Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > זוגיות: אהבה, זה משמין?

זוגיות: אהבה, זה משמין?

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

חשדתם בכך שאהבה משמינה, אבל לא יכולתם ממש להצביע על כך בוודאות, ובכן עכשיו זה מדעי. ממצאי מחקר חדש מראים כי אהבה, בעיקר מהסוג שכרוך בזוגיות מאושרת, גורמת לנו לשמור פחות על משקלנו ולהעלות במשקל. כמה עולה האהבה במשקל?

זוגיות כסף והשמנה

אתם מכירים את זה על בשרכם או חווים את זה דרך חברים טובים שמצאו שותפים לחיים, עברו לגור ביחד, ואף נישאו או יצרו סוג של ברית זוגיות מחויבת ויצאו מחיי הרווקות. לעיתים התלונות הם שלכם כלפי בן או בת הזוג אשר העלו במשקל לאחר הנישואים, ולעיתים אתם רואים את זה אצל החברים או החברות שלכם. עלייה מתונה אבל רציפה במשקל לאורך זמן מתרחשת ממש במקביל לחיוך המאושר המרוח על פניהם בכל פעם שאתם נפגשים איתם ועם בן או בת הזוג שלהם.

ובכן, מסתבר כי הדעה הרווחת כי בני זוג שהקשר ביניהם ממוסד, נוטים להעלות במשקלם באחוזים יותר מאשר פנויים פנויות אשר עדיין נמצאים ב"שוק" ומחפשים קשר זוגי, נכונה!

הקשר בין כסף, זוגיות והשמנה
מחקר חדש שערך פרופ' אורי גניזי מאוניברסיטת קליפורניה בסן דייגו, שכותרו "מדוע נישואים גורמים להשמנה? תמריצים ותחזוקת מראה", מצליח לאושש את ההנחה הפופולריות הרווחת כי זוגיות היא אכן דבר משמין. החוקרים אשר לקחו חלק במחקר הגיעו למסקנה כי ככל שהמערכת הזוגית בין בני זוג מחייבת ובטוחה יותר, התמריץ לשמור על ההופעה החיצונית בשביל להיות אטרקטיבי נמוך יותר.

במחקר השתתפו כ-7,000 אנשים שנבדקו מעל עשור. הממצאים הראו כי הנשואים שבהם העלו בממוצע 1.67 ק"ג במשך שנה לאחר ביסוס מערכת היחסים הזוגית, בעוד שאלו שנותרו רווקים או שהיו בתוך מערכת יחסים, שלא נחשבה כמחייבת לגמרי, העלו 710 גרם בלבד. נתוני המחקר לא מצאו שונות בהתנהגות בין נשים לגברים באופן הזה. מסתבר כי שני המינים כאשר הם מרגישים "מוגנים" בתוך מערכת יחסים מחייבת נוטים להזניח את עצמם.

חשוב לזכור כי לא רק הזוגיות עצמה ותחושת הביטחון שהיא מספקת גורמים לעלייה במשקל. גם שינויים בהרגלי הרווקות ובזמן הפנוי שקטן בעקבות הקמת משפחה והסטה של אנרגיות ומשאבים לטובת טיפול בילדים, למשל, מקטינים את הזמן הפנוי שהיה מוקדש לעניינים אחרים בעבר.

נתון מעניין נוסף שעולה מן המחקר הוא הקשר בין כסף והשמנה. ממצאי המחקר הראו כי כאשר בתוך מערכת יחסים בה אחד הצדדים מרוויח יותר, הוא נוטה להשמין יותר מכיוון שהוא בונה לעצמו רמת אטרקטיביות חדשה המבוססת על שוויו מתוך ההכנסה הגבוהה שלו והיותו מוביל בהקשר זה בין בני הזוג. גינזי מוסיף ואומר כי "מצאנו שבן או בת הזוג שמרוויחים יותר נוטים לעלות במשקל. הם מרגישים בטוחים ואטרקטיביים יותר. לעומתם, השותפים לקשר מרגישים בשל כך בטוחים פחות, וזה נותן להם תמריץ לרדת במשקל".

לא על ההשמנה לבדה
זוגיות היא לא מקום שבו אפשר רק להשמין בנחת, חיבור בין בני זוג מגיע מתוך רקע של תחומי עניין משותפים ואחד מהם יכול להיות שמירה על משקל תקין, תזונה נכונה ואורח חיים בריא. ברגע שבני הזוג מגיעים מתוך הכרה ערכית בחשיבות הדברים הללו לחיים ככלל הם מוצאים פעמים רבות את הזוגיות כמקום נוח להמשיך ולתרגל את שגרת החיים הזו ביחד עם בן הזוג.

אין לראות במערכת יחסים זוגית גזר דין שלילי לגבי שמירה על משקל תקין, להפך, ניתן להיעזר בבני הזוג ולהפוך אותם, גם אם הם אינם כאלו במהותם, לפרטנרים אמיתיים לשמירה על אורח חיים בריא ושמירה על משקל תקין. כשם שזוגיות טובה היא מנוף לצמיחה בתחומים רבים בחיים האישים, הן באופן הכלכלי, עזרה ותמיכה בבניית קריירה, וכלה באופן הרגשי של תמיכה ותחושת שייכות, כך ניתן לרתום אותה לטובת ירידה במשקל.

בקשו מן הזוג שלכם להיות מעורבים בכך, למדו אותו או למדו ממנו ועזרו אחד לשני להמשיך ולהיראות אטרקטיבי גם בתוך מערכת יחסים מבוססת, קודם כל בשביל עצמכם. קבעו עם בן הזוג הליכה בערב במקום ארוחה עתירת קלוריות במסעדה. זו יכולה להיות תחילת הדרך החדשה של סיפור האהבה שלכם והיא תהיה מספקת הרבה יותר מאשר ארוחת ערב נוספת אל מול הטלוויזיה. באחריות.

לקריאה נוספת:
מי שולט על הרגלי האכילה שלנו?
אפשר לעצור את זה: אכילה רגשית וחיצונית
עצבים מביאים לי משקל יתר
איך מתמודדים עם אכילה רגשית?
הרצאות החודש במלב"י

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים