אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > פסח? אל תפסחו – לכו ברגל!

פסח? אל תפסחו – לכו ברגל!

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

חופשת פסח בפתח ועדיין לא החלטתם מה אתם עושים? ד"ר אסנת רזיאל מציעה לכם לקחת את כל המשפחה ולצאת לטייל בארץ ישראל. ברגל. למה? כי ללכת זה חשוב – זה טוב לגוף ולנשמה – וכי האביב הוא זמן מצוין לשינויים קטנים-גדולים

פסח טיול רגלי

אחד הדברים הטובים בחג פסח הוא שהוא חל באביב, עונה נפלאה לטיולים, כן, גם כאן, ברחבי ארץ ישראל. חופש מהעבודה בדרך כלל יש, גם חופשה ארוכה לילדים, עכשיו כל מה שצריך זה לאחסן את התירוצים ולמצוא את המסלול המועדף עליכם.

חג החירות הוא ההזדמנות המודרנית שלנו להשתחרר מעול של מנהגים לא טובים ותפיסות שגויות, ואין כמו האביב והרוח שהוא מביא לתמוך בהחלטה על שינויים. הטיול המשפחתי שאליו תצאו יכול להיות תחילתו של שינוי, כך שגם אם לא עסקתם בספורט בצורה קבועה, תוכלו לקבל ולהבין את הזמינות של האפשרות להפוך לאנשים שפעילות גופנית היא חלק מהיומיום שלהם. להליכה רגלית לא מאומצת יש כמה יתרונות לא מבוטלים, ובלי שתרגישו לפעמים, זה יכול להיות בדיוק הדבר שגופכם זקוק לו.

התחילו בעשר דקות ביום

מחקרים בנושא מראים כי כל פעילות גופנית, גם כזו הנמשכת עשר דקות ביום, כמעט מכל סוג שהוא, היא בעלת השפעה חיובית על הכושר האירובי שלנו, וכתוצאה מכך, יש לה השלכה גם על שמירה על משקל תקין. זאת ועוד, מתברר שהליכה קצרה בת 30 דקות מייצרת את אותה האפקטיביות לגוף כמו הליכה רגלית ממושכת.

ואמנם, לא מעט נתונים תומכים כיום בצורה גורפת בהשפעה החיובית של פעילות גופנית על גופם של אנשים בעלי משקל עודף אשר צועדים מספר פעמים בשבוע, לעומת  אלו הבוחרים שלא לעשות פעילות בכלל.

לכן, אם אתם נמנים עם אלו שאינם עוסקים בספורט באופן סדיר וחושבים שאם אין להם מנוי בחדר כושר יוקרתי, העניין אבוד, אתם טועים. חג פסח, ושלל האפשרויות לטיולים רגליים שהוא מציע לכם, יכול להיות בדיוק ההתחלה של מסע הגילוי שלכם לתרומה המבורכת של פעילות גופנית סדורה ולא מאומצת בהכרח.

תחילתה של ידידות מופלאה

השתכנעתם והחלטתם שאתם "הולכים על זה", ויוצאים לצעוד במטרה להפחית ממשקלכם? מצוין. אבל חשוב שלא תתחילו בטיול מאומץ מדי, אלא באופן מתון ובהדרגה. הטיול הזה בשמורת הטבע בחג, יכול להיות תחילתה של ידידות נפלאה ביניכם ובין השמירה על הכושר הגופני שלכם בעתיד.

להליכה בטבע ביום שמש אביבי יש יתרונות אדירים: לאלו החיים בסגנון חיים אורבני, עם סדר יום צפוף, זו יכולה להיות תזכורת נהדרת לעובדה שבישראל, בניגוד למה שמקובל אולי לחשוב, יש הרבה מאוד טבע והוא זמין ונגיש לכולם. במרחק של עשר דקות נסיעה מכל עיר בישראל כמעט תוכלו למצוא את פיסת הטבע המקומית שלכם ופשוט להתחיל ללכת על בסיס קבוע.

שמירה על מינון נכון של פעילות כזו מסייעת לאורך זמן בשמירה על משקל תקין, גם לאלו המבקשים לסייע לעצמם בשמירה על תפריט מאוזן. הערכים המוספים של טיול בטבע מסייעים לתחושת ההנאה, אשר בתורה עוזרת לנו להתמיד בהליכה כספורט.

גם שחרור האנדורפינים לגוף, האחראי להפרשת הסרוטונין שתומך במצב הרוח הטוב שלנו, הוא סיבה טובה להתחיל לצעוד, והוא מתרחש בכל סוג של פעילות גופנית.

לסיכום, כדאי להיפטר מהתפיסה השגויה שרק פעילות גופנית במכון או בחוג יוקרתי תשיג את התוצאה. לפעילות גופנית בטבע מסורת ארוכה ומושרשת של מאות שנים בכל התרבויות. האם מישהו חשב אי פעם בשנות החמישים של המאה הקודמת על כך שמכוני כושר יהיו חלק מכל קניון? נהפוך הוא. שיעורי התעמלות רבים התקיימו במסגרות של טבע.

פסח, על שלל ימי החופש שלו, יכול להיות תזכורת מצוינת לחיוניות הגדולה שהטבע מעניק לפעילות כזו. ואולי גם תמצאו שאתם ממשיכים את הטיול הרגלי שלכם עם המשפחה לעבר שינוי ממושך יותר לחיים שלכם.

עוד בנושא:

הרצאות החודש במלב"י

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר עמיר סולד

  יו"ר ומנהל רפואי של אסיא מדיקל. מנתח בכיר ומומחה בולט בניתוחים זעיר-פולשניים (כירורגיה לפרוסקופית). מייסד היחידה לכירורגיה אנדוסקופית ב"איכילוב" ומייסד האיגוד הישראלי לכירורגיה אנדוסקופית…. למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים