אסיא מדיקל > רופאים > פרופ' מרדכי גוטמן
פרופ' מרדכי גוטמן

התמחות: כירורגיה אונקולוגית

שליחת שאלה
טלפון:
074-7050130
מייל:
info@assia.co.il

לזימון תור מהיר אונליין לפרופ' מרדכי גוטמן ללא המתנה לחצו כאן

פרופ' מרדכי (מוטי) גוטמן, בוגר הפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל-אביב בשנת 1981. התמחה בכירורגיה כללית בבית החולים הדסה (רוקח), שהיה אז חלק מהמרכז הרפואי ת"א, בהדרכתו של פרופ' רוני רוזין ז"ל. לאחר סיום ההתמחות עבר כרופא בכיר במחלקה שבה התמחה, ואף עבר עמה לאיכילוב עם סגירת בית החולים בשנת 1991.

בשנת 1992 נסע לשתי שנות השתלמות במרכז הסרטן הידוע M.D.Anderson  ביוסטון, טקסס, שם עסק בעיקר במחקר במנגנוני התפשטות גרורתית של סרטן. עבודות המחקר שביצע שם, יחד עם מחקרים רבים שביצע בישראל, זיכו אותו בשנת 1998 במינוי של פרופסור חבר באוניברסיטת תל אביב.

עם שובו לארץ, בשנת 1994, התמנה פרופ' גוטמן לסגן מנהל מחלקה כירורגית ב' בבית חולים איכילוב, בניהולו של פרופ' יוסף קלאוזנר. בנוסף לתפקידו כסגן מנהל, הוא הקים את היחידה לכימותרפיה אזורית שהתמחתה בטיפולים מיוחדים בגידולים מתקדמים בגפיים ובחלל הבטן, וזכתה למוניטין ארציים ובינלאומיים.

בשנת 2002 התמנה פרופ' גוטמן למנהל מחלקה כירורגית א' במרכז הרפואי "מאיר", ובשנת 2009 למנהל מחלקה כירורגית ב' במרכז הרפואי "שיבא".

במהלך כל השנים עסק פרופ' גוטמן במחקר והוראה, הוא פעיל בוועדות אוניברסיטאיות וארציות, משמש כיו"ר ועדת היגוי לכירורגיה כללית של מכבי שירותי בריאות וחבר במועצות הלאומיות לכירורגיה הרדמה וטיפול נמרץ ולאונקולוגיה. בשנת 2008 התמנה לפרופסור מן המניין באוניברסיטת תל אביב.

פרופ' גוטמן עוסק ברוב תחומי הכירורגיה הכללית אך בעיקר בתחום של כירורגיה אונקולוגית. עיקר עיסוקו בשנים האחרונות הוא במחלות השד ומערכת העיכול. בתחום סרטן השד פרופ' גוטמן מתמחה בניתוחים משמרי שד, וגם בכריתות שד עם או בלי שחזור מיידי. הוא צבר ניסיון רב בניתוחים אלו ובעבודה משותפת עם כירורגים פלסטיקאים המתמחים בתחום.

תחום ייחודי של עיסוקו הוא גרורות סרטן בחלל הבטן, בעיקר ממקור המעי הגס, בטיפול כירורגי מורכב המשולב בכימותרפיה תוך צפקית (HIPEC).

פרופ' מרדכי גוטמן הוא חבר נלווה באיגוד האונקולוגי ובעל ניסיון רב בעבודה משותפת עם הצוות האונקולוגי.

בנוסף לניתוחי סרטן, פרופ' הוא מומחה בניתוחי בקעים מכל הסוגים וניתוחי כיס מרה.

טיפולים

ניתוח סרטן השד

מתי מועדף ניתוח כריתה מלא של השד ומתי כריתה חלקית משמרת שד? מה הם סיכויי ההחלמה בשני המקרים? טיפול הניתוחי בסרטן השד התאפיין לאורך ההיסטוריה שלו בניסיון להקטין את היקף הניתוח, תוך צמצום הנזקים הגופניים והנפשיים העלולים להיגרם בעקבותיו, וזאת ללא פגיעה בסיכויי הריפוי. הניתוח כולל טיפול בגידול בשד ובאותו זמן ניתוח בבית השחי לצורך כריתת… למידע נוסף »

סרטן השד – טיפול בהקרנות

טיפול בהקרנות ניתן כחלק מהטיפול המקומי בסרטן שד, ונועד לצמצם את הסיכון לחזרה מקומית של המחלה. עם זאת, במצבים מסוימים יכול הטיפול לשפר את סיכויי ההחלמה (כלומר, למנוע את הופעתן של גרורות בעתיד).
למידע נוסף »

מרכז לבריאות השד – ליידי אסיא

המרכז לרפואת השד ליידי אסיא, מבית אסיא מדיקל, המרכז לכירורגיה ורפואה התערבותית, הוא מרכז טיפולי יחיד מסוגו בארץ בתחום בריאות השד, שמעמיד לרשותך את כל שירותי רפואת השד המובילים בארץ.
למידע נוסף »

מחקרים ומאמרים

למה גברים שחולים בסרטן השד שורדים פחות מנשים?

מדי שנה מאובחנים כ-50 גברים בישראל כחולים בסרטן השד – אך בשל מודעות נמוכה למחלה, רבים מהם מפספסים את ההזדמנות לגילוי מוקדם שיכול להציל חיים… למידע נוסף »

5 דילמות: סרטן שד אצל נשים מבוגרות

תוחלת החיים של בני האדם עולה ועמה שיקולים חדשים, שנכנסו למערכת הבריאות, בכל הנוגע לגבי דבר הכדאיות לטפל או לא לטפל במקרים מסוימים ומהו הטיפול המתאים ביותר עבור נשים מבוגרות…. למידע נוסף »

סרטן השד ופוריות – האם הטיפולים הכימותרפיים פוגעים בפוריות?

גילוי של סרטן השד מייצר אתגר של ממש עבור נשים בתחום הפוריות. כ-8% מהנשים החולות בסרטן השד הן מתחת לגיל 40, וחלקן עדיין לא הביאו ילדים לעולם.
למידע נוסף »

באמת אחת מכל 8 נשים חולה בסרטן השד?

יחד עם העלייה במודעות ובאבחון המוקדם, עלה גם החשש של הנשים מפני סרטן השד, מה שהוביל לשלל מיתוסים בנושא. האם חייבים לטפל בסרטן שד בדחיפות ומדוע גוש שפיר לא יכול להפוך לממאיר? הכירורגית ד"ר תמי קרני עם כל התשובות לכתבה ב YNET צמד המילים "סרטן שד" הוא אולי המפחיד ביותר עבור נשים. עם המודעות הגוברת… למידע נוסף »

הריון וסרטן השד

סרטן השד הוא הסרטן השכיח ביותר בזמן הריון ולאחר לידה, אחת מכל 3,000 נשים הרות חולה במחלה. ד"ר תמי קרני, כירורגית, מסבירה מתי חשוב להחליט על ביצוע בדיקות שד בהריון והנקה, מהם הטיפולים האפשריים בתקופה זו ומהם הסיכונים הכרוכים בהם. תקופות ההריון וההנקה הן מהמיוחדות והמאושרות בחייה של כל אישה, והמחשבות על מחלות ובעיות בריאותיות… למידע נוסף »

סרטן השד – ההיסטוריה המשפחתית – מדד חיוני לאבחון מוקדם וטיפול יעיל

אלת הניבוי והגילוי המוקדם מעסיקה נשים רבות. נשים רבות מבקשות לבצע בדיקה גנטית, בניסיון לברר את רמת הסיכון שלהן ללקות במחלה בעתיד. מחקר שנערך בסקנדינביה ניסה לכמת את מרכיבי הניבוי השונים נשים שיש להן אחות שאובחנה כחולת סרטן השד, נמצאות בסיכון מוגבר לפתח את המחלה במהלך חייהן, בהשוואה לאוכלוסיה הכללית. הסיכון גבוה יותר אצל נשים… למידע נוסף »

האם חשוב לבצע ביופסיית בלוטת זקיף לפני כימותרפיה?

המלצה לכימותרפיה עשויה להתקבל על סמך נתוני הגידול בלבד, כולל גודלו ומאפייניו הביולוגיים. במצב בו אין נתוני הגידול מכוונים לצורך בכימותרפיה, נוכחות בלוטות לימפה נגועות בגידול יכולה להביא להמלצה כזו.
למידע נוסף »

שחזור שד

שאלה: אני בת 37, אם לשלושה ילדים. לאחרונה עברתי בדיקה גנטית והתגלה שהינני נשאית של גן BRCA. אני מעוניינת לעבור כריתה מניעתית של השדיים. ברצוני לדעת האם השחזור של השד מבחינה אסתטית נעשה מיד בניתוח הכריתה או בניתוח נוסף? אילו שיטות קיימות לשחזור ומה עדיף? תשובה: כיום יותר נשים שעוברות כריתת שד עקב סרטן בוחרות… למידע נוסף »

סרטן השד: שכיחות, אבחון וטיפול

שכיחות סרטן השד סרטן השד, הנוצר כתוצאה מחלוקה לא מבוקרת של אחד התאים המצפים את בלוטות החלב, הוא המחלה השכיחה ביותר מבין מחלות הסרטן בקרב נשים. אף על פי כן, התמותה מהמחלה נמוכה, ומהווה רק כ- 15% מהתמותה ממחלות הסרטן השונות. בשנת 2007, סרטן השד היה שכיח יותר בצפון אמריקה, צפון אירופה, אוסטרליה, ברזיל וישראל…. למידע נוסף »

השמנה מגדילה הסיכון לסרטן השד

מחקר שפורסם בכתב העת Cancer, ובו נסקרו נתוניהן של 44 אלף נשים, מגלה כי סיכוייהן של אלו שהעלו במשקלן בתקופת הבגרות, ללקות בסרטן השד – גבוהים יותר משל חברותיהן הצנומות יותר. המחקר החדש מצטרף לשורה של מחקרים, המצביעים בבירור על הקשר שבין השומן לסרטן. נשים שהעלו בבגרותן 27 ק"ג או יותר הכפילו את סיכוייהן ללקות… למידע נוסף »

טיפול אנטי הורמונלי כטיפול מונע באוכלוסיית סיכון לסרטן השד

הקהילה הרפואית מסכימה: טיפול אנטי הורמונלי בנשים עם סיכון לחלות בסרטן שד עשוי להפחית ב-65 אחוז את הסיכון לחלות. ד"ר תמי קרני מציגה את כל מה שרצית לדעת על טיפול מונע ותופעות הלוואי הטיפול המונע בסרטן שד לרוב ניתן לנשים לאחר החלמה מטיפול בסרטן שד. טיפולים אלה נועדו להפחית את הסיכון לחזרתה של המחלה. הטיפול… למידע נוסף »

כריתת ושחזור השד מלאה או חלקית?

הטיפול בסרטן השד כולל את כריתת הגידול בניתוח וטיפול בהקרנות וכימותרפיה. אחד מהלבטים הגדולים של חולות לפני ניתוח להסרת גידול ממאיר מהשד כרוך בשאלה האם לכרות את השד כריתה מלאה או שמא להסתפק בכריתה חלקית? "ההחלטה היא בסופו של דבר רק של האישה", אומר ד"ר מיכאל קורץ, מומחה בכירורגיה כללית ובכירורגיית שד, מנהל המרכז לבריאות… למידע נוסף »

הגבורה של אנג'לינה ג'ולי

הכוכבת ההוליוודית אנג'לינה ג'ולי גילתה שעברה ניתוח כריתה מניעתי של שדיה, לאחר שאובחן כי היא נמצאת בסיכון לחלות בסרטן השד. גילויי אהדה ומחלוקת סביב הצורך הרפואי. לכתבה בישראל היום אג'לינה גולי – סרטן השד… למידע נוסף »

סרטן השד: המחלה שפוגעת בכל המשפחה

כשאישה חולה במחלת סרטן השד לא רק היא סובלת – גם בעלה וילדיה נפגעים בצורות שונות, וסובלים מדיכאון, הפרעות התנהגות ועוד. אז מה חשים הבעלים ומה קורה לילדים. מחקרים בנושא זיהוי סרטן השד אצל אישה משפיע קודם כל כמובן עליה. יחד עם זאת צריך לזכור כי כל הסובבים אותה מושפעים. עבודות מחקר שונות ורבות נערכו בעולם… למידע נוסף »

כריתת שד מונעת: דילמה קשה

מתמודדת בתחרות מיס אמריקה הצהירה כי אחרי התחרות תעבור כריתה של שני שדיה כדי לא לחלות בסרטן כמו אמה. מה היתרונות והחסרונות, ואיך מחליטים ?
למידע נוסף »

ההיסטוריה של סרטן השד

מפעם לפעם מגיעה למרפאת השד חולת סרטן שד חדשה ויש לה רעיון: היא לא תטפל באופן שמציעה הרפואה השמרנית, ואולי "זה יעבור לבד". יותר מכך, לפעמים אני שומעת שאולי הביופסיות והטיפולים "שלנו" גורמים לסרטן שד או מחמירים את המצב. לכל החולות ה"חשדניות" האלו אני מספרת את ההיסטוריה של סרטן השד וממליצה להן לא להפקיר את… למידע נוסף »

סרטן השד – מחקר: 2,662 נבדקות, 110 מאובחנות

יחס הגילוי של סרטן השד באמצעות ממוגרפיה בקרב הנבדקות עומד על 1:127, מחקר חדש בדק את היעילות של ביצוע בדיקות ההמשך באמצעות MRI ואולטרסאונד. ד"ר תמי קרני עם הממצאים המרתקים
למידע נוסף »

מדריך: הבדיקות לגילוי מוקדם של סרטן השד

בישראל, כל אישה מגיל 50 ומעלה זכאית לבדיקות סקר לאיתור מוקדם של סרטן השד, דבר המוביל לאיתור המחלה בשלב ראשוני והפחתת התמותה. ד"ר תמי קרני עם המדריך המלא לבדיקות השונות, ההבדלים, השימושים ומידת יעילותן איתור מוקדם של סרטן השד מוביל בצורה חד משמעית לטיפול מטבי יותר במחלה ולהפחתת התמותה בקרב החולים. כל אישה מגיל 50… למידע נוסף »

בחירות כירורגיות בצל גילוי סרטן שד

לחץ, פחד, אי ודאות ובלבול, הם רק חלק מהתחושות שמלוות כל אישה המגלה שחלתה בסרטן השד. מהו התהליך הכירורגי שבפתחו את עומדת, מהן ההחלטות החשובות שעלייך לקבל ומיהם אנשי המקצוע שיסייעו לך לעבור את התקופה הקשה? ד"ר תמי קרני מסבירה רגע קבלת הידיעה המבשרת שחלית בסרטן השד הוא ללא ספק רגע מפחיד. הידיעה שחלית בסרטן,… למידע נוסף »

משקל עודף וסיכויי ההחלמה מסרטן השד

על הקשר בין משקל עודף וסיכויי ההחלמה מסרטן השד. המחקר, אשר פורסם בכתב העת Cancer Causes and Control, בדק את הקשר בין מדד מסת הגוף (BMI) של נשים בזמן אבחון המחלה ושינויים במשקלן לאחר האבחון, לסיכויי ההחלמה שלהן. במחקר, שהתפרש על פני 7 שנים, השתתפו 1,692 נשים עם סרטן שד בשלבים מוקדמים. הן נשאלו לגבי… למידע נוסף »

האם איתור מוקדם של סרטן השד מסייע להארכת חיים?

נשים ורופאים רבים מעלים שוב ושוב את השאלה האם יש טעם בביצוע בדיקות סקר לסרטן שד. מבחן כלל האוכלוסייה בהולנד מאז שהחלו בדיקות לזיהוי מוקדם לסרטן שד הראו כי לבדיקות הממוגרפיה יש השפעה רבה על הירידה בתמותה מהמחלה. תוכנית הסקר הארצית הוטמעה בהולנד בהדרגה החל ב- 1989… למידע נוסף »

צרכים פסיכו-סוציאליים של נשים במהלך אבחון וטיפול בסרטן השד

המחקר, אשר פורסם במגזין Health Expectations, מציג ניתוח של הצרכים העיקריים של נשים בשלב הראשון של המחלה בהתבסס על ראיונות עם מטופלות שאובחנו ב-12 החודשים האחרונים… למידע נוסף »

סרטן שד בגיל מתקדם

איך מטפלים בחולות סרטן שד בגיל מתקדם ? נשים מגיל 70 ומעלה מהוות שליש מהנשים שנמצא אצלן סרטן שד בשנה, ועדיין הן פחות מטופלות. איזה אופציות עומדות בפני חולות סרטן שד מעל גיל 70, האם כריתת שד היא אופציה טובה ומה תורמות ההקרנות?… למידע נוסף »

התמודדות עם סרטן השד – סרטן השד בראי הנפש

זיהוי סרטן שד אצל אשה משפיע קודם כל עליה. יחד עם זאת צריך לזכור כי כל הסובבים אותה מושפעים, והיא מושפעת חזרה מתגובותיהם. האם תגובות מסוימות של המטופלת וסביבתה ישפיעו על סיכויי החלמתה מהמחלה? … למידע נוסף »