Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > אין שמנים בריאים – אסיא מדיקל

אין שמנים בריאים – אסיא מדיקל

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

יש אולי אנשים שמנים ומאושרים, אבל אין שמנים בריאים. נתונים רפואיים שנאספו מ-60 אלף איש ופורסמו בכתב עת מדעי מאששים את הטענה החד משמעית – אין שמן בריא. נקודה.

לא כל אחד נולד עם מבנה גוף רזה, זה נכון. אבל ההבדל בין זה לבין מבנה גוף עגלגל והשמנת יתר קיצונית ברור ומדעי. הבדל הזה נקבע על ידי מדד מסת הגוף (BMI). גם אם אתם שמחים במבנה שלכם, רצוי להיות מודעים לנתון הזה ובעיקר לא להתעלם ממנו או ממצב של השמנת יתר קיצונית.

אין שמנים בריאים

אושר לא רפואי

הנטייה לשביעות רצון עצמית ממשקל יתר עודף אינה טובה לאיש. היא בעיקר מבשרת על הכחשה או חוסר רצון להתמודד עם המציאות ויתרה מכך, עם העובדות, והעובדות הרפואיות בנושא הן חד משמעיות.

אושר הוא פחות פרמטר רפואי והרבה יותר פרמטר נפשי אישי, חשוב לקחת גם זאת בחשבון בפעם הבאה שאתם מתייחסים לנושא השמנת היתר. הסיבוכים שהיא עלולה להביא עמה בעתיד קשים, מורכבים, ובמקרים רבים קשה להיות מאושר בהם.

קבלה של מבנה גוף, שלא יכול להיות רזה, אינה יכולה להיות קבלה של ההנחה כי השמנת יתר היא גם דרך חיים המאפשרת לכם להיות "מאושרים ובריאים". השמנת יתר קיצונית מסוכנת כמעט לכל מערכת ומערכת פיזיולוגית שלכם שלא נועדה להתמודד עם משקלים כבדים והיא מייצרת אתגרים רפואיים לא פשוטים, חלקם לטווח הקצר וחלקם לטווח הארוך יותר.

שמנים לוקים פי שלוש בסיבוכים רפואיים

אסופת מחקרים אשר נערכה בעשור האחרון מפריכה את ההנחה הקובעת כי יש גם שמנים בריאים. כתב העת המדעי Annals of Internal Medicine  פרסם לאחרונה ניתוח נתונים, שנאספו מכ-60 אלף מבוגרים, אשר תוצאותיהם מעידות על כך שהשמנת יתר אינה יכולה להיות טובה לאיש ואין בה שום דבר בריא.
החוקרים סקרו הישנות של מחלות לב, תמותה, סיבוכים רפואיים הכרוכים בהשמנת יתר קיצונית בחתך של אנשים בעלי משקלי גוף משתנים, חלקם סובלים מהשמנת יתר וחלקם בעלי משקל תקין.

התוצאות היו חד משמעיות בעניין זה. בקרב אנשים בעלי עודף משקל קיצוני תועד יחס סיכון גבוה יותר למחלות לב וכלי דם. וכמו כן, נצפו אחוזי תמותה גבוהים יותר מסיבות נוספות, זאת לעומת אנשים שלא סבלו ממשקל יתר. הנתונים הצביעו על סיכויים גבוהים פי 2.5 או 3 ללקות בסיבוכים הקשורים ישירות להשמנת יתר מאשר אצל אנשים בעלי משקל תקין. עוד בעיות סיבוכים נפוצים שנזקפו לבעיית ההשמנה, הן: בעיות מפרקים, קשיי נשימה וסוכרת גבוהה.

כל אלו מצטרפים לנתון חד משמעי: אין חיה כזאת שאפשר לקרוא לה "שמן בריא".

עודף משקל זה בעיה

השמנת יתר קיצונית מסוכנת ביותר, גם אם לכאורה מי שלוקה בה משדר תחושה של אורח חיים בריא, פעיל והוא "שבע רצון" ממשקלו – עובדתית הוא חשוף הרבה יותר למחלות וסיבוכים מאשר מי שאינו לוקה בה.

ההתייחסות להשמנת יתר קיצונית כאל בעיה נקודתית שגויה. השמנת יתר ומחלות הקשורות להשמנת יתר הפכו לגורם מקרי המוות הגדול ביותר בארצות הברית, והנתונים בהקשר זה נמצאים בעלייה בכל המדינות המערביות, באופן כמעט גורף.

"הנחת העבודה" כי להיות שמן גם הוא מתכון לחיים בריאים, מופרכת על ידי מחקר מקיף זה כפי שהיא מופרכת שוב ושוב על ידי מחקרים נקודתיים יותר.
שמן מאושר, חייב להיות בסופו של דבר ועניין, אדם בריא. השמנת יתר קיצונית היא סממן ברור לחוסר בריאות בעיקר כשהמחלות והסיבוכים הכרוכים בה נהירים היום יותר ויותר. השמנת יתר אינה יכולה בשום פרמטר שהוא להוות מצע טוב ונכון לבריאות פיזיולוגית תקינה ולחיים טובים.

עוד בנושא:

רשמית: השמנת יתר מגפה
משחקי הרעב: גרסת ההורמונים
תודה, בשבילי בלי סוכר
נביאי הסוכרת סוג 2

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים