Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > אלכוהול? רצוי להיזהר ולא רק משיכרות….

אלכוהול? רצוי להיזהר ולא רק משיכרות….

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

רבים מאיתנו שותים אלכוהול מעת לעת. דיונים רבים מתקיימים אודות היתרונות והנזקים המיוחסים לשתיית אלכוהול. אבל אנו מבקשים להתמקד בפן הייחודי לנו. האם לשתיית אלכוהול יש השפעה על משקלנו?

אלכוהול ועליה במשקל

מהן ההשלכות של צריכה קבועה של משקאות אלכוהוליים? האם צריכתם לאורך זמן גם בכמות הנחשבת לסבירה מאפשרת שמירה על משקל תקין? כל התשובות בכתבה הבאה.

אלכוהול הוא שם כולל למשקאות חריפים המכילים תרכובת של אתנול. אתנול הוא תרכובת אורגנית המהוה את הכוהל הפשוט ביותר.

אתנול מצוי בכל  המשקאות החריפים והוא זה המקנה להם את השפעתם הפיזיולוגית על גוף האדם. הדומיננטיות הרבה של האתנול בקרב משפחת הכוהליים, וכן ההשפעה הרבה של המשקאות החריפים על תרבות הצריכה הביאו לכינוי הכללי בשם "כוהל", או "אלכוהול" כמיצג מרכזי של משפחת הכוהליים.

שתית משקאות אלכוהוליים משרה לרוב על השותים הרגשה של רוגע והתעלות אופורית של מצב הרוח. מסורת השתייה וסוגי המשקאות האהובים משתנים בין עמים, אבל כמעט לכל פלח אוכלוסיה יש נוהגים משלו, משקאות מועדפים וזמני שתייה וחגיגה מסורתיים.

שתיית אלכוהול בעת העתיקה

עדויות לשתיית יין במזרח הקדום נמצאות בשפע בספרי ההיסטוריה. כדי חרס עתיקים, בתי בד ויקבים עתיקים נמצאים בשרידים ארכיאולוגים רבים. השרידים הקדומים ביותר של משקה חריף עצמו נמצאו בכד יין מצרי עתיק.

ליין היה תפקיד חשוב בחיי הפולחן במצריים העתיקה. ציורים של כדי יין נמצאים בתוך קברי הפרעונים, כמו גם כדים קדומים להגשתו, בעת המסע בעולם הבא של המלכים.

גם התנ"ך מתייחס לתהליך השתייה כטקס דתי ואל היין כמשקה "המשמח לבב אנוש".

היוונים והרומאים אהבו מאד לשתות משקאות אלכוהוליים והמיתולוגיה היוונית אף קבעה אל ייחודי לכך: דיוניסוס, אשר סביב פולחנו נקבעו משתאות מפוארים שכללו שתיית יין וסוגי אלכוהול אחרים.

בימים קדומים נהגו ליחס למשקאות אלכוהולים סגולות של חוכמה ואומץ ואף קישרו בין שתייתם לבין פוריות מוגברת.

יתרונות ונזקים בשתיית אלכוהול

כיום ידוע כי צריכה מתונה של אלכוהול מקטינה את הסיכון למחלות לב.

לעומת זאת, צריכה מוגברת של אלכוהול גורמת לנזקים רבים:

אלכוהול גורם להתרחבות כלי הדם. הדבר מוביל תחילה לתחושת חום, אך לאחר מכן, במיוחד במזג אויר קר, חלה ירידה ניכרת בחום הגוף, שעשויה במקרים קיצוניים להביא להיפוטרמיה ומות.

האלכוהול גורם גם לנזק עצבי המתבטא בהפרעות בזיכרון, בדיבור ובמצב הרוח.

בטווח הארוך שתיית אלכוהול פוגעת בכבד ועשויה להוביל לשחמת הכבד.

שתיית אלכוהול גם מביאה לצרבת, עליה בחומציות הקיבה ונטיה ליצירת כיבים.

ומה בנוגע למשקל?

גרם אחד של אלכוהול משמעותו 7 קלוריות – בהשואה ל 4 קלוריות מגרם פחמימות או חלבונים ו 9 קלוריות לגרם שומן. שתיה מופרזת מעמיסה קלוריות עודפות ועשויה לתרום להשמנה ניכרת.

המסקנה ברורה, כמעט כמו בכל נושא תזונתי כזה או אחר, הקפדה על צריכה נורמטיבית של אלכוהול, מבלי לגלוש לקיצוניות, יכולה לסייע לנו ליהנות מיתרונותיו מבלי לפגוע בבריאותנו ובמשקלנו. הפרזה בשתית אלכוהול תביא לשינויי התנהגות, לפגיעה בבריאות ולהשמנה.

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים