אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > אופס, יש לי ילד שמן?

אופס, יש לי ילד שמן?

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

יותר ויותר הורים מתקשים לאתר ולזהות את תופעת השמנת היתר אצל ילדיהם. בהיעדר השגחה הורית ראויה על המשקל התוצאות עלולות להיות קשות עבור ילד שמן. ד"ר אסנת רזיאל מתריעה בפני ההורים – אל תרדמו בשמירה!

ילד שמן זיהוי

מגפת ההשמנה בעולם לא פוסחת לצערנו על ילדים. הדבר המדאיג בעניין הוא היעדר איתור וזיהוי מוקדם של הבעיה בזמן. מסתבר, שהורים פשוט "אינם שמים לב" שילדיהם לוקים בהשמנה ומעדיפים לתאר את ילדם, גם אם הוא לוקה בהשמנת יתר, כילד בעל "משקל תקין". כעת, הסימנים לתופעה המדאיגה הזו אף מקבלים אישוש מחקרי.

רק 24% מההורים מזהים ילד שמן

על פי מחקר חדש בנושא, אשר פורסם לאחרונה בכתב העת Journal Pediatrics עולה כי יותר משני שליש מן ההורים לילדים, הסובלים מהשמנת יתר, נוטים שלא להבין נכוחה את הבעיה אליה נקלעים ילדיהם ואינם מזהים את תהליך השמנת היתר שלהם.

הדבר מדאיג במיוחד לאור הנתון שאחוז הילדים הסובלים מהשמנת יתר הכפיל את עצמו במהלך שלושים השנה האחרונות. האם ההורים הפכו אדישים יותר או יתכן שחסרי ישע ואינם יודעים לאבחן את הבעיה בקרב ילדיהם בזמן.

לפי המחקר בין השנים 2005 ל-2010 פחות ופחות הורים זיהו את הבעיה. כ-24% מן ההורים בלבד זיהו את הבעיה, בעוד שעשור לפני כן כ-44% יכלו לזהות את הבעיה, ואילו בתחילת שנות השמונים כ-50% מן ההורים עמדו באופן מידי על טיבה של הבעיה.

למה הורים לא מזהים בזמן השמנת יתר בקרב ילדים? הסיבות לכך רבות ומגוונות. למשל, רבים נוטים להכחשה עצמית,  להורים רבים קשה לקבל את העובדה כי דווקא הילד שלהם לוקה בבעיית משקל חריפה והם פשוט מעדיפים להתעלם.

יש מי שבודק את סביבתו המידית ורואה אחוז גדל של ילדים שמנים בכיתות ובגנים, הדבר יוצר אשליה נורמטיבית ונותן להורים תחושה כי ילדיהם נראים נורמלי כאשר הם משווים את משקל של ילדיהם עם הסובבים להם.

"אנו משווים את עצמנו ואת ההישגים שלנו פעמים רבות ביחס ישיר לסביבתנו", מסבירה ד"ר אמנה סטיאנו מעורכות המחקר, "כאשר ילדנו סובל ממשקל עודף וממוקם בתוך כיתה בה מרבית הילדים סובלים ממשקל עודף הוא הופך להיות במקום יוצא הדופן לנורמלי החדש".

בן למשפחה שמנה

סיבה נוספת לחוסר זיהוי הבעיה היא שההורים עצמם הפכו לשמנים יותר והם נתפסים בעיני הילדים פחות כדמות לחיקוי בהקשר התזונתי. הורים הלוקים בהשמנת יתר בעצמם מתקשים לפיכך להעיר לילדיהם ולדרוש מהם לעשות שינוי שהם מתקשים לעשות בעצמם, וכך נקלעת החברה כולה למחזור הרסני של השמנת יתר שבו משפחות שלמות שמנות.

עורכי המחקר מצביעים על חשיבות תפקידם של רופאי הילדים בהקשר זה. ההורים תופסים את הרופאים כדמוית סמכותיות ואבחנות המתקבלות מהן זוכות להתייחסות חיובית. לפיכך, יש חשיבות אדירה לביצוע בדיקות מעקב על ידי רופאי ילדים בהן יש צורך לתת את הדעת גם למשקלו של הילד ביחס לגובהו.

לאחריות ולסמכות ההורית משקל גדול בעיצוב הרגלי האכילה של הילדים, ואין להם להורים את מי להאשים למעט את עצמם בהקשר זה. השינוי עתיד להגיע רק משינוי התפיסה ההורית לגבי חומרת והיקף הבעיה, וכן, זה מתחיל בסלון של כל בית ובית בו יש ילדים. תסכלו, ותשאלו את עצמכם אם מה שאתם רואים תקין.

עוד בנושא:

סובלים מבעיה במערכת העיכול? לכו לרופא!
הנזק האקולוגי של השמנת היתר
מכורים לאוכל מתוק? כדאי לכם לקרוא
כמה שעות צריך כדי לרזות?
הרצאות החודש במלב"י

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר עמיר סולד

  יו"ר ומנהל רפואי של אסיא מדיקל. מנתח בכיר ומומחה בולט בניתוחים זעיר-פולשניים (כירורגיה לפרוסקופית). מייסד היחידה לכירורגיה אנדוסקופית ב"איכילוב" ומייסד האיגוד הישראלי לכירורגיה אנדוסקופית…. למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים