איך אפשר להפחית את הסיכון של ניתוח קיצור קיבה?

בכנס ההשמנה השנתי בסן פרנסיסקו שננעל בסוף השבוע, הוצג מדד חדש, שנועד לצמצם את סיכויי התמותה עקב ניתוח קיצור קיבה. שליחת מלב"י, ד"ר אסנת רזיאל, מדווחת

ניתוח קיצור קיבה הפחתת סיכונים

אם אתה גבר, מעל גיל 45, שסובל מיתר לחץ דם ואינדקס מסת הגוף שלך גדול מ-50 – יכול להיות ששווה לך לחשוב פעמיים לפני שאתה הולך לבצע ניתוח כירורגי להרזייה.

בכנס השנתי של החברה האמריקאית לניתוחים בריאטריים (כדוגמת מעקף קיבה) שננעל בסוף השבוע בסן פרנסיסקו בקליפורניה, הציג ד"ר אריק דה מאריה מאוניברסיטת "דיוק" בצפון קרולינה מדד חדש שפיתח, ונועד לצמצם את סיכוני התמותה שבעקבות הניתוח.

המדד שפיתח דה מאריה, מבוסס על סקירת מחקרים רפואיים, שבחנו בדקדקנות את הניתוחים הבריאטריים וסיבוכיהם, וכללו 2,075 חולים שעברו ניתוחים כאלו.

כדי לחשב את הסיכון הניתוחי, יש להעניק נקודה אחת לכל פרמטר: גבר; BMI גדול מ-50; יתר לחץ דם; גיל 45 ומעלה; קיום של גורמי סיכון לתסחיף ריאתי (כמו יתר לחץ דם ריאתי, אירועים של טרומבוזה בוורידי הרגליים וכדומה).

סיכום הניקוד יוכל ללמד אותך על רמת הסיכון שלך. 0-1 נקודות: שיעור סיכון ניתוחי של 0.31%; 2-3 נקודות – סיכון של 1.91%; 4-5 נקודות – רמת סיכון ניתוחי של 7.56%.

"רבים סבורים כי ניתוחים כירורגיים להרזייה הם האופציה האחרונה לטיפול בהשמנת יתר, כאשר כל האלטרנטיבות האחרות כשלו", אמר דה מאריה בהרצאתו בכנס. "אבל נראה כי צריך לעדכן את הגישה הזו".

"כך, למשל, ככל שעולה גיל המטופל – כך גם עולה מידת הסיכון שבניתוח. מי שינסה במשך שנים לעשות דיאטה אחרי דיאטה ויגיע לניתוח רק בגיל מאוחר, עלול להגדיל את הסיכונים שהוא חושף את עצמו אליהם".

"מנגד", הוסיף הרופא, "הממצאים שלנו מוכיחים כי ניתוח מעקף קיבה הוא אופציה בטוחה מאוד ופתרון מצויין להרזייה, לאלו שנמצאים בקבוצת הסיכון הנמוכה".

עוד בנושא:

"איך יורדים 25 ק"ג ללא מאמץ"?

כל מה שרצית לדעת על מעקף קיבה

לקביעת תור ליעוץ: 074-7050130  או: info@assia.co.il