אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > אמאל'ה, השמנה בין דורית

אמאל'ה, השמנה בין דורית

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

עכשיו זה בדוק: אימהות שמנות תגדלנה ילדים שמנים. מחקר אמריקאי חדש קובע כי נשים הסובלות מהשמנת יתר ותזונתן עתירת שומן וסוכרים עלולות לפתח בעיות מטבוליות בקרב הצאצאים שלהן. ד"ר אסנת רזיאל עם סקירת המחקר המטריד הזה, שטוען שהבעיה מתחילה עוד לפני שנכנסים להריון

השמנה בין דורית

אנחנו מביטים בהורינו ולא תמיד מוכנים להודות שמטריד אותנו פן נראה בדיוק אותו דבר כמוהם. ובכן, החדשות הטובות הן שלהורים שלנו יש כנראה הרבה דברים טובים להעניק לנו, החדשות הרעות הן שבכל מה שקשור לבעיות השמנה ובעיות מטבוליות מדובר בבעיות שאנחנו באמת לא רוצים לדמיין אותן.

חינוך לתזונה זה נחמד, אבל הגנטיקה מנצחת
מחקר חדש קובע כי נשים הסובלות מהשמנת יתר ותזונתן עתירת שומן וסוכרים עלולות לגרום גם לדור הבא לפתח בעיות מטבוליות דומות, גם אם הן מחנכות את הצאצאים שלהן לאכול באופן מאוזן ולצרוך מוצרים בריאים ולהקפיד על תזונה נכונה.

בעוד שמחקרים בעבר מצאו קשר ישיר בין בריאות האישה בהריון למשקלו של הילד בשלב מאוחר יותר בחיים, הרי שהמחקר החדש, שנערך באוניברסיטת וושינגטון, הוא הראשון להצביע על הקשר בין מצבה המטבולי של האישה עוד בטרם כניסתה להריון. לפי המחקר, השמנת יתר של האישה הנושאת את העובר, עוד בטרם כניסתה להריון, יכולה להיות בעלת השפעה על התפתחות מומים גנטיים אשר יכולים להימשך במשך שלושה דורות.

"הממצאים הללו מגדילים את הסיכון למצבים הקשורים להשמנת יתר קיצונית כגון סוכרת מסוג 2, מחלות לב ומחלות נוספות הכרוכות בהשמנת יתר קיצונית", מסביר פרופ' קליי ממחברי המחקר.

המחקר מראה כי השמנה ובעיות מטבוליות של אישה המתעתדת להפוך לאימא, יכולות לעבור בתורשה דרך הדנ"א המיטוכונדרי של הביציות שהיא מייצרת. המיטוכונדריה מכונה לעתים קרובות כמו תחנות הכוח של תאים, משום שהם מספקים אנרגיה לחילוף חומרים ותהליכים ביוכימיים אחרים. את "המבנים הסלולריים" של המיטוכנודריה, המכילים קבוצות גנים משהלם, הצאצאים יורשים רק מהאימהות, ולא מהאבות.

שלושה דורות בשושלת המיטוכונדריה הנשית
עוד מצוין במחקר, אשר אסף את נתוניו בשלב זה מניסויים בעכברי מעבדה, כי "הנתונים שלנו הם הראשונים מראים כי אימהות עכבר בהריון עם תסמונת מטבולית יכולות לשדר המיטוכונדריה דרך השושלת הנשית לשלושה דורות. עורכי המחקר מוסיפים: "המידע הגנטי הלקוי הזה יכול להימצא הן באימהות עצמן, או בביציות שלהן".

עוד נמצא כי גורי נינים של עכברי המעבדה, אשר הוזנו בתזונה לקויה, פיתחו עמידות לאינסולין ובעיות מטבוליות אחרות. תוצאות המחקר אינן מפתיעות, הגם שלא נבדקו על אנשים, אלא על חיות מעבדה, הן מצביעות על מה שכולנו יודעים – אנחנו יורשים מהורינו, לטוב ולרע, מערך וסט גנטי שלם המשרת אותנו בחיינו שלנו.

השמנה בין דורית
תשומת הלב שלנו כיום צריכה להיות מופנית גם לנושא השמנת היתר, עלינו לדעת כי בעיות של השמנת יתר קשורות גם הן בסט הכלים והכישורים שאנו מקבלים לחיים, ויתכן שגם אותו ירשנו מדורות קודמים.

יש בכך הקלה חיובית, שכן כאשר אנו מודעים לכך שאנו בקבוצת סיכון אנחנו יכולים לעשות מאמצים רבים וגדולים יותר להקפיד על התזונה ו"לתקוף" את הנושא מבעוד מועד ולהיערך אל ההשפעות האלו כמיטב יכולתנו.

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מחקרים דומים