אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > השמנת ילדים: איך למנוע מהילד להפוך למבוגר שמן?

השמנת ילדים: איך למנוע מהילד להפוך למבוגר שמן?

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

מסמך חדש שמפרסם איגוד יועצי בית-הספר בארה"ב מפרט 6 נקודות חשובות, שיעזרו מפני השמנת ילדים: איך למנוע מהילד שלך להפוך למבוגר שמן

השמנת ילדים

אמהות פולניות ודאי לא ישמחו לשמוע, אבל האיגוד הלאומי של יועצי בית-הספר בארה"ב (National Association of School Psychologists) ממליץ בחום שלא להכריח את הילד "לגמור מהצלחת". במסמך חדש ותמציתי שפירסם הוא כולל 6 הנחיות פשוטות למניעת השמנת ילדים.

ראשית, קובעים מחברי המסמך – קל יותר למנוע השמנת-יתר מלטפל בה. "התחילו בילדות המוקדמת", ממליצים היועצים להורים, "והקנו לילדיכם הרגלי תזונה נכונים ובריאים, שכוללים פעילות ספורטיבית, צריכת חטיפים דלי שומן ובקרת הזמן שהם מבלים ברביצה מול הטלוויזיה".

ההמלצה השנייה של היועצים: להפוך את הפעילות הספורטיבית ל"אירוע משפחתי", כך שהילד ירגיש שהוא לוקח חלק במאמץ משפחתי משותף להקניית הרגלי חיים בריאים – ולא יחוש מבודד לבדו בפעילות גופנית. בנוסף ממליצים הפסיכולוגים לתכנן ארוחות משפחתיות מאוזנות, בריאות ודלות בשומן.

אנשי החינוך מזהירים, בהמלצתם השלישית, מלהפוך את נושא האוכל לתגמול או פרס על הישגים. במקביל, הם מתריעים מפני הפיכתו ל"פיצוי" על אכזבות.

המלצה חשובה רביעית: ללמד את הילדים לזהות את מנגנוני הגוף שמאותתים להם מתי הגוף רעב, ומתי הם צרכו כמות מספקת של אוכל – והגוף כבר שבע ומלא.

ההמלצה החמישית נוגעת לתזונה באופן כללי. כאן ממליצים יועצי בית הספר ללמד את הילדים לאכול מגוון רחב ככל הניתן של מזונות – ולא להפריז בהם, אלא לצרוך אותם בצורה מתונה.

היועצים מסיימים את המסמך בהמלצה "אנטי-פולנית" חמורה: לא לעודד את הילדים לאכול "סתם", רק כדי "לנקות את הצלחת", כאשר הם כבר שבעים לאחר שאכלו חלק מתכולתה. לתשומת לבן של יוצאות ורשה.

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים