Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > השמנת יתר: איך לא להיות שמן בחקיקה…

השמנת יתר: איך לא להיות שמן בחקיקה…

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

אולי בכל זאת יש לנו מה ללמוד מהאמריקאים בנושא תזונה? האומה השמנה בעולם בעלת צריכה מופרזת ובעיות השמנת יתר קיצונית נתפסת בעיננו תמיד כדוגמא שלילית בנושא תזונה. אבל מסתבר שאולי בכל זאת יש לנו הרבה מאד מה ללמוד, בעיקר כשמדובר בחקיקה פרוגרסיבית בנושאי תזונה ומזון שמכופפת את שוק המזון כולו בארצות הברית לנורמות מיטביות.

השמנת יתר בחקיקה

עירית לוס אנג'לס הכריזה לאחרונה על חרם של ממש ואסרה על הקמתן של מסעדות פאסט פוד חדשות נוספות על אלו הקיימות במתחמי העיר הנחשבים לעניים ביותר, איזורים בהם המסעדות הללו נפוצות במיוחד.

הצו, אשר תוקפו הוא לשנה וזקוק עדיין לאישור של ראש העיריה, ינחית מכת מוות על התפתחותה של תעשיית המזון המהיר באיזורים רבים של לוס אנג'לס ומטרתו אחת: לצמצם את מימדיה של מגפת השמנת יתר בארצות הברית.

השינוי ישפיע על כחצי מליון אמריקאים החיים באיזורים אלו אשר בהם ממוקמות כבר כ 400 מסעדות מזון מהיר, אלו מתקיימות לצד מספר קטן ולא סביר במיוחד של חנויות בריאות ומרכולים המכילים מוצרים טריים ולא מעובדים.

הצעד הקיצוני הזה בוצע לאחר שנתונים ממחקרים מקומיים העלו כי אחוז הילדים הסובלים השמנת יתר קיצונית באיזור זה מגיע ל 30% לעומת 21% באיזורים אחרים בלוס אנג'לס.

הצעת החוק שהוגשה שלא לאפשר פתיחה של מסעדות מזון מהיר חדשות גם מנסה לעודד פתיחה של רשתות מזון בריא ומזון טרי.

רשתות המזון המהיר מיהרו להביע התנגדות זריזה בטענה כי האשם בנתונים הללו אינו טמון בהם וכי העיריה נוהגת בהם באופן לא שיוויוני בכך שהיא מעודדת רשתות מזון אחרות על פניהן.

השמנת יתר לטענתו של דובר קנטאקי פרייד צ'יקן "נגרמת בעיקר בשל מה שאנשים אוכלים ולא היכן הם אוכלים".

רשתות המזון המהיר מאיימות כמובן בתביעת ענק כנגד העיריה באם תאושר התקנה הדרמטית הזו כיוון שזו הפעם הראשונה בארצות הברית שמועברת תקנה מסוג זה.

התקנה החדשנית הזו שמסעירה כרגע את הרוחות בתעשיית המזון בארצות הברית היא חלק מהתערבות גוברת והולכת של הממשל באמצעות חקיקה או תקנות מקומיות בתעשיית המזון מתוך רצון להפוך אותה לבריאה יותר.

בניו יורק נאסרה מכירת מוצרים המכילים שומן טרנס, מעודדים תקנה המחייבת הצגת קלוריות על גבי כל מוצר מזון מהיר, ובקליפורניה כולה הוצאו מכונות לממכר משקאות קלים ומזון המוגדר כמזיק מחצרות בתי ספר.

אין ספק כי למרות ההתערבות בשוק המונע על ידי תאגידים כלכליים ענקיים, המחוקק מעביר מסר ישיר לאותם תאגידים באמצעות התקנות.

אין לממשלות רצון או יכולת להתמודד עם ההוצאות הכספיות האדירות הנגרמות להן כתוצאה מטיפולים רפואיים ונזקים ממחלות הנגרמות עקב השמנת יתר מבלי להגיש לתאגידים עצמם את החשבון….

בארץ נדמה כי אנו רחוקים עדיין מרחק שנות אור מהתערבות שכזו, אך האמת צריכה להיאמר, גם אם ממדי מגפת השמנת היתר בארץ אינם דומים לאלו של ארצות הברית, לצערנו אנו עולים בדירוג העולמי כל הזמן לרעה, וכדאי אולי למחוקק בארץ לבדוק את השפעתו על השוק ועל ערכי התזונה שלנו וללמוד מן המגמה העולמית בנושא במדינות מתקדמות. הרווח הוא של כולנו בסופו של דבר…

עוד בנושא:

בתי הספר יכולים לסייע במלחמה בהשמנת היתר

האוניברסיטאות נלחמות בהשמנת יתר

אין מה לאכול? אז למה יש כאן יותר מדי אנשים שמנים?

דיאטה?- חשבתם אולי פשוט לשנות הרגלים?

אני שמן בגלל אחרים

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים