אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > אוהבות אותך זומבה

אוהבות אותך זומבה

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של מלב"י – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

סיפרו לך שהוא שורף קלוריות, שאחרי שתתחילי איתו לא תוכלי להפסיק והגזרה שלך תפתיע גם אותך, אפילו צחקו עליו ב"ארץ נהדרת", אולי כי הם קצת מקנאים בו. אם עוד לא נסחפת בקצב הזומבה, הגיע הזמן להתחיל להזיז את הישבן!

זומבה

בטח שמעתם עליו בכל פינה, לא רק בטלוויזיה. הבטחות גדולות הקשורות לירידה מהירה במשקל וגזרה חטובה נקשרו לשמו של הספורט העממי, שתפס כאש בשדה קוצים – זומבה. אנחנו פה בשביל לספר מהי זומבה ולמה הפכה לספורט פופולרי.

ובכן, זומבה היא שיטת אימון גופני אירובי באמצעות ריקודים, אשר פותחה כבר בשנות התשעים בקולומביה, על-ידי הכוראוגרף אלברטו פרס. זומבה מתבססת על שילוב של תנועות ריקוד מסגנונות שונים לצלילי מוסיקה. במקור, מוסיקה לטינית מרקידה ומקפיצה,  אך כיום נהוג לרקוד את זומבה כמעט לכל סוגי המוסיקה, על מנת להפוך את הריקודים למהנים וחווייתיים עבור המשתתפים.

בכל כמה שנים, קם לו ענף ספורט, שסוחף במהירות שיא מיליוני מתאמנים ברחבי העולם. מה הופך, אם כן, את הזומבה לכל כך מדבקת ומרתקת עבור מיליוני מתאמנים ברחבי העולם? מרביתן, אגב, נשים, אשר מוכנות להישבע בשבחה של השיטה החדשה.

נכון להיום מועברים שיעורי זומבה בכ- 110 מדינות, ולפי לא מעט הערכות ישנם קרוב למאה אלף מרכזי זומבה בעולם. נתון מרשים וסוחף בפני עצמו לכל הדעות.

כמה זה שורף לנו?

הקושי שלנו להתמיד באימוני הכושר נובע מכמה סיבות, היכולת להתניע ולפתח שגרת אימונים, היותם קשים וסיזיפיים, ותוסיפו לזה את השעמום הכרוך לעיתים בביצוע פעולה קבועה עם מוטיבציה ירודה והדרך החוצה מחדר הכושר מתקצרת.

הזומבה היא קודם כל פעילות אירובית, ולעומת מרבית אימוני הכושר, היא גם שורפת קלוריות רבות: בשעה אחת של פעילות זומבה, ניתן לשרוף בין 500-800 קלוריות ויותר. בהקשר הזה, זוהי אכן פעילות אירובית מובהקת ששכרה בצידה.

כמו כן, הזומבה מעוררת עניין תמידי עם המוזיקה, קצב, תלבושות ואווירת קרנבל תמידית. הצירוף של שני אלה יוצרים חוויה חיובית בקרב המתאמנים ומסבירים איך הפכה הזומבה לספורט מנצח.

היתרון בגדול השמור לזומבה הוא תחושת השייכות שהיא מצליחה לטפח בקרב קהל המתאמנים. אנשים, וכן, בעיקר נשים, פשוט "אוהבות" זומבה. יש מעט מאד פעילויות ספורטיביות שמקבלות את המילה הזו בתיאור לתחושות המתאמנים בהן. מרבית האנשים מתארים סוגי ספורט בהם הם עוסקים, כסוג של "רע הכרחי", לא בתשוקה. הזומבה מציע סוג של חיבור שהוא קל, ידידותי ובעיקר מלהיב.

תחושת סיפוק עילאית

ביצוע תרגילים אירוביים תוך כדי תנועות ריקוד עם מוסיקה טובה, הם בסופו של דבר מתכון נכון ומנצח לייצר את האפקט הרגשי של המתאמנים. התחושה אחרי שיעור זומבה היא לא רק תחושת ההתעלות הרגילה משחרור אנדורפינים לגוף, כמו בכל פעילות ספורטיבית אחרת, אלא גם ערכים של שמחה ותחושת ביחד, השייכים לענפי ספורט קבוצתי בדרך-כלל.

בדומה לשיגעון המחול האירובי בשנות השמונים, שג'ין פונדה הייתה השגרירה הגדולה שלו ברחבי העולם, הזומבה משלבת פעילות אירובית עם פעילות חברתית ועם יצירתיות, המוסיקה הלטינית ידועה בעולם כמוסיקה סוחפת, חושנית והיא אלמנט חשוב בספורט הזה ובתחושות השמחה שהיא משרה.

האם זומבה מתאימה לך?

אחד היתרונות הגדולים של השיטה היא העובדה שהיא ספירלית. מדריך טוב לקבוצה יודע להתאים את המאמץ לרמה של המשתתפים. אין צורך בידע מוקדם בריקוד ואתם צריכים להיות בעלי כושר גופני סביר. אנא היוועצו בכל מקרה עם רופא המשפחה שלכן.

השיעורים עצמם אורכים כשעה לרוב והם מתבססים על עקרונות של אימון מחזורי הנהוגים בספורט אירובי ונעים מעצימות נמוכה לעצימות גבוהה.

חושבים לנסות? למה לא בעצם. אם אתם נמנים על אותם אלו שפעילות אירובית מתונה מתאימה להם, זה יכול להיות בדיוק הפתרון עבורך.

עוד בנושא:

כך תרזו עוד יותר

צריכת חלבון למתאמנים: מדע ומיתוס

"עברתי ניתוח" זה לא תירוץ

מודל חמשת השלבים למשקל יציב

הרצאות החודש במלב"י

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

מלב"י, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר מרכז מלב"י הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח במלב"י- המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר עמיר סולד

  יו"ר ומנהל רפואי של אסיא מדיקל. מנתח בכיר ומומחה בולט בניתוחים זעיר-פולשניים (כירורגיה לפרוסקופית). מייסד היחידה לכירורגיה אנדוסקופית ב"איכילוב" ומייסד האיגוד הישראלי לכירורגיה אנדוסקופית…. למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים