים במחלות לב. בדוק. מחקר ספרדי חדש מסביר מדוע תזונה ים תיכונית בריאה לנו השמועות על טיבו ואיכותו של האוכל הים תיכוני מתחילות לקבל אישורים מחקריים לאחרונה. מחקר חדש של ד"ר ראמון אסטרוק, פרופסור לרפואה באוניברסיטת ברצלונה, שהופיע באתר האינטרנט… למידע נוסף »

פחות פולשני, יותר בטוח: ניתוח בקע לסובלים מהשמנת יתר

מחקר חדש בדק כ-50 אלף מקרים של תיקון בקע ונטרלי ומצא כי הגישה הלפרוסקופית עדיפה על פני הגישה הפתוחה. למה? כי יש פחות סיבוכים, פחות ימי אשפוז והחלמה מהירה יותר אנשים הסובלים מהשמנת יתר חולנית עלולים לסבול גם מבעיות בקע ונטרלי באזור הבטן. מחקר חדש בארצות הברית טוען כי הניתוח הלפרוסקופי והפחות פולשני לתיקון בקע… למידע נוסף »

מה הקשר בין הפרעת קשב והשמנה?

סובלים מהפרעת קשב וריכוז וגם ממשקל עודף? כנראה שאתם צריכים לבצע שינוי התנהגותי כדי להימנע מהשמנה. קבלו מדריך מקצועי איך להפוך את החסרונות של הבעיה ליתרונות
למידע נוסף »

קיבלתם אנטיביוטיקה? חזקו את הגוף עם פרוביוטיקה

זה לא מכבר הפכה פרוביוטיקה לאחד הטרנדים החמים בטיפול במצבים בריאותיים שונים, אחד מהם הוא השלמה לטיפול אנטיביוטי. אבל מה באמת אתם יודעים על פרוביוטיקה? ד"ר דלית ויסמן מסבירה מהי פרוביוטיקה וכיצד היא יכולה לתרום לכם לשמירה על בריאות תקינה הוא אמנם לא פעם מציל חיים, אך לטיפול אנטיביוטי יש גם מחיר, מחיר שאותו משלמות… למידע נוסף »

על הקשר שבין הרגלי אכילה לא נכונים, לחץ ועלייה במשקל

מחקר חדש מגלה כי לחץ, אכילה עד מלאות ואכילה מהירה מעלים את הסיכון לסבול מבעיות פסיכוסומטיות. ד"ר אסנת רזיאל עם המחקר והמסקנות האם הרגלי אכילה לא נכונים יכולים לשמש סמנים מוקדמים למצבי לחץ? נראה שכן. בנוסף, כך לפי מחקר חדש, יביאו מצבי הלחץ הללו לעלייה במשקל. עוד עולה מהמחקר כי בחירת מזון בעל טעמים מתונים יותר כדרך חיים, יכולה… למידע נוסף »

מחקר: ניתוח בריאטרי שיפר משמעותית פגיעה כלייתית מסוכרת

כמחצית מחולי הסוכרת שעברו ניתוח בריאטרי והשתתפו במחקר החלימו מהמחלה בתוך כחמש שנים. בקרב אלו שסבלו פגיעה כלייתית נרשמו כ-60% החלמה ניתוחים בריאטריים יכולים להביא לשיפור משמעותי ומתמשך בסוכרת ולשפר או לעצור התפתחות של סיבוכים בכלי דם של המחלה, הגורמים למחלות שונות, דוגמת פגיעה כלייתית. כך עולה ממחקר חדש שבדק את ההשפעות של ניתוחים בריאטריים… למידע נוסף »

אכילה רגשית: לפתח יחסים בריאים עם האוכל

אנשים האוכלים אכילה רגשית למדו, במסגרת קבוצת מחקר, כיצד לנתב את רגשותיהם הלאה מהאוכל. הם הצליחו לאתר את הגורמים לאכילה הלא רצויה ולהוריד את המיקוד באוכל "למדתי להבחין בין לחץ פיזי ולחץ נפשי. למדתי להקשיב לגופי ולבטוח מחדש באינסטינקטים שלי" – כך סיכם אחד המשתתפים בקבוצת התמיכה שבמחקר את תוצאות הסדנה בת 13 השבועות שבה… למידע נוסף »

יום העצמאות על אש נמוכה

מתישהו לאורך ההיסטוריה הקצרה של מדינת ישראל קיבלו חגיגות יום העצמאות גוון קרניבורי של ממש. אז איך עוברים את יום העצמאות הזה מבלי לעלות במשקל? ד"ר אסנת רזיאל עוזרת לכם לצלוח את החג הזה על אש נמוכה יום העצמאות בפתח, ואי אפשר להיות ישראלי מבלי לדעת שהחגיגה האמיתית לא מסתיימת בכיכרות העיר. למעשה, היא רק… למידע נוסף »

קדם-סוכרת אצל ילדים ומתבגרים: התופעה והשלכותיה

אבחון קדם-סוכרת אצל ילדים ומתבגרים משמעותי למניעת התפתחות סוכרת. מה משמעותה של תופעת קדם-סוכרת, מי בסיכון גבוה יותר ללקות בה, איך מאבחנים אותה ואיך אפשר לטפל בה ואף להעלים אותה? ילדים שמנים, ילדים עם היסטוריה של סוכרת במשפחה ומתבגרים הסובלים מיתר לחץ דם או רמות גבוהות של שומנים בדם הם בסיכוי גדול יותר לפתח קדם-סוכרת…. למידע נוסף »

תזונה צמחונית: כך תעשו את זה נכון

נמאס לכם מבשר ועוף והחלטתם שאתם עוברים לתזונה צמחונית? חושבים שאתם יודעים איך לעשות את זה נכון? הדיאטנית יפית קסלר מגישה: כך תבנו לעצמכם תפריט צמחוני מאוזן ובריא בשנים האחרונות יותר ויותר אנשים בוחרים בדרך חיים צמחונית או טבעונית משיקולי טעם, בריאות, מצפון או איכות הסביבה. תזונה צמחונית, בהגדרתה, היא תזונה שאינה כוללת בשר, עוף… למידע נוסף »

תתחילו לפדל: 5 סיבות בריאות לרכוב על אופניים

רכיבה על אופניים הפכה לספורט פופולארי מאוד בשנים האחרונות בישראל. לפני שאתם מצטרפים לגדודי הרוכבים על האופניים החדשים עם המדים הבוהקים, ד"ר אסנת רזיאל מסבירה מהם יתרונות הרכיבה על אופניים ואיך תדעו שזה הספורט שלכם קשה להתעלם מנוף כבישי ישראל בימי שבת בשנים האחרונות, אשר הפכו עמוסים ברוכבי אופניים. אתם יכולים לראות אותם מחלונות המכונית… למידע נוסף »

אכילה אינטואיטיבית: לא רעב? אל תאכל

רוצים שהילדים שלכם ילמדו לאכול נכון? אל תבקשו מהם "לנקות את הצלחת". מחקר חדש בדק את הקשר בין אכילה אינטואיטיבית במתבגרים והפרעות אכילה האם אכילה אינטואיטיבית, המתבססת על רעב ושובע, היא האכילה הנכונה? מחקר חדש, שפורסם לאחרונה בכתב העת Apetite, מעלה כי ייתכן שלאכילה אינטואיטיבית יש השפעה חיובית על שמירת המשקל ועל מניעת הרגלי אכילה… למידע נוסף »

עובדות מדעיות על השמנה

תורשה אינה גורל, השמנת יתר היא בעיה כרונית הדורשת טיפול מתמשך, וניתוח בריאטרי יכול לעתים להציל חיים. מחקר חדש מציג: עובדות מדעיות על השמנה השמנה והשמנת יתר הם נושאים שמעסיקים אנשים רבים, בהם אף קובעי דעת קהל, עיתונאים ופוליטיקאים. כמו בכל נושא מדובר, "נולדו" גם כאן מיתוסים רבים והנחות יסוד מוטעות, שכמו כל דעה קדומה… למידע נוסף »

בלון קיבה – גם לבעלי משקל עודף: מחקר

מחקר שבדק אנשים הסובלים ממשקל עודף שטופלו עם בלון קיבה, מצא שבתוך שלוש שנים הם הפחיתו 9-5 ק"ג ממשקלם. כמו כן נרשמה הפחתה במחלות הרקע הנלוות. ד"ר דין קרן עם המחקר והתוצאות האם בלון קיבה מתאים גם לאנשים הסובלים מעודף משקל (BMI נמוך מ-30)? מחקר רב מרכזי שנעשה באירופה ובדק אנשים לאורך 13 שנים, העלה… למידע נוסף »

ניתוח מעקף קיבה: כך תרזו עוד יותר

לא מספיק לעבור ניתוח הרזיה כדי לצאת מקטגוריית BMI 40 פלוס מחלות נלוות, צריך גם לעקוב אחרי הוראות הצוות המטפל. ד"ר אסנת רזיאל מסבירה מדוע חשוב להגיע למפגשי המעקב לאחר הניתוח המגיפה העולמית של אנשים בעלי משקל יתר ובעלי השמנת-יתר חולנית כוללת, לפי ההערכות, 1.7 מיליארד בני אדם, מתוכם שני שלישים מתגוררים בארצות הברית. נתונים… למידע נוסף »

יציבות המשקל: מודל חמשת השלבים

מחקר בדק האם היכולת לשמור על יציבות במשקל עוזרת להשגת תוצאות יותר טובות בירידה במשקל לאורך זמן? ד"ר דלית ויסמן מסבירה למה יש רק תשובה אחת נכונה. ואיך עושים את זה? השמנת יתר היא גורם סיכון להתפתחות מחלות נוספות כגון סוכרת ומחלות לב. ירידה במשקל, גם אם היא קטנה, בשיעור של 5-10 אחוזים מהמשקל ההתחלתי,… למידע נוסף »

רובוט דה-וינצ'י והניתוח הבריאטרי

נשמע כמו התחלה של ספר מדע בדיוני חדש, אבל לא, מדובר בטכנולוגיה חדשנית לביצוע ניתוח מעקף קיבה המבוצע על-ידי רובוט. כן, כן, בדיוק מה ששמעתם – מכונה מנתחת אדם, ואפילו עם פחות סיבוכים שימוש ברובוט לניתוחי מעקף קיבה מקטין את מספר הסיבוכים המידיים (תוך חודש מיום הניתוח) לעומת ניתוח רגיל. באמצעות רובוט הופך ניתוח מעקף… למידע נוסף »

אחרי ניתוח בריאטרי? חייך, אכלת אותה!

מה מטופלים עם טבעת מתכווננת אוכלים שנה לאחר הניתוח? ד"ר דין קרן, מומחה הגסטרואנטרולוגיה והתזונה של מלב"י, אפילו כועס שמטופלים לא מקשיבים להנחיות ואוכלים יותר מדי שומן רווי ומעט מדי חלבונים מחקרים רבים כבר העידו על כך שניתוחים בריאטריים לטיפול בהשמנת יתר הם השיטה היעילה ביותר לירידה במשקל. הטבעת המתכוונת היא הניתוח הבריאטרי השכיח ביותר… למידע נוסף »

פירות יבשים כל השנה

ט"ו בשבט זה רק תירוץ לאכול פירות יבשים. הדיאטנית מירית קרקובסקי מוצאת במטעמי חג האביב המון יתרונות בריאותיים. להלן רשימה של 15 טיפים שימושיים לשילוב נכון בתפריט היומי של מנותחים בריאטריים, אבל לא רק…. למידע נוסף »

נשירת שיער וניתוח בריאטרי: הקשר הלא ישיר

החשש מפני נשירת שיער בקרב מטופלים לקראת ניתוח בריאטרי נפוץ למדי. האם יש לחשש הזה בסיס של ממש? ד"ר אסנת רזיאל מפריכה חששות מופרזים ועושה לכם סדר בכתבה הבאה נכון, אפשר להתחבר לפחד הזה בקלות. שיער ראשנו הוא אחד מן המאפיינים הייצוגיים החזקים ביותר שלנו. הוא קובע חלק גדול מהופעתנו, ובעיקר מן התחושה שלנו לגביה… למידע נוסף »

מחקר: ניתוחי הרזיה יעילים נגד טרשת עורקים

תוצאות מחקר חדש מראים שיפור בסימנים של טרשת עורקים באנשים ללא סכרת לאחר ניתוחים בריאטריים. ד"ר דין קרן עם סקירת המחקר והמלצה חד משמעית להזדרז לטפל בבעיה כל עוד צעירים השמנת יתר הינה מחלה, שנמצאת במגמת עלייה בקרב האוכלוסייה, ופוגעת במערכות שונות בגוף, בין היתר בתפקוד הלב והתפתחות מחלות לב שונות. טיפולים שגרתיים, המבוססים רק… למידע נוסף »

בלון קיבה- המדריך המלא

רוצים להוריד מסת משקל בלי ניתוח פולשני, בלי ליטול תרופות ולהנות מתחושת שובע מהירה? חדש במלב"י: התכנית לאורח חיים בריא וירידה במשקל ללא ניתוח בעזרת בלון קיבה
למידע נוסף »

שאלות ותשובות בנושא בלון קיבה

האם ניתן להכניס בלון קיבה במהלך הריון, מדוע מוציאים את הבלון ומדוע מומלץ להגיע לפגישות מעקב עם הצוות הרפואי? ד"ר דין קרן עם תשובות לשאלות נפוצות בנושא בלון קיבה לקריאת המדריך המלא לבלון קיבה מאת ד"ר דין קרן – לחץ כאן האם אעלה במשקל לאחר הוצאת הבלון? לאחר הוצאת הבלון חייבים להמשיך באותם כלים תזונתיים… למידע נוסף »

ניתוחי הרזיה אצל צעירים: להרזות לפני שהבעיות יגדלו

טיפול מוקדם בהשמנת יתר אצל צעירים משפר משמעותית את תחלואת הלוואי. ד"ר אסנת רזיאל עם ההמלצות החדשות לטיפול מיטבי בילדים מטעם האגודה האמריקאית לניתוחים מטבוליים ובריאטריים בעקבות העלייה הדרמטית בשכיחות של השמנת יתר אצל ילדים ומתבגרים יש יותר ויותר תמיכה בספרות המדעית לביצוע ניתוחים להורדת משקל גם אצל מתבגרים. החשיבות בטיפול בהשמנה מוקדם ככל האפשר,… למידע נוסף »

ההשפעות התזונתיות של שרוול קיבה

מחקר חדש בדק את המצב התזונתי של מטופלים, שעברו ניתוח שרוול קיבה, לפני הניתוח ובתום שנה, שלוש וחמש שנים לאחר הניתוח. ד"ר דין קרן עם הממצאים המעניינים ותעלומה אחת, מה קורה בין השנים השלישית והחמישית? ניתוח שרוול קיבה הוא ניתוח חדש יחסית במסגרת הניתוחים הבריאטריים. לצד כל היתרונות והחסרונות שלו, ידוע מעט מאוד לגבי ההשפעות… למידע נוסף »

הצלחה בטוחה: ניתוחים בריאטריים בחולי סוכרת

בישראל ישנם 200 אלף אנשים הסובלים מהשמנת יתר חולנית, מהם רבים חולים בסוכרת. ד"ר אסנת רזיאל עם ההנחיות החדשות של משרד הבריאות לניתוחים בריאטריים בחולי סוכרת, ההחלמה מהמחלה ושיפור באיכות החיים של חולי סוכרת השמנת-יתר וסוכרת הן שתי מחלות הקשורות זו לזו. ניתוחים בריאטריים נמצאו יעילים לטיפול בשתי הבעיות ולאחרונה קבע משרד הבריאות כי יש… למידע נוסף »

עברתם ניתוח הרזיה? היזהרו לא לפתח התמכרות חדשה!

חולים רבים, שעברו ניתוח לקיצור קיבה, נוטים לפצות את עצמם על מיעוט האכילה ופונים לצריכת אלכוהול, סיגריות וסמים. מה עושים? לא מזניחים את הנפש ועוברים טיפול רגשי בשנים האחרונות יש מחלוקת בין אנשי מחקר בשאלה האם אכילת יתר היא התמכרות. הטוענים שאכן כך אומרים כי באכילת יתר מופיעים כל הסממנים של התמכרות: הצורך להגדיל את… למידע נוסף »

שרוול קיבה או הצרת קיבה בטבעת ?

מתי איכות החיים טובה יותר, לאחר ניתוח שרוול קיבה או לאחר הצרת קיבה בטבעת? ד"ר דין קרן עם ממצאי מחקר חדש, שבדק בדיוק את השאלה הזו, ומסקנה אחת ברורה – כל מקרה לגופו… למידע נוסף »

ילדים בחופשה: הזדמנות לשנות הרגלים

ילידם בחופשה – החופש הגדול הוא הזדמנות מצוינת להשפיע על הרגלי האכילה והפעילות הגופנית של הילדים. הדיאטנית יפית קסלר ריכזה מבחר עצות שימושיות לימי הקיץ הארוכים, רק שהילדים לא ישבו מול המחשב וישמינו… למידע נוסף »

הניתוח הבטוח: ניתוח שרוול קיבה בגישה לפרוסקופית

שרוול קיבה, הצרת קיבה בטבעת, מעקף קיבה – הרפואה הבריאטרית מציעה מגוון טיפולים לטיפול בהשמנת יתר קיצונית, אבל איזה מהם הכי בטוח? ד"ר אסנת רזיאל עם סקירת מחקר חדש שבדק את הפרוצדורות השונות ובדק למי יש אחוזי תחלואה נמוכים יותר חוקרים מפלורידה ביקשו לבדוק איזו משלוש הפרוצדורות הבריאטריות הנפוצות ביותר, הקיימות כיום בשימוש ברפואת ההרזיה,… למידע נוסף »

בלון קיבה: מה קורה אחרי חמש שנים?

מחקר בדק 500 מטופלים שעברו טיפול בעזרת בלון קיבה להשמנת יתר. ד"ר דין קרן עם תוצאות המחקר והערה חשובה אחת לגבי מה צריך לעשות באמת כדי להוריד במשקל לאורך זמן השימוש בבלון קיבה נחשב כטיפול יעיל ופחות פולשני לירידה במשקל היות והוא נותן תחושת שובע קבועה. ברם, מחקרים שונים הראו כי מדובר בטיפול זמני להשמנה,… למידע נוסף »

נטישת המושג "דיאטה"

הידעתם כי בכל רגע נתון שליש מהאוכלוסייה נתונה במצב של דיאטה? הדיאטנית יפית קסלר מסבירה מדוע מרבית האנשים נכשלים בדיאטה ומה באמת חשוב כדי להשיג לתוצאות משביעות משקל המשמעות המילונית של המילה דיאטה היא "תפריט מזונותיו של האדם בהתאם לצרכיו". כלומר, מה עלינו לאכול על מנת לספק את צרכי הגוף. ברם, אצל רבים מקושרת המילה… למידע נוסף »

פירות קיץ – שלל יתרונות בריאותיים: המדריך התזונתי המלא

למה פירות קיץ הם פיתרון מעולה לימים החמים? כמה מומלץ לאכול? ואלו ערכים תזונתיים הם מכילים? הדיאטנית סיגל אלפסה עם המדריך המלא לפירות הקיץ, או כמו שהיא מכנה אותם – "הממתקים של הטבע" הקיץ, החום הכבד והימים הארוכים גורמים לנו לחפש אחר מזונות מקררים, צוננים ומרווים, ורצוי בריאים. פירות קיץ בהחלט עונים על ההגדרה ומכילים… למידע נוסף »

מנותח בריאטרי, מישהו מטפל בך?

לא קל לשמור על תזונה נכונה אחרי ניתוח בריאטרי. כדי להימנע מהשמנה חוזרת ומחסרים תזונתיים, ההתאחדות האנדוקרינולוגית יצאה עם הנחיות חדשות לטיפול רב-תחומי על מנת לעזור למטופלים לשמור על הבריאות שלהם לאורך זמן ההתאחדות האנדוקרינולוגית (Endocrine Society) פרסמה לאחרונה הנחיה המדגישה את הצורך בניהול אנדוקרינולוגי ותזונתי של מטופלים לאחר ניתוח בריאטרי, כולל אנשים עם סוכרת…. למידע נוסף »

ניתוח הרזיה משפר מחלות כבד

ניתוח בריאטרי יכול לטפל במצבים של לייפת (הצטלקות בכבד) ולעכב התפתחות של מחלות כבד ממאירות. ד"ר דין קרן עם ממצאי מחקר חדש שבדק עשרות ביופסיות כבד במהלך ניתוח בריאטרי ולאחריו המגפה של השמנת יתר קשורה למחלות רבות וביניהן פגיעה בצורת הכבד וכבד שומני. השכיחות של כבד שומני באנשים עם השמנת יתר חולנית נעה בין 95-100… למידע נוסף »

טיפול התנהגותי בהשמנה: כל המשפחה מרזה

חוקרים איטלקיים מצאו כי טיפול התנהגותי בהשמנת יתר חולנית עשוי לעזור לכל בני המשפחה. ד"ר אסנת רזיאל עם ממצאי המחקר המעודדים ועל התרומה לאורח חיים בריא של המשפחה כאשר אנשים, הסובלים מהשמנה חולנית, מרזים באמצעות טיפול התנהגותי, גם בני המשפחה שלהם עשויים להיות חטובים יותר, כך עולה ממחקר איטלקי חדש, שפורסם לאחרונה במגזין Journal of… למידע נוסף »

ויטמינים בהתאמה אישית: אחרי ניתוח בריאטרי

מחקר חדש מציג את הכמות הרצויה לצריכה יומית של ויטמינים לאחר ניתוחים בריאטריים. ד"ר דין קרן עם כל המידע ומסקנה אחת: כל מי שעובר ניתוח הרזיה צריך לקבל ליווי דיאטני פרטני רבות נכתב על הנוכחות של חסרים תזונתיים באנשים עם השמנת יתר, בעיקר אלו עם רמתBMI  מעל 40, שנראית פרדוקסלית על רקע ההכנסה הקלורית הרבה… למידע נוסף »

נשמה של שמנה במסע משנה חיים…

מסע החיים של שירלי שהחל ב 26.05.1972, הגיע לשיאו ב 26.10.2008 בביצוע ניתוח מעקף קיבה מורכב.  כיום  8 שנים אחרי, שירלי מסכמת : בזכות ד"ר רזיאל ומעקף הקיבה המוצלח שיצרה בי, השלתי מעליי 85 ק"ג. קרוב לשנתיים אחרי עברתי ניתוח פלסטי משולב – מתיחת בטן וירכיים ופשוט…נולדתי מחדש. עכשיו היא מספרת על המסע המיוחד שלה, שעזר… למידע נוסף »

ניתוח הרזיה וסוכרת: ניתוח הרזיה יכול לרפא סוכרת

ניתוח בריאטרי מטפל לא רק במשקל היתר כי אם גם במחלות הנלוות. ד"ר אסנת רזיאל מציגה מחקרים עדכניים המציגים תוצאות של שיפור במחלות מטבוליות הקשורות להשמנת יתר, כגון: סוכרת ועודף כולסטרול, כתוצאה מניתוחים בריאטריים, ואפילו העלמת המחלה כליל
למידע נוסף »

ניתוח בריאטרי: הסטיגמה

אנשים שמנים סובלים משלל סטיגמות בתחום החברתי, המקצועי והרפואי. ד"ר אסנת רזיאל מציגה מחקר חדש העוסק כולו בסטיגמה שיש לאנשים בעלי משקל יתר שעברו ניתוח הרזיה. מה יכול לגרום לאנשים לשנות את היחס השלילי לשמנים? במחקר, שנעשה ב-University of New South Wales, גילו החוקרים כי ירידה במשקל בעזרת ניתוח כרוכה בסטיגמה, זאת לעומת ירידה במשקל… למידע נוסף »

מי צפוי לעלות במשקל לאחר ניתוח מעקף קיבה?

מחקר חדש טוען כי הוא יכול לצפות התנהגויות מטופלים המיוחסות לעלייה חוזרת במשקל לאחר ניתוח מעקף קיבה לפרוסקופי. ד"ר אסנת רזיאל עם תוצאות המחקר לגבי רמת הדיכאון, הפעילות הגופנית, גודל הקיבה, בולמוסי האכילה, התמיכה החברתית ושאר הסיבות המשפיעות על עלייה או שימור המשקל לאחר הניתוח מטופלים, שעוברים ניתוח מעקף קיבה, יורדים במשקלם בצורה משמעותית, אולם… למידע נוסף »

מחקר: יותר שומן – יותר סרטן

דו"ח אמריקאי מציג נתונים מטרידים במיוחד, המצביעים אמנם על ירידה באבחון מקרי סרטן, ברם נרשמה עלייה בכמות מקרי הסרטן הקשורים בהשמנת יתר ואורח חיים נטול ספורט. ד"ר אסנת רזיאל עם כל ההסברים והממצאים כשליש ממקרי הסרטן, המאובחנים בארצות המפותחות, קשורים לעודף משקל ולחוסר פעילות גופנית. סוגי הסרטן הקשורים להשמנת יתר כוללים סוגי סרטן נפוצים כמו… למידע נוסף »

חסרים תזונתיים בדרך לניתוח בריאטרי: חשוב לבדוק

חוקרים ישראלים בדקו אילו חסרים תזונתיים קיימים במועמדים לניתוחים בריאטריים, מה משפיע עליהם והאם גברים סובלים יותר מנשים או להיפך. ד"ר דין קרן מציג את ממצאי המחקר ואף מציע פיתרון מעשי למועמדים לניתוח הרזיה הדעה הרווחת היא כי בחברה המערבית מצב של חסר בוויטמינים ומינרלים נדיר לאור מגוון המזון הרב, הנגישות הקלה אליו והעלות נמוכה… למידע נוסף »

שרוול קיבה או מעקף קיבה?

ניסוי קליני משווה תוצאות שרוול קיבה לעומת מעקף קיבה במטופלים עם BMI נמוך מ-50, שנבחרו באקראי לאחד משני הניתוחים. ד"ר אסנת רזיאל וד"ר דלית ויסמן עם הממצאים ומסקנת החוקרים האם יש הבדל בין התוצאות של ניתוח שרוול קיבה לבין מעקף קיבה לפרוסקופי? מחקר חדש, שהתפרסם בכתב העת הרפואי Obesity Surgery בנובמבר האחרון, השווה את התוצאות… למידע נוסף »

על זוגיות והשמנה

כיצד משפיע עודף המשקל על היחסים בין בני הזוג? המטפל אופיר תשובה טוען כי הבחירה שלכם בבן הזוג באה לפצות על חסכים אישיים, בין היתר הדימוי הגופני, ועונה על השאלה איך בכל זאת אפשר להמשיך לאהוב כאשר החוזה הזוגי והמשקלי משתנים ההשפעה של השמנת יתר על הבריאות ידועה, בכל שבוע מתפרסם מחקר שמוסיף עוד אספקט… למידע נוסף »

אייל גפן: סרט חייו. אחרי ניתוח קיצור קיבה ופחות 70 קילו

השחקן, הבימאי והמפיק אייל גפן בסרט תיעודי, שהכין חברו הטוב, המלווה אותו מרגע ההחלטה לעבור ניתוח קיצור קיבה ועד לקו הסיום "היום אני מבין שהעסק הזה היה מאד לא פשוט, ואולי אפילו מסוכן עד כדי  מחלות קליניות שקשורות בפיצול אישיות, ועוד רגע התפרצה סכרת ואולי איזה אוטם בווריד חשוב שמוביל דם וחמצן למוח, אבל לפני… למידע נוסף »

שבץ מוחי ואירועי לב: ניתוח בריאטרי מפחית הסיכון

השמנת יתר היא גורם סיכון מובהק לאירועי לב או שבץ מוחי, אך האם ירידה במשקל יכולה באמת להפחית את הסיכון? ד"ר אסנת רזיאל עם תוצאות מחקר שבדי חדש שבדק את האפקטיביות של ניתוחי הרזיה והסיכון לאירועי לב ושבץ השמנת יתר גורמת להתהוות מחלות נילוות, בין היתר עלייה בלחץ הדם, עלייה ברמות הסוכר בדם וסיכון לסוכרת… למידע נוסף »

ניתוח שרוול: הנחיות תזונתיות להמשך

בחודשים הראשונים לאחר ניתוח שרוול המנותח לומד להכיר את גופו בכלל ואת קיבתו בפרט מחדש. הדיאטנית סיגל אלפסה עם מספר דרכים להתמודד עם המציאות החדשה (ולא במקום מפגש אישי עם דיאטנית) בחודשים הראשונים לאחר ניתוח שרוול, המנותח  לומד להכיר את גופו מחדש ואת קיבתו בפרט, ומתמודד עם תחושות חדשות  כמו שובע ורעב, למידה של קצב… למידע נוסף »

דיאטה דלת פחמימות: יתרונות וחסרונות

דיאטה דלת פחמימות וקלוריות אמנם תהיה יעילה בטווח הקצר, אך לצד התוצאות המהירות שהיא מניבה יש גם חסרונות. אם אתם בדרך לניתוח בריאטרי, כנראה שהרופא שלכם ימליץ לכם על דיאטה מעין זו, בשגרה מומלץ לבחור בדיאטה יעילה ומזינה יותר לטווח הארוך ירידה במשקל בתקופה שלפני ניתוח בריאטרי מפחיתה את הסיבוכים הניתוחיים, את זמן הניתוח, אובדן… למידע נוסף »

איך לשבור הרגלים רעים ולעבור להרגלים בריאים

אם כל פעם שאתם פותחים את הטלוויזיה אתם מנשנשים או מסיימים ארוחת צהריים וחייבים משהו מתוק – הכתבה הזו בשבילך. הדיאטנית יפית קסלר טוענת כי ניתן להיפטר מהרגלים רעים ונותנת כמה טיפים שימושיים אם אנו יודעים, שהתנהגות או הרגל מסוים מזיקים לבריאותנו, מדוע אנחנו פשוט לא יכולים להפסיק? רבים מאיתנו סובלים ממשקל עודף שפוגע בבריאותנו,… למידע נוסף »

מעקף קיבה או מעקף תריסריון?

מחקר חדש בדק את רמות הוויטמינים לאחר ניתוחים בריאטריים שונים והשווה בין ניתוח מעקף קיבה לעומת מעקף תריסריון. ד"ר דין קרן עם תוצאות המחקר ותובנות אודות הממצאים המרתקים כידוע השימוש בניתוחים בריאטריים כיום מאד נפוץ, מספר האנשים שעברו ניתוחים בריאטריים במדינות המערב נאמד במאות אלפים. הניתוח הבריאטרי מביא לירידה משמעותית במשקל, שיפור במחלות הנילוות להשמנה,… למידע נוסף »

הקטנת חזה או ניתוח הרזיה: מה עושים קודם?

מחקר שבדק שביעות רצון בקרב נשים, שעברו ניתוח הקטנת חזה לפני הירידה במשקל, מצא כי הן היו מרוצות מהתוצאות. אבל מה הן המליצו לחברות שלהן, שעמדו לעבור את שני הניתוחים? ירידה דרמטית במשקל גורמת לעודפי עור ורבות משפיעה גם על מראה החזה הנשי. נשאלת השאלה בעבור נשים בעלות משקל יתר, המבקשות לעבור ניתוח הרזיה וניתוח… למידע נוסף »

טובת האם והילד: הריון לאחר ניתוח הרזיה

נשים שעוברות ניתוח הרזיה עושות טוב לא רק לעצמן, אלא גם לעובר. ד"ר דין קרן מציג ממצאי מחקר חדש, שבדק את ההשלכות על האם והתינוק: פחות מקרים של אנמיה והקאות, יותר לידות במועד עם משקל יילוד תקין אנשים שמנים סובלים ממחלות נלוות, נשים שמנות סובלות גם מקשיים בכניסה להריון ומהלך הריון ולידה תקינים. מחקרים הראו… למידע נוסף »

צליאק: מהי המחלה הזו? מדריך תזונה

מחלת הצליאק (כרסת) היא מחלת מעי דלקתית עם רגישות למוצרים המכילים גלוטן. כיצד מאבחנים, מה אסור לאכול ומה כן מותר לאכול בהיעדר בצק? הדיאטנית יפית קסלר עם כל התשובות והתפריטים
למידע נוסף »

מתיחת בטן

כיצד ניתוח מתיחת בטן והגדלת חזה יכולים לחולל שיפור ניכר באיכות החיים בכלל ובאיכות חיי המין בפרט? … למידע נוסף »

ניתוח גיל הזהב: הרזיה ואיכות חיים בגיל הפנסיה

למה רק ברידג' ונסיעה לחו"ל? אנשים בגיל הפנסיה משפרים את איכות החיים שלהם מדי יום, אז למה לא גם בתחום הבריאות? ד"ר דין קרן מציג ממצאים מרתקים על ניתוחי הרזיה והתוצאות המעודדות שלהם בקרב האוכלוסייה המבוגרת אדם, מטבעו, תמיד שואף לאיכות חיים, בכל גיל. גם בגיל השלישי אנשים בעלי משקל עודף יכולים לעשות שינוי לטובה… למידע נוסף »

תזונאי ותפקידו בדיאטה: המשקל, המטופל והמאכל

לא קל לשמור על המשקל לאחר ניתוח הרזיה, אבל מי באמת אחראי על האוכל שמכניסים לפה? ד"ר אסנת רזיאל וד"ר דלית וייסמן על הגישה החדשה לגבי תפקידו של תזונאי בדיאטה והאחריות האישית של המטופלים לגבי התפריט והפיתויים הסביבתיים הגישות הנוכחיות בנושא ייעוץ תזונתי במקרים של השמנת יתר מושרשות עמוק בגישה של בחירה אישית. אולם גם… למידע נוסף »

פיברומיאלגיה והשמנת יתר: מה הקשר?

פיברומיאלגיה גורמת לכאבים בכל הגוף, עייפות וקשיון שרירים. חולים עם השמנת יתר מפתחים כאבים כרוניים בגוף, חוקרים חיפשו מה הקשר בין שתי המחלות וגם מצאו פיתרון חלקי חולים עם השמנת יתר מפתחים לא אחת כאבים כרוניים בחלקים שונים של הגוף, השומן מתחיל להצטופף בגוף בחללים שליד האיברים הפנימיים, מה שפוגע בזרימת הדם ומפעיל לחץ על… למידע נוסף »

לקחת ללב: ויטמין D

מחקר חדש: ממצאים חדשים מצביעים על הקשר המובהק בין מחסור בוויטמין D והסיכון למחלות לב ותמותה. ד"ר אסנת רזיאל עם כל הפרטים והאבחנות לסידן יש תפקיד חשוב בעצמותינו, אך תפקידו אינו מוגבל לעצמות בלבד. יוני הסידן אחראים על האיתותים והתקשורת בתוך גופנו ועל התנועה על-ידי הפעלת שרירים. ויטמין D מגביר את ספיגת הסידן במערכת העיכול ומקטין… למידע נוסף »

שרוול הקיבה צר מדי? נפחו בלון!

מחקר חדש בדק את רמת השכיחות, מהי הסיבה ואיזה טיפול ניתן לבצע בהיצרויות סימפטומטיות לאחר שרוול קיבה. ד"ר דין קרן עם התשובה המנופחת ניתוח, מכל סוג שהוא, טומן בחובו תופעות לוואי כאלה ואחרות. אחת מתופעות הלוואי של ניתוח שרוול קיבה הן היצרויות סימפטומטיות, כלומר קוטר השרוול צר מדי ויש להרחיבו בכדי לאפשר את תנועת המזון… למידע נוסף »

ניתוח בריאטרי: להפיק את המקסימום מהשרוול

מחקר חדש מציג את החשיבות הרבה של ההכנה לפני ניתוח בריאטרי והמעקב התזונתי לאחריו. המסקנה חד משמעית: מי ששומר על מעקב סדיר בליווי מקצועי מגיע לתוצאות טובות יותר  זה מכבר ידוע כי ניתוח בריאטרי להרזיה מביא לירידה משמעותית במשקל והבראה מהמחלות הנלוות להשמנת יתר. מחקר חדש, שהתפרסם לאחרונה בעיתון הרפואי Obesity Surgery במאמרם של ד"ר… למידע נוסף »

איך יותר נוח לאכול: עם טבעת או שרוול קיבה?

איך יותר נוח לאכול: עם טבעת או שרוול קיבה? חוקרים ערכו השוואה בין ניתוח הצרת קיבה בטבעת מתכווננת לבין ניתוח שרוול קיבה, ומציגים מידע חדש אודות ההבחנות לגבי מדדים של איכות חיים ואיכות האכילה לאחר ניתוח בריאטרי… למידע נוסף »

כולסטרול וספורט

חשיבות הפעילות הגופנית לשמירת רמת כולסטרול תקינה בדם. איך בדיוק ספורט משפר את הערכים של הכולסטרול הטוב? ואיזה אימון הוא האפקטיבי ביותר כדי להילחם בכולסטרול הרע? רמה גבוהה של כולסטרול קשורה ישירות לשכיחות מחלות לב וכלי דם, כמו אי ספיקת לב, התקף לב ושבץ מוחי. הכולסטרול הוא סוג של שומן בעל תפקידים ביולוגיים רבים וחשובים… למידע נוסף »

צלחת המזון החדשה: סוף עידן הפירמידות

"פירמידת המזון" מסיימת את תפקידה ואת מקומה תופסת "צלחת המזון" החדשה – עיצוב גרפי רענן, ראש חץ להמלצות תזונה מעודכנות ולקמפיין בריאותי המקודם על ידי הגברת הראשונה, מישל אובאמה "פירמידת המזון" המפורסמת, המלווה אותנו לאורך שני עשורים, ואשר גם אצלנו שימשה בנאמנות גדודים של דיאטניות ומומחים לתזונה –  סיימה את תפקידה ועוברת לה מן העולם…. למידע נוסף »

אפקט ההילה של ניתוחי הרזיה

אפקט ההילה הבריאטרי: חוקרים מאוניברסיטת סטנפורד מצאו כי כאשר בן משפחה עובר ניתוח מעקף קיבה – כל בני המשפחה מרוויחים: רמת ה-BMI יורדת אצל כולם, הם מסגלים הרגלי תזונה טובים ומבצעים יותר פעילות גופנית השמנה והרזיה הם עניין חברתי, רבות חוקרים מתחומים שונים בדקו מהי ההשפעה החברתית והסביבתית על אנשים, הסובלים מהשמנת יתר, וכאלה המבצעים… למידע נוסף »

אלכוהוליזם והשמנת יתר: הקשר המשפחתי

הוריך היו מכורים לטיפה המרה? יש לך סיכוי גבוה לסבול מהשמנת יתר. בהתבסס על ממצאים נוירולוגים, שהראו כי התמכרות לסמים והתמכרות לאוכל מפעילים את אותם אזורים במוח, מחקר חדש מציג ממצאים מפתיעים על הקשר המשפחתי, אלכוהוליזם והשמנה האם מאכלים מלוחים, שמנוניים או כאלה המכילים סוכר יכולים להיות ממכרים? זה מכבר מחקרים נוירולוגים הוכיחו כי אכילת… למידע נוסף »

ניתוח בריאטרי מאריך חיים

השמנת יתר חולנית מקצרת חיים, עובדה. ד"ר נאסר סקרן עם הנתונים החדשים שמפרסם איגוד הלב האמריקאי בנושא השמנת יתר חולנית, ההשלכות היומיומיות, המחלות הנלוות ועל הסיכון המוגבר למוות מוקדם. ניתוח בריאטרי בהחלט יכול להוציא את המטופל ממעגל האימה הזה ולהעלות אותו על המסלול לאורח חיים בריא לאורך זמן לאור העלייה במספר הסובלים מהשמנת יתר ומחלות… למידע נוסף »

"עברתי ניתוח בריאטרי" זה לא תירוץ

"עברתי ניתוח בריאטרי" זה לא תרוץ – ניתוח בריאטרי אין פירושו שאתם צריכים להימנע מפעילות גופנית. להיפך, מחקר חדש מגלה כי אדם, שעבר ניתוח הרזיה, זקוק לפעילות גופנית מתונה עד נמרצת, היא חיונית עבורו ואף עשויה לשפר את איכות החיים אנשים באשר הם, מחפשים סיבות כאלה ואחרות להתחמק מפעילות גופנית, או לפחות לדחות אותה למועד… למידע נוסף »

התמכרות והשמנה: למה אנשים מכורים לאוכל?

יש אנשים המכורים לסמים ויש כאלה המכורים למזון. מחקר חדש מציג ממצאים חדשים אודות התופעה המשמינה, בין היתר, עכשיו אפשר לומר בוודאות כי ככל שהאוכל טעים יותר כך האדם המכור מתקשה לעמוד בפיתוי אף על פי שנמצאו זה מכבר הקבלות בין התפקוד העצבי לבין השמנת יתר והתמכרות לסמים, למיטב ידיעתנו לא קיימים מחקרים שבדקו את… למידע נוסף »

חדש בצוות מלב"י: ד"ר דין קרן

אנו שמחים על הצטרפותו של מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה, ד"ר דין קרן, לצוות המקצועי של מלב"י. ד"ר דין קרן הינו רופא בכיר במכון הגסטרו במרכז הרפואי בני-ציון, מומחה בגסטרואנטרולוגיה (מחלות דרכי עיכול), תזונה ורפואה פנימית. תחומי פעילותו העיקרית הינם אנדוסקופיה פולשנית ותזונה מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של מלב"י, המרכז לטיפול בהשמנת יתר, מבית אסיא מדיקל. בוגר בית הספר… למידע נוסף »

אי סבילות ללקטוז: כל מה שרצית לדעת. מדריך תזונתי

אי סבילות ללקטוז היא למעשה חוסר באנזים הקרוי לקטאז, שתפקידו לפרק מוצרי חלב. האם נולדים עם התסמונת, איך היא נגרמת, מה הסיכונים וכיצד מתמודדים איתה? הדיאטנית סיגל אלפסה עם כל התשובות והמלצות תזונתיות לגבי צריכת מוצרי חלב תופעת אי סבילות ללקטוז מאופיינת בחסר של אנזים הקרוי לקטאז. אנזים זה תפקידו לפרק את סוכר החלב לקטוז… למידע נוסף »

עשרה כללים לשמירת בריאות הילדים

חינוך לתזונה נבונה, הגבלת זמן מדיה ודוגמה אישית הם רק חלק מעשרת הכללים להתמודדות ומניעה של השמנת יתר בקרב הילדים שלכם אכילת יתר ואורח חיים מבוסס ישיבה ללא פעילות גופנית הם הגורמים העיקריים להשמנה בקרב ילדים. הדיאטנית ליטל לופו מציעה עשר דרכים להתמודדות עם התופעה ועצות למניעת השמנה של האוכלוסייה הצעירה. 1. קנייה נבונה קראו… למידע נוסף »

על האש: חוגגים בלי להגזים

רגע אחרי יום העצמאות ורגע לפני ל"ג בעומר נפתחת רשמית עונת המנגלים. סיגל אלפסה, דיאטנית מלב"י, עם טיפים לעונה: איך להתכונן למנגל, אילו בשרים מומלץ לקנות ואיך לעבור את האירוע בלי הרבה קלוריות מיותרות על האש ביום העצמאות ובל"ג בעומר מרבים באכילת בשרים על האש. כיצד אם כן נימנע מהעמסת קלוריות מיותרות? בשר בקר. בשנים… למידע נוסף »

למה טיפול קוגניטיבי-התנהגותי בעודף משקל?

בטיפול הקוגניטיבי-התנהגותי המטפל והמטופל הם צוות שעובד יחד. המטרה היא ללמוד להתמקד בהווה ובפתרון לבעיות, להניח מטרות ויעדים שניתן לעמוד בהם, לשנות דפוסי חשיבה לא-יעילים, ולהתמודד עם רגשות שליליים באחת העונות האחרונות של "לרדת בגדול" האמריקאית, שקל אחד המשתתפים 171 ק"ג וגובהו 180 ס"מ. זה לא היה שונה מרוב המשתתפים בתוכנית, המיוחד באיש הזה הוא… למידע נוסף »

חדש על שולחן הניתוחים: ניתוח קיפול קיבה

מחקר שערכו חוקרים במרפאת קליבלנד הראה כי ניתוח קיפול קיבה של המטופל ותפירתה הראו ירידה במשקל. ד"ר אסנת רזיאל עם כל הפרטים על איך זה עובד בפועל, היתרונות ותוצאות מחקר בנושא חוקרים במרפאת קליבלנד בארצות הברית מביאים בשורה חדשה לעולם הניתוחים הבריאטריים, לאחר מחקר ממושך הם חקרו ומצאו כי ניתוח קיפול קיבה בהחלט עשוי לטפל… למידע נוסף »

מעקף קיבה יעיל לאורך שנים לריפוי סוכרת

מחקר חדש מראה תוצאות ארוכות טווח: מחלת הסוכרת יכולה להעלם אצל 90% ממנותחי מעקף קיבה תוך שנה, וכ-60% מהמנותחים לאחר ניתוח מעקף קיבה נותרו ללא סוכרת במעקב ארוך של 5-16 שנים הרקע למחקר חוקרים ב- Virginia Commonwealth University ערכו ניתוח רטרוספקטיבי במסגרתו בדקו 177 אנשים עם השמנת יתר חולנית וסוכרת סוג 2, שעברו ניתוח מעקף… למידע נוסף »

דו"ח ההשמנה: 1.5 מיליארד אנשים בעולם סובלים ממשקל עודף

ארגון הבריאות העולמי בדק נתונים מ-199 מדינות ב-30 השנה האחרונות ומציג נתונים מדאיגים: מגמת ההשמנה בעולם הוכפלה, אחד מכל 10 מבוגרים סובל מהשמנת יתר ונשים נמצאות בקבוצת סיכון גבוהה יותר. וגם לישראלים יש מקום (לא) מכובד ברשימה המחקר ארגון הבריאות העולמי ערך מחקר סטטיסטי אודות מימדי ההשמנה בקרב 199 מדינות ברחבי העולם לאורך שלושים השנה… למידע נוסף »

הקשר בין השמנת יתר וחוסר ויטמין D

חוקרים טוענים כי אנשים שמנים זקוקים, ככל הנראה, לתוספת ויטמין D בתזונתם, וזאת משום שוויטמין D מתפזר בשומן ורמתו בדם נמוכה מחקר חדש מוסיף לראיות הקיימות הקושרות בין השמנת יתר לבין רמות נמוכות של ויטמין D. ממצא זה יכול לעזור ולהסביר מדוע הקילוגרמים העודפים מגבירים את הסיכון לחלות במגוון רחב של מחלות. לפי המחקר, גופם… למידע נוסף »

ניתוח לעיצוב זרועות: בזרוע נטויה וחטובה

הטרנד האמריקאי נוחת בישראל: ניתוח לעיצוב זרועות. מעתה אימרו שלום ל"כנפי העטלף" ואמצו לכם זרועות חטובות. בקיץ הבא הולכים עם גופיה בידיים מורמות אחד הניתוחים אשר הפכו פופולריים בשנים האחרונות הוא ניתוח לעיצוב זרועות. על פי נתוני האיגוד האמריקאי לכירורגיה אסתטית, שכיחות ניתוח זה עלתה ב-4,000 אחוז בעשור האחרון. ניתוח זה נותן פתרון לנשים וגברים,… למידע נוסף »

ניתוח בריאטרי מונע מחלות הנילוות להשמנת יתר

איך שלא תהפכו את הדברים – ניתוח בריאטרי לטיפול בהשמנת יתר הוא הפתרון האידיאלי. ד"ר נאסר סקרן, מומחה לכירורגיה כללית לפרוסקופית ובריאטרית במלב"י, מתריע כי אנשים שמנים נוטים לזלזל בבדיקות הרפואיות, וטוען כי הסכנות הבריאותיות כתוצאה מהשמנת יתר עולות על אלה של ניתוח בריאטרי מדי שנה גדל מעגל ההשמנה בישראל בשני אחוזים. כיום, כאשר הרפואה… למידע נוסף »

מדד גליקמי: מה זה?

כל מה שרצית לדעת על דיאטת ההשפעה הגליקמית, איך היא משפיעה על רמות הסוכר בדם, כיצד היא משפיעה על תחושת הרעב והחשק שלנו לאכול מתוקים, וגם איך כדאי לאזן בין כל המרכיבים במסגרת חמש הארוחות המומלצות ביום את דיאטת ההשפעה הגליקמית, המבוססת על המדד הגליקמי, המציא ופרסם ריק גלופ באירופה. הדיאטה מבוססת על האינדקס הגליקמי,… למידע נוסף »

פחות סיכונים בניתוח מעקף קיבה

מחקר חדש: שימוש בסיכות מכלב קטנות יותר הפחית בצורה משמעותית את הסיכונים לדימומים ודליפות לאחר ניתוח מעקף קיבה רקע למחקר הסיכונים הבולטים של ניתוח מעקף קיבה הם דליפות, היצרויות ודימום מנקודת ההשקה (אנסטומוזה), העלולים לגרום לשיעורי תחלואה ומוות גבוהים. עד היום, במסגרת הניתוח הסטנדרטי עם המכלב המעגלי (Circular Stapler) נעשה שימוש ב-25 מ"מ עם גובה… למידע נוסף »

בקרוב ניתוח טבעת לבעלי BMI 30

עידן חדש ומרזה נפתח: הוועדה המייעצת של ארגון הבריאות האמריקאי אישרה ברוב קולות ביצוע ניתוחי הרזיה מסוג ניתוח טבעת ל"שמנמנים" בלבד, בעלי BMI 30 הוועדה המייעצת של ארגון הבריאות האמריקני (FDA) המליצה לעדכן את הקריטריונים להתאמה לניתוחים בריאטריים. בשנת 1991 הארגון קבע כי הניתוח מתאים לבעלי BMI 35 ומעלה עם תחלואה נלווית, או לבעלי BMI… למידע נוסף »

ניתוחים בריאטרים בגיל השלישי

ניתוחים בריאטרים משפרים איכות חיים, אז למה לוותר על זה בגיל 60 פלוס? הפסיכותרפיסט אופיר תשובה חותך עניינים וטוען, שעם ההכנה המתאימה, כל אדם ובכל גיל זכאי לשפר את בריאותו ורווחת חייו ככל שמדע הרפואה מתפתח, אנשים חיים יותר שנים, כך שגם מתרבים המבוגרים הסובלים מהשמנת יתר חולנית. בעשרים השנה האחרונות, שיעור השמנת היתר בעולם המערבי… למידע נוסף »

ניתוח בריאטרי משפר נתוני כולסטרול בדם

מחקר חדש מראה כי ניתוח מעקף קיבה עשוי לנרמל את רמות הכולסטרול בתוך שישה חודשים, ולהרחיק את הכולסטרול הגבוה למשך שש שנים לפחות ניתוח מעקף קיבה יכול לסייע בהפחתת רמת כולסטרול ולשפר את היחס בין סך-כל הכולסטרול בדם לבין הכולסטרול הטוב (HDL). כך לפי מחקר חדש, שהוצג בכינוס השנתי ה-27 של ההתאחדות האמריקנית לניתוחים מטבוליים… למידע נוסף »

ניתוח הרזייה: גם המדינה מרוויחה

בכל ניתוח בריאטרי יש שני נהנים מרכזיים: המטופל עצמו שחש שיפור ניכר בבריאותו ואיכות חייו לאחר הניתוח, והמדינה שמוציאה פחות כסף על כל חולה, הסובל מהשמנת יתר וסוכרת מסוג 2 לניתוחי הרזיה יש השלכות רבות על בריאות הציבור, הן בפן האישי והן בפן הציבורי, חולים עם סוכרת מסוג 2 שעוברים ניתוחים בריאטריים נוטים ליטול פחות… למידע נוסף »

מאיר בעל הנס: ניתוח שרוול

בגיל 36 הוא הרגיש שהאוכל השתלט על חייו והחליט לשים לזה סוף. תשעה חודשים אחרי ניתוח שרוול בריאטרי הוא כבר רשם 45 קילו פחות. סיפורו של מאיר אנג'י, רופא שיניים במקצועו, שעשה שינוי באורח החיים ותומך ב"משורוולים" אחרים "תמיד הייתי שמן או לפחות ככה חשבתי על עצמי, מה שבטוח הוא שבכל פעם המשקל עלה ועלה… למידע נוסף »

שמן כן, שמן לא

לא חייבים להשמין בגלל נס כד השמן. הדיאטנית סיגל אלפסה סוקרת את התכונות הבולטות של השמן לטובת מטגני הסופגניות והלביבות, ומציגה מספר עצות שימושיות כיצד לעבור את חג החנוכה בלי להוסיף למשקל 400 קלוריות לסופגנייה בחג החנוכה, אנו נוהגים להרבות באכילת מזונות מטוגנים כחלק מהמסורת של לזכור ולא לשכוח את נס כד השמן. אבל, לפני… למידע נוסף »

אימפוטנציה והשמנת יתר: גברים שמנים מאבדים את החשק המיני

אימפוטנציה, התגברות פעילות ההורמון הנשי ותחושת חוסר אונים מול נשים הן רק חלק מהתופעות, שיכולות להופיע בקרב גברים שמנים. מה עושים? יורדים במשקל, מרגישים מלאי ביטחון עצמי ומחזירים את האטרקטיביות לזוגיות השמנה חולנית הופכת את בעליה לעבד לה, הגבר השמן לא יכול להנות מחייו ומהיחסים האינטימיים עם בת-הזוג. ההשמנה היא לא רק מחלה כרונית וקשה… למידע נוסף »

ניתוח טבעת יכול לרפא סוכרת

המחקר הארוך ביותר שבדק השפעת ניתוח הטבעת על טיפול נגד סוכרת מציג תוצאות מעודדות: חמש שנים של הפוגה בסוכרת מסוג 2 או שיפור במחלה ב- 83% מהמטופלים, ירידה במשקל וירידה בהמוגלובין מסוכרר מטופלים, הסובלים מהשמנת יתר חולנית ועוברים ניתוח לפרוסקופי להצרת קיבה עם טבעת מתכווננת, יכולים לצפות לירידה יציבה במשקל, לשיפור או נסיגה בסוכרת מסוג… למידע נוסף »

ניתוח שרוול- שמחה גניאר: "שינויים של שמחה"

כך מסכמת שמחה גניאר את המסע הפיזי והנפשי שעברה בשנתיים האחרונות. היא סגרה את הצהרון בו עבדה והתמסרה לבריאותה שלה, עברה ניתוח שרוול בריאטרי והשילה 50 קילו בסופו של תהליך, אותו היא מכנה בהומור "חופשת לידה". שמחה למדה טכניקה חדשה לחיים ועשתה הסבת מקצוע למאמנת אישית: "אני רוצה לעזור לאנשים לעשות שינויים לטובה בחיים שלהם"… למידע נוסף »

ניתוח הרזיה בשני בני משפחה יעיל יותר

מחקר חדש מראה כי כאשר שני בני משפחה עוברים ניתוח לקיצור קיבה ביחד, גדלה הצלחתם: הם מפחיתים יותר במשקל ושומרים על התוצאות לאורך זמן. המומחים ממליצים חד משמעית – ניתוח בשניים, ועדיף שני אחים מחקר חדש מצא כי כאשר שני אנשים מאותה משפחה, למשל בעל ואשה, הורה וילד או שני אחים, עוברים יחד ניתוח לקיצור… למידע נוסף »

הפרעות אכילה: השמנת יתר ואכילת יתר אינן מחלות פסיכיאטריות

אכילה בולמוסית כן, השמנת יתר אולי בשלב מאוחר יותר. קבלו הצצה לקטגוריית הפרעות אכילה במהדורה החדשה של המדריך הדיאגנוסטי של מחלות הנפש המעודכן, ולקריטריונים החדשים של הפרעות אכילה בקרב ילדים, אנורקסיה ובולמיה השמנת יתר ואכילת יתר לא ייכללו במהדורה החדשה של ה DSM-5, המדריך הדיאגנוסטי של מחלות הנפש, אבל אכילה בולמוסית (Binge Eating) תהפוך לאבחנה פסיכיאטרית רשמית…. למידע נוסף »

ניתוח בריאטרי: איכות האכילה

מחקר חדש בדק את איכות האכילה של מטופלים, שעברו ניתוחים בריאטריים מסוגים שונים לאורך זמן, והמסקנה: ככל שעובר הזמן, כך הסבילות והיכולת לאכול ולהנות עולה, במיוחד אם מדובר במטופל צעיר המחקר מטרת המחקר הייתה להעריך את השפעת סוג הניתוח הבריאטרי, את המאפיינים ההתחלתיים הפיזיים של המטופלים, את המאפיינים במהלך המעקב ואת השפעת הזמן שחלף לאחר… למידע נוסף »

איך לשמור על המשקל לאחר ניתוח בריאטרי

איך לשמור על המשקל החדש? שינוי באורח החיים, בתזונה, קבלת תמיכה אישית וקבוצתית ועשרים דקות ביום של פעילות גופנית הם המפתחות להצלחה ולשימור ההישגים של הניתוח הבריאטרי כרבע מיליון בני אדם בארצות הברית וכ- 8,000 בני אדם בישראל יעברו ניתוח הרזיה השנה לטיפול בהשמנת יתר חולנית. למרות היעילות הרבה של ניתוחי קיצור קיבה לא כל… למידע נוסף »

לשקול מחדש: שליטה עצמית – אישיות או מיומנות?

כיצד אפשר לאמן את עצמנו לשלוט בכמויות האוכל שאנו מכניסים לגוף, האם שליטה עצמית היא תכונה מולדת או נרכשת ומה קורה אם לא עמדנו בפני עוגת גבינה? המושג שליטה עצמית הוא מושג ששומעים עליו בכל חוג עממי להרזיה. כבר מילדות אנחנו שומעים שעלינו לשלוט בעצמנו ולא להרביץ גם כשאנחנו מאד כועסים או נעלבים. אנו נוטים… למידע נוסף »

השמנה בישראל: צמיחה של 2% בשנה

במקביל לצמיחתה הגדלה ועולה של כמות השמנים בישראל, שוק הדיאטות המקומי גם מתעצם ומגלגל 154 מיליון שקל בשנה. מחקר חדש בדק סוגיות כלכליות ואחרות הנוגעות לנושאי השמנה ודיאטה בארץ שוק הדיאטות המקומי, המגלגל לאורך העשור האחרון 154 מיליון שקלים בממוצע לשנה, צומח בקצב של 8 אחוזים מידי שנה. נתונים אלה עולים מתוך עבודת התזה של… למידע נוסף »

ניתוח הרזיה יעיל לשיפור תפקוד מיני אצל נשים

מחקר חדש – בנוסף לתפקידו העיקרי של הניתוח הבריאטרי בסיוע להורדת משקל, נמצא כי הניתוח עשוי להועיל גם בשיפור של תפקוד מיני אצל נשים חוקרים בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת בראון בוושינגטון ביקשו לבדוק השפעה אפשרית של ניתוחים בריאטריים על תפקוד מיני אצל נשים. במסגרת המחקר נבדקו 54 נשים פעילות מינית, בעלות אינדקס מסת הגוף… למידע נוסף »

עוני והשמנה: תלוש השכר והשפעתו על המשקל העודף

עכשיו זה כבר מוכח מחקרית: השמנת יתר נפוצה יותר בקרב קבוצות חלשות באוכלוסייה. לא רק בשל עומק הכיס המגביל את האפשרויות, אלא מכיוון שבמצב של עוני ומחסור כלכלי נוטים לבחירות תזונתיות 'לא בריאות', שאינן קשורות בהכרח לכסף מי שאין לו מספיק כסף לרכישת מזון לא בהכרח צפוי לסבול מגוף שדוף. ככל שהדבר עשוי להישמע פרדוקסלי,… למידע נוסף »

יתרונות הניתוח הבריאטרי אצל מתבגרים

מחקר חדש מציג שיפור בנתוני בריאות הלב של מתבגרים שעברו ניתוח בריאטרי וגם בשמירה על משקל קבוע לאחר הירידה המשמעותית שלאחר הניתוח. התאחדות רופאי הלב בארה"ב בעד "חצי שנה לאחר שעברו ניתוח בריאטרי, כבר נצפו אצל מתבגרים שינויים חיוביים במבנה הלב, ויתרונות אלה נמשכו במעקב של שנתיים", כך אמרו חוקרים בכנס המדעי של התאחדות רופאי… למידע נוסף »

הקשר בין סוכרת והשמנת יתר חולנית

מחקר: 20% מחולי סוכרת מסוג 2 סובלים מהשמנת יתר חולנית, כלומר, משקלם גבוה ב-45 ק"ג מהממוצע חוקרים מהמרכז הרפואי באוניברסיטת לויולה ליד שיקאגו מדווחים כי 20.7 אחוזים מכל המבוגרים האמריקנים, הסובלים מסוכרת מסוג 2 סובלים גם מהשמנה חולנית, משמע הם בעלי משקל יתר של 45 ק"ג או יותר. המחקר החדש מתפרסם בבטאון הרפואי Journal of… למידע נוסף »

דיאטה עתירת חלבונים או פחמימות? הרכב התזונה ושמירה על המשקל

כל מה שרציתם לדעת על חשיבות הרכב הדיאטה בשמירה על המשקל לאחר ירידה משמעותית במשקל ועל השפעת התזונה על שינויים בלחץ הדם. הדיאטנית דלית וייסמן מציגה סקירת מחקר עדכנית בנושא מחקר חדש, שפורסם במגזין  American Journal of Clinical Nutrition טוען כי בכל הנוגע לשמירה מוצלחת על המשקל לאחר ירידה במשקל, ההישג החשוב ביותר הינו ירידה… למידע נוסף »

ניתוח בריאטרי חוזר: סיכונים מול סיכויים

מחקר חדש: שיעור הסיבוכים לאחר ניתוח בריאטרי חוזר, גבוה מזה שבניתוח הראשון. עם זאת, בתנאים מסוימים התוצאות עשויות להצדיק את המאמץ הגידול הניכר בעשור האחרון בכמות השנתית של הניתוחים הבריאטריים, יחד עם ההתפתחות הרפואית בתחום זה – יצרו ביקוש גובר לניתוחים בריאטריים חוזרים. לרוב, מדובר בניתוחים נוספים מעבר לטכניקות הניתוחיות שהיו מקובלות בעבר, שלא תמיד… למידע נוסף »

ריפוי סוכרת והרזיה: יעילות שרוול קיבה

עליה במשקל וחוסר פעילות גופנית הינם גורמי הסיכון המרכזיים בהתפתחות סוכרת מסוג 2. ניתוח שרוול קיבה מוביל לירידה מיידית בתיאבון, לירידה ארוכת-טווח במשקל ולשיפור אורח חיים בריא. להלן סקירת מחקרים עדכניים בנושא השמנת-יתר וסוכרת הן שתי מחלות הקשורות זו לזו. ניתוח שרוול קיבה מוביל לירידה מיידית בתיאבון, לשיפור מיידי ומתמשך בבקרה הגליצמית ולירידה ארוכת-טווח במשקל…. למידע נוסף »

ניתוח הרזיה יעיל יותר מדיאטה במתבגרים: מחקר

מחקר חדש מראה כי ניתוח טבעת בקרב מתבגרים יעיל יותר מטיפול לשינוי אורח חיים: 84% מהמנותחים הצליחו להוריד מעל 50% מעודף המשקל כעבור שנתיים, זאת לעומת 12% בלבד בקבוצת "שינוי הרגלי החיים"… למידע נוסף »

ניתוחים בריאטריים לריפוי סוכרת

קבוצה בינלאומית של מומחים ממקצועות הרפואה והמדע הסכימה על סדרת הנחיות והגדרות חדשות שיכוונו את השימוש בניתוחים בריאטריים לטיפול בחולי סוכרת מסוג 2. אלה יהוו אלטנרטיבה להנחיה המאפשרת לאפשר ניתוחים אלה רק לחולים עם BMI מעל 35 כיום, לפי הנחיות המוסדות הלאומיים לבריאות, שנקבעו בשנת 1991, ניתוחים בריאטריים משמשים רק כטיפול בהשמנת יתר קשה, המוגדרת… למידע נוסף »

ניתוח שרוול: "חזרתי להיות בֵּני של פעם"

לאחר ניתוח שרוול, איכות חייו, מראהו ובריאותו של בני קוזניץ השתפרו לאין ארוך. אך לא אדם כמוהו ישאיר לעצמו את כל הנחת – בני מדבר ומספר, מתראיין לתקשורת וממליץ לחברים, ומזה יוצא רק טוב בראיון רדיופוני שנערך לאחרונה בערוץ 103FM , סיפר בני קוזניץ לעיתונאי גבי גזית על הניתוח הבריאטרי שעבר, שבעזרתו השיל מעליו 46… למידע נוסף »

ניתוח שרוול קיבה לאחר ניתוח טבעת

מחקרים חדשים ממליצים לשקול ניתוח שרוול קיבה לאחר כשלון ניתוח הצרת קיבה בטבעת במקום הניתוחים המורכבים יותר למרות שניתוח הטבעת הפך כבר לטיפול שכיח בהשמנת יתר חולנית, אחוז גבוה (6%-15%) ממטופלים אלה עוברים "ניתוח חוזר" בשל ירידה לא מספיקה במשקל וסיבוכים מאוחרים הקשורים לטבעת. במסגרת הטיפול המסורתי, המועמדים ל"ניתוח חוזר" היו יכולים לבחור בין מספר… למידע נוסף »

הריון לאחר ניתוח בריאטרי: השפעות על האם, העובר והתינוק שבדרך

מחקר חדש קובע כי ניתוחי הרזיה לא רק מפחיתים את הסיכון בהריון לאם, אלא גם משפיעים בצורה חיובית גם על העובר וגם על הרך הנולד
למידע נוסף »

שפעת החזירים והשמנת יתר

מדענים מהמרכז לבקרת ומניעת מחלות בארה"ב חוששים שהשמנת יתר עלולה להגביר את הסיכון להידבק בזיהומים כגון H1N1 (שפעת החזירים), ועם ההדבקות במחלה, הזיהום עלול להיות חמור יותר השמנת יתר הינה הרסנית לבריאות במגוון דרכים. פעמים רבות נכתב על האופן שבו השמנת יתר תורמת לתסמונת המטבולית, הכוללת בחובה מצבי טרום סוכרת, בעיה נפוצה הפוגעת בשליש או… למידע נוסף »

יתרונות לניתוח הרזיה בהריונות עתידיים

לנשים המתעברות לאחר ניתוח הרזיה יש פחות סיבוכים בהריון מאשר לנשים הלוקות בהשמנת יתר ואינן עוברות ניתוח, אומרים חוקרים. גם תינוקותיהן נוטים להיות בריאים יותר ניתוח הרזיה, הקרוי גם ניתוח בריאטרי, מסייע לסובלים מהשמנת יתר להפחית הרבה ממשקלם בקצב מהיר למדי. קיימים סוגים שונים של ניתוחי הרזיה, רובם פועלים על ידי הקטנת נפח הקיבה, כך… למידע נוסף »

תיאום ציפיות לפני ניתוח בריאטרי: כמה קילוגרמים באמת נשיל?

מחקר חדש מצא כי למרות שמטופלים לאחר ניתוח בריאטרי ישילו בין 44-80 אחוז ממשקלם העודף, הם יחושו תסכול ואכזבה מהמשקל שהם עדיין סוחבים. מה עושים? מתאמים ציפיות לפני הניתוח בין המשקל הרצוי לצפוי מטופלים לאחר ניתוח בריאטרי ישילו בממוצע בין 44-80 אחוז ממשקלם העודף, ועדיין יחושו תסכול מתוצאות הניתוח. למה? כי הם לא השיגו את… למידע נוסף »

חוקרים מצאו קשר בין התעללות בגיל הילדות לבין השמנת יתר

לפי מחקר חדש, התעללות פיזית בגיל צעיר עלולה לגרום לילד לגדול ולהיות למבוגר עם BMI גבוה הזנחה והתעללות בתקופת הילדות עלולה להותיר צלקות נפשיות וגופניות, אולם מחקר חדש המתפרסם בגליון אוקטובר של כתב העת Obesity, טוען שייתכן גם מתאם בין התעללות לבין השמנת יתר. חוקרים בדקו רישומים שנערכו בבית משפט בארה"ב בין השנים 1967 עד… למידע נוסף »

אכילה רגשית וניתוח קיצור קיבה

כיצד קשורה אכילה רגשית להשמנה? כיצד מטפלים באכילה רגשית? ומהי חשיבות הטיפול הקוגניטיבי-התנהגותי? הפסיכותרפיסט אופיר תשובה מספק כמה נקודות למחשבה על התופעה ודרכים להתמודדות עימה "לפעמים קורה לי שבגלל שאני חשה מתח עצום, מכל מיני סיבות: עבודה, ילדים, בעלי, אפילו צפייה במשקל, אני אוכלת כמויות גדולות של אוכל, לא ממש שמה לב למה שאני שמה… למידע נוסף »

השמנת החורף? אפשר גם אחרת

כשבחוץ קר, אנחנו מסתגרים בבית ומתנחמים במה שמתחבא בתוך המקרר. הנה כמה עצות שיעזרו לכם לעבור את החורף בשלום – ובמשקל תקין נובמבר כבר כאן, והחורף מידפק על הדלת. זאת אמנם בשורה טובה לחקלאים, אבל בשורה טובה פחות למי שרוצה לשמור את המשקל. כשבחוץ קר, אנחנו נוטים לאכול יותר ולעשות פחות פעילות גופנית – והתוצאה… למידע נוסף »

הקשר בין השמנת יתר לתשניק נשימה בשינה

מחקרים חדשים מראים כי שלושה מצבים המקושרים, בדרך כלל, להשמנת יתר קשורים גם, באופן בלתי תלוי, לתשניק נשימה בשינה תנגודת אינסולין, מחלת כבד מתקדמת ומחסור בפעילות גופנית נמצאו, כולן, קשורות לתשניק נשימה בשינה, בלי קשר למשקל הנבדקים. כך מוסר דו"ח שפורסם בגיליון פברואר 2009 של כתב העת האמריקני לרפואה של דרכי הנשימה וטיפולי חירום: American… למידע נוסף »

הקשר בין דיכאון, אלכוהול והשמנת יתר

מחקר שנערך באחרונה מצא כי נשים שהייתה להן בעיית שתייה בגיל 24 היו בסיכון גדול פי ארבעה להשמנת יתר בגיל 27, וכי השמנת יתר בגיל 27 הגדילה פי שניים ויותר את הסיכון לדיכאון בגיל 30 נראה ששתיית אלכוהול מופרזת, דיכאון והשמנת יתר הולכים יד ביד אצל נשים רבות, לפי המחקר הראשון שבחן איך שלושת אלה… למידע נוסף »

זריקות אינסולין: כך עושים זאת

איפה לשמור את עטי הסולוסטאר? כמה זמן ניתן להשתמש בעט? מהן הטמפרטורות האופטימליות לשמירה על העט? מדריך מקוצר למזריקי האינסולין
למידע נוסף »

כיצד להתכונן מבחינה נפשית לניתוח קיצור קיבה?

מה אנו צריכים לעשות כדי להתכונן מבחינה נפשית לניתוח קיצור קיבה? את כל התשובות תקבלו כאן, מאת הפסיכותרפיסט אופיר תשובה הניתוח הבריאטרי (קיצור קיבה) גורם לא רק לשינוי בכמות המזון הנכנסת אל הגוף, הוא גם, והרבה ממנו, עניין פסיכולוגי. רבים מאלו המגיעים לניתוח בשל השמנת יתר קיצונית מביאים עימם היסטוריה ארוכה של התמודדות עם נושא… למידע נוסף »

השמנת יתר מעלה שיעורי פציעות ואת הסיכון בפעילות גופנית

פציעות ומשקל עודף: האם אנשים שמנים נפצעים יותר בעת פעילות גופנית? כנראה שכן, כך עולה ממחקר חדש שבוצע בתיאלנד שיעורי פציעות בקרב שמנים עלו בארצות אסיה, אולם עד כה לא נבדק מספיק הקשר בין השמנה לבין פציעות. מחקר חדש, אשר פורסם בגליון אוגוסט של כתב העת הרפואי – International Journal of Obesity , בדק את… למידע נוסף »

צעירים לאחר שבץ מוחי בסיכון רב יותר לתמותה עם עליית המשקל

צעירים שעברו שבץ מוחי נמצאים בסיכון יתר לתמותה ככל שמשקלם גבוה יותר כך עולה ממחקר חדש המשווה ארועי שבץ מוחי במשקלים וגילאים שונים שבץ מוחי הוא ארוע בו ישנה הפרעה לאספקת הדם לחלק מהמוח. ישנם סוגים שונים של שבץ אך חלק גדול מהם מתרחש בנוכחות מחלה של הלב וכלי הדם (מחלות קרדיווסקולריות). תוצאות השבץ מגוונות… למידע נוסף »

עלייה חוזרת במשקל לאחר ניתוח בריאטרי: גורמי סיכון התנהגותיים

במחקר שפורסם לאחרונה נמצאו דחפי אכילה מוגברים לפני הניתוח, איכות חיים נמוכה וחשש להתמכרויות כגורמי סיכון לעלייה חוזרת במשקל לאחר ניתוח בריאטרי מחקר חדש שפורסם ב-25 ביוני 2009 ב- Obesity Surgery מצביע על דחפי אכילה מוגברים טרם הניתוח, איכות חיים ירודה ונטייה להתמכרות כגורמי סיכון נפוצים לעלייה חוזרת במשקל בקרב חולים לאחר ניתוח מעקף קיבה…. למידע נוסף »

השמנה בטנית קשורה בסיכון לחלות בסוכרת סוג 2 ועוד

מחקר אוסטרלי חדש מצא קשר בין השמנה בטנית לבין סוכרת סוג 2, סינדרום מטבולי ומחלות קרדיו-וסקולאריות מחקר שהתפרסם בגליון אוגוסט 2009 של כתב העת הרפואי The Medical Journal of Australia בדק קשר בין השמנה בטנית לבין תחלואה ותמותה בקרב 6,072 גברים ונשים בני 25 ומעלה. החוקרים השוו בין תחלואת ותמותת משתתפים שסבלו מהשמנה בטנית לבין… למידע נוסף »

השמנת יתר בילדים: הורים, זה בידיים שלכם

בארבעים השנים האחרונות חל גידול של פי ארבעה בתופעת השמנת יתר בקרב ילדים, וכתוצאה מכך הילדים של היום יהיו הדור הראשון שתוחלת חייו קצרה מזו של הוריו, טוען ד"ר אדוורד אברמסון, מומחה השמנת יתר, ומסביר כיצד ההורים יכולים לצמצם את ממדי המגיפה בארבעים השנים האחרונות חל גידול של פי ארבעה בתופעת השמנת יתר בקרב ילדים,… למידע נוסף »

סוכרת מתפתחת עקב עליה במשקל וחוסר פעילות גופנית

רבים סבורים כי סוכרת מבוגרים מתפתחת עם העליה בגיל ואינה ניתנת למניעה. מחקר חדש מצביע על כך שהתפתחות העמידות לאינסולין וסוכרת המבוגרים תלויים בהשמנה וחוסר פעילות גופנית ולאו דווקא בגיל במאמר חדש שפורסם בגליון אוגוסט של כתב העת הרפואי Diabetes Care מסבירים החוקרים כי תנגודת לאינסולין אינה תכונה הקשורה בגיל בלבד, אלא תוצאה של השמנה… למידע נוסף »

לנשים שמנות שעברו ניתוח הרזיה יש סיכוי ללדת ילדים רזים יותר

מסתבר כי אמהות שמנות שעברו ניתוח הרזיה ילדו ילדים רזים יותר לאחריו לעומת ילדיהם שנולדו לפני ניתוח הרזיה מחקר חדש שמתעתד להתפרסם בגליון נובמבר של העיתון הרפואי Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism מגלה לנו כי משקל האם בהריון משפיע על משקל ילדיה הן בעת הלידה והן בעתיד. אותן אמהות ילדו ילדים רזים יותר, לאחר… למידע נוסף »

מעקף תריסריון: אוכלים פחות וסופגים פחות

ניתוח מעקף תריסריון מתבסס על ניתוח שרוול קיבה, אך מעלה את יעילותו על ידי תוספת גורם המפחית את ספיגת הקלוריות, בצורת מעקף של התרסריון ומרבית המעי הדק ניתוח מעקף תריסריון מורכב משני שלבים. השלב הראשון: שרוול קיבה –  מסירים בחתך אנכי כשמונים אחוזים מן הקיבה. החלק הקטן שנותר, שצורתו כשרוול, משמר את היציאה המקורית אל… למידע נוסף »

מה הקשר בין ניתוח מעקף קיבה לבין רככת עצמות וצפיפות העצם?

לפי מחקר חדש, ניתוח מעקף קיבה מעלה את הסיכון לפתח רככת עצמות כתוצאה מחסר בוויטמין D. המחקר מציג סקירה של הספרות המקצועית בנושא ומציע דרכים למניעת התופעה המחקר,  שפורסם במגזין הרפואי Endocrine Practice בינואר 2009, מתאר חמישה מקרים של רככת עצמות (Osteomalacia) ופיברוזיס של מח העצם, שהוכחו בביופסיה של העצמות, לאחר ניתוח מעקף קיבה לטיפול… למידע נוסף »

ניתוחים בריאטריים – לא רק לבעלי BMI גבוה

מספר מחקרים מצביעים על ירידה ניכרת במשקל והחלמה מתחלואה לאחר ניתוחים בריאטריים בבעלי משקל עודף שמדד מסת הגוף שלהם לא עמד בקריטריונים הנהוגים כיום לביצוע ניתוחי הרזיה ארגון הבריאות האמריקני קבע בשנת 1991 קריטריונים להתאמה לניתוחים בריאטריים: BMI גבוה מ-35 ותחלואה נלווית, או BMI גבוה מ-40 בלי בעיות רפואיות נלוות. ואולם, נתונים קליניים מצטברים מעלים… למידע נוסף »

חיי הנישואים גורמים להשמנה: מחקר

עונת החתונות נמצאת בשיאה. כבר בחרתם אולם, חילקתם הזמנות וקניתם שמלה. רגע לפני שאתם מתחתנים, ומבלי לפגוע בשמחה, כדאי שקראו את הכתבה הבאה על חיי הנישואים כל מי שעומד בקרוב להתמסד עם איש/אשת חלומותיו, מן הראוי שייתן דעתו על ממדיו העתידיים של מושא החלומות. מחקר חדש מגלה כי בתוך שנים ספורות מן החתונה, סיכוייהם של… למידע נוסף »

ניתוחי הרזיה יעילים גם מעל גיל 65

ממצאים חדשים מלמדים, שמידת השיפור במצבם הבריאותי של מטופלים מעל גיל 65 לאחר ניתוח בריאטרי, אינו שונה משל אנשים צעירים יותר, שעברו את אותו הניתוח. פירוש הדבר שככל הנראה גיל מבוגר אינו מהווה גורם סיכון מבחינת סיבוכים או עלייה בשיעור התמותה, כאשר מדובר בניתוח הרזיה לפי ממצאי מחקר חדש, שהוצג בכנס השנתי של האיגוד האמריקני… למידע נוסף »

ויטמין B12 עשוי למנוע מומים מולדים

כדי לצמצם את הסיכון להולדת תינוק עם מומים במוח ובחוט השדרה, כדאי לצרוך לפני ההיריון לא רק חומצה פולית, אלא אף ויטמין B12. כך לפי מחקר חדש במסגרת המחקר, שנערך באירלנד ופורסם במגזין הרפואי Pediatrics, השתתפו כ-1200 נשים הרות. רמת ה-B12 בדמן נבדקה בתחילת ההיריון, והחוקרים המשיכו לעקוב אחריהן עד לאחר הלידה. תוצאות המחקר הראו,… למידע נוסף »

מדדים לאיזון סוכרת

לגברים ונשים הלוקים בסוכרת סיכון גבוה לפתח מחלות לב וכלי דם. הדבר נובע משכיחות גורמי הסיכון למחלות לב בקרב הסוכרתיים: יתר לחץ-דם, רמות גבוהות של שומנים, וכמובן ערכי הסוכר הגבוהים בדם שמאפיינים את המחלה. לאילו ערכים צריך לשאוף אדם שאובחן כחולה סוכרת? הסיבה העיקרית לתמותה בקרב חולי סוכרת היא מחלות לב וכלי דם, המתפתחות כתוצאה… למידע נוסף »

סוכרת: מדריך מקוצר למאובחן הטרי

גיליתם לאחרונה שאתם חולים בסוכרת? להלן 6 צעדים שיעזרו לכם להתמודד עם המחלה, בתוספת טיפ חשוב אחד: אם תרדו במשקל, תשפרו את לחץ הדם ואת רמת הסוכר בדם, והשיפור ישמר לאורך זמן, גם אם תעלו במשקל לאחר מכן לפי מחקר חדש, שהתפרסם באוגוסט 2009 בכתב העת הרפואי Diabetes Care, ייתכן שחולי סוכרת יוכלו לאכול את… למידע נוסף »

המדריך לניתוח שרוול קיבה

שוקלים לעבור ניתוח שרוול קיבה? ד"ר אסנת רזיאל מסבירה בצורה מפורטת וגלויה איך הוא מתבצע, למי הוא יכול להתאים, מהם היתרונות שלו ומהם הסיכונים שצריך לקחת בחשבון לפני שמגיעים אל שולחן הניתוחים
למידע נוסף »

המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר – מלב"י במתחם אסותא רמת החייל

הננו שמחים לבשר על העברת משכננו למתחם ביה"ח אסותא החדש והמפואר ברמת החייל קבוצת אסיא מדיקל, שבבעלותה המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר (מלב"י), עברה למתחם החדש של בית החולים אסותא ברמת החייל, החל מיוני 2009 מלב"י הוא מרכז ייחודי לרפואת השמנה, קבוצת בת של אסיא מדיקל – המרכז לכירורגיה ורפואה התערבותית, שהוקם בידי מיטב הרופאים… למידע נוסף »

ניתוח הרזיה: האם הוא יעלה את תוחלת החיים שלך?

ניתוח הרזיה ותוחלת חיים: מחקרים מוכיחים שלניתוחים הבריאטריים השפעה חיובית לא רק על איכות החיים, אלא אף על אורכם. הסיבה: הירידה במשקל משפרת את הבריאות מאז החלה הרפואה להציע לבעלי עודף משקל קיצוני את הניתוחים הבריאטריים, היתה תועלתם ברורה ומוכחת מעבר לכל ספק: הורדת משקל, והרבה. בשנתיים שלאחר הניתוח, צפויים המטופלים להשיל 50-70 אחוזים מהמשקל… למידע נוסף »

בזכות מעקף קיבה: "עכשיו אני שולטת באוכל, ולא להפך"

גלית חזן הורידה 33 ק"ג ממשקלה בזכות מעקף קיבה, ומצליחה לשמור על המשקל החדש כבר חצי שנה. "הביטחון העצמי ודימוי הגוף שלי נסקו פלאים, לרמות שמעולם לא היו לי"
למידע נוסף »

לא חברותיים? ייתכן שהסיכוי שלכם להשמנה גדל

מחקר חדש טוען כי גברים לא חברותיים נמצאים בסיכון להשמנה. המחקר, שבדק גברים ונשים לאורך שני עשורים, מצא כי בעוד שעוינות מגדילה את סיכויי ההשמנה בקרב גברים, היא אינה משפיעה על סיכויי ההשמנה של נשים גברים לא חברותיים עלולים לצבור עם השנים יותר קילוגרמים מגברים ידידותיים, כך עולה ממחקר חדש שבדק את הקשר בין מצב… למידע נוסף »

כל מה שרציתם לדעת על היפוגליקמיה

סובלים מהיפוגליקמיה? בדקו היטב מה גורם לאירועים אלה, למדו כיצד לזהותם ואיך להתנהג במצבים אלה, ולא פחות חשוב – למדו את האנשים סביבכם כיצד לעזור לכם בשעת הצורך מצב של צניחה פתאומית של רמת הסוכר בדם נקרא היפוגליקמיה. מצב זה יכול לנבוע מכמה מצבים חולניים: הפרשת יתר של אינסולין אצל אדם בריא בדרך כלל (היפוגליקמיה… למידע נוסף »

מדוע חשוב לעשות דיאטה דלת פחמימות לפני ניתוח הרזיה?

מועמדים לניתוח הרזיה יתבקשו על ידי הרופא לעשות דיאטה דלת פחמימות שבועיים לפני מועד הניתוח. מחקרים בנושא הוכיחו כי באמצעות הדיאטה ניתן להפחית 3-4 ק"ג מהמשקל, להשיג צמצום בנפח הכבד ולהקל על ביצוע הניתוח באופן לפרוסקופי דרך חורים קטנים מבלי לפתוח את הבטן רופאים ודיאטניות ממליצים לרדת במשקל, באמצעות דיאטה דלת פחמימות, עוד קודם לניתוח… למידע נוסף »

מי היה מאמין שאני אוכל ללבוש בקיני? ניתוח לקיצור קיבה

עם 60 ק"ג פחות, מתיחת בטן וירכיים והרמת חזה, מרגישה אדה בנטלי שקיבלה חיים חדשים. בתוך שנה וארבעה חודשים הפכה אדה מאדם שמן וחולה, שכל חייו חיפש באוכל נחמה, לאדם רזה, בריא ומאושר: "אני בת ה-48 ומרגישה שאני נראית בת 36" הרעיון לעבור ניתוח לקיצור קיבה כבש את אדה כבר לפני 15 שנה, אבל מכשולים… למידע נוסף »

ניתוחי הרזיה מגדילים את סיכויי ההצלחה של הפריה חוץ גופית

מחקרים חדשים שבדקו את הקשר בין ניתוחים בריאטריים בנשים לבין הצלחת הפריה חוץ גופית מראים שלנשים במשקל תקין אחרי הניתוח הבריאטרי יש סיכוי גבוה יותר להרות ממצאים ראשוניים ממחקר שנערך על ידי ד"ר בת' לבקובסקי מאוניברסיטת וושינגטון בסנט לואיס מלמדים שהניתוח הבריאטרי עשוי לשפר את יכולתן של נשים להיכנס להריון בעזרת הפריה חוץ גופית באמצעות… למידע נוסף »

סוכרת: כל מה שרציתם לשאול

גילוי מוקדם של מחלת הסוכרת יכול למנוע פגיעה במערכות חשובות בגוף. למה לוקים בסוכרת? מהם ערכי סוכר גבוהים? מה ההבדל בין סוכרת סוג 1 לסוג 2? שאלות ותשובות בנושא סוכרת… למידע נוסף »

רמות גבוהות יותר של הורמון הקשור להשמנה נמצאו אצל חולי פסוריאזיס

לחולי פסוריאזיס רמות גבוהות יותר של לפטין, הורמון המיוצר על ידי תאי השומן, שתורם להשמנה ולבעיות מטבוליות אחרות. כך לפי מחקר חדש, שנערך בטייוואן פסוריאזיס היא מחלה אוטואימונית שפוגעת ב-2-4% מהאוכלוסייה וגורמת לפריחה קשקשית אדומה על העור. במחקרים שבוצעו בשנים האחרונות דווח על עלייה בסיכון להשמנה, ליתר לחץ דם, למחלות לב וכלי דם, לסוכרת ולתסמונת… למידע נוסף »

"כשבני הבכור החל להתבייש בי, ולא רצה להיראות איתי בציבור, החלטתי שאני חייב לעבור את הניתוח"

רפי דורפמן, סמנכ"ל בחברת הביטוח AIG, שהיה איש שמן מאוד כמעט שלושה עשורים – 143 ק"ג בשיא – בחר בניתוח מעקף קיבה במלב"י והפחית 67 ק"ג ממשקלו (!!). שנתיים אחרי, הוא מספר על המהפך שחולל ניתוח ההרזיה בחייו: הוא אדם בריא יותר, מסופק מבחינה מקצועית, וחובב ספורט פעיל לאחר שעבר ניתוח מעקף קיבה לפני כשנתיים,… למידע נוסף »

מדוע מי שסובל מהשמנה קיצונית נכשל בכל דיאטה?

"אין לי כוח רצון", "אני לא יכול להתעמל בגלל בעיות גב" ו"אני אוהב לאכול הכל" הם רק חלק מההסברים שמעניקים אנשים הסובלים מהשמנה קיצונית לכשלונות שהם חווים בכל דיאטה שהם מנסים לפני הניתוח הבריאטרי. מחקר חדש בוחן את ההסברים האלה, ושופך אור על נקודת המבט של האנשים אשר מתקשים לרדת במשקל למרות שהניתוח הבריאטרי יעיל… למידע נוסף »

עקרונות הטיפול בחולי סוכרת מסוג 1 ו-2

סוכרת אינה ניתנת לריפוי אך ניתנת לשליטה. התרופות, השיטות והטכנולוגיות החדשות מאפשרות שליטה טובה ברמות הסוכר ומביאות את איכות חייהם של הסוכרתיים ובריאותם לרמה קרובה לזו של אנשים ללא סוכרת מחקרים רבים הוכיחו כי ניתן למנוע או לעכב את סיבוכי הסוכרת על ידי איזון קפדני של רמות הסוכר בדם. הטיפול בחולה הסוכרתי מורכב משלושה פרמטרים:… למידע נוסף »

פעילות גופנית לאחר ניתוח בריאטרי משפרת ירידה במשקל ואיכות חיים

מחקר חדש שערכו חוקרים מהמרכזים לרפואה מונעת והתנהגותית בבית החולים מרים שברוד איילנד, ארה"ב, קובע כי פעילות גופנית לאחר ניתוח בריאטרי מובילה לתוצאות פוסט ניתוחיות טובות יותר לפי המחקר, שפורסם בחודש שעבר בכתב העת המקוון Obesity, מטופלים שלא היו פעילים גופנית לפני הניתוח והחלו לעשות פעילות גופנית לאחר ניתוח בריאטרי, איבדו משקל רב יותר והשיגו… למידע נוסף »

החג הזה אתם לא מעלים גרם!

תקופת החגים נדמית לנו תמיד כהפסד צפוי מראש בקרב שלנו בניסיון לשמור על משקל תקין. שפע המזון המוגש לנו, תקרובות מיוחדות שאנחנו אוהבים ושאנו אוכלים רק פעם בשנה, וריבוי של הזמנות לארוחות חג, כל אלו יחדיו נדמים לנו מראש כיריב לא שקול ואנחנו מרימים ידיים…. "בחגים פשוט עולים במשקל, אחר כך נפתח בדיאטה", האם תפיסה… למידע נוסף »

ניתוח בריאטרי תורם לשיפור התפקוד המיני בגברים

פגיעה בתפקוד מיני הינו מצב שכיח בקרב גברים הסובלים מהשמנת יתר חולנית. מחקר חדש נוטע תקווה לחיי מין טובים יותר, לאחר ירידה ניכרת במשקל כתוצאה מניתוח מעקף קיבה הקשר בין השמנת יתר ובעיות בתחום המיני אצל גברים כבר הוכח מעבר לכל ספק. כובד, קושי בתנועה, טיפול תרופתי במחלות הנגרמות כתוצאה ממשקל עודף, שיבושים בזרימת הדם… למידע נוסף »

תזונה ים תיכונית מפחיתה את הסיכון להשמנה

מחקר שבחן את הקשר בין תזונת אוכלוסייה ים תיכונית מבוגרת בספרד לבין עלייה במשקל מלמד, כי צריכה מוגברת של פירות וירקות מפחיתה משמעותית את הסיכון לעלות במשקל לטווח הארוך בעשרות השנים האחרונות נמצא כי תוחלת החיים של יושבי אגן הים התיכון היא מהגבוהות בעולם. כמו כן, נמצא כי שיעורי מחלות הלב וסוגי סרטן מסוימים באזורים… למידע נוסף »

ניתוחי מעקף קיבה: יתרונות וחסרונות

אנשים הסובלים מהשמנת יתר חולנית שעברו ניתוחי מעקף קיבה לפרוסקופי בשתי שיטות שונות איבדו עד 31% ממדד מסת הגוף שלהם (BMI) לאחר 4 שנים. מתוך 50 נבדקים לא דווח על אף מקרה של מוות מתלבטים אם לעבור ניתוח מעקף קיבה? הסקירה המדעית שתוצג להלן תוכל לסייע לכם להגיע להחלטה בצורה מושכלת. מנתחים מבית החולים האוניברסיטאי… למידע נוסף »

מחלות לב לא בהכרח קשורות להשמנת יתר

נוטים לקשר את מרבית הסוגים של מחלות לב באופן גורף כמחלות הקשורות בהשמנת יתר קיצונית. מחקר חדש המתפרסם בימים אלו, מפריך את ההנחה הזו. האם כל האנשים השמנים מפתחים מחלות לב ובריאות קלוקלת ואנשים רזים בריאים יותר? ובכן, לא בהכרח. על אף הנטייה הציבורית הגוברת והולכת להכיר בהשמנת יתר כבעיה, רצוי לתת מבט מעמיק יותר… למידע נוסף »

על הקשר בין חלומות והשמנת יתר

כבר דיווחנו לכם בעבר על הקשר בין העדר שינה טובה ומספקת לבין האצת תופעת השמנת היתר בבני נוער וילדים. מנתונים חדשים עולה כי גם לאיכות השינה וסוגה יש השפעה רבה. היתכן שמי שחולם יותר חלומות, רזה יותר? ממחקר חדש המתפרסם בגליון אוגוסט של הבטאון הרפואי: Archives of General Psychiatry, עולה כי מחסור בשינה רוויית חלומות,… למידע נוסף »

על חשיבותם של הרגלים בריאים

על כוחם של הרגלים בחיינו נדמה כי נאמר כבר רבות, הם מעצבים את אורחות חיינו, הליכותינו וכן… גם את משקל גופנו. האם אנחנו מצליחים לזהות בתוכם מהם ההרגלים הטובים שלנו ואילו הרגלים שליליים? על כל זאת בכתבה הבאה הישארו "מחוברים" נתונים מצביעים על כך כי אנשים בעלי כישורים חברתיים גבוהים, אשר מוצאים את עצמם מעורבים… למידע נוסף »

כוסמת, כבר ניסית?

זה לא סוד שגם אכילת מזון בריאות מושפעת מאופנה וטרנדים כאלו ואחרים הכוללים מזונות מוכרים לנו אשר לפתע, ללא סיבה מוצדקת לכאורה, תופסים את מקומם במרכז הבמה הקולינרית. החיפוש אחר הלהיט התורן הבריאותי תורם בסופו של דבר להעשרת התפריט שלנו והוא מבורך. הפעם עולה הדגן הבריאותי הזה, כוסמת, אל ראש שרשרת המזונות הבריאים האופנתיים. בתיאבון!… למידע נוסף »

התייבשות בקיץ: מנותחים בריאטריים, הזהרו

מטופלים שחוזרים לאשפוז לאחר ניתוח הרזייה לרב סובלים מבחילה, הקאה והתייבשות. בגלל הקיבולת הקטנה של הקיבה לאחר ניתוח הרזייה חשוב מאד להקפיד על שתיה רצופה במשך כל היממה כדי למנוע התייבשות. על כך מפרטת ד"ר אסנת רזיאל בכתבה הבאה בכנס הכירורגי הבריאטרי השנתי שהתקיים החודש בוושינגטון בארה"ב הוצגו נתונים המצביעים על כך שרב האשפוזים במהלך… למידע נוסף »

כורכום מסייע למלחמה בהשמנת היתר ואף בסוכרת….

מי מאיתנו לא מכיר ואוהב! את התבלין הצהבהב והנפלא הזה אשר ניחוחו מתנשא מעל שורת מאכלים רבים האהובים עלינו: הכורכום ובכן, מעתה יש אפילו סיבות נוספות לאהוב את התבלין הנהדר הזה. מסתבר כי כורכום נהנה מסגולות של ממש היכולות לסייע לנו בשמירה על משקל תקין. על כל זאת בכתבה הבאה. לטבע, מתנות רבות וביניהן צמחים… למידע נוסף »

ניתוחי הרזיה יכולים לסייע במניעת סוגים שונים של סרטן

ניתוחי ההרזייה יעילים ביותר בטיפול במחלות רבות הנילוות להשמנה קיצונית, כולל ריפוי סוכרת מסוג 2 הורדת לחץ הדם, הפחתת הכולסטרול, שיפור הנשימה והשינה וכן השבת איכות חיים תקינה. עתה מתברר כי ניתוחי ההרזייה עשויים להועיל גם במניעת סוגי סרטן שונים. מנתוני מחקר חדש עולה כי ניתן לצמצם הופעת סוגים מסוימים של מחלת הסרטן בקרב שמנים… למידע נוסף »

רווח כפול: הרזייה וריפוי סוכרת מסוג 2

כל מי שמתמודד עם סוכרת מסוג 2 יודע עד כמה קשה וסיזיפית המלחמה היום יומית במחלה מורכבת זו. טיפולים תרופתיים ושינוי דרמטי של תזונה הם רק חלק מן הפתרונות המקובלים במלחמה בסוכרת וכולם כוללים מחויבות למשך זמן ארוך על מנת להשיג תוצאות. ומה עם ניתוחי הרזייה? ובכן, מסתבר כי לניתוחים אלו תוצאות מפתיעות ומרשימות בריפוי… למידע נוסף »

דגים: למה הם כל כך בריאים?

רבים מדברים בשבחם של דגים והערכים התזונתיים הגבוהים שלהם. נדמה כי צמד המילים דג ודיאטה הולכים יד ביד כאשר אנו מקבלים את ההחלטה "לשמור על המשקל" או לנסות לרזות. מהם באמת היתרונות התזונתיים של דגים? מדוע הם כל כך טובים לבריאותנו? על כך בכתבה הבאה. דגים מתחלקים לשתי קבוצות עיקריות: דגי מים מתוקים ודגי מים… למידע נוסף »

רשימת טיפים לקראת ניתוח הרזייה

אם את או אתה מועמדים לעבור ניתוח הרזייה חשוב שתקראו רשימת טיפים זו כדי להבטיח שהכל יזרום חלק רשימת הטיפים הבאה תעזור לכם לצלוח את הניתוח להרזייה בקלות ולהתחיל את דרככם החדשה לקראת היותכם רזים יותר, בריאים יותר ומאושרים יותר. 1. חשוב להקפיד ככל האפשר על דיאטה דלה בפחמימות – להמנע מבורקסים, קרואסונים, ממתקים –… למידע נוסף »

פעילות גופנית אחרי ניתוח הרזייה: כל מה שרציתם לדעת

כולנו מכירים את החשש הגדול מפני תהליך ההתאוששות שלאחר הניתוח. בראש מעיננו, לקבל את חיינו בחזרה, משופרים וטובים יותר, אבל החשש מפני תהליך ההתאוששות מוגזם ומועצם. האם יש בכך אמת? האם ניתן לחזור לשגרת חיינו הכוללת פעילות גופנית בזמן סביר? על כך בכתבה הבאה מרבית הניתוחים להרזיה מבוצעים היום באופן זעיר פולשני דרך פתחים קטנים,… למידע נוסף »

בתי ספר יכולים לסייע במלחמה בהשמנת היתר

חינוך לעקרונות תזונה נכונים ושינוי סוגי המזון הזמינים בבתי הספר יכולים לסייע להילחם בעליית שיעורי השמנת היתר הקיצונית בקרב בני נוער. כך עולה ממחקר חדש אשר ביצעו חוקרים מאוניברסיטת טמפל בארה"ב. המחקר "מדיניות ההתערבות של בתי הספר למניעת השמנת יתר" פורסם בגליון אפריל של הבטאון הרפואי Pediatrics.   במסגרת המחקר, נבדקו תלמידי כיתות ד,ה ,ו… למידע נוסף »

שתיית מים, והרבה

על השפעתם הטובה של המים נדמה שלא צריך להכביר במילים. אבל מה אנחנו יודעים על שתיית מים בעצם וכמה הם חשובים לנו לשמירה על משקל תקין ועל תזונה נכונה. על כך בכתבה הבאה מי מאיתנו לא מבטיח לעצמו בכל פעם מחדש להפסיק לשתות משקאות מוגזים ממותקים אבל לא מצליח ממש לעמוד בכך. בכל פעם שאנו… למידע נוסף »

שינה קצרה מדי עלולה לעלות לכם בקילוגרמים רבים

מחקר חדש אשר פורסם לאחרונה מנסה לבדוק בפעם הראשונה את הקשר בין איכות שינה ומשך השינה לבין השמנת יתר בילדים ובמבוגרים. המחקר אסף תוצאות מחקריות מרחבי העולם בנושא זה ומדגים קשר ישיר בין זמן שינה קצר אצל ילדים ומבוגרים והשמנת יתר. ד"ר פרנצ'סקו קפוצ'יו מבית הספר לרפואה וו'רו'יק בבריטניה אסף מידע מפרסומים שונים הדנים בקשר… למידע נוסף »

ניתוח להרזייה מסייע למניעת כאבי גב

על הקשר בין השמנת יתר קיצונית לבין כאבי גב כבר נכתב רבות. אך עם זאת, עולים כעת נתונים מפתיעים בקשר ליעילות של ניתוחי הרזייה לצמצומם של כאבי הגב. אנשים בעלי משקל יתר קיצוני אשר עברו ניתוח להרזייה, לא רק שמאבדים משקל הם גם זוכים להצלחה בהפחתת כאבי גב תחתון מהם סבלו לפני כן. 38 אנשים… למידע נוסף »

תוספי תזונה. האם זה באמת שווה לנו?

אנחנו שומעים רבות על תוספי תזונה חדשים, הן על ידי פרסומות אגרסיביות והן על ידי המלצות של עיתונים, מגזינים לבריאות או אפילו חברים טובים שאומרים לנו שאנחנו פשוט "חייבים" לקחת את התוסף החדש. התחושה שכדור פלא כזה או אחר יכול לסייע לנו בשמירה על משקל תקין ובריאות היא תחושה משכרת של ממש המניעה תעשייה אדירת ממדים… למידע נוסף »

חשיפה לחומרי פלסטיק בהריון או הנקה עלולה לגרום להשמנת התינוק

מחקר חדש ומפתיע מעורר הדים בעולם הרחב בשבועות האחרונים, מתסבר כי חשיפה לכמיקלים מסויימים בהם נעשה שימוש בבקבוקי חלב, קופסאות מזון לתינוקות ועטיפות מסויימות לאוכל פעוטות עלולה לתרום להתפתחות של השמנת יתר אצל הפעוטות. כך על פי פרסום בעיתון סיינס דיילי מתאריך ה 15 במאי 2008 בעוד שהקשר בין אכילת יתר ומיעוט פעילות גופנית לבין… למידע נוסף »

השמנת יתר מחמירה את מצבם של חולי אסטמה

השמנת יתר קיצונית מחמירה את מצבם של חולי אסטמה וכמו כן עלולה להטעות לגבי חומרתה של האסטמה בבדיקות שגרתיות – כך על פי ממצאים חדשים של קבוצת חוקרים מניו זילנד אשר בחנה לצורך מחקרה קבוצה של נשים בעלות מסת גוף BMI גבוהה מהממוצע. זוהי הפעם הראשונה בה נערך מחקר פרוספקטיבי מסוג זה אשר משווה את… למידע נוסף »

החופש הגדול בפתח! עשרת הדיברות שימנעו מילדיכם להשמין בקיץ

הקיץ כבר כאן ואיתו מגיע "כאב הראש" של מציאת תעסוקה לילדים במהלך החופש הגדול. מסתבר שזו לא הבעיה היחידה. אכילה מוגברת של הילדים בזמן החופש יכולה אף היא להוות בעיה של ממש. כיצד אנו יכולים להיערך ולהתמודד עם בעיה זו? כל התשובות בכתבה הבאה. מגיפת השמנת יתר שוטפת את העולם המערבי ובכללה גם את ארצנו… למידע נוסף »

שרוול קיבה נמצא יעיל יותר ממעקף קיבה

שרוול קיבה הינו הניתוח החדיש ביותר לטיפול בהרזייה. מחקר חדש מראה כי הוא יעיל יותר ממעקף קיבה ניתוח בריאטרי למטרות הרזייה הינו הטיפול היעיל ביותר בזמנינו להשמנת יתר חולנית. הירידה במשקל נשמרת לאורך זמן ויעילותו גם מוכחת בשיפור וריפוי מחלות הנילוות להשמנה כגון סוכרת, תשניק נשימה בשינה, יתר לחץ דם ועודף שומנים בדם. מחקר חדש… למידע נוסף »

דיכאון וחרדה קשורים להשמנת יתר

דיכאון ומשקל: אנחנו נוטים לזלזל לעיתים בהשפעה הרגשית שיש למצב רוחנו או למצב הנפשי שבו אנו נתונים כפקטור שראוי להתייחס אליו בהקשר להשמנת יתר. ובכן, לא עוד. מחקרים חדשים מחזקים את מה שהרגשנו אבל לא בהכרח היינו מוכנים להודות בו תמיד, למצבי הרוח שלנו יש אכן השפעה ודאית על משקלנו מנתונים של מחקר חדש עולה… למידע נוסף »

האוניברסיטה נלחמת בהשמנת יתר

עתה, כשהשמנת יתר קיצונית נמצאת בממדים של מגיפה בין לאומית, נראה טריוויאלי כי על הממסד האקדמי לתת את דעתו על כך ולסייע במציאת פתרונות אפשריים. האם העולם האקדמאי יכול וערוך לסייע במתן תשובה הולמת? על כך, בכתבה הבאה. אוניברסיטת גואלפ והמבר קולג' אשר בטורנטו, קנדה היא אחת מן האוניברסיטאות הראשונות בעולם שהחלה לתת מענה אקדמי… למידע נוסף »

גברים ונשים: הבדלים בהשמנה והרזייה, והסנדוויץ שביניהם

האם השמנה בגברים שונה מזו של נשים? מה מוביל גברים ונשים לתהליכי הרזייה? האם יש שוני בעיסוק בספורט? מי מהם יורד מהר יותר במשקל ולמה? על כל זאת בכתבה הבאה     במה שונה השמנה אצל גברים לעומת השמנה בנשים? האם שמתם לב שבטלביזיה מרבית העיתונאיות רזות וחטובות ואילו הכתבים – לא תמיד? הלך הרוח… למידע נוסף »

ניתוחי הרזיה מרפאים סוכרת

אחת החדשות של העולם הרפואי בשבועות האחרונים היא העובדה כי ניתוחי הרזיה משפיעים לטווח ארוך לא רק על משקלם של המטופלים אלא גם מסייעים להם להחלים ממחלת הסוכרת
למידע נוסף »

ספורט אתגרי והרזייה: לרדת באקסטרים?

איך ספורט האקסטרים האתגרי יכול לסייע לנו בהפחתה של המשקל או בשמירה עליו? נדמה כי הטרנד הנוכחי של ספורט אתגרי שוטף את המדינה וכמעט כולם רוצים לקחת חלק בספורט מסוג שונה ואחר האם יכולה להיות לכך גם תרומה לשמירה על המשקל? או שמדובר בעצם באופרה אחרת…. אין ספק כי ההתעניינות הגוברת במגוון סוגים של ספורט… למידע נוסף »

גנטיקה- פתרון להשמנה?

מי מאתנו אינו חולם על מציאת גן ההשמנה האולטימטיבי שיוביל לפתרון תרופתי להשמנת יתר? אנו מתבשרים חדשות לבקרים על "גן השמנה חדש". אך הפתרון מתרחק ככל שנמצאים יותר ויותר גנים כאלו. האם מדובר אם כן בגן ייחודי הגורם להשמנת יתר או שהתשובה מורכבת יותר? מחקר חדש מציע זווית שונה ומהפכנית לקשר שבין גנטיקה להשמנה כמעט… למידע נוסף »

על תאומים, גנטיקה והשמנת יתר….

נדמה כי הוויכוח בנושא השפעתה של הגנטיקה והשמנת היתר תופס תאוצה בשבועות האחרונים ונתונים מחקריים חדשים מתווספים ומספקים עוד ועוד עדויות מכריעות בנושא חשיבות השפעתה של הגנטיקה על השמנת יתר קיצונית. מחקר חדש אשר בדק 5092 זוגות של תאומים מצא סימוכין נוספים לקשר שבין השמנת יתר קיצונית בגיל הילדות לבין גנטיקה, יותר מאשר תזונה והרגלי… למידע נוסף »

השמנת יתר קיצונית מעלה את הסיכוי לפתח סרטן

ככל שאנו שמנים יותר, כך אנו מגדילים את הסיכוי שלנו לחלות בסרטן. את המסקנה המפתיעה הזו מספק מחקר חדש אשר מצוטט בהרחבה בעיתון הוושינגטון פוסט האמריקאי ואשר מעורר גלים ברחבי העולם מרגע שפורסם. מסתבר כי לא רק סוגי סרטן הנפוצים כגון סרטן השד והמעי הגס עולים בשכיחותם כתוצאה מהשמנה, אלא גם סוגים אחרים כגון סרטן… למידע נוסף »

תזונה נבונה בגיל השלישי

כשננסה לחבר את המילים סבתא ואוכל – מה שיתקבל במוחנו: הדימוי של הסבתא היהודייה שתמיד דואגת להאכיל את ילדיה ונכדיה, תמיד תוסיף אוכל לצלחת של היושבים מסביבה, עוד לפני שהסתכלה בצלחת שלה או לפני שהתחילה לאכול בארוחה המשפחתית. ומה עם תזונה נכונה לסבתא? הגיע הזמן להסתכל קצת בצלחות של סבא וסבתא ולברר מה הם אוכלים,… למידע נוסף »

ויטמין C: במה הוא מסייע לנו?

האם אפשר להילחם בחורף בעזרת ויטמין C ועוד ויטמינים? שפעות, התקררויות ושאר מריעין בשין של החורף שכבר ממש נמצא כאן. ויטמין C: יתרונות, מזונות וגם מתכון מה אנחנו יכולים לעשות על מנת לשנות את התזונה שלנו באופן שיסייע לנו להתגבר על מחלות החורף הנפוצות והטורדניות. תזונה נכונה ועשירה בויטמין C יכולה להיות המפתח והנשק הסודי… למידע נוסף »

כאבי גב? נסו לחזק את שרירי הבטן

מרבית האוכלוסייה הבוגרת סובלת כאבי גב כאלו או אחרים בשלבים שונים של חייהם. חיזוק שרירי הבטן והגב עשויים לעזור להפחתת כאבי גב. חלקן המכריע של הבעיות הן בעיות כרוניות כגון שינויים מבניים בעמוד השדרה, פריצת דיסק, תפיסת שריר או דלקת. רק חלק קטן מהבעיות דורש התערבות כירורגית ניתוחית. פעילות גופנית מואצת אינה הפיתרון הראשון המומלץ, אבל… למידע נוסף »

השמנה בילדות, מחלות לב בבגרות

ילדים הסובלים מעודף משקל קיצוני הם בעלי סיכוי גבוה יותר לפתח מחלות לב כאשר יהפכו למבוגרים. זו היא המסקנה המפתיעה של שני חוקרים אשר פורסמה לאחרונה בעיתון הבריטי לרפואה הניו אינגלנד. תוצאת המחקר מאששת את החשש הגדול של רופאים רבים ומומחים להשמנה בקרב ילדים. אחד מן המחקרים הגדולים ביותר בנושא הזה נערך דווקא בדנמרק על… למידע נוסף »

עשרת הדיברות של הדיאטה "לא היה לי נעים אז אכלתי.."

כמה פעמים אנו מאשימים את הסביבה בכך שאנחנו שמנים. את האימא שמבשלת לנו אוכל טוב ומזמינה אותנו "לקפוץ", את החמות או את הסבתא שאי אפשר לעמוד בפני הבישולים שלהן ואת החברים שמפנקים אותנו בארוחות שחיתות בשעות בלתי סבירות בעליל "הרסתם לי את הדיאטה"- הוא משפט שכולנו מכירים והוא נשמע בדרך כלל כמו תירוץ רע, אבל… למידע נוסף »

השמנת יתר מסתמנת כסיכון חדש בעת הלידה

השמנת יתר קיצונית מסתמנת כגורם חדש ומשמעותי בין גורמי הסיכון למוות תוך כדי היריון או בעת הלידה עצמה. כך טוענת עורכת הבריאות של עיתון הגארדיין הבריטי שרה בוסלי על פי נתונים חדשים אשר התפרסמו לאחרונה מתוך קבוצה של 295 נשים אשר מצאו את מותן במהלך הלידה או במהלך ההיריון בבריטניה בין השנים 2003 ו 2005,… למידע נוסף »

משקל עודף: הורים מכחישים שהילד שמן

הילדים שלנו הם הכי יפים בעולם, הכי חכמים והכי מיוחדים. וכן מה לעשות לפעמים הם גם הכי שמנים! האם אנחנו מוכנים כהורים להכיר בבעיית משקל עודף אצל ילדינו? ההכרה בתופעת השמנת היתר היא במקרים רבות הצעד הראשון וההכרחי להילחם בבעיה. עד כמה אנחנו נוטים לעצום עיניים כשהבעיה נמצאת בחצר האחורית של ביתינו? עד כמה אנחנו… למידע נוסף »

לשמור על המשקל אחרי דיאטה: איך באמת נשארים רזים?

בשעה טובה הצלחתם להפחית ממשקלכם באמצעות דיאטה. הגעתם כמעט ליעד המבוקש. או שיותר טוב מכך: מחוג המשקל מראה בדיוק את התוצאה הרצויה לכם. איך לשמור על המשקל מעכשיו? מה שלפני כמה חודשים נראה היה לכם כמדע בדיוני הפך למציאות. אתם גאים בעצמכם אבל הותיקים והמנוסים שבכם יודעים כי רק עכשיו מתחיל הקרב האמיתי. איך שומרים… למידע נוסף »

ויטמין D הנשק הסודי של הגוף

אנחנו מדברים רבות על מניעת מחלות באמצעות תזונה, עד כמה אנחנו באמת מבינים את משמעות המונח הזה? ועד כמה לויטמינים השונים יש חלק בכך? אין ספק שתוספי ויטמינים הפכו לפופולארים מאד בשנים האחרונות, אנחנו צורכים אותם בקפסולות או כתוספים למוצרי מזון. כמעט על כל מוצר מזון בימינו מוצמדת  מדבקה המדגישה את תכולת הויטמינים בו. כולנו… למידע נוסף »

ט"ו בשבט חג הקלוריות? לא בהכרח….

טו בשבט הגיע חג לאילנות. טו בשבט הגיע- חג הקלוריות? אין ספק כי מדובר באחד החגים המשמחים ביותר על לוח השנה. ובישראל, כמו בכל חג אחר, צריך גם לפתוח שולחן ולהתחיל לאכול…… למידע נוסף »

להשמין מעצבות: על דיכאון והשמנה

המשוואה של דיכאון והשמנה מוכרת לרבים מאיתנו, חוסר מצב רוח מוביל לאכילה מוגברת. ואילו הנטייה לאכול יתר על המידה מתוך תחושת דכדוך מובילה להחרפת ההשמנה ולרגשות אשם. ואולם, האם יתכן שהמשוואה היא הפוכה בעצם? היתכן כי השמנת היתר היא זו שאחראית למצב הרוח ויש לה השלכות קליניות על דיכאון. על כך בכתבה הבאה. מנתונים חדשים… למידע נוסף »

דיאטת נוזלים: מרק במקום ארוחה?

דיאטת נוזלים לא חייבת להיות עינוי מתמשך בניגוד לתפיסה המקובלת, והחשיבה כאילו אנו מרעיבים את עצמנו במהלכה, רחוקה מהמציאות כמרחק שנות אור. במפתיע אולי ובניגוד לדימוי הציבורי של צריכת נוזלים במקום מזון, הרי שבאופן מאוזן ולאחר התיעצות עם דיאטנית מוסמכת תוכלו לכלול רבים ממרכיבי המזון החיוניים לכם גם בצורה נוזלית. היתרון הגדול הוא ב"אחיזת העיניים"… למידע נוסף »

גיל הבלות: הסיכוי להשמנת יתר עולה בקרב נשים

גיל הבלות אצל נשים מביא עימו את הצורך בתשומת לב מיוחדת לתחזוק וטיפוח מערכות הגוף אשר עוברות שינוי דרמטי. נדמה, שגם נושא המשקל כמו נושאים אחרים דורש התייחסות מיוחדת ותשומת לב מרובה, לא כל מה שהיה מובן לנו מאליו כשהיינו צעירות ממשיך להתקיים ללא מאמץ. כך גם: מישקלנו. נתונים חדשים אשר נאספו ומפורסמים בגליון אוקטובר… למידע נוסף »

סידן: איפה בדיוק מוצאים אותו?

בשנים האחרונות אנחנו עדים למתקפת תוספי תזונה המבטיחים לנו חדשות לבקרים שהם הפתרון להוספת רכיב הסידן לתזונה היום יומית שלנו מדוע אנחנו זקוקים לסידן? מהי חשיבותו עבורנו? מהם המקורות הטבעיים שבהם אנו יכולים להשיג סידן ועד כמה הבטחות היצרנים לתוספי סידן באמת יעילות? מורה נבוכים לאלו שהסידן בורח להם… חשיבותו של הסידן עליונה סידן קיים… למידע נוסף »

השמנת יתר קשורה לעליה במקרי הסרטן

השמנת יתר קשורה לעליה במקרי הסרטן – כ 6000 מקרים חדשים של סרטן בכל שנה הן תוצאה של השמנת יתר בקרב נשים, כך על פי מחקר חדש עליו מדווח עיתון הגארדיין…. למידע נוסף »

ניתוח טבעת להצרת קיבה תורם להארכת תוחלת החיים

מחקר חדש, אשר נתוניו התפרסמו לאחרונה באוסטרליה, קובע כי בקרב קבוצת מטופלים אשר עברו ניתוח טבעת להצרת קיבה, נצפתה ירידה של 72% בשיעור התמותה לעומת נבדקים שסבלו מהשמנה ולא טופלו. תוצאות המחקר חשובות עד מאד, שכן הוא מוכיח כי אנשים בעלי עודף משקל קיצוני, אשר נמצאים כמובן בקבוצת סיכון גבוהה מיתר האוכלוסייה להתפתחות מחלות אופייניות… למידע נוסף »

השמנת יתר מתכון לפתח סוכרת?- לא בהכרח

בניגוד לדעה המקובלת, השמנת יתר אינה מרשם ודאי לחלות בסוכרת. ניסיונות אשר נערכו לאחרונה בעכברי מעבדה בעלי משקל עודף הוכיחו כי לא בהכרח כמות השומן היא זאת אשר מנבאית את הסיכוי לפתח סוכרת אלא המיקום בו הוא מאוחסן בגוף ניסוי בעכברי מעבדה שמנים שהואבסו הראה שהם הצליחו שלא לפתח סוכרת הודות לפעילות שני הורמונים אשר… למידע נוסף »

לחץ דם בילדים: השמנה היא הגורם העיקרי לעלייתו

במקביל לעליה במימדי ההשמנה נצפית בשנים האחרונות עליה בשיעור הילדים הסובלים מיתר לחץ דם. ד"ר אסנת רזיאל מספרת על המגמה ועל דרכי המניעה הננקטות בעולם המערבי. מספר הילדים האמריקאים בגילאי 8-17 הסובלים מיתר לחץ דם נמצא בעליה מתמדת, כך מציין מחקר חדש המתפרסם בגליון ספטמבר של כתב העת החברה האמריקאית למחלות לב. המחקר עקב אחר… למידע נוסף »

פעילות גופנית: האם ילדינו מתאמנים מספיק?

נתונים חדשים אשר נאספו ממחקר חדש קובעים כי רק ילד אחד מתוך ארבעים! בגילאי 11, עונה לדרישות הסטנדרטיות של פעילות גופנית הולמת, של שעת תרגול אחת ביום, המומלצת בגיל זה. במחקר חדש אשר נערך באוניברסיטת העיר באת' בבריטניה השתתפו 5595 ילדים ומסקנותיו העלו כי בקרב קבוצת הנבדקים, 95% מן הבנים ו 99.6% מן הבנות לא… למידע נוסף »

איך לבנות כושר גופני בהדרגה

זו נשמעת לחלקכם אולי קלישאה שחוקה, אבל זה לעולם לא מאוחר באמת להתחיל לבנות כושר גופני מאפס. כן! אין גיל שבו לא ניתן להתחיל לבנות בצורה מסודרת וליניארית כושר גופני שיהלום את משקלכם, גופכם, גילכם ואורח חייכם. לעולם לא מאוחר להתחיל בפעילות ספורטיבית מתונה ולהעלות בהדרגה את הכושר שלכם גם אם לא התאמנתם במשך כל… למידע נוסף »

טיפולי פוריות, השמנה והריון בסיכון

השמנת יתר פוגעת בפריון ומסכנת את האם ואת העובר. ד"ר אסנת רזיאל מביאה כאן סקירה מקיפה בנושא השמנה, פוריות והריון בסיכון. השמנת יתר היא תופעה נפוצה בקרב נשים בגיל הפריון. באנגליה ובמדינות מערביות, חמישית מההריונות מתקיימים בנשים הסובלות מהשמנה. בעיות פריון רבות נובעות מהשמנה ונפוצות בקרב נשים הסובלות מעודף משקל: מחזור וסתי בלתי סדיר או… למידע נוסף »

שינוי הרגלים במקום דיאטה: חשבתם פעם כמה זה פשוט?

אנחנו מבקשים להפתיע אתכם, בכתבה השלישית בנושא דיאטות מומלצות. אנחנו מבקשים מכם לעשות דווקא את הפחות מצופה, ואולי את השינוי הגדול מכולם: שינוי הרגלים כולנו רגילים להשתמש במונח היום יומי הזה מבלי לתת את הדין ליישום המשמעויות שלו. כמה באמת אנחנו צריכים להתאמץ על מנת לשנות את היום יום שלנו ואת הרגלי התזונה שלנו על… למידע נוסף »

גנטיקה ותפקיד המפתח שלה בהשמנה

"תחושת הבטן" שלנו שאנו שמנים מכיוון שאנו ילדים להורים שמנים, או שאנו בני משפחה מורחבת עם הרבה שמנים ומשהו בתורשה שלנו לקוי, ניתנת לאימות אט אט באמצעות נתוני גנטיקה חדשים שנאספים בעולם. אפשר להפסיק לנחש, להעריך, לקוות ולצפות. גילוי מחקרי חדש אשר פורסם בעיתון International Journal of Bioinformatics Research and Applications מצביע על קשר ישיר… למידע נוסף »

הורמון המיוצר בעצמות מגן מהתפתחות סוכרת והשמנה

הורמון האוסטיאוקלצין: מחקר חדש ומענין מצביע על כך שמערכת השלד נושאת תפקיד חשוב במניעת סוכרת והשמנה בבעלי חיים. כפי הנראה שממצא זה נכון גם לבני האדם, התפתחות חשובה לכל הדיעות בטיפול בסוכרת ובהשמנה למערכת השלד תפקידים רבים הכוללים גם תפקיד הורמונלי מערכת השלד נמצאת כל העת בפירוק ובניה מחדש. תאי עצם בשם אוסטיאוקלסטים מפרקים עצם ישנה… למידע נוסף »

השמנת יתר לפני ההריון מעלה את הסיכוי למומים מולדים

משקל עודף לפני ההריון מסכן לא רק אתכן האמהות אלא גם את התינוק שבדרך. חשוב לסגל הרגלי אכילה נכונים עוד בטרם ההריון. נתונים ממחקר חדש, שהתבצע באוניברסיטת טקסס ומתפרסם בגליון אוגוסט של Archives of Pediatric and Adolescent Medicine , מצביעים על כך, שנשים בעלות משקל עודף לפני ההריון, נמצאות בקבוצת סיכון ללידת תינוק שעלול לסבול… למידע נוסף »

הדינמיקה החברתית של ההשמנה

תופעת ההשמנה: מסתבר שבארצות הברית ניתן להיות שמנה ועם זאת מקובלת חברתית. החלום של להישאר במשקל עודף מבלי לחוש בדחייה או בביקורת חברתית על כך, הופך לאחרונה לאפשרי משקל עודף בקרב נשים בנות עשרים ומעלה הופך אט אט בארצות הברית למקובל מבחינה חברתית. נשים שמנות מרגישות פחות ביקורת חברתית ודחייה מבעבר. הסיבה לכך נעוצה אולי… למידע נוסף »

האם צריכת מזונות דיאט על ידי ילדים גורמת בעצם להשמנה?

מזונות דיאט נתפסים על ידי כולנו כמזונות בעלי ערכים תזונתיים נכונים ובריאים יותר. ואולם האם יתכן כי צריכת מזונות כאלו עלולה להוביל להשמנה? מהו אם כן הצד האפל של מזונות ה"דיאט" שאיננו מודעים לו? חוקרים קנדים מצאו לאחרונה כי צריכת מזון מסוגים המוגדרים כדיאטטיים, או מזונות מופחתי קלוריות עלולה בעצם לגרום להשמנה בקרב ילדים. קבוצת… למידע נוסף »

שיעורי אי פריון גואים במערב, כמו גם המשקל

אחוז הזוגות הסובלים מבעיות אי פריון עולה בשנים האחרונות באוכלוסיית המערב בצורה ניכרת ביחס ישיר למימדי מגפת ההשמנה. על פי פרסומים בעיתון הרפואי Lancet, עליית אחוזי ההשמנה הקיצונית בקרב נשים במערב עלולים להביא להתפתחות בעיית פוריות בקרב נשים, כך מזהירים החוקרים. השמנה היא מגיפה אשר תשאיר בעשור הקרוב זוגות רבים חשוכי ילדים בעוד נשים רבות… למידע נוסף »

ניתוח מעקף קיבה מפחית את שיעור התמותה בקרב בעלי השמנה קיצונית

שיעור התמותה מהתקפי לב, סוכרת וסרטן יורדים באופן משמעותי בקרב חולים הסובלים מהשמנת יתר קיצונית אשר עברו ניתוח מעקף קיבה מחקר חדש המתפרסם בגליון אוגוסט של העיתון הרפואי המכובד: The New England Journal of Medicine מצביע על כך שאנשים שעברו ניתוח מעקף קיבה בשל השמנת יתר חולנית נהנים משיפור בסיכון לתמותה עקב מחלת לב, סוכרת… למידע נוסף »

סובלים מהשמנה וסוכרת? אולי מעקף קיבה הוא הפיתרון

מי שסובל מסוכרת יכול להעיד כי הטיפול בתרופות או באינסולין משפר אומנם את ערכי הסוכר אך אינו מרפא את הסוכרת. יתרה מכך, לרוב עם השנים הולכים ומשמינים ומינוני התרופות עולים. האם ישנו פיתרון שירפא לחלוטין את הסוכרת? על כך בכתבה הבאה עד כה שימשו ניתוחים להרזייה כטיפול יעיל לסובלים מהשמנה קיצונית בלבד. בעת האחרונה חוקרים… למידע נוסף »

ערכים תזונתיים בהתערבות ממשלתית? כבר לא מדע בדיוני….

כיצד יכולה הממשלה להביא לירידה במשקל באוכלוסיה? הצעד הראשון הינו מכירת מזון בריא יותר לציבור. בכתבה הבאה תוכלו ללמוד על המלצות איגוד הרפואה האמריקאי לאחרונה פירסם איגוד הרפואה האמריקאי את משנתו החדשה בנוגע לאימוץ מדיניות למניעת השמנת יתר. תכלית ההכרזה נועדה ל"תקוף" באופן ישיר גורמים התורמים להשמנה בקרב האוכלוסייה האמריקאית. גם ישראל, שאחוז ההשמנה עולה… למידע נוסף »

על חשיבות משקל תקין לפני הריון ובמהלכו

מרביתן של הנשים ההרות יודעות: עישון או שתית אלכוהול אינם הולכים יד ביד עם מהלך הריון תקין ופוגמים בבריאות האישה ההרה ועוברה. כשאת בהריון רצוי לא לעשן ולא לשתות אלכוהול. אך מה בדבר המשקל? משקל עודף לפני הריון ובמהלכו מזיק הן לאם והן לעובר, ועם זאת, נשים הרות רבות, מתעלמות מכך ואינן שומרות על משקל… למידע נוסף »

איך לרפא צרבת בקלי קלות

על תופעת הצרבת , כיצד להיפטר מצרבת, מיפוי מהיר של המזונות האחראים לתופעה ומה אנו יודעים על חומציות הקיבה ועל תפקודה? ד"ר אסנת רזיאל מנדבת טיפים מה ניתן לעשות על מנת להיפטר מאחת מתופעות הלוואי הקשות והמרגיזות של חומציות היתר הידועה בשמה העממי כ"צרבת"…. למידע נוסף »

כיצד משפיעה השמנה על פוריות והריון

מנסה להיכנס להריון ולא מצליחה? עברת כבר טיפולי פוריות ללא הצלחה? יתכן והבעיה העיקרית הינה עודף משקל. ד"ר אסנת רזיאל מסבירה על הקשר בין פוריות והשמנה עודף משקל והשמנה עשויים להפחית רמת פוריות בנשים. מסת גוף מעל 25 מוגדרת כעודף משקל. השמנה משמעותה מסת גוף מעל 30. כשכבר מושג הריון, עודף המשקל מעלה את הסיכונים… למידע נוסף »

התבגרות מוקדמת והקשר שלה להשמנה בילדות

מסתבר שילדות שמנות מתבגרות מוקדם יותר, כך עולה ממחקר חדש בנושא התבגרות מוקדמת, המפורסם בעיתון רפואת הילדים בארה"ב שמו לב לתופעה של התבגרות מוקדמת בבנות, הרבה קודם למה שראינו לפני 30 שנה. בד בבד עלו בעשורים האחרונים שיעורי ההשמנה בילדים בארה"ב. החוקרים מניחים שהשמנה היא אחד הגורמים של התבגרות מוקדמת בילדות, המתבטאת בהופעת ניצני שדיים,… למידע נוסף »

ג'אנק פוד: אם כבר אוכלים אותו, אז עדיף במנות קטנות

אוהבים ג'אנק פוד? כולנו נהנים מחטיפים וממתקים אך הללו אינם נושאים ערך תזונתי ומשמינים מאד. ומה אם אותו חטיף טעים, או אותה שקית ציפס מפתה, ייוצרו במנות קטנות יותר? איזה פתרון נהדר, נאכל פחות ונשמין פחות כמלחמה בהשמנה  מנסות קבוצות בארה"ב להשפיע על היצרנים ליצר מנות קטנות יותר של ג'אנק פוד. אם יקטן הגודל של… למידע נוסף »

מה הקשר בין סוכרת להשמנה?

האם אתם בקבוצת סיכון להתפתחות סוכרת? ד"ר אסנת רזיאל עם סקירה על הקשר בין סוכרת והשמנה. תזונה לקויה והימנעות מאימון גופני קבוע סוללים מסלול בטוח להשמנה ומביאים להתפתחות סוכרת ומחלת לב. אתם עשויים לומר "לא אני, אני לא שמן, רק בעודף של מספר קילוגרמים ובכלל אין סוכרת במשפחתי", אולם, למרבה הצער, העובדות הרפואיות מראות אחרת…. למידע נוסף »

חשיבות נטילת ויטמינים לאחר ניתוח הרזייה

חשוב ליטול ויטמינים לאחר ניתוח הרזייה למניעת חסרים. חוסר בויטמין B1 עשוי להביא לתופעות נוירולוגיות. מספר מועט של חולים שעברו ניתוח הרזייה פיתחו תמונה נוירולוגית חמורה המתבטאית בבילבול וקואורדינציה לקויה עקב מחסור בויטמין B1. אנצפלופתיה ע"ש ורניקה נגרמית ממחסור בתיאמין ולרוב פוקדת אלכוהוליסטים או אנשים בתת תזונה. בארץ ארעו מספר מקרים בתינוקות שניזונו מרמדיה ללא… למידע נוסף »

מצב רוח והרגלי אכילה: 10 מאכלים שיגרמו לך לחייך יותר

כיצד תזונה יכולה לגרום מצב רוח טוב? אילו מרכיבים יקנו תחושת שובע ושמחה? עשרה מאכלים שמרוממים את הנפש מזון והרגלי אכילה משפיעים על מצב רוח. נשאלת השאלה איך ניתן לצרוך מזון שיגרום מצב רוח טוב? גם כשפוצחים בדיאטה חשוב להפחית קלוריות בתבונה. הרכב הגוף שלנו מתחלק לרקמת שומן כללית ולמסת גוף כחוש. רקמת השומן היא… למידע נוסף »

עלה פי שלושה מספר ניתוחי הרזייה במתבגרים באמריקה

ניתוחי הרזייה במתבגרים: בשנים האחרונות עולה קצב הניתוחים להרזייה. עיקרם עדיין מבוצע באנשים מבוגרים, אולם כ: 1000 מתבגרים צפויים להינתח השנה בארצות הברית מספרם של בני הנוער העוברים ניתוח בריאטרי להרזייה כגון מעקף קיבה עדיין קטן ועומד על 1% מקרב כלל המנותחים להרזייה בארה"ב. אולם מחקר חדש המתפרסם בגליון Archives of Pediatrics & Adolescent Medicine   מצביע… למידע נוסף »

ניתוחי הרזייה בנשים

ד"ר אסנת רזיאל מספרת על חשיבות ניתוחי הרזייה בנשים אשה בת 25 הסובלת מהשמנת יתר חולנית צפויה לחיות 12 שנים פחות מאשה רזה בת גילה. בנוסף נפגמת מאד איכות החיים בעקבות השמנה קיצונית. להשמנת יתר חולנית גורמים רבים: גנטיים, סביבתיים, חברתיים, פסיכולוגיים, תרבותיים, הורמונליים וחוסר פעילות גופנית. הטיפול בהשמנת יתר כולל שינוי בהרגלי התזונה ועיסוק… למידע נוסף »

המוח בשמנים אינו מודע להשמנה

אם אתה סובל מעודף משקל או השמנה, לרב הינך מודע לכך. מחקר חדש: המוח באנשים שמנים אינו מודע להשמנה ואינו מווסת נכון את חילוף החומרים אצלם. ברוב בני האדם נשמר משקל הגוף על ערכים קבועים פחות או יותר, בין אם אכלו יותר או פחות ובלי קשר לשינויים ברמת הפעילות שלהם מידי יום. מאזן האנרגיה בגוף… למידע נוסף »

מיגרנות וכאבי ראש: נערות שמנות סובלות מהם יותר- מחקר ישראלי

על פי הממצאים, נערות שסובלות מהשמנת יתר, נמצאות בסיכון גדול פי 4 לסבול גם מכאבי ראש. ד"ר אסנת רזיאל: "תזונה שומנית בהחלט יכולה לגרום למיגרנות"
למידע נוסף »

"מגיפת ההשמנה בעולם חמורה בהרבה מכפי שחשבנו"

כך עולה ממחקר חדש, שגילה כי מספר חולי הסוכרת במחוז אונטריו בקנדה עלה בצורה תלולה – הרבה מעבר לתחזיות, אפילו הפסימיות שבהן
למידע נוסף »

דיאטה או התעמלות? זה ממש לא משנה, מסתבר

דיאטה או התעמלות? זה ממש לא משנה, מסתבר. מחקר חדש מנפץ את המיתוסים לפיהם דיאטה לא שווה כלום בלי התעמלות, ולהיפך. ד"ר אסנת רזיאל: "הדרך הטובה ביותר לשמירת משקל – שינוי הרגלי התזונה ואורח החיים"… למידע נוסף »

ניתוחי הרזייה לילדים – עכשיו גם באוסטרליה

זה התחיל באמריקה, המשיך לאירופה, וכעת תופס תאוצה גם ביבשת החמישית. מנהלת מלב"י: "חשוב מאוד לנסות ולטפל בילדים בכל דרך אפשרית לפני ששוקלים ניתוח"
למידע נוסף »

עשיתם טבעת? יכול להיות שהגיע הזמן – ניתוח שרוול קיבה

שמנים רבים שעברו בעבר ניתוח הצרת קיבה בטבעת התאכזבו מתוצאותיו. מחקר עדכני מגלה שניתוח השרוול החדש הוא אלטרנטיבה בכלל לא רעה עבורם
למידע נוסף »

ארה"ב: זינוק דרמטי במספר ניתוחי הרזייה

כך עולה מדו"ח ממשלתי רשמי. אחת הסיבות לכך: עלייה בפרופיל הבטיחות של הניתוחים, שהובילה לירידה בתמותה מהם – ניתוחי הרזייה… למידע נוסף »

רוצים לשפר את חיי המין שלכם? כנסו

התעמלות לא רק תוריד את הסיכון שלכם לחלות בסרטן ותשפר את שנת הלילה שלכם – אלא גם תעשה פלאות לביצועים שלכם בין הסדינים
למידע נוסף »

"נשים עושות דיאטה במשך 31 שנים בממוצע"

כך עולה מסקר שנערך בבריטניה. נתונים נוספים: דיאטה ממוצעת אורכת 5 שבועות וחצי; הנחושות ביותר להשיל משקל – בנות 45 עד 64 סקר בריטי שהתפרסם אתמול, מעלה כי נשים נמצאות בדיאטה בממוצע 6 חודשים בכל שנה – או 31 שנים מחייהן הבוגרים בסך הכל. על פי הסקר, שנערך על ידי מכון המחקר Mori בהשתתפות 1,446 נסקרים, גברים… למידע נוסף »

ההשמנה בעולם ב-2006: דו"ח מלב"י

אז מה התחדש אשתקד בתחום המשקל ברחבי הגלובוס? כמה קילוגרמים עודפים הוספנו? ומה הצפי לשנה הקרובה? סיכום שנה מיוחד, וגם: תחזית ונפתח דווקא בבשורות הרעות: 2006 הייתה שנת מפנה בתחום ההשמנה בעולם. בפעם הראשונה בהיסטוריה, בתבל יש יותר אנשים שמנים, מכאלו שסובלים מרעב ומתת-תזונה. והמצב, כך נראה, עומד להחריף בשנה הנוכחית. בבריטניה הוכפל מספר הילדים השמנים, בארה"ב נרשם זינוקבמספר… למידע נוסף »

ניו יורק: ניתוחים כירורגיים להרזייה בבני נוער

אחרי לונדון, החליטו גם בתפוח הגדול להתחיל לנתח צעירים שסובלים מהשמנת יתר חולנית. בקרוב גם אצלנו? ניתוחים בריאטריים (להורדת משקל) כמעט ולא בוצעו, עד היום, בילדים ובני נוער בני 16 ומטה. אבל המגמה הזו, עושה רושם, עומדת להשתנות. בעקבות מימדיה העצומים של מגפת ההשמנה, והעובדה שבמקרים של השמנת יתר חולנית ניתוח כירורגי (כמו הצרת קיבה,… למידע נוסף »

שומנים טובים ורעים: מי ימלל שמני ישראל

ימי החג חנוכה מתקרבים, וזה זמן מצויין לדבר קצת על שומנים טובים ורעים, על הנסים ועל הנפלאות של השמן השומן הוא חלק לא פחות חשוב מאבות המזון שאנו זקוקים להם, כמו חלבונים ופחמימות. הגוף שלנו זקוק לשומן כדי לתפקד, לבנות תאים, לייצר הורמונים, להחזיק את מערכת העצבים במצב תקין ועוד. השומן אמנם שוהה זמן ארוך… למידע נוסף »

מדוע השמנת יתר קיצונית מחייבת טיפול בגישה הרב תחומית?

ד"ר אסנת רזיאל, כירורגית מומחית בנושא השמנת יתר, מגלה מדוע אפילו ניתוח כירורגי להרזייה, הוא רק השלב הראשון בדרך להורדת משקל ולהחלמה מלאה השמנת יתר קיצונית (כלומר אינדקס מסת גוף של 40 ומעלה או 35 ויותר בנוכחות מחלות נוספות) נחשבת ברפואה, זה מכבר, למחלה לכל דבר ועניין. מדוע, בעצם? משקל יתר הוא לא רק שאלה… למידע נוסף »

לחץ דם ומשקל: "עלייה במעקב אחר מימדי ההשמנה באוכלוסייה"

דו"ח של משרד הבריאות מגלה כי למרות שחל שיפור בתחום, רק מיעוט מבין המבוטחים נשקלים ומודדים לחץ דם באופן סדיר אצל רופא המשפחה שלהם רק 16% מאוכלוסיית בני ה-20-54 נשקלה אצל רופא המשפחה בקופת החולים לפחות פעם אחת ב-5 השנים האחרונות. כך קובע דו"ח של משרד הבריאות והמכון הלאומי לחקר שירותי הבריאות שמתפרסם השבוע. הדו"ח… למידע נוסף »

"צריכת משקאות קלים ממותקים בילדות גורמת לסיבוכי השמנה"

מחקר אמריקאי עדכני בדק מה אנחנו יכולים לעשות, כדי למנוע מהילדים שלנו לפתח עודף כולסטרול ויתר לחץ דם. המסקנה הייתה חד משמעית יותר ויותר בני נוער מפתחים סימפטומים של מחלות לב וסוכרת מבוגרים – עוד אפילו טרם הגיעם לבגרות. כך קובע מחקר שמתפרסם בגליון דצמבר של כתב העת Journal of American Academy of Pediatrics. לדברי החוקרים,… למידע נוסף »

האם כמות גדולה של חיידקים "ידידותיים" מסייעת לנו להישאר רזים?

מחקר: מערכת העיכול של אנשים שמנים מכילים כמות קטנה בלבד מסוג מסויים של חיידקים. ד"ר אסנת רזיאל: "בהחלט ייתכן שבקרוב נזהה את החיידק הגורם להשמנה" כדי להשמין צריך לצרוך יותר קלוריות מכפי שאנחנו מוציאים. אבל מחקר חדש מגלה שהאמיתה המוכרת והשחוקה הזאת היא רק חלק קטן מהתמונה, וגם לחיידקי מערכת העיכול יש, ככל הנראה, תפקיד… למידע נוסף »

חצי מיליון ישראלים עם השמנת יתר, רק שליש עושים פעילות ספורטיבית

כך עולה מסקר הבריאות הלאומי שערך משרד הבריאות. נתונים נוספים: כמעט שליש מהציבור עושה פעילות ספורטיבית ויותר מרבע ממנו מעשן 15.7% מהנשים בישראל ו-13.9% מהגברים (בסה"כ 15% מהאוכלוסייה הבוגרת, שהם כ-600 אלף נפש) סובלים מהשמנת יתר. כך עולה מסקר רחב היקף שנערך ביוזמת משרד הבריאות, כחלק מסקר בריאות של ארגון הבריאות העולמי (ה-WHO), שכלל 27… למידע נוסף »

אבנים בכליות כתוצאה מניתוח מעקף קיבה: זהירות, זה עלול לקרות

כך עולה ממחקר אמריקאי. עורכי המחקר ממליצים למנותחים להיות במעקב רפואי ולהקפיד על תזונה נכונה שתמנע את היווצרותן של אבנים בכליות זהירות, אבני כליה: ניתוח כירורגי להרזייה מסוג מעקף קיבה(שהוא ניתוח ההרזייה הנפוץ ביותר בארה"ב) עלול להגדיל את הסיכון של מי שעובר אותו לפתח אבנים בכליות. כך עולה ממחקר שנערך ב"מאיו קליניק" והוצג בכנס החברה האמריקאית לנפרולוגיה… למידע נוסף »

"משקאות ממותקים מעלים הסיכון לסרטן"

מחקר חדש מגלה שצריכת כמות רבה של משקאות ממותקים מעלה את הסיכון ללקות בסרטן הלבלב. ועוד לא דיברנו על כמה זה משמין מחקר חדש מגלה כי צריכת כמות רבה של משקאות ממותקים מעלה את הסיכון לחלות בסרטן הלבלב, שהוא אחד מסוגי הגידולים הקטלניים ביותר. המחקר נערך במרכז הרפואי "קרולינסקה" בשבדיה במשך 7 שנים וחצי, והוא… למידע נוסף »

"בישראל אין די תקציבים להתמודדות עם מגיפת ההשמנה"

מגיפת ההשמנה: ביום עיון על התנהגויות בריאות התריעו מומחים, כי "מספר המעשנים הולך ויורד – ואילו מספר השמנים נמצא בעלייה" 18241870_sמגי "בישראל אין מספיק תקציבים כדי להילחם מול מגיפת ההשמנה ולמנוע אותה". כך מתריעה ד"ר אורנה בראון-אפל מביה"ס לבריאות הציבור באוניברסיטת חיפה, ביום עיון שנערך שם השבוע על "התנהגויות מונעות סרטן". "ישראל הולכת בכיוון דומה… למידע נוסף »

מגפת ההשמנה מגיעה, לא להאמין, אפילו ל… אפריקה

אפריקה, היבשת הענייה בעולם, שפעם נודעה כמוקד של רעב ותת-תזונה, מצמצמת במהירות פערים והיקפים הימים הנוסטלגיים של זמרים פופולאריים מכל העולם שמתגייסים לשיר "אנחנו העולם" כדי לעזור לילדי אפריקה הרעבים שייכים, ככל הנראה, להיסטוריה רחוקה מאוד. היבשת השחורה הולכת ותופחת בתקופה האחרונה, ותושביה הולכים ומשמינים. "אם אתה מאוד רזה", מספרת אזרחית דרום אפריקה, "אנשים חושבים… למידע נוסף »

סוכרת: התגלה הגן האחראי לה

גילוי מדעי משמעותי יאפשר בעתיד לחזות מבעוד מועד מי צפוי לפתח סוכרת. מומחית: "התגלית החדשה עשויה לאפשר לנו לטפל בגורמי הסיכון למחלה הקשה ואולי אפילו למנוע אותה" סוכרת היא אחת המחלות הנפוצות והבעייתיות ביותר בחברה המודרנית, וכעת מתברר כי בעתיד ניתן יהיה לחזות מראש מי עתיד ללקות בה – ולטפל בו מבעוד מועד. ממחקר חדש,… למידע נוסף »

מאכלי דיאט גורמים דווקא להשמנה

ניסוי אמריקאי הוכיח כי אכילת מזון דיאט מביאה לצריכתו בכמויות גדולות בהרבה מכפי שהיה נצרך בגרסתו ה"רגילה". ההסבר: אכילת "דיאט" לא מלווה ברגשות אשם זהירות, דיאט מחקר חדש מגלה כי משקאות שיאט ומאכלים מופחתי קלוריות גורמים לאלו שצורכים אותם לאפקט בומרנג, ובמקום להוריד במשקל – הם דווקא תורמים לצבירת שומנים עודפים. "אנחנו אומה שמלאה מצד… למידע נוסף »

שומן טראנס יאסר: ניו יורק נפרדת

הצעה של העירייה לאסור כמעט לחלוטין מזון שטוגן עם שומן טראנס זכתה לתמיכה גורפת. במקביל הודיעה קנטאקי פרייד צ'יקן על הפסקת השימוש בטראנס במזללותיה מגפת ההשמנה בעולם כבר הוגדרה כסכנה הגדולה ביותר של המאה ה-21, ובארה"ב, שבה שני שלישים מהאוכלוסייה סובלים ממנה והיא מכונה "מכת מדינה", ממשיכים לנקוט נגדה בצעדים ממשיים. בראשית השבוע נערך בניו יורק שימוע להצעה של… למידע נוסף »

פרסום והשמנה: אירופה יוצאת למלחמה בחטיפים

פרסום מעודד השמנה: הצעת החלטה שתובא לאישור בעוד שבועיים, תקרא להטלת שורה של מגבלות על פרסום חטיפים משמינים לילדים ובני נוער מדינות אירופה עומדות להכריז בקרוב מלחמה על מגפת ההשמנה שפוקדת את היבשת, ולאמץ הצעת החלטה שתפחית משמעותית את הפרסומות שמעודדות ילדים ובני נוער לצרוך מזון לא בריא.   על פי הדיווח ברשת ה-BBC, בוועידת… למידע נוסף »

"ניתוח לקיצור קיבה יכול לשקם את שריר הלב"

כך גורסים חוקרים אמריקאים, שגילו את המנגנון שגורם לשומנים העודפים בגופנו להתמקם בתוך שריר הלב ולפגוע בתפקודו כבר שנים יודעים הרופאים כי השמנת יתר מסוכנת מאוד לבריאות, ובייחוד ללב. כעת התחילו חוקרים מארה"ב לפצח את המנגנון הביולוגי המדוייק שמביא שומנים עודפים ישירות מהמותניים אל הלב, והם אפילו טוענים, כי ניתוח כירורגי להרזייה יכול לשקם לב שומני. ממצאים ראשוניים מהמחקר… למידע נוסף »

שרוול קיבה: כמה ק"ג אפשר באמת להוריד בניתוחי הרזייה?

מחקר חדש השווה בין הניתוח הקלאסי להצרת קיבה בעזרת טבעת לבין הניתוח החדש יותר, שרוול קיבה. דיווח מיוחד מהכנס העולמי לכירורגיה לפרוסקופית בברלין ניתוח שרוול קיבה, הניתוח האחרון שהתווסף לניתוחי ההרזייה, הוא ניתוח אפקטיבי יותר להורדת משקל מניתוח הטבעת המסורתי. כך עולה ממחקר בלגי שהוצג בימים האחרונים בכנס העולמי לכירורגיה לפרוסקופית (זעיר פולשנית) שהתקיים בבירת גרמניה. המחקר, שנערך על… למידע נוסף »

אמהות: איך אפשר לגרום לילד לגמור מהצלחת?

אמהות פולניות, לתשומת לבכן: מחקר חדש בדק מה יכול לגרום לילדים שלכן לנסות אוכל חדש ואפילו לסיים את המנה שלהם מחקר אמריקאי שמתפרסם בגיליון ספטמבר של כתב העת The Journal of Pediatrics  בדק עד כמה אמהות מעודדות את ילדיהן לאכול, מה מידת ההיענות של הילדים לאמהותיהם, ומהי תרומת גורמים אלו להשמנת הילדים. ד"ר ג'ולי לומנג ולורי בורק… למידע נוסף »

מדוע כל כך חשוב לאכול סלט?

מחקר מקיף שנערך בארה"ב הוכיח כי כל מנה יומית נוספת של סלט מעלה את הסיכוי לצרוך את קצובת הוויטמינים המומלצת ביום אנשים שאוכלים סלט ירקות נהנים מרמות גבוהות של ויטמין C, ויטמין E, חומצה פולית וקרוטנואידים (פיגמנטים צהובים ואדומים הנמצאים בצמחים). כך עולה ממחקר מקיף שנערך בארה"ב. תוצאות המחקר ממחישות עד כמה חשוב לאכול ירקות חיים מדי… למידע נוסף »

"השמנה באמצע החיים עלולה לגרום לטיפשות"

האם הזיכרון שלך כבר לא מה שהיה? אם אתה סובל מעודף משקל זה ממש לא מפתיע, טוען מחקר חדש מחקר שהתפרסם בכתב העת Neurology, מגלה כי השמנת יתר (BMI של 30 ומעלה) באמצע החיים עלולה לגרום להידרדרות של תפקודים קוגניטיביים (מוחיים). המחקר נערך בצרפת לאורך 5 שנים, בהשתתפות 2,223 גברים ונשים בריאים, בין הגילאים 32 ל-62. בראשית… למידע נוסף »

ניתוחי הרזייה דרך הפה

זה צפוי לקרות בערך בעוד 10 שנים – כאשר לשולחן הניתוחים תצטרף טכנולוגיה חדשה ומבטיחה, שתאפשר לבצע את הניתוחים בלי הרדמה וללא סכינים או חתכים כלל, דרך הפה. ניתוחים כירורגיים להורדת משקל (המכונים בעגה המקצועית "ניתוחים בריאטריים"), כמו הצרת קיבה, שרוול קיבה ומעקף קיבה, כרוכים, פעמים רבות, בשורה של סיכונים. למרות שבאופן יחסי ניתוחים אלו… למידע נוסף »

תזונה לילדים: "ועכשיו, ילדים, נלך לאכול"

כתבה אחרונה, שחותמת את סדרת הכתבות בנושא תזונה לילדים, לכבוד פתיחת שנת הלימודים. והפעם: על זמן האכילה האידיאלי, וגם שורה של טיפים חשובים זמן הסעודה הוא מאפיין חשוב שיש לתת עליו את הדעת. קודם כל, מדובר על הזמן שבו ניגשים לארוחה. אף על פי שיהיו שיחלקו על כך, פנייה לאכילה לאחר שעות ארוכות של צום… למידע נוסף »

"השמנה – הסכנה הגדולה ביותר של המאה ה-21"

"השמנה – הסכנה הגדולה ביותר של המאה ה-21" – מומחי בריאות פרסמו קריאה דחופה, בתום כנס ההשמנה הבינלאומי ה-10 באוסטרליה: "מדינות העולם חייבות להילחם בהשמנה – לפני שיהיה מאוחר מדי"… למידע נוסף »

מקדונלד'ס מממנת: "המבורגר, צ'יפס, קולה ודיאטה בבקשה"

רגשות האשמה והלחץ הציבורי הכניעו את מקדונלד'ס, וענקית ההמבורגרים החליטה להקציב 2 מיליון דולר למימון מחקרים שינסו לצמצם את מימדי השמנת הנוער בשנת 2002 זה היה הספר Fast Food Nation; שנתיים לאחר מכן יצא לאקרנים הסרט Super Size Me; וכעת, לאחר שהבינו ברשת מקדונלד'ס ש"אם אינך יכול לנצח אותם – הצטרף אליהם", החליטו בענקית ההמבורגרים… למידע נוסף »

מלחמת לבנון השנייה: 290 אלף איש העלו במשקל בעקבותיה

כך עולה מסקר מיוחד שנערך עבור מלב"י. נתונים נוספים: מלחמת לבנון השנייה השפיעה על משקלם של שליש מתושבי הצפון; הלחץ גרם לעשירית (12%) מהנשים לרדת במשקל הלחימה בצפון השפיעה לא רק על המצב הכלכלי והחברתי, אלא גם על משקל הגוף שלנו. כך עולה מסקר מיוחד שערכנו השבוע במלב"י – המרכז לטיפול בהשמנת יתר בקרב מדגם… למידע נוסף »

מתי מפסיקים אספירין לפני קיצור קיבה?

גם לקראת ניתוח כירורגי להרזייה נדרשים המטופלים להפסיק טיפול בנוגדי קרישה. האם אספירין. יש צורך בתחליף? ומהם הסיכונים? ד"ר אסנת רזיאל עם כל התשובות הניתוחים הכירורגיים להרזייה, כמו מעקף קיבה הולכים והופכים פופולאריים יותר ויותר בישראל בתקופה האחרונה. למרות התוצאות המוצלחות והמוכחות שלהם, יש שורה של דברים שחשוב מאוד לשים לב אליהם טרם הכניסה אל… למידע נוסף »

העולם הולך ומשמין

1 מכל 5 סינים סובל מעודף משקל או מהשמנה; בבריטניה צפויה בקרוב שליש מהאוכלוסייה לסבול מהשמנת יתר מגיפת ההשמנה ברחבי העולם הולכת וצוברת תאוצה, וקצב התפשטותה נשמע מבהיל: מנתונים עדכניים שמתפרסמים כמה ימים בלבד אחרי שגילינו שבתבל יש יותר שמנים מרעבים, מסתבר כי הקילוגרמים המיותרים לא פוסחים גם על דרום מזרח אסיה. במחקר חדש שהתפרסם… למידע נוסף »

חריף זה מרזה. או: למה תימנים כל כך רזים?

מחקר חדש מאושש באופן מדעי את המיתוס המוכר: אכילת סחוג ומאכלים חריפים אחרים תורמת משמעותית לירידה במשקל אם אתם אוהבים אוכל חריף, יש לכם עוד סיבה להיות מרוצים: מחקר חדש, שמתפרסם בגליונו האחרון של כתב העת Physiology and Behavior (פיסיולוגיה והתנהגות), מגלה כי צריכת מזון חריף ומתובל במיוחד מסייעת לרדת במשקל. המחקר נערך על ידי… למידע נוסף »

מוות מוקדם: השמנה מקצרת משמעותית את תוחלת החיים

חוקרים שבחנו למעלה מחצי מיליון נבדקים, גילו כי עודף משקל והשמנת יתר בגיל המעבר יותר ממכפילים את הסיכון למות מוות מוקדם עד כה ידענו כי השמנה מסוכנת לבריאות, אבל מחקר חדש ומבהיל מגלה עד כמה גדול הסיכון ומפרט בכמה שנים בדיוק מקצר עודף המשקל את תוחלת החיים. המחקר מתפרסם בגליונו האחרון של כתב העת New… למידע נוסף »

השמנה דתית: מאמין באלוהים? לא פלא שאתה עולה במשקל

מחקר אמריקאי חדש גורס כי אלוהים גומל למאמיניו, לפחות הנוצרים שבהם, בקילוגרמים עודפים ומיותרים האל הטוב והכל יכול, מיטיב עם מאמיניו גם במשקל הגוף: כך לפחות עולה ממחקר חדש, שבחן את הקשר בין אינדקס מסת הגוף לבין מידת אדיקות דתית בקרב נוצרים בפטיסטים. המחקר נערך באוניברסיטת Purdue שבאינדיאנה, ארצות הברית, ופורסם באחרונה בכתב העת Journal… למידע נוסף »

השמנה בטנית: מה צריך לעשות כדי להוריד את ה"צמיגים"?

מחקר חדש קובע שכדי להיפטר מהתופעה של השמנה בטנית לא מספיק לעשות דיאטה, וחייבים להוסיף לה גם פעילות גופנית השמנה בטנית היא לא רק מטרד אסתטי באזור הבטן – אלא גם טומנת בחובה סיכון רפואי מוגבר לתחלואה. מחקר חדש מגלה שכדי לצמצם אותה אי אפשר להסתפק בדיאטה בלבד, וחייבים לצרף לה גם פעילות ספורטיבית. המחקר… למידע נוסף »

ארה"ב: זינוק במספרם של תינוקות שמנים

מחקר חדש ומדאיג גילה כי מספרם של תינוקות הסובלים מעודף משקל באמריקה עלה ב-74% ב-22 השנים האחרונות. הסיבה: תזונה לקויה וחוסר מודעות מספר התינוקות הסובלים מעודף משקל בארה"ב זינק ב-74% תוך 22 שנה. נתון מדאיג זה עולה ממחקר שנערך בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת "הרווארד" ופורסם בכתב העת Obesity. הממצאים שעולים מהמחקר מצטרפים לנתונים אחרים שנאספו באחרונה,… למידע נוסף »

כיצד גורמים לילד לרזות? מבלים איתו זמן איכות

על פי מחקר חדש, ככל שאמהות מבלות עם צאצאיהן יותר זמן – כך הם ישמינו פחות. זמן איכות עם אבא, לעומת זאת, יוצר השפעה הפוכה מחקר חדש זיהה שלושה גורמי מפתח, שיש בינם לבין השמנת ילדים קשרי גומלין חזקים: כמות השעות שהאם מבלה עם הילד; מידת הלחץ שהיא נמצאת בו בעבודה; ורמת ההכנסה שלה. על… למידע נוסף »

"מזון מעובד הוא פשוט רעל"

במאמר חריף יוצא חוקר מוביל נגד תעשיית המזון המייצרת מזון מעובד, ולטענתו פשוט גורמת להרעלת האוכלוסייה ולהשמנתה באמצעות פיטומה בסוכר "המזון המעובד והתעשייתי של היום הוא עתיר בסוכר, שמשנה את המאזן ההורמונלי של הגוף, גורם ל'סביבה רעילה' ויוצר התמכרות למזונות ממותקים". את כתב ההאשמה החריף הזה מפנה ד"ר רוברט לוסטיג, רופא ילדים מומחה בנוירואנדוקרינולוגיה וחוקר… למידע נוסף »

"חשוב לעודד הנקה כבר בבית היולדות"

חלב אם הוא המזון הטוב ביותר שאפשר לתת לתינוק, בין היתר משום שהוא תורם למניעת השמנה בהמשך החיים. מחקר חדש מגלה שהצוות הרפואי לא תמיד מסייע בכך לאמהות לתינוקות שיונקים רק חלב אם במשך 6 חודשי חייהם הראשונים יש סיכוי קטן יותר לצבור עודפי שומן ולסבול מהשמנת יתר בבגרותם. חרף זאת, בבדיקה מדגמית שנערכה בבתי… למידע נוסף »

"סוכרת מבוגרים" אצל ילדים עלולה להיות קטלנית: מחקר

חוקרים בארה"ב גילו כי ילדים שסובלים מהשמנת יתר ומפתחים סוכרת מסוג 2, "סוכרת מבוגרים" – מגדילים פי 5 את סיכוייהם לפתח מחלת כליות סופנית ולמות באמצע החיים מחקר חדש מגלה, כי ילדים ובני נוער שלוקים בסוכרת מסוג 2 ("סוכרת מבוגרים", הנובעת מהשמנת יתר) – חושפים את עצמם לסיכון הרבה יותר גבוה לכשל כלייתי ולמוות באמצע… למידע נוסף »

העתקת התמכרות: הניתוח הצליח, המטופל עבר לאלכוהול

הניתוחים הכירורגיים להרזייה מצליחים להשיג תוצאות מצוינות, אבל לעתים גם מעוררים בעיות לא פשוטות. התמכרות חדשה, למשל הניתוחים הכירורגיים להרזייה, שהולכים והופכים פופולאריים יותר ויותר, ידועים בשיעור ההצלחה הגבוה שלהם, שעולה בהרבה על כל דיאטה אפשרית. אבל לצד זאת, מסתבר, הם מעלים בעיה חדשה, שמכונה בשפה המקצועית "העתקת התמכרות". מומחים בארה"ב הבחינו, בעת האחרונה, כי… למידע נוסף »

השמנת יתר קיצונית מכבידה יותר על נשים

מחקר חדש מראה כי נשים ניזוקות יותר מגברים כתוצאה מהשמנת יתר חולנית. הסיבה המשוערת: סטיגמה חברתית שלילית רובנו יודעים שהשמנת יתר עלולה להזיק לבריאות, אך האם נשים וגברים נפגעים מעודף משקל באותה מידה?  ד"ר פיטר מאונינג ועמיתיו מאוניברסיטת קולומביה שבניו יורק, ביקשו לענות על שאלה זו. החוקרים חישבו את כמות התחלואה הנגרמת בארה"ב כתוצאה מעודף… למידע נוסף »

סוד ההצלחה של ניתוחי מעקף קיבה

הקיבה הקטנה שיוצרים הניתוחים היא רק חלק קטן מהסיפור, מסבירה ד"ר אסנת רזיאל, שמגלה כיצד משתנה המאזן ההורמונלי בגוף לאחר ניתוח מעקף קיבה ותורם להצלחתו ניתוח מעקף קיבה (Gastric Bypass) משנה את רמות ההורמונים המופרשים במעי. להורמונים אלו תפקיד חשוב בוויסות תחושות הרעב והשובע, במהירות התרוקנות הקיבה, בתנועתיות המעיים ובקצב חילוף החומרים. הורמונים אלו פועלים… למידע נוסף »

מחלת השיטיון: השמנה בגיל 40, אלצהיימר בשנות ה-60

במחקר פורץ דרך הצליחו לראשונה חוקרים לגלות את גורמי הסיכון שמעודדים את התפתחות מחלת השיטיון בגיל הזהב: השמנת יתר, כולסטרול גבוה ויתר לחץ דם סובלים מהשמנת יתר חולנית? עכשיו יש לכם סיבה גדולה נוספת לדאגה: מחקר חדש, שמתפרסם בכתב העת היוקרתי Lancet Neurology, מצא כי לאלו שסובלים מהשמנת יתר קיצונית, יתר לחץ דם או רמת… למידע נוסף »

ירקות ופירות: המזון שיעשה טוב לדיאטה שלכם

ירקות ופירות הם המזון האידיאלי לתקופת הקיץ. אלו סוגי ירקות ופירות יתרמו יותר מכל לבריאותכם ולתהליך ההרזיה שלכם? הכל בכתבה הבאה הקיץ כאן, וככל שגוברים החום והלחות, אנו לובשים פחות ופחות. מי מאיתנו לא רוצה לחוש רזה וחטוב יותר כשאין היכן להסתיר את הצמיג החביב מהחורף? בנוסף, מזג האוויר ההביל מגביר את המשיכה למזונות קלים… למידע נוסף »

אסתמה והשמנת יתר: מה הקשר?

מחקר אוסטרלי חדש הוכיח לראשונה, כי לחלבון שפעיל בגופם של אנשים שסובלים מהשמנת יתר, יש גם תפקיד מפתח בהתפתחות אסתמה בפעם הראשונה הצליחו מדענים להוכיח את הקשר הישיר בין השמנת יתר להתפתחות מחלת אסתמה. במחקר, שיתפרסם בגיליון אוגוסט של כתב העת Journal of Clinical Investigation, מדווחים חוקרים אוסטרליים ממכון גארוון למחקר רפואי בסידני, על חלבון… למידע נוסף »

השמנת יתר בגיל 18 מגדילה הסיכון למוות בשנות ה-40

מחקר אמריקאי חדש הראה כי השמנת יתר ומשקל גבוה בגיל הנעורים מכפילים פי 3 את סיכויינו למוות מוקדם באמצע החיים כולנו מכירים את מטבע הלשון "שומן ילדות". ביטוי זה מייצג, אולי, סלחנות בכל הנוגע לעודף משקל בגיל צעיר. רבים מאיתנו נוהגים לראות בילדות ובגיל הנעורים שלבי מעבר, שמשקל הגוף במהלכם לא ממש משפיע על הבריאות בהמשך… למידע נוסף »

מחקר: מעקף קיבה – הבחירה האופטימלית להשמנת יתר קיצונית

חוקרים בניו יורק הישוו בין שני ניתוחים פופולאריים להרזייה, וגילו כי לאחת מהטכניקות יש יתרון מובהק על פני חברתה הפופולאריות של הניתוחים הכירורגיים להרזייה, שנקראים גם "ניתוחים בריאטריים", הולכת ועולה בשנים האחרונות בארצות הברית וגם בישראל. אבל ההחלטה על הבחירה בין סוגי הניתוחים המוצעים יכולים להיות קשה. מחקר חדש, שנערך באוניברסיטת מדינת ניו יורק (SUNY)… למידע נוסף »

מחקר חדש: "אוהבי מתוקים" מחבבים גם פירות

בארה"ב בחנו את הרגלי צריכת המתוק של יותר מ-14 אלף איש – כדי למצוא דרכים חדשות ומקוריות להילחם בהשמנה אתם מנסים לשמור על המשקל, אולם החטיף האהוב עליכם, מתוק או מלוח, נח על המדף ונראה מושך מאי פעם. מתקשים לעמוד בפיתוי? על פי תוצאותיו של מחקר אמריקאי חדש, פרי עשוי להרגיע את תאוותכם, ולחסוך לכם… למידע נוסף »

"מזון עם אינדקס גליקמי נמוך – הטוב ביותר להפחתת משקל"

תוצאותיו של מחקר אוסטרלי מדגישות כי יש חשיבות לא רק למספר הקלוריות שאנו אוכלים – אלא גם לאיכותן דיאטה שעשירה במזונות עם אינדקס גליקמי נמוך היא האפקטיבית ביותר להפחתת עודף משקל ולמניעת תחלואה במחלות לב. כך עולה ממחקר שמתפרסם בגליון יולי של כתב העת Archives of Internal Medicine. אינדקס גליקמי הוא מדד לדירוג מזונות שמכילים… למידע נוסף »

איך אפשר להפחית את הסיכון של ניתוח קיצור קיבה?

בכנס ההשמנה השנתי בסן פרנסיסקו שננעל בסוף השבוע, הוצג מדד חדש, שנועד לצמצם את סיכויי התמותה עקב ניתוח קיצור קיבה. שליחת מלב"י, ד"ר אסנת רזיאל, מדווחת אם אתה גבר, מעל גיל 45, שסובל מיתר לחץ דם ואינדקס מסת הגוף שלך גדול מ-50 – יכול להיות ששווה לך לחשוב פעמיים לפני שאתה הולך לבצע ניתוח כירורגי… למידע נוסף »

השמנת ילדים: 1, 2, 5 – והילד שלכם רזה!

איך אפשר למנוע השמנת ילדים? כל מה שצריך לעשות, טוען רופא ילדים אמריקאי, הוא לזכור שלושה מספרים "החדשות הרעות", מדגיש יו"ר הוועדה למלחמה נגד השמנת ילדים של אגודת רופאי הילדים, ד"ר אלן מ. לייק, "הן שאם הילד שלכם שמן – אסור לכם להתעלם מכך או להשלים עם זה". לדבריו, בשל קיומה של מגיפת השמנת ילדים,… למידע נוסף »

אפשר לשמור על המשקל עם תזונה עתירת פחמימות

מחקר אוסטרלי מגלה: אין צורך להתנזר מפחמימות או להקטין את כמותן לאחר שירדנו במשקל לא צריך לוותר על המתוקים: מחקר חדש שנערך באוניברסיטת מלבורן באוסטרליה הראה כי אפשר לרזות ואפילו לשמור על המשקל החדש באמצעות דיאטה עתירת פחמימות. החוקרת ליז דלברידג' ועמיתיה אספו 173 משתתפים שסובלים מעודף משקל או מהשמנת יתר, ונתנו להם דיאטה דלת… למידע נוסף »

ניתוחי קיצור קיבה מפחיתים בחצי הסיכון להתקף לב

כך עולה ממחקר קנדי שהוצג בימים האחרונים. החוקר: "שום טיפול אחר לא הצליח להראות השפעה כה דרמטית על מניעת תחלואה לבבית" מחקר חדש שערך ד"ר ניקולס ו. קריסטו מהמרכז הרפואי האוניברסיטאי "מק'גיל" במונטריאול, מגלה כי ניתוחים בריאטריים (ניתוחים כירורגיים להרזייה, כמו מעקף קיבה) יכולים לצמצם בשיעור של עד 50% את הסיכון להתקפי לב אצל חולים… למידע נוסף »

אימפוטנציה והשמנה

אימפוטנציה והשמנה: רוצה להנות משנים רבות נוספות של זקפה תקינה? מחקר חדש גורס, שכדאי לך להשיל את הקילוגרמים המיותרים ולהתחיל להתאמן אם אתה חושב לבצע דיאטה כבר זמן מה, ורק זקוק לדחיפה אחת קטנה שתיתן לך עוד קצת מוטיבציה, המאמר הבא הוא בשבילך: מחקר שמפרסם בית הספר לרפואה של אוניברסיטת הרווארד בארה"ב, מגלה קשר ישיר בין… למידע נוסף »

סובלת מהשמנה? צפויה לך לידה קצת יותר קשה

מחקר חדש גילה כי נשים שסובלות מהשמנת יתר עלולות לחוות לידה קשה יותר בהשוואה לאלו שנהנות ממשקל תקין עוד סיבה להישאר רזה או להתחיל מהיום דיאטה: מחקר אמריקאי חדש מגלה כי נשים שסובלות מהשמנת יתר מעלות את סיכוייהן לחוות לידה ארוכה וקשה יותר. המחקר, בהשתתפות 195 יולדות שקיבלו תרופות לזירוז לידה, נערך על ידי ד"ר… למידע נוסף »

סקר מלב"י: המשקל הממוצע של אישה ישראלית ב-2006 – 64 ק"ג

נתונים נוספים מהסקר: שליש מהנשים בישראל עושות דיאטה, בכלל זה גם חמישית (18%) מאלו שמשקלן תקין כשליש (31%) מהנשים הבוגרות בישראל (בגילאי 18 ומעלה) עושות דיאטת הרזייה. כך עולה מסקר מיוחד שערך בימים האחרונים מכון המחקר "שילוב" עבור אתר מלב"י – המרכז לטיפול בהשמנת יתר, לקראת פתיחת עונת הקיץ. על פי נתוני הסקר, 34% מבנות… למידע נוסף »

ניתוחי הרזייה כירורגיים: מגבלות וחסרונות

באמצועות ניתוחי הרזייה כירורגיים קל, אמנם, להשיל אפילו 50% מעודף המשקל – אבל יש להם גם שורה של חסרונות שצריך לקחת בחשבון. ד"ר אסנת רזיאל עם הפרטים בכתבה הקודמת שפירסמנו כאן, ערכנו השוואה בין 4 הסוגים הפופולאריים ביותר בעולם המערבי של ניתוחי הרזייה לטיפול בהשמנת יתר – הצרת קיבה, שרוול קיבה, מעקף קיבה ומעקף תריסריון…. למידע נוסף »

הילד אוהב בשר? זה בגנים שלו

מחקר בריטי חדש גילה כי הנטייה להעדיף בשר ודגים היא גנטית, בעוד שאהבת ירקות ודברי מתיקה – נרכשת תהית למה הילד שלך כל כך אוהב שניצל, ופחות מחבב ירקות מאודים? מחקר חדש מגלה כי הנטייה לאהוב מזונות עשירים בחלבונים (כמו בשר, ביצים ודגים) נקבעת על ידי הגנים שהוא ירש, ופחות על ידי הסביבה. ממצאי המחקר… למידע נוסף »

איך אפשר לתרום להצלחת ניתוח להרזייה?

אחרי ניתוח ההרזייה: ד"ר אסנת רזיאל מסבירה מדוע חשוב להקפיד על 3 ארוחות מסודרות, נטילת ויטמינים, שתיית 8 כוסות מים ליום ועיסוק בפעילות גופנית לאחר ניתוחים לטיפול בהשמנת יתר מושגת הירידה הדרסטית במשקל עקב תזונה בכמויות מצומצמות. בשנה הראשונה שלאחר הניתוח, בזמן עיקר הירידה במשקל, חשוב מאד לקחת ויטמינים. קיימים בשוק מולטיויטמינים בטבליות שנמסות במציצה… למידע נוסף »

לעבור את החופש הגדול בשלום ובלי להשמין

איך אפשר להעביר את החופש הגדול בלי להעלות אפילו גרם? מה מומלץ במיוחד לעשות, ועל מה כדאי להקפיד? כמה טיפים ילדים ונערים רבים מבלים את זמנם במרבית החופש הגדול מול הטלוויזיה והמחשב, ועלולים להשמין בשל כך, בין היתר מתוך שעמום ובשל חוסר פעילות גופנית. כדי שלא לחזור לבית הספר בראשית ספטמבר עם כמה "צמיגים" חדשים,… למידע נוסף »

השמנה: הכל בגלל אמא, המזגן וזיהום האוויר

במחקר חדש טוענים 20 חוקרים מרחבי העולם, כי השמנה נובעת בהחלט לא רק כתוצאה מאכילה מרובה ומעט פעילות גופנית עכשיו יש את מי (ואת מה) להאשים: מחקר שהתפרסם בגיליון השבוע של כתב העת International Journal of Obesity וניתח גורמי השמנה שונים, העלה כמה ממצאים מעניינים באשר לסיבותיה. "תזונה לקויה רוויית שומנים וחוסר פעילות גופנית תמיד… למידע נוסף »

חינוך גופני: "שיעורי ההתעמלות אינם תורמים להפחתת משקל"

מחקר סקוטי העלה ממצאים מפתיעים, ולפיהם שיעורי חינוך גופני בבתי הספר אינם תורמים לירידת משקל התלמידים הנה טיעון ניצח, למי שחושב ששיעורי חינוך גופני בבית הספר הם בזבוז זמן: מחקר חדש שנערך בסקוטלנד, העלה כי השעות שמקדישים מוסדות החינוך לפעילות ספורטיבית תורמים מעט מאוד למידת הרזון של התלמידים שנוטלים בהם חלק. המחקר, שנערך בידי פרופ'… למידע נוסף »

השמנת יתר וסוכרת מגבירים הסיכוי להגדלת ערמונית

מרבית הגברים המבוגרים מתעוררים כמה פעמים בלילה ורצים לשירותים. מחקר חדש מגלה: ערמונית מוגדלת ניתנת למניעה יותר מ-50% מהגברים בשנות ה-60 לחייהם ולמעלה מ-90% מבני ה-70 ומעלה סובלים מהגדלה שפירה של הערמונית. למרות תפוצתה הנרחבת של המחלה, והסבל הגדול שהיא גורמת לחולים (שנאלצים לקום באמצע הלילה לתת שתן מספר פעמים) – גורמי התפתחותה עדיין לא… למידע נוסף »

צנתור: מדוע השמנים מחלימים מהר יותר?

מחקר ישראלי הצליח לפצח את "פרדוקס ההשמנה", ולגלות מדוע מצבם של מטופלים שמנים טוב יותר אחרי צנתור מאשר של מטופלים במשקל תקין הממצאים ידועים לרופאי הלב כבר שנים: מצבם הבריאותי של חולים שסובלים מהשמנת יתר אחרי צנתור בדרך כלל טוב הרבה יותר מאשר של חולים שמשקל גופם תקין. הסיבה לכך נותרה בגדר תעלומה עד לעת… למידע נוסף »

הממשל בארה"ב קורא לבעלי המסעדות להקטין את המנות

נוסף על הדרישה מבעלי המסעדות, דורשים מומחים בוושינגטון גם מחברות המזון לשווק יותר אוכל דל קלוריות ובריא, ולציין במדוייק את הערך התזונתי של כל מנה ניסיון נוסף להילחם במגפת ההשמנה החמורה שפוקדת את אמריקה: דו"ח מיוחד שפרסמה אתמול סוכנות המזון והתרופות בארה"ב, ה-FDA, קורא גם לבעלי המסעדות וליצרני המזון לרתום כתף למלחמה בעודף המשקל. בדו"ח… למידע נוסף »

חטיפים מלוחים ומתוקים: האם גם בארץ יקטינו את המנות?

משרד הבריאות פנה באחרונה לחברות המזון המובילות, וביקש מהן שיקטינו את נפח האריזות של חטיפים פופולאריים יום לאחר ששירות המזון והתרופות בארה"ב פירסם המלצה למסעדות באמריקה להקטין את המנות, מתברר כי גם בישראל מתבשלת יוזמה דומה. על פי הדיווח ב"ידיעות אחרונות", פנו באחרונה בכירים במשרד הבריאות לחברות המזון המובילות בארץ, וביקשו מהן להקטין את נפח… למידע נוסף »

נוירוביולוגיה: שמנה? זה הכל בראש שלך

מחקר נוירוביולוגיה חדש רומז כי לאנשים שסובלים מעודף משקל יש מבנה מוחי מעט שונה, ש"דורש" מהם יותר אוכל כבר לא צריך להאשים את סבתא ואת הגנים הפולניים שלה: מחקר חדש שנערך בדנמרק והוצג בכנס החברה לרפואה גרעינית בסן דייגו שבארה"ב, רומז כי מוחותיהם של אלו שסובלים מעודף משקל בנויים קצת אחרת, ו"דורשים" כמויות גדולות יותר של… למידע נוסף »

משקאות קלים משמינים: הרופאים יקראו להטיל מס על קולה ופפסי

לאור הגידול במספר מקרי המוות מהשמנה, מגבשת ועידת האיגוד האמריקאי לרפואה הצעת החלטה שתקרא לקונגרס להטיל מיסוי על משקאות קלים משמינים רופאים אמריקאים עומדים לקרוא השבוע לממשלת ארה"ב להטיל מס על משקאות קלים כמו קוקה קולה ופפסי קולה, בניסיון נוסף להתמודד עם מגפת ההשמנה שפוקדת את אמריקה. קריאת הרופאים צפויה להתפרסם בתום הכינוס השנתי של… למידע נוסף »

"ניתוח הרזייה כירורגי עלול לפגוע בצפיפות העצמות"

"ניתוח הרזייה כירורגי עלול לפגוע בצפיפות העצמות", כך טוען חוקר אמריקאי, על בסיס בדיקה שערך, וגילתה כי ירידה מהירה במשקל – מביאה במקביל גם לירידה בצפיפות ובחוזק העצמות זהירות: הרזייה מהירה, שהיא התוצאה של מרבית הניתוחים הכירורגיים להרזייה, עלולה לפגוע בצפיפות העצמות. כך גורס מחקר שהציג ד"ר רוברט קונסידין בכינוס האיגוד האמריקאי לסוכרת. קונסידין ועמיתיו מבית… למידע נוסף »

איזה ניתוח הרזייה מתאים לך?

ניתוח בריאטרי: ד"ר אסנת רזיאל מגלה הכל ולא מסתירה דבר – מהם סיכוני הניתוחים השונים, כמה ק"ג בדיוק אפשר להוריד באמצעותם ולמי מתאים כל אחד מהם. כתבת חובה לאחר שניסית כל דיאטה אפשרית ובמהלך השנים רק עלית במשקל – החלטת על ניתוח להרזייה. איזה ניתוח לבחור ומהם היתרונות והחסרונות של כל אחד מהם? הניתוחים הנהוגים… למידע נוסף »

ניתוחים כירורגיים להרזייה – בטוחים. מחקר

במחקר שסקר יותר מ-1,000 ניתוחים כירורגיים להרזייה, התגלה כי שיעור התמותה והסיבוכים שלהם הוא נמוך מאוד מחקר חדש שנערך באוניברסיטת קליפורניה באירווין (UCI) ופורסם בכתב העת Archives of Surgery, מגלה כי הסיכונים של ניתוחים כירורגיים להרזייה (כמו טבעת קיבה) אינם רבים, אם הם מבוצעים במרכזים רפואיים איכותיים וקפדניים. "התמותה ב-30 הימים שלאחר הניתוח", פירט ד"ר… למידע נוסף »

שמנים? זה רק כי המוח שלכם בנוי אחרת

מבנה המוח והשמנה: מחקר גילה כי תמונות של מזון מעורר תיאבון גורם לחלק מאיתנו לצורך עז לבלוס אותו מחקר בריטי חדש קובע כי אנשים בעלי צורך עז לגמול משתוקקים יותר מאחרים למזון, ולכן גם נוטים לסבול מעודף משקל. המחקר, שנערך על ידי ד"ר ג'ון ביוור, ופורסם בכתב העת Journal of Neuroscience, העלה כי בני אדם… למידע נוסף »

מסתפקת ב-5 שעות שינה בלילה? אל תתפלאי אם את שוקלת הרבה

במחקר רחב היקף שנערך בארה"ב, נמצא כי נשים שישנות פחות מ-5 שעות שינה ללילה מגדילות את סיכוייהן לסבול מהשמנת יתר עוד סיבה להקפיד על כמות מספקת של שעות שינה: מחקר רחב-היקף שנערך בארה"ב גילה כי נשים שישנות מעט מגדילות מאוד את סיכוייהן להעלות במשקל. המחקר נערך באוניברסיטת קייס ווסטרן רזרב באוהיו (CWRU), ובמהלכו עקבו החוקרים… למידע נוסף »

מחקר: השמנה מגדילה הסיכון לפתח סרטן השד

1 מתוך 8 נשים עלולה ללקות במהלך חייה במחלת סרטן השד. כעת מתברר כי סיכוייהן של השמנות ללקות במחלה – גבוהים יותר מחקר שפורסם השבוע בכתב העת Cancer, ובו נסקרו נתוניהן של 44 אלף נשים, מגלה כי סיכוייהן של אלו שהעלו במשקלן בתקופת הבגרות, לפתח סרטן השד – גבוהים יותר משל חברותיהן הצנומות יותר. המחקר… למידע נוסף »

שרוול קיבה: איך יורדים 25 ק"ג ללא מאמץ?

הדור החדש של ניתוחי ההרזייה הגיע לכאן מאמריקה והוא הולך ותופס תאוצה. ד"ר אסנת רזיאל מזמינה אתכם לחדר הניתוחים, ומסבירה על היתרונות והסיכונים של "שרוול קיבה" בשנת 2005 נכנסה לישראל שיטת טיפול ניתוחית חדשה ומבטיחה שהגיעה לכאן מארצות הברית: "שרוול קיבה". במה מדובר, בעצם? עד היום היה הצרת קיבה בטבעת ניתוח ההרזייה הכירורגי הפופולארי ביותר… למידע נוסף »

השמנת יתר בגיל ההתבגרות: "ילד שמנמן צפוי להפוך למבוגר שמן"

מחקר בריטי חדש גילה כי מרבית הילדים בני ה-11 שחווים השמנת יתר לא יאבדו את הקילוגרמים המיותרים בבגרותם השמנת יתר בגיל ההתבגרות ולפניו: תינוקות וילדים שמנמנים זוכים, פעמים רבות, ליחס חיובי ולכינויים כמו "חמוד" ו"מתוק", ואנחנו מתייחסים להשמנה שלהם כאל "שומן תינוקות" שייעלם עם הגיל. אולם מחקר בריטי חדש קובע: זה מיתוס בלבד, והם צפויים… למידע נוסף »

מהי חשיבותו של היחס בין היקף המותניים להיקף הירכיים?

הסיכון לפתח סוכרת מבוגרים ולחטוף התקף לב ניתן לניבוי לא רק ממימדי ההשמנה עצמה. ד"ר אסנת רזיאל מסבירה לפי הנחיות ארגון הבריאות האמריקאי, היקף המותניים נמצא ביחס ישיר לסיכון מוגבר להתפתחות סוכרת, עודף שומנים בדם, יתר לחץ דם ומחלת לב. זאת כאשר ערך אינדקס מסת הגוף שלכם נע בין 25 ל-35. היקף מותניים יכול להיות… למידע נוסף »

חורף לייט

טמפרטורות יורדות, הימים מתקצרים, החורף בפתח אבל זה לא סיבה להשמין. כיצד נשמור על משקלנו בתקופת החורף?
למידע נוסף »

7 דרכים לשמירה על משקל תקין לאחר ניתוח הרזיה

ניתוח הרזיה הוא הצעד הראשון בכיוון הנכון עבור אנשים רבים הסובלים מהשמנת יתר קיצונית, אך הוא לא הצעד היחידי. נדמה כי עבור מטופלים רבים אשר בחרו באופציה זו על אף שזוהי החלטה משמעותית, היא מלווה בשינוי חיים כולל. כיצד בעצם משמרים את ההישגים לאחר ניתוח הרזיה. על כך בכתבה הבאה. לאחר ניתוח הרזיה, נדמה לעיתים… למידע נוסף »

מדריך תזונתי: גבינות ומוצרי חלב עיזים

חלב, גבינה ומעדנים המבוססים על תוצרת חלב עיזים הם לא רק טרנד בריאותי חולף. שבעה דברים שכדאי לדעת על הנושא רגע לפני שאתם נסחפים עם העדר צריכה של מוצרים עשויים מחלב עיזים הפכה בשנים האחרונות לעניין שבשגרה, וניתן למצוא אותם לא רק במעדניות כי אם בכל סופרמרקט רגיל ומרבית החברות מייצרות מוצרי חלב וגבינה מתוצרת… למידע נוסף »

התסמונת הקדם וסתית: לאכול ולהישאר שפויה

ימי הווסת מורגשים היטב על גופך, משהו עובר עליו ועלייך, ולא מדובר רק בסתם קלישאה, אלא בשינוי הורמונלי מוכח המשפיע על כל המערכות בגוף. "הימים האלו" בחודש – איך לאכול אותם ומה כדאי להכניס לתפריט כדי לא להשמין ולשפר את מצב הרוח? שוב פעם מאשימים אותך שאת עצבנית רק מכיוון שאת אישה? את מכירה את… למידע נוסף »

עצירות מפריעה לכם לרזות?

לא נעים לדבר על זה, אבל אין ברירה. עצירות היא הפרעה במערכת העיכול, שפוקדת כ-20% מהאוכלוסייה, ובעיקר גברים בגיל השלישי. ד"ר אסנת רזיאל מסבירה מה גורם לעצירות ואיך ניתן לעזור לגוף להיפטר מהפסולת ביתר קלות אם אתם סובלים מעצירות, זה בהחלט לא תמיד עניין שנעים לדבר עליו או להתייעץ לגביו, אבל אתם לא לבד. התסכול… למידע נוסף »

סופרים נקודות ונפטרים ממחלת הסוכרת

שיטת ניקוד חדשה, שפותחה על ידי חוקרים אמריקאים, משמשת רופאים לחזות מי מבין המועמדים לניתוחי הרזיה עתיד לחוש בהקלה של ממש במחלת הסוכרת שלו בעקבות הניתוח. אז איך זה עובד ומה הניקוד שלכם אומר עליכם? כמעט כולנו רוצים לדעת מה יהיו תוצאותיו של טיפול רפואי אותו אנו עתידים לעבור, עד רבה כאשר מדובר בניתוח אותו… למידע נוסף »

בשר אדום מוריד לחץ דם: מחקר

נמנעים מסטייק עסיסי משום שאתם סובלים מיתר לחץ דם? ייתכן שכדאי לכם לשנות הרגלים הקשורים באכילת בשר אדום למחקר המעניין הבא כדאי להתייחס בשמץ של ספקנות. הוא אמנם פורסם בכתב עת רציני, American Journal of Clinical Nutrition, אבל מי שמימנה אותו הייתה יצרנית בשר מהיבשת החמישית בשם Meat and Livestock Australia. על פי הממצאים שעלו… למידע נוסף »

כיצד פחד תורם לעודף המשקל: על שכונות פשע והשמנה

מחקר אמריקאי מגלה כי מי שגר בשכונות שיש בהן פשע, חווה פחד המכפיל את סיכוייו לסבול מעודף משקל עוד סיבה לעבור למקום רגוע, שליו ונינוח: מחקר חדש מגלה כי מגורים בשכונות שיש בהן הרבה פשע מכפילים את הסיכוי לסבול מהשמנת יתר. המחקר נערך באוניברסיטת ג'ונס הופקינס במרילנד על ידי האפידמיולוג ד"ר תומס גלס, והוא מתפרסם… למידע נוסף »

היעדרות מהעבודה: אולי כדאי לכם להוריד במשקל

חוקרים אמריקאים גילו שהעלייה במשקל הגוף גורמת גם לעלייה בתדירות של היעדרות מהעבודה מחקר אמריקאי מגלה כי ככל שאנחנו שוקלים יותר – כך אנחנו נוטים יותר להיעדר מהעבודה לפרקי זמן קצרים. המחקר מתפרסם בגליון נובמבר של כתב העת Journal of Occupational and Environmental Medicine. המחקר נערך על ידי ד"ר וינסנט סי ארנה מאוניברסיטת פיטסבורג, באמצעות ניתוח… למידע נוסף »

גיל ההתבגרות: אינך אוכלת ירקות? את עלולה להפוך לאישה שמנה

אנו מכירות את הטפות המוסר של האימהות שלנו, "למה את לא אוכלת ירקות…?" ובכלל נדמה לנו לפעמים כי ההערות על תכולת הצלחת שלנו הן משהו ישראלי מאד המלווה אותנו לאורך גיל ההתבגרות. האם אנחנו נעצרות לחשוב מהו ערכן של הערות אלו? לא תמיד. ובכן, אולי כדאי לנו להבין, שאימא לפעמים צודקת… על כך בכתבה הבאה…. למידע נוסף »

השמנת יתר: איך לא להיות שמן בחקיקה…

אולי בכל זאת יש לנו מה ללמוד מהאמריקאים בנושא תזונה? האומה השמנה בעולם בעלת צריכה מופרזת ובעיות השמנת יתר קיצונית נתפסת בעיננו תמיד כדוגמא שלילית בנושא תזונה. אבל מסתבר שאולי בכל זאת יש לנו הרבה מאד מה ללמוד, בעיקר כשמדובר בחקיקה פרוגרסיבית בנושאי תזונה ומזון שמכופפת את שוק המזון כולו בארצות הברית לנורמות מיטביות. עירית… למידע נוסף »

השמנת ילדים: אף פעם לא מוקדם מדי למנוע

כולנו מכירים את הדילמה, אנחנו רואים את החיבה המוגזמת של הילדים שלנו לאוכל, מבחינים בסימנים הראשונים של של השמנת יתר אבל לא ממש יודעים מה לעשות עם זה. האם להעיר לילד? איך למנוע ממנו אוכל? מה בדיוק עלינו לעשות? אחרי הכל מדובר בילדים, והאחריות לפעולה שקולה ואחראית היא שלנו. על כך בכתבה הבאה עם התגברות… למידע נוסף »

יצרני השתייה זועמים: "אין שום קשר בין משקאות קלים להשמנת יתר"

המתקפה על צריכת משקאות קלים וממותקים הגיעה מכל עבר, והיצרנים הזועמים החליטו להשיב מלחמה. האם משקאות קלים באמת עד כדי כך משמינים? המערכה על צריכת המשקאות הקלים והמתוקים עולה שלב: לאחר שהמשקאות הוצאו מבתי הספר בארה"ב וגם כאן בארץ, ולאור פרסום שורה של מחקרים שהוכיחו כי חמישית מצריכת הקלוריות היומית מקורה בשתייה – החליטו יצרני… למידע נוסף »

מחקר: תוצאות ניתוחים כירורגיים להרזייה מחזיקות מעמד זמן רב

חוקר אוסטרלי ערך השוואה בין ניתוחים כירורגיים להרזייה מסוגים שונים לטיפול בהשמנה, וגילה כי הירידה במשקל נשמרת גם כעבור 10 שנים ניתוחים כירורגיים להרזייה, כמו הצרת קיבה, שרוול קיבה ומעקף קיבה הולכים והופכים נפוצים יותר ויותר בעולם המערבי. מעבר לעלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בעולם, אחת הסיבות הנוספות לפופולאריות של הניתוחים היא הירידה הניכרת במשקל שהם מעניקים… למידע נוסף »

פעילות גופנית: "כדי לרזות מספיק להוציא את הכלב לטיול"

עזבו אתכם מאימונים מפרכים בחדר הכושר ובפארק הקרוב לביתכם: הטרנד החדש הוא פעילות גופנית מתונה מאוד, כמו למשל סקס מחקרים רבים כבר הראו שבעלי חיות מחמד נהנים מבריאות טובה יותר ומחיים ארוכים יותר. עכשיו, כך נראה, נחשפת אחת הסיבות לכך: הכלב, מסתבר, הוא לא רק ידידו הטוב של האדם – אלא גם אוייבן המושבע של… למידע נוסף »

"ילדים שמנים חשופים להתקפי לב כבר בגיל 40"

קרדיולוג בריטי מוביל פרסם אזהרה חריפה בחומרתה, בעקבות העלייה הניכרת במספר הצעירים שסובלים מהשמנת יתר אזהרה חריפה ומדאיגה מפני השמנה בגילאים הצעירים: המנהל הרפואי של אגודת הלב בבריטניה (ה-BHF), הקרדיולוג פרופ' פטר וייסברג, פירסם בסוף השבוע אזהרה נוקבת, המתריעה מהעלייה הניכרת במשקלם של ילדים וצעירים. "הנערים שסובלים כיום מהשמנת יתר קיצונית", אמר וייסברג, "צפויים ללקות… למידע נוסף »

מחקר: מזון עשיר במגנזיום תורם לבריאות הלב

המגנזיום הוא מינרל חיוני לגוף, שממלא בו תפקידים רבים. מזון עשיר במגנזיום הוא למשל אגוזים, דגנים מלאים ומאכלי ים מחקר שערכו חוקרי אוניברסיטת נורת'ווסטרן בשיקאגו, ופורסם בכתב העת Circulation של איגוד רופאי הלב של ארה"ב, גילה כי מזון  עשיר במגנזיום עשוי להפחית את הסיכון ללקות בתסמונת מטבולית. תסמונת מטבולית היא צירוף של כמה מצבים רפואיים,… למידע נוסף »

לשתות ולאכול בהדרגה: דיאטה לאחר ניתוח הרזיה

לשתות ולאכול בהדרגה: כיצד נראים הימים הראשונים שאחרי ניתוח הצרת קיבה שרוול קיבה או מעקף קיבה? כל ההנחיות שאתם צריכים שלב א: ימים 2-1 יום לאחר הניתוח, ועל פי הוראת הרופא ניתן להתחיל לשתות. בשלב זה מותר לשתות מים בטמפרטורת החדר או תה פושר. יש לשתות לאט ובלגימות קטנות, שכן שתייה מהירה עלולה לגרום להרגשת אי… למידע נוסף »

אמהות סמכותיות: האם הן גורמות לילדים להשמין?

אמהות והשמנת ילדים: מחקר אמריקאי גילה שסיכוייהם של ילדים שזכו לחינוך סמכותי ולא אמפתי להשמין היו גבוהים פי 4 משל בנים להורים רכים יותר הסמכות ההורית היא אחד ממושגי המפתח ומבעיות הליבה של החינוך במאה ה-21. מחקר חדש צפוי להוסיף שמן למדורת הוויכוח הלוהטת, לאחר שגילה כי להורים סמכותיים מדי יש סיכוי גדול הרבה יותר… למידע נוסף »

מעקף תרסריון: כל מה שרצית לדעת על הניתוח

 ד"ר אסנת רזיאל, כירורגית מומחית בהרזייה, מספרת את הכל על הניתוח שיוכל לגרום לכם להוריד עד 80% (!) מעודף המשקל שלכם: ניתוח מעקף תרסריון. כתבה כבדת משקל מעקף תריסריון (Duodenal Switch) הוא ניתוח שפותח בארה"ב לפני 18 שנים על ידי ד"ר הס ונכנס מאז לשימוש באמריקה ובאירופה כפתרון כירורגי לחולים עם השמנת יתר חולנית. במה… למידע נוסף »

בריטניה: הוכפל מספר הילדים השמנים

בריטניה: בתוך 10 שנים בלבד זינק מספר הילדים הסובלים מעודף משקל ומהשמנת יתר; כעת כבר כל ילד בריטי רביעי הוא שמן מגפת ההשמנה צוברת תאוצה: נתונים חדשים שמגיעים על בריטניה, מגלים כי התופעה שם חמורה משסברו עד כה. על פי הנתונים החדשים, מספר הילדים השמנים ברחבי בריטניה הוכפל ב-10 השנים האחרונות, וכעת 1 מכל 4… למידע נוסף »

מדוע בכלל לעבור ניתוח, ולא להסתפק בדיאטה?

ד"ר אסנת רזיאל, כירורגית מומחית בהשמנת יתר, סוקרת את הספרות הרפואית בתחום כירורגיית ההרזייה, ומפרטת את יתרונותיו וחסרונותיו של ניתוח בריאטרי ניתוח כירורגי להרזייה הוא הטיפול היעיל ביותר להשמנת יתר וסיבוכיה: זאת הייתה מסקנת המחקר המקיף ביותר (Meta Analysis) שנערך בתחום, ופורסם לפני כשנתיים בכתב העת היוקרתי Journal of American Medical Association. המחקר שפירסם ה-JAMA… למידע נוסף »

השמנה יכולה להיות מדבקת? זהירות

השמנה מדבקת: חשבתם שאתם פשוט אוכלים יותר מדי ולא עושים מספיק ספורט? חישבו שוב. מחקר חדש רומז על כיוונים אחרים לגמרי הנה תירוץ חדש ומקורי לאלו מאיתנו שסובלים מהשמנת יתר: "זה לא אני – החבר השמן שלי הדביק אותי". זאת בעקבות מחקר חדש שערכו שלושה חוקרים באוניברסיטת וויסקונסין במדיסון, ארה"ב, הרומז כי השמנה יכולה להיות…… למידע נוסף »

דלקת מפרקים והשמנת יתר: שילוב בעייתי

דלקת מפרקים והשמנת יתר: נשים מבוגרות שסובלות משתי המחלות גם יחד, נמצאות בסיכון מוגבר לבעיות תנועה. כך מגלה מחקר חדש האם את מבוגרת? סובלת מדלקת מפרקים? אם יש לך גם כמה קילוגרמים עודפים, ייתכן שכדאי לך לשקול להתחיל דיאטה, לקחת תרופות מרשם להרזייה או אפילו להיכנס לחדר הניתוחים לעבור ניתוח כירורגי להרזייה. כך עולה ממחקר… למידע נוסף »

השמנת ילדים: "אף פעם לא מאוחר להקנות לילד שלך הרגלים בריאים"

השמנת ילדים: הילד רובץ שעות מול הטלוויזיה? בולס חטיפים מתוקים ומשמינים? זה הזמן לעודד אותו לעשות ספורט ולאכול אוכל קצת יותר בריא האם הילד שלך ניזון בעיקר מג'אנק פוד, אוכל מכל הבא ליד ורובץ שעות רבות מדי מול הטלוויזיה והמחשב? טועה לחשוב שזה סוף פסוק? אז זהו, שלא. מסתבר שיש הרבה שביכולתך לעשות כדי לשנות… למידע נוסף »

התקן שובע: הטכנולוגיה בשירות ההשמנה

האם יוכלו "התקני שובע" אלקטרוניים שיושתלו בעתיד בקיבה להוות פתרון כירורגי משביע רצון לטיפול בהשמנה? יצרניות הציוד הרפואי בהחלט חושבות שכן החברה שהמציאה את קוצב הלב מנסה לפתח כעת "התקן שובע" חדשני, שינסה להפחית את תחושת הרעב ולהעניק תחושה של שובע לחולים שסובלים מהשמנת יתר. לפני כחודשיים כבר נכשלו הניסויים הראשונים שערכה "מדטרוניק" בהתקן אלקטרוני… למידע נוסף »

דיאטה? הכשלון שלכם מובטח מראש. סקר אמריקאי

90% מהאמריקאים מסכימים שלעשות דיאטה זה קשה או קשה מאוד; רבע מהם מנסים לרדת משקל רב מדי, כך אומרים המומחים סקר חדש מגלה כי כשלונם של רבע (25%) מהאמריקאים בדיאטה שהם עושים מובטח כמעט מראש. למה זה קורה? משום שהם מציבים לעצמם יעדי דיאטה לא ריאליסטיים. הסקר נערך בטלפון על ידי מרכז המחקר Pew והשתתפו… למידע נוסף »

"גן ההשמנה" נמצא לראשונה

גן ההשמנה: לראשונה הצליחו חוקרים לגלות את הסיבה הגנטית לעלייה במשקל. לפי שעה תוכל התגלית לסייע לנו לדעת מראש מי צפוי להשמין תגלית מדעית משמעותית: מוטציה בגן הביולוגי INSIG2, שנמצאת בקרב 10% מהאוכלוסייה, היא שגורמת להשמנת יתר. כך עולה ממחקר שערכו חוקרי בית הספר לרפואה של אוניברסיטת בוסטון (BU) בארה"ב, ומפורסם בכתב העת היוקרתי Science…. למידע נוסף »

ניתוחי הרזייה בגיל ההתבגרות

ד"ר אסנת רזיאל, כירורגית בכירה מומחית ניתוחי הרזייה, מסבירה למה דיאטה וספורט אינם אפקטיביים כאשר מדובר בהשמנת מתבגרים קיצונית להשמנת יתר בילדות או בגיל ההתבגרות יש השלכות רפואיות שליליות רבות: מדובר במחלה כרונית קשה שמביאה לתחלואות נוספות (כמו סוכרת, יתר לחץ דם ועודף שומנים בדם) כבר בגיל מוקדם. בשנים האחרונות הולכים וגדלים שיעורי ההשמנה בילדים… למידע נוסף »

כאב ראש? אולי כדאי להתחיל לחשוב על דיאטה

מחקר שנערך בארה"ב גילה כי אנשים שסובלים מהשמנת יתר נוטים גם לסבול מפי 2 כאב ראש, והכאבים שלהם עצמתיים יותר. במחקר שנערך בהשתתפות כ-31 אלף מבוגרים, נמצא כי סיכוייהם של אנשים שסובלים מעודף משקל לסבול כאב ראש גדולים פי שניים מאשר של אלו שנהנים ממשקל גוף תקין. לא מדובר במיגרנות של ממש, אלא בכאבי ראש… למידע נוסף »

דיאטת שינה: הדיאטה האולטימטיבית לעצלנים

עזבו אתכם מאטקינס, זרקו לפח את ספר הדיאטה הישן שלכם ועברו לטרנד החדש, שלא דורש ספירת קלוריות ואפילו לא את צמצום כמויות המזון שלכם נמאס לך מאטקינס? אכול על פי סוג הדם שלך כבר יוצא לך מכל החורים? דיאטת הפחמימות משגעת אותך לגמרי? הנה משהו חדש ומהפכני, ואפילו קל, נעים ופשוט לביצוע: כל מה שצריך… למידע נוסף »

"ילדים שמנים סובלים יותר מבעיות משמעת"

כך עולה ממחקר ישראלי חדש שנערך ב"שיבא". רוב הילדים דיווחו כי הם דחויים חברתית ורבים סיפרו על הערכה עצמית נמוכה זה לא כל כך נעים להיות ילד שמן: מחקר חדש שהוצג בכנס העמותה הישראלית למניעה, טיפול ומחקר בהפרעות אכילה, מעלה שורה של ממצאים מדאיגים אודות ילדים שסובלים מהשמנת יתר. המחקר נערך בין 2003 ל-2005 בהשתתפות… למידע נוסף »

"פעילות גופנית מאריכה את תוחלת החיים ב-7 שנים"

כתום מעקב בן 30 שנה אחרי 5,000 מתושבי דנמרק, הצליחו מדענים לראשונה לחשב במדוייק עד כמה פעילות גופנית מועילה לנו יש שורה תחתונה: אחרי מחקר ממושך שסקר את חייהם של 5,000 דנים מאז 1976, הצליחו מדענים בקופנהגן להגיע סוף סוף לנוסחה פשוטה וברורה שמראה במדוייק עד כמה פעילות ספורטיבית תורמת להארכת חיינו. על פי ממצאי… למידע נוסף »

סרטן המעי הגס: "פעילות גופנית מגבירה ההחלמה"

חוקרים אוסטרלים גילו כי חולי סרטן המעי הגס שעסקו בפעילות גופנית לפני שחלו הגדילו מאוד את סיכויי החלמתם 3,000 גברים ונשים מאובחנים בישראל מדי שנה כחולים בסרטן המעי והחלחולת – הגידול השני בשכיחותו בקרב האוכלוסייה בארץ (אחרי סרטן השד אצל נשים וסרטן הערמונית אצל גברים). כעת מתברר כי שמירה על משקל גוף תקין ופעילות גופנית… למידע נוסף »

"תזונה נכונה צריכה להתחיל כבר מהלידה"

תזונה נכונה מלידה: מה לעשות כדי שהתינוק החדש שלך לא יהפוך למבוגר שמן? להתחיל להקנות לו הרגלי אכילה נכונים כבר מההתחלה האיגוד הלאומי של אחיות טיפת חלב בארה"ב פרסם בסוף השבוע דו"ח מיוחד ובו המלצות לתזונה נאותה של ילדים. על פי הדו"ח, ההורים צריכים להתחיל לדאוג להרגלי תזונה נכונה של התינוק כמעט מהרגע שבו הוא… למידע נוסף »

חיות מחמד: דיאטה היא לא דבר קל… במיוחד אם אתה חתול

מגיפת ההשמנה לא פוסחת גם על חיות מחמד, שנאלצות, לדאבון ליבן, לקצץ בצריכת השומנים הרוויים ולעשות יותר ספורט. מיאו הם היצורים הכי מתוקים בעולם, שעירים ומלאי פרווה ותמיד מקדמים אתכם ב"מיאוווו" עסיסי עם שובכם הביתה. אבל בקרוב, ייתכן שכל זה הולך להשתנות. "כמעט 25% מבעלי החיים הביתיים סובלים מעודף משקל", מזהיר ד"ר רוברט פישר, מנהל… למידע נוסף »

ארה"ב: הילדים שמנים מדי למושבי בטיחות סטנדרטיים

מגפת ההשמנה באמריקה הולכת וצוברת תאוצה, ומגיעה אל הדור הצעיר, ובגדול. הילדים שמנים מדי למושבי בטיחות סטנדרטיים מחקר חדש שמתפרסם היום מדגים עד כמה חמורה בעיית ההשמנה שאמריקה מתמודדת איתה: הילדים הקטנים (בני 3 ומטה) כל כך שמנים – שרבים מהם אפילו לא מצליחים להכניס למושבי הבטיחות שבמכוניות. על פי המחקר, שנערך בבית הספר לבריאות הציבור… למידע נוסף »

גובה ומשקל: "רופאים מתעלמים מסימני השמנה מוקדמים"

מחקר שנערך באוסטרליה, גילה כי רופאי הילדים אינם ממלאים אחר ההמלצות המקצועיות למדוד גובה ומשקל של המטופלים שלהם מחקר חדש שנערך באוסטרליה, העלה כי רופאי ילדים רבים מתעלמים מההמלצות שארגוני הבריאות המקומיים גיבשו, במטרה להילחם בהשמנת ילדים. כמו למשל, מדידת גובה ומשקל. על פי ההמלצות, שעודכנו באחרונה ב-2003 בידי המועצה הלאומית לבריאות ורפואה, כל רופא… למידע נוסף »

השמנת יתר ובחירות 2006: הדים נרחבים לחשיפת מלב"י

סקר המפלגות הבלעדי שערכנו אתמול לקראת בחירות 2006 בדבר כוונת הנבחרים לטפל בנושא השמנת יתר זכה לתהודה רבה, ופורסם ברחבי האינטרנט "לאן יילכו קולות השמנים?" שאלנו כאן אתמול, וערכנו סקר מקיף אצל 7 המפלגות הגדולות, כדי לדעת מי מהן מתייחסת ברצינות למגפת השמנת היתר בישראל, ומי מהן חושבת שמדובר בנושא שולי. דיברנו בין היתר עם מפלגת "קדימה", שמסרה… למידע נוסף »

"שיעור בעמידה", וזה אפילו לא עונש

בבריטניה מנסים להילחם בהשמנת ילדים בדרכים חדשות ויצירתיות: האחרונה שבהן היא "שיעור בעמידה" שבו כל הכיתה עומדת. האם זה יצליח? מי שמתבונן בהם מהצד עשוי לחשוב שכל תלמידי הכיתה עשו משהו נורא במיוחד למורה שלהם. אחרת, למה בעצם כולם עומדים? אבל אין כאן שום עונש ושום נסיון לכפות משמעת – אלא רק ניסוי חדש, שאם… למידע נוסף »

מה הקשר בין צריכת סויה למניעת השמנה?

על פי מחקר ראשוני, צריכת סויה מביאה לשינויים גנטיים אצל העובר וגורמת לו להפוך למבוגר רזה מחקר חדש קובע כי רכיב תזונתי שנמצא בפולי סויה גורם לשינוי גנטי אצל עוברים, המפחית את הסיכוי שהם יהפכו למבוגרים שמנים לאחר מכן. המחקר נערך על חיות במרכז הרפואי של אוניברסיטת דיוק בארה"ב. עדיין דרושים ניסויים נוספים כדי לבדוק… למידע נוסף »

שמנה? רזה? לא משנה. העיקר שתעשי ספורט

מחקר רחב היקף שבחן את סיכוייהן של נשים ללקות בליבן, גילה כי אלו שהתחילו לעשות ספורט הפחיתו את סיכוייהן לחלות סוגיה חדשה מטרידה באחרונה מומחי בריאות בארצות הברית: האם אפשר להיות גם שמן וגם בכושר? קבוצה אחת של מומחים גורסת: מה פתאום, לא ולא. אולם קבוצה מומחים אחרת טוענת דווקא, כי  אין שום בעיה עם עודף… למידע נוסף »

"יותר מ-80% מהסטודנטיות – בדיאטה"

כך עולה ממחקר שנערך באחרונה בארה"ב. חלק מהצעירות אף משתמשות בטכניקות הרסניות, כמו עישון סיגריות, כדי להוריד משקל מחקר שנערך בארה"ב ומתפרסם בכתב העת Nutritional Journal, מעלה כי 83% מהסטודנטיות בקמפוסים עושות כעת דיאטה – בלי שום קשר למשקלן. איך הן עושות את זה? "רבות משתמשות בטכניקות הרסניות, שכוללות דילוג על ארוחת הבוקר ועישון סיגריות",… למידע נוסף »

"סיכונים בניתוחי הרזייה עולים – ככל שאתה מבוגר יותר"

ניתוח הרזייה – סיכונים: חישוב סטטיסטי העלה כי כל שנת גיל נוספת מעלה את הסיכון לסיבוכים בניתוחי מעקף קיבה ותריסריון ב-6%. למרות זאת החוקרים לא ממליצים להגביל את גיל המנותחים ניתוחים כירורגיים להרזייה טומנים בחובם שורה גדולה יותר של סיכונים לאנשים מבוגרים, בהשוואה למטופלים צעירים. כך עולה ממחקר חדש, שפורסם בגליון מרץ של כתב העת… למידע נוסף »

איך להיות רזה? שאלה כבדת משקל עם תשובה פשוטה

איך להיות רזה? מדוע חלק מאיתנו נאבקים עם המשקל, בעוד שאחרים נהנים ללא מאמץ ממשקל גוף תקין? התשובה, מסתבר, היא פשוטה מאוד וכלל לא מסובכת לביצוע למעלה מחצי מיליון איש ואשה בישראל סובלים מהשמנת יתר, ולא מצליחים להבין: איך זה שאנחנו שמנים, ואילו אחדים מחברינו הטובים ביותר, משכילים לשמור על גוף רזה וחטוב, כמעט ללא… למידע נוסף »

איך להתחיל לעשות ספורט

הכרס הולכת וגדלה? השומן מצטבר מסביב לירכיים? אין כמו ספורט כדי להוריד משקל ולשפר את ההרגשה. כמה טיפים להתחלה טובה רביצה על הספה כבטטה וחוסר פעילות גופנית מזיקות לנו כמעט כמו עישון סיגריות בזו אחר זו. אז למה כמעט שלושת רבעי מהאוכלוסייה בארץ לא מעשנת, אבל הרבה פחות מכך עושים ספורט? אחת הסיבות היא התדמית… למידע נוסף »

סקר המפלגות: לאן יילכו קולות השמנים?

מיוחד: בדיקת מלב"י לקראת בחירות 2006 מגלה מי מן המפלגות מתייחסת למגפת ההשמנה ברצינות, ומי רואה בו נושא שולי. וגם: מה הן מתכוונות לעשות בעניין? בלעדי כן או לא התנתקות, לדבר או להתעלם מממשלת חמאס, מה לעשות עם הגרעין האיראני  ושאלות בוערות נוספות נדחקו הצידה. הבדיקה המיוחדת שערכנו במלב"י לקראת בחירות 2006 עם כל המפלגות… למידע נוסף »

ילדים שמנים: מספרם בעולם יזנק עד 2010 – מחקר

מומחים מתריעים מעלייה חדה בהיקף של ילדים שיסבלו מבעיות משקל וסיבוכי השמנה, וקובעים: "זה נורא ואיום" שיעור השמנת היתר בקרב ילדים ברחבי העולם צפוי לעלות בשיעור חד עד סוף העשור הנוכחי, ולהגביר את הסיכון לסוכרת בקרב צעירים. כך מעריכים מומחי בריאות בדו"ח מיוחד. על פי המחקר, שערכו מומחים מ"כוח המשימה הבינלאומי להשמנת יתר", מספר הצעירים… למידע נוסף »

כל מה שרצית לדעת על BMI

מי המציא את מדד ה BMI, למה בדיוק הוא משמש ומה המשמעות שלו – בכתבה הבאה BMI הן ראשי התיבות של Body Mass Index, כלומר: מדד מסת הגוף או אינדקס מסת הגוף. מדובר בכלי רפואי חשוב, שנותן הערכה מהימנה מאוד, באשר למימדי ההשמנה של אדם מסויים וסיכויי התחלואה שלו. ככל שה-BMI שלך גבוה יותר –… למידע נוסף »

הקשר שבין סרטן לשומן

למרות שהשמנת יתר מעלה משמעותית את הסיכוי ללקות בסוגי סרטן שונים – רק מיעוט מבין השמנים מודע לכך. אילו מחלות סרטן תוכלו למנוע אם תרזו? הפרטים המלאים בכתבה הבאה ונפתח בשורה התחתונה: השמנת יתר מעלה משמעותית את הסיכון ללקות ב-6 סוגי סרטן. הנה הנתונים המלאים, כפי שמפרסמת אותם האגודה למלחמה בסרטן, לרגל חודש המודעות לסרטן… למידע נוסף »

בריטניה: ניתוחי קיצור קיבה – גם לילדים

בממלכה המאוחדת מתכוונים לשלוף את "נשק יום הדין" במלחמה בהשמנת ילדים: ניתוחי קיצור קיבה, גם לילדים שעוד לא מלאו להם 18 בקרוב אצלנו? שירות הבריאות הלאומי של בריטניה (ה-NHS) עומד להכניס את ניתוחי הצרת הקיבה כטיפול סטנדרטי גם לילדים שעדיין לא מלאו להם 18 שנים. כך מפרסם ה"סאנדיי טיימס" הלונדוני. על פי ההמלצות המתגבשות, ניתוחי קיצור קיבה… למידע נוסף »

מיצי פירות: סובלים מהשמנה? זה (גם) בגלל השתייה

בדיקה של מומחה אמריקאי העלתה כי חמישית מצריכת הקלוריות היומית של תושבי אמריקה – מגיעה מלגימת משקאות קלים
למידע נוסף »

קיצור קיבה מפחית הסיכון להתקף לב: גם החוקרים הופתעו

קיצור קיבה טוב ללב: מחקר גדול שנערך ב"מאיו קליניק" בארה"ב העלה כי ניתוחי הרזייה עדיפים בהרבה לטווח הארוך על דיאטה ויכולים למנוע הרבה יותר התקפי לב כולם יודעים עד כמה השמנת יתר מסוכנת לבריאות, ואלו סיכונים נרחבים היא טומנת בחובה. מחקרים שנערכו בשנים האחרונות הראו כי הירידה במשקל שמושגת בעקבות ניתוח מעקף קיבה משפרת דרמטית… למידע נוסף »

סובלים מהשמנה? זהירות ממחלת כליות

מחקר חדש הוכיח לראשונה קשר סטטיסטי מובהק בין השמנת יתר לבין מחלת כליות סופנית, שמצריכה טיפול בדיאליזה או השתלת כליה כאילו שהייתם צריכים, הנה עוד סיבה טובה לעבור ניתוח הרזייה: מחקר חדש שמפרסמים חוקרי אוניברסיטת קליפורניה בסן פרנסיסקו (UCSF) קובע שיש קשר חזק בין השמנת יתר חולנית לבין מחלות כליה קשות. על פי הממצאים, סיכוייהם… למידע נוסף »

"ניתוח קיצור קיבה הוא לא מטה קסמים"

מספר הניתוחים הכירורגיים לטיפול בהרזייה הולך ועולה בארה"ב, אבל מומחים מזהירים: "קיצור קיבה זה לא 'זבנג וגמרנו'. עדיין צריך לאכול פחות ולהתעמל" יותר מ-170 אלף אמריקאים עברו השנה ניתוח כירורגי לטיפול בהשמנה, לדוגמה ניתוח קיצור קיבה. כך עולה מנתוני החברה האמריקאית לניתוחים בריאטריים. המספר הזה עוד צפוי לעלות, בעקבות החלטת ארגון ביטוח הבריאות הציבורי בארה"ב, ה-Medicare, להרחיב… למידע נוסף »

גן ההשמנה: סובלים מהמשקל? זה בגלל הגן שקיבלתם מסבתא

מדענים בניו ג'רזי גילו גן שתורם להשמנה, ועשוי להביא בעתיד לפיתוח תרופות חדשות שיסייעו להפחית במשקל תגלית מבטיחה: מדעני אוניברסיטת מדינת ניו ג'רזי שבארה"ב, "רוטג'רס", הצליחו למצוא גן ביולוגי שיש לו תפקיד חשוב במנגנוני חילוף החומרים של אנשים שמנים, ועשוי אפילו להוביל בעתיד לפיתוח תרופות נוגדות השמנה. במחקר, שיפורסם בגיליון חודש אפריל של כתב העת Journal… למידע נוסף »

"מעקף קיבה מביא להורדת לחץ דם"

"מעקף קיבה מביא להורדת לחץ דם" – מחקר אמריקאי חדש הוכיח כי 50% מאלו שסבלו מלחץ דם גבוה ועברו ניתוח להרזייה – הצליחו לאזן את הערכים הגבוהים שלהם מחקר חדש שמפורסם בכתב העת Archives of Surgery, מגלה כי ניתוחים כירורגיים להרזייה, כמו מעקף קיבה – טומנים בחובם שיפור ניכר בערכ