אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > לדעת יותר על זריקת האינסולין

לדעת יותר על זריקת האינסולין

פרופ' דוד גויטיין

כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

שלח שאלה

מאז זריקת האינסולין הראשונה בשנת 1922 ועד היום בעולם הרפואה, עברה תרכובת האינסולין תהפוכות רבות. כיום, היא מיוצרת בעזרת הנדסה גנטית ומשוחררת בתהליך אטי בהתאמה אישית. קבלו את גלגולה של זריקת האינסולין

תרכובות האינסולין המיוצרות כיום בשיטות של הנדסה גנטית מאפשרות לדמות כמעט בשלומותו את פרופיל ההפרשה הפיזיולוגי של האינסולין. היסטוריה של כמעט מאה שנים בטיפול באמצעות אינסולין משקפת את דרך החתחתים שעברו דורות של חולי הסוכרת, עד לטיפולים החדשניים של ימינו.

זריקת האינסולין

 זריקת האינסולין הראשונה לטיפול בחולי סוכרת ניתנה בינואר 1922 לילד חולה סוכרת בן 14. אמנם החומר שהוזרק בזריקה הראשונה הביא לידי תגובה אלרגית, אך עד מהרה התגברו החוקרים על המהמורות, והטיפול הוכתר בהצלחה. עד אז ילדים רבים חולי סוכרת נגזר דינם למות מחמצת קטוטית סוכרתית, לאחר תקופה של תרדמת. פרדריק בנטינג וג'ון מקלאוד, שעמדו בראש צוות החוקרים מאוניברסיטת טורונטו שבקנדה, אשר גילו ופיתחו את הטיפול, זכו בפרס נובל לפיזיולוגיה ולרפואה לשנת 1923, על גילוי זה.

אינסולין בשחרור איטי

באורח תקין הלבלב מפריש את הורמון האינסולין לדם בכל עת, בהתאם לרמות הסוכר בדם. בחולי סוכרת פעילות הלבלב לקויה או שקיימת תנגודת לאינסולין, לפיכך החלו להפיק אינסולין ממקור חיצוני, תחילה מלבלב בעלי חיים. במשך השנים התברר כי האתגר בפיתוח אינסולין ממקור חיצוני הוא בקצב ספיגתו בדם ובמשך פעולתו. מחקרים רבים בחולי סוכרת המטופלים באינסולין הראו שוויסות קצב הספיגה וההפרשה של האינסולין מושגים באמצעות היקשרותו של החומר לפרוטאין או לאבץ.

לרתום את ההנדסה הגנטית

ב-30 שנים האחרונות פותחו מבחר סוגים אינסולינים סינתטיים באמצעות הנדסה גנטית, המסייעים בוויסות תקין של האינסולין בדם. שיטות של הנדסה גנטית מאפשרות שינוי במבנה המולקולה של האינסולין, ובתוך כך מניעה של אגרגציית האינסולין, כלומר אי-סדירות בגודל המולקולות ובעיות בוויסות החומר. כך מושגת כיום פעילות ביולוגית הקרובה יותר לזו הטבעית. כעבור עשרות שנים של פיתוחים, תרכובות האינסולין המשמשות כיום הן אלה הנספגות בטווח קצר ועד טווח בינוני,

ביחסים משתנים של שני המרכיבים שנמצאו אחראים לקצב הספיגה – פרוטאין ואבץ.

תחליפי האינסולין המיועדים לספיגה ארוכת טווח מאפשרים רמה קבועה ומתמשכת של החומר בין הארוחות, הם בעלי תנודות מתונות יותר בקצב הספיגה, ומחקים בהצלחה את קצב ההפרשה הבסיסי, הפיזיולוגי.

מכאן ברור שעל חולי סוכרת להקפיד על תזונה מאוזנת מבחינת איזון רמות הסוכר בדם, ואף לדעת בזמן אמת מהי רמת הסוכר בדם באמצעות מכשיר הגלוקומטר. הערכים הרצויים הם בטווח של 110-80 מיליגרם לדציליטר, ובהתאם יש להזריק אינסולין, במידת הצורך.

הקשר בין אינסולין לבין תחושת שובע

מקורו של האינסולין הוא בחלבון פרו-אינסולין, שהוא חלבון ארוך שנחתך בשתי נקודות על ידי אנזימים וכך נוצר הורמון האינסולין. ההורמון נאגר ומופרש לזרם הדם בהתאם לעלייה ברמת הגלוקוז בדם. ומכיוון שרמת הגלוקוז בדם עולה מטבע הדברים לאחר אכילה, האינסולין מתפקד למעשה גם כהורמון המשדר שובע.

הזרקת אינסולין

האינסולין מוזרק ברוב המקרים לשכבת השומן התת-עורי. לאינסולין קצר טווח נדרש פרק זמן של 30-15 דקות כדי להתפרק ולהיספג. ספיגתו ופינויו מהשכבה התת-עורית איטיים יחסית ותלויים במשתנים רבים, כגון חום ופעילות גופנית.

הלבלב המלאכותי כמעט כאן

כיום נפוצות בשימוש משאבת האינסולין המזריקה רמה קבועה של אינסולין, בהתאם לתזונה, ויש אפשרות להזריק כמות נוספת בהתאם לסוג המזון וכמותו. מחקרים מראים שהמשאבה מאזנת היטב את רמות הסוכר בדם, ומעבר לזה – מאפשרת שיפור באיכות החיים גם בשל נוחות השימוש. עם זאת, עדיין חולים רבים מעדיפים את ההזרקה כדי שלא להיות מחוברים למשאבה בקביעות.

שילוב עתידי של משאבת האינסולין עם מד סוכר ידמה באורח מושלם את פעולת הלבלב, ולמעשה – יאפשר יצירת לבלב מלאכותי.

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • ד"ר אסנת רזיאל

  מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים