Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > אורז בריא? כן, אבל…

אורז בריא? כן, אבל…

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

הוא עשה הגירה מסין, שייך לקבוצת הפחמימות ונמצא במאכלים של כל העדות בווריאציות מגוונות וטעימות – האורז. האמנם הוא כזה בריא כמו שנהוג לחשוב עליו? ד"ר אסנת רזיאל מדברת בשבחי האורז ועל מקומו בדיאטה שלכם

אורז בריא

מוצאו של האורז בסין. לסינים מסורת ארוכת שנים של גידול אורז והם אחראים לפיתוח של זני אורז רבים כמו גם לשילוב שלו כמרכיב עיקרי בתזונה. עם התפתחות המסחר הבינלאומי האורז היגר אט אט אל כל רחבי העולם והתאזרח בקלות בכל יבשת אליה הגיע. האורז משמש כתחליף פחמימתי לתפוחי אדמה ודגן החיטה, כאשר הוא מציג לא רק טעם שונה מהם אלא יתרונות בריאותיים רבים.

ישנם עשרות רבות של סוגי אורז בעולם, בארץ פופולריים זני האורז הפרסי, הבסמטי, העגול, ואף האורז המלא. אורז שייך לקבוצת המאכלים המכילים פחמימות שכולנו אוהבים לאהוב. הוא נפוץ מאוד בבישול של כל העדות בישראל, והוא התאזרח כאן נהדר. הוא מושמץ לעיתים לא מעט בשל הערכים הקלוריים הגבוהים שלו, ולא תמיד בצדק.

אורז וטוב לנו
לאורז יתרונות לא מעטים: הוא פחמימה זולה, טבעית ומשביעה במיוחד. ניתן לעבד את האורז באופנים רבים, ניתן לאכול אותו מבושל ואף לזקק ממנו משקאות דוגמת יין אורז או חלב מזין. בצורתו הטבעית האורז על קליפתו, מה שאנו נוהגים לכנות "אורז מלא", בדומה לדגן החיטה הטבעי, הוא אחד מן הדגנים הבריאים ביותר הידועים לנו. הוא מסייע לניהול של מערכת העיכול, להסדרת היציאות ואף הוכח כי הוא מסייע לשלוט על ערכי הסוכר בדם ולסייע לאיזון גליקמי אצל מי שצורכים אותו.

אנשים עם קלקול קיבה יודעים שאחת מהעצות הראשונות שהם מקבלים היא לאכול אורז בריא. לרוב אנשים אוכלים אורז לבן מעובד. בעוד שהאורז המלא מסייע ליציאות ולהסדרת מערכת העיכול, האורז הלבן פעולתו הפוכה כמעט ולרוב הוא משקיט את פעולת הקיבה ברגע שאנו סובלים מקלקול קיבה.

בשנים האחרונות הפך האורז מאכל דגל של ממש בקרב טבעונים ואנשים המחפשים תזונה נטולת גלוטן.

אורז ודיאטה
כדאי לשים את האמת על הצלחת – לאורז ערכים קלוריים גבוהים. 100 גרם של אורז מכילים בין 400-360 קלוריות. זה לא מעט, והערכים הפחמתיים הגבוהים שלו מסייעים לתחושת השובע. האורז מומלץ על ידי דיאטניות פעמים רבות כמקור פחמימות ראשי בדיאטה מאוזנת, הכוללת רכיב גבוה יותר של חלבונים ורכיב נמוך יותר של פחמימות. הצרה מתחילה כאשר אנחנו זולגים לאכול יותר מדי אורז, במקרה הזה האורז הופך במהירות משותף מצוין לדיאטה לגורם שעלול לשבש אותה.

בעוד דגני חיטה מלאה קוצרים הצלחה רבה בשנים האחרונות, וצריכה של לחמים מקמח מלא הופכת למקובלת בקרב הצרכנים, אפילו פסטות ופתיתים מקמח מלא הפכה עניין שבשגרה, רבים מאתנו עדיין מתקשים לצרוך אורז מלא במקום אורז לבן מעובד. אולי כי התרגלנו לטעמו של האורז הלבן או היעדר היכרות מעמיקה עם האורז המלא.

אורז לבן אכן טעים, קל לעיבוד בפה ונימוח ואינו סובל מתחושת הגרעיניות של אחיו האורז המלא. אולם בעת דיאטה כדאי להעדיף תמיד את האורז המלא, שכן הוא עשיר בסיבים תזונתיים העוטפים את גרגיר האורז, הוא ממלא בתחושת שובע נהדרת, מתפרק לאט כמו כל פחמימה מורכבת ומכיל ערכים תזונתיים חשובים כמו חומצה פולית, ויטמין B1 וברזל. אין ספר כי אורז מלא מסייע לשמירה על תפריט מאוזן.

בשורה התחתונה, בשל הערכים הקלוריים הגבוהים של אורז חשוב לא להגזים בצריכתו. הוא פחמימה נהדרת היכולה לסייע לכל תפריט דיאטה מאוזן, אבל בה בעת צריכה מוגזמת שלו עלולה לשבש כל דיאטה טובה במהירות.

העדיפו תמיד אורז מלא כאשר אתם בדיאטה ולא רק, מדדו ושקלו את מנת האורז היומית שלכם אם בחרתם בו כפחמימה המועדפת עליכם בתפריט. זה לעיתים כל ההבדל כולו בדרך לרתום את האורז להפוך לכלי שמסייע לכם לרדת במשקל לבין עלייה במשקל.

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

  • פרופ' דוד גויטיין

    כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

    שליחת שאלה
  • ד"ר נאסר סקרן

    ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

    שליחת שאלה

מחקרים דומים