Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > גיל ההתבגרות: אינך אוכלת ירקות? את עלולה להפוך לאישה שמנה

גיל ההתבגרות: אינך אוכלת ירקות? את עלולה להפוך לאישה שמנה

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

אנו מכירות את הטפות המוסר של האימהות שלנו, "למה את לא אוכלת ירקות…?" ובכלל נדמה לנו לפעמים כי ההערות על תכולת הצלחת שלנו הן משהו ישראלי מאד המלווה אותנו לאורך גיל ההתבגרות. האם אנחנו נעצרות לחשוב מהו ערכן של הערות אלו? לא תמיד. ובכן, אולי כדאי לנו להבין, שאימא לפעמים צודקת… על כך בכתבה הבאה.

גיל ההתבגרות והשמנה

הנתונים המפתיעים על חשיבותם של הירקות בתוך התזונה שלנו נאספים כבר חדשות לבקרים ממחקרים רבים ואולם כעת עולה הנתון המפתיע הקושר בין השמנת נערות בשל תזונה קלוקלת שאינה מכילה ירקות.

נערות רבות ברחבי העולם המערבי אינן מקבלות את התזונה המאוזנת הנדרשת להן להתפתחות תקינה של גופן מה שמציב אותן בסיכוי גבוה לסבול בבגרותן מהשמנת יתר וממחלות הקשורות אליה.

גיל ההתבגרות הנשית מציב אתגרים רבים לגופן של הנערות גם מן הבחינה התזונתית. מנתונים חדשים עולה כי נערות רבות אינן מקבלות את כמות הסיבים, הברזל, הקלציום, האבץ והמגנזיום הדרוש להן במיוחד בתקופה רגישה זו.

כמו כן תזונתן לוקה בחוסר של ויטמינים A, B ו E. במקום זאת נערות רבות אוכלות יותר מדי מוצרים מעובדים המכילים שומנים ומלח, כך מסביר אנדי בלטי, המנהל בלוג אכילה פופולארי בשם Small Bites. בלטי, הוא בוגר החוג למדעי התזונה באוניברסיטת ניו יורק.

על פי נתוני המכון לרפואה אמריקאית, נתוני השמנת היתר במתבגרים אמריקאים שילשו את עצמם! וכל זאת במהלך  3 העשורים האחרונים מ 5% ל 17%. זהו נתון קיצוני ומדאיג במיוחד לכשעצמו, כיון שמרבית הילדים השמנים כבר ישארו שמנים בבגרותם וצפויים לפתח מחלות לב, יתר לחץ דם וסוכרת הקשורות בהשמנה.

בהקשר הזה עולה נתון מדאיג ממחקר חדש, אשר בוצע בקרב נערות ונשים אשר היו בתהליך של הרזיה, מסתבר כי כ 20% מן הנערות ניסו להרזות באמצעות כדורי הרזיה לפחות פעם אחת עוד בטרם הגעתן לגיל עשרים!. גם נתון זה הכפיל את עצמו ממחקר קודם אשר נערך לפני פחות מעשור. 14.2% לעומת 7.5% מבני הנוער בבתי הספר התיכוניים באמריקה צורכים עתה כדורי הרזייה כלשהם.

המחקר הזה אשר נערך באוניברסיטת מינסוטה מגלה כי כ 60% מן הנערות בעת גיל ההתבגרות ניסו לפחות פעם אחת שימוש בכדורי הרזיה, כדורים משלשלים, פנו להקאות או דלגו על ארוחות כאמצעי להרזיה.

המחקר מעלה גם כי נערות אשר פנו לאמצעים הללו הופכות בסופו של דבר לנשים עם בעיות משקל בגיל מאוחר יותר. "רבות מן הנערות הללו", טוען אנדי בלטי, "מאמינות בכל ליבן כי הדרך להרזיה היא באמצעות דיאטת "כאסח" ולא באמצעות תזונה מאוזנת ושקולה. שיטות אשר בסופו של דבר, הוכחו כשיטות אשר גורמות רק להשמנה בטווח רחוק יותר".

לדברי בלטי, החשיבות של תזונה מאוזנת המכילה את כל אבות המזון חשובה במיוחד בגילאים אלו, וזה משהו שאותן נערות הפונות לדיאטות קיצוניות מתקשות לעשות במיוחד.

המכון האמריקאי לבריאות פירסם לאחרונה שורת המלצות הנוגעות לתזונת בני נוער. לדברי בלטי, זוהי תוכנית טובה אך היא מפספסת לטענתו בטכניקות ההפחדה שהיא מפעילה על הנערות בקישור שהיא עושה בין מחלות נשיות שעלולות להתפתח בבגרות עקב השמנת יתר במקום להציע פתרונות ולהדגיש את האפשרות להשיג תזונה מאוזנת מלאה בכל הויטמינים שהוזכרו לעייל ואשר חיוניותם ונחיצותם בקרב נערות חשובה ביותר.

אומגה 3 למשל הוא סוג של שומן בריא הנמצא באבוקדו או בדגים ונחיצותו בתפריט חשובה, כך שאין טעם להפחיד נערות מפני צריכה מבוקרת של שומנים בריאים.

גם הבלטת חשיבות הצריכה של פחמימות מלאות מוגזמת שכן היא מקדשת את הערכים התזונתיים שלהם מבלי להבהיר כי אחרי הכול צריכתן צריכה להיות מבוקרת.

החשיבות של ירקות טריים והזמינות האדירה והמגוונת של הויטמינים אותם הם מציעים לנערות גדולה, החדרת ערכי תזונה בריאה בגיל זה קריטיים לפיתוח הרגלים שיישארו עם הנערות הללו לשאר חייהן הבוגרים, לפיכך חשוב שלא להחמיץ את הערך התזונתי הרב של מוצרים אלו, אשר בסופו של דבר חשוב ונחוץ להתפתחות הביולוגית של הנערות שחוות את גיל ההתבגרות.

עוד בנושא:

טיפים למניעת השמנה בילדים

"והיום, ילדים, נלמד על אכילה נכונה"

מסבירים לילדים על תזונה: איך ואיפה אוכלים

1, 2, 5 – והילד שלכם רזה!

"צריכת משקאות ממותקים בילדות גורמת לסיבוכי השמנה"

בטוח שהמשקל של הילד אכן תקין?

החופש הגדול בפתח! עשרת הדיברות שימנעו מילדיכם להשמין במהלך הקיץ

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים