אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > שרוול קיבה: איך יורדים 25 ק"ג ללא מאמץ?

שרוול קיבה: איך יורדים 25 ק"ג ללא מאמץ?

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

הדור החדש של ניתוחי ההרזייה הגיע לכאן מאמריקה והוא הולך ותופס תאוצה. ד"ר אסנת רזיאל מזמינה אתכם לחדר הניתוחים, ומסבירה על היתרונות והסיכונים של "שרוול קיבה"

ניתוח שרוול קיבה להרזייה

בשנת 2005 נכנסה לישראל שיטת טיפול ניתוחית חדשה ומבטיחה שהגיעה לכאן מארצות הברית: "שרוול קיבה". במה מדובר, בעצם?

עד היום היה הצרת קיבה בטבעת ניתוח ההרזייה הכירורגי הפופולארי ביותר בישראל. אולם חרף יתרונותיו המוכחים, יש לו שני חסרונות בולטים: האפשרות לפתוח את הטבעת כמה חודשים לאחר הניתוח, וכך "להגדיל" את הקיבה ולהשמין בחזרה; וחוסר האפשרות לאכול סוגי מזונות רבים, כמו סטייקים, פירות סיביים וקליפות של ירקות.

מה עושים בניתוח? במהלך הפרוצדורה, שאורכת כשעה וחצי, מסיר המנתח כ-75% מנפח הקיבה ויוצר קיבה חדשה בצורת צינור המשכי לוושט. בעקבות הניתוח זוכים המטופלים לתחושה חדשה של שובע בשל ירידה של הורמון הרעב גרלין, ובנוסף מוגבל נפח קיבתם לארוחות של 50 סמ"ק, מה שתורם לירידה ניכרת במשקל.

בכתב העת Obesity Surgery פורסם באחרונה מחקר שעקב אחרי 130 מטופלים שעברו "שרוול קיבה", ובחן את תוצאותיו. בתוך 6 חודשים נצפתה ירידה של 76% (!) מעודף המשקל. לאחר שנה כבר ירדו המטופלים 83.3% מעודף משקלם (או 24.6 ק"ג בממוצע).

נוסף על כך נרפאו כל החולים (100%) מסוכרת מבוגרים ומכאבי מפרקים בתוך 6 חודשים; ואצל מרבית (75%) המטופלים נצפתה ירידה של רמת השומנים בדם.

ומה בדבר הסיבוכים? חולה אחד (0.7%) סבל מדלף מהקיבה; חולה אחר סבל מדימום מאוחר שחייב אותו לעבור ניתוח דחוף לשטיפת וניקוז חלל הבטן; מטופל שלישי סבל מהקאות מתמשכות; שני חולים (1.4%) סבלו מתמט של אוניות הריאה; ומטופל נוסף נפטר 3 שבועות לאחר הניתוח בעקבות דלקת הצפק.

בסיכום כללי: אחוז התמותה מהניתוח (מטופל 1 מתוך 130) עמד על 0.7%; שיעור הסיבוכים המשמעותיים היה 1.4%. אחוזי הצלחת ניתוח "שרוול קיבה", בסך הכל, כפי שהם עולים מהמחקר, עומדים על 99.3% (שכן גם שני החולים שסבלו בתחילה מסיבוכים, השלימו בסופו של דבר בהצלחה את תהליך ההרזייה).

החוקרים קובעים בפרק המסקנות כי הסיבוכים העיקריים של הניתוח (דלף או דימום) ניתנים למניעה על ידי מנתח בריאטרי (מומחה בכירורגיית הרזייה) מנוסה שיש לו ניסיון עשיר במגוון הניתוחים הבריאטריים. סיבוכים נוספים תלויים בחולה עצמו, שכן החולה השמן סובל מתחלואות נוספות רבות (גלויות או סמויות), דבר המחייב הכנה מעמיקה לקראת ניתוח.

שרוול קיבה מבוצע בישראל, לפי שעה, במספר מרכזים רפואיים: המרכז לטיפול בהשמנת יתר (מלב"י) בבית החולים "אסותא"; המרכז הרפואי "רבין" (ביה"ח "בילינסון" בפתח תקווה); המרכז הרפואי "רמב"ם" בחיפה; בית החולים "פוריה" בטבריה; בית החולים "שיבא" תל השומר והמרכז הרפואי "הדסה" בירושלים.

עוד בנושא:

ניתוח שרוול  קיבה בגישה לפרוסקופית 

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים