אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > ממתיקים מלאכותיים: אולי כדאי שתמתיקו לעצמכם אחרת?

ממתיקים מלאכותיים: אולי כדאי שתמתיקו לעצמכם אחרת?

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

ממתיקים מלאכותיים מסוגים שונים נפוצים בשוק ונותנים לרבים מאיתנו את התחושה שהם חוסכים קלוריות מיותרות.

ממתיקים מלאכותיים

ממתיקים מלאכותיים מסוגים שונים נפוצים בשוק ונותנים לרבים מאיתנו את התחושה שהם חוסכים קלוריות מיותרות בעת צריכת משקאות חמים או קרים מבלי שנזיק לעצמנו בצריכת סוכר מוגברת ולא מאוזנת.

ואולם, ליתרון היחסי שמושג על ידי שימוש בהם נלוות כמה בעיות ותופעות לוואי שכדאי שיעוררו אותנו לבצע חשיבה נוספת לגבי תכיפות השימוש בהם.

האם עצרנו רגע לחשוב כמה באמת משתלם לגופנו להשתמש באותם ממתיקים מלאכותיים?

השימוש בממתיקים מלאכותיים נפוץ בכל העולם המערבי, שוק הממתיקים המלאכותייים הוא שוק מסחרי ער וחדשות לבקרים אנו מתבשרים על מוצר חדש הדומה כמו "שתי טיפות מיים לסוכר".

הצרכנים בולעים במהירות כל חידוש בתחום זה, בדרך כלל עקב חוסר שביעות רצון משימוש תכוף בממתיק הנוכחי המוכר להם שלא בהכרח מספק להם את התחושה הממכרת של טעמו של סוכר אמיתי, ומאמץ לחיקו את המוצרים החדשים בתקווה שהנה הנה הומצאה תרופת הפלא החדשה שתמתיק להם את המשקה "בדיוק כמו סוכר" אבל לא תעלה להם בקלוריות מיותרות.

מעבר לחיסרון הגדול של ממתיקים מלאכותיים בתחום הטעם, שכן לאף אחד מהם אין באמת תחושת המתיקות המדויקת של סוכר, יש גם חסרונות בריאותיים בולטים העולים ממחקרים רבים, בשימוש תכוף ועקבי בממתיקים מלאכותיים ואלו באים לידי ביטוי בעיקר בשימוש ממושך וארוך טווח בהם.

כמעט לכול הממתיקים המלאכותיים המצויים בשוק יש תופעות לוואי מסויימות. רצוי וכדאי לדעת עליהם לפני שמחליטים לצרוך אותם באופן קבוע ולשכלל לעצמנו את כדאיות השימוש בממתיקים, במיוחד לאלו המקבלים החלטה עקרונית לוותר לחלוטין על המתקת המשקאות שלהם בסוכר.

סוכרזית ( סכרין )

הסוכרזית [סכרין] היא אולי הממתיק המלאכותי הנפוץ ביותר והוותיק ביותר בשוק. מי מאיתנו לא מכיר את ההסתגלות הקשה לטעמה המר מתקתק המתלווה לתחושת הישג אישי בכך שלא הוספנו סוכר אמיתי למשקה שלנו.

נו טוב, אנחנו אומרים לעצמנו בעת השתייה, סוכר זה לא, אבל אנו מצליחים לחוש בסוג מסויים של מתיקות. הסוכרזית הומצאה כבר לפני למעלה ממאה שנה, והיא תולדה של חומצה סולפונית אשר הפכה בסיום תהליך הפיתוח שלה לחומר לבן מסיס במים חמים או קרים.

בבסיסו הסכרין מתוק הרבה יותר מן הסוכר, ואת המרירות הנלווית לו ממתנים בעזרת ממתיקים אחרים. הסוכרזית היא אולי הממתיק המלאכותי הותיק, הנפוץ והמוכר ביותר בעולם, אך בו בעת אחד מהשנויים ביותר במחלוקת.

ניסויים בבעלי חיים העלו ממצאים בעייתים רבים שעלו בעיקר לאורך שימוש ממושך בו. חשד לנזק שעלול להיגרם לכליות, עליה בשכיחות סרטן שלפוחית השתן ואף חשש כי הוא עלול להיות במקרים מסויימים אחד הגורמים לסרטן השחלות והרחם.

השימוש בסוכרזית שנוי במחלוקת עד כדי כך שמנהל התרופות האמריקאי שקל בשלב מסויים לאסור את השימוש בו לחלוטין, והכפיף את שיווקו לאזהרה כי מדובר בחומר מסרטן, אזהרה אשר הוסרה מאוחר יותר בשל לחץ היצרנים.

אספרטיים

אם חשבתם ששימוש בממתיק מלאכותי חדשני יכול להסיר דאגה מלבכם כי הוא פרי פיתוח מודרני יותר כדאי שתבדקו את עצמכם שנית, נדמה שהנזקים הפוטנציאלים העלולים להיגרם משימוש בממתיקים מלאכותיים אינם פוסחים על הממתיקים החדשים  שהופיעו בשוק.

ילד הפלא של שוק הממתיקים המלאכותיים בעשור האחרון הוא האספרטיים. ממתיק מלאכותי אשר אומץ בהתלהבות על ידי תעשיית המשקאות הקלים בכל העולם ומככב במוצרי דייאט שונים ואשר כוכבו דרך בעיקר בתעשיית משקאות הקולה.

מסיסותו של האספרטיים במשקאות קלים במצב צבירה קר עולה על זאת של הסוכרזית ובשונה ממנה אין לשימוש בו טעם לוואי מר.

האספרטיים הוא שילוב של חומצות אמינו [חומצה אספרטית, פנילאלנין ומתנול], כולם רכיבים טבעיים לכאורה, אך השילוב של שלושתם אינו קיים באף מוצר טבעי המוכר לנו.

נקודות המכשול בטעם של האפסרטיים היא העמידות הנמוכה שלו בטמפרטורות גבוהות. מי מאיתנו לא מכיר את הטעם הסתמי של משקה דיאט חם שלא צונן כהלכה.

בשל היותו של האספרטיים ממתיק חדש יחסית בשוק, אין עדיין מחקרים ארוכי טווח התומכים בהשפעות המזיקות המיוחסות לו ואולם מנתונים קיימים עולה חשד לאור נתונים מצטברים כי צריכה של מינונים גבוהים ממנו עלולה להזיק למוח.

נשים הרות צריכות להיזהר משימוש בו בעיקר בשל העובדה שצריכה מוגברת שלו עלולה להזיק להתפתחות מוחית של העובר והוא אף חשוד כגורם לאפילפסיה.

חברות המשקאות הקלים יוצאות ידי חובה על ידי הזהרה על תוויות השימוש לגבי כמות האספרטיים המומלצת לצריכה יומית אבל לא זכור שיש נציג מטעמם העומד ליד כל בקבוק משקה דיאט ומורה לילדים לצרוך את הכמות היומית המומלצת בלבד ביום קיץ חם.

תחליפי סוכר

החיפוש אחר תחליפי סוכר הוא חיפוש אופיני לעולם המערבי אשר מכיר בנזקים שגורם הסוכר, מתעקש שלא לצרוך אותו אך ורק מתוך המזונות היום יומיים, שכן הוא נמצא בעצם כמעט בכולם, ורוצה לצרוך אותו בצורה עקיפה מבלי לשאת בתוצאות הקשות של שימוש מוגבר בסוכר רגיל.

ההתמכרות למה שמציע המדע בתחום זה, ממתיקים מלאכותיים משופרים מהונדסים הוא פיתוי שקשה לעמוד בו. אם אפשר לאכול משהו מתוק מבלי לשלם את המחיר הבריאותי הרי שזה פיתוי שקשה לעמוד בו הרבה יותר מחפיסת שוקולד שלמה.

אבל נדמה כי המחיר הקשה של שימוש בממתיקים מלאכותיים פרי פיתוח מדעי עלול לאורך טווח ארוך להביא הרבה יותר נזק מאשר תועלת והימנעות מצריכת ממתיקים מלאכותיים היא אולי הפיתרון הטוב ביותר לשוחרי בריאות אמיתיים.

אז… מה תשתו?

עוד בנושא:

כמה טיפים לתזונה ואורח חיים בריא

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים