אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > משקל עודף? אני שמן בגלל אחרים

משקל עודף? אני שמן בגלל אחרים

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

כמה פעמים אמרנו לעצמנו שאם רק היינו מוקפים בסביבה יותר תומכת לא היינו סובלים משקל עודף. אנחנו מאשימים את הדודה, את החגים שעברו, את החברים שקפצו לקפה או את המנגל המשפחתי

משקל עודף

כולם אשמים, שהרי אם רק היינו נמצאים בסביבה קצת יותר תומכת, שהייתה לוקחת בחשבון שאנחנו מנסים לשמור על המשקל הכול היה נראה אחרת…

האם יש בכך משהו? או שבסופו של דבר האחריות כולה לשמירה על משקלנו מוטלת עלינו?

מאמר חדש שפורסם בעיתון הניו אינגלד קובע כי גדולים סיכויינו להפוך לשמנים בעצמנו אם אנו מוקפים באנשים שמנים.

השמנה חברתית היא אכן "מדבקת". המחקר אינו שולל את מרבית התפיסות הפופולאריות לגבי השמנה הנובעות ממבנה גנטי מסוים, אכילת יתר של מזון זול, מנות גדולות ותזונה לא בריאה, אך מציע נקודה מעניינת נוספת, למורת רוחם של מומחי הרזיה רבים.

אכן יש השפעה משמעותית לסביבה החברתית המקיפה אותנו בבחירות האישיות שלנו בנוגע לתזונה, למשקלנו ולדרך הקבלה החברתית של משקל עודף.

בבסיס המחקר החדש עומדת ההנחה כי לנורמות חברתיות תפקיד חשוב בעיצוב תפיסות חיינו בכל תחום.

נתונים אשר נאספו ממחקרים פסיכולוגים חדשים קובעים כי לקבוצות אתניות שונות יש תפיסות שונות מאד לגבי מבנה גוף אידיאלי.

בבריטניה ובארצות הברית שיעורי ההשמנה גבוהים מאד בעיקר בקרב השכבות בעלות ההכנסה הנמוכה. מה אם כך גורם לכך?

ובכן, אחת ההנחות שמציע המחקר היא תחושה של נידוי חברתי ושל חוסר שייכות באם הפרט חורג ממה שמוגדר כתפיסה הסטנדרטית של קבוצת השיוך הדמוגרפית שלו.

תחושת הנידוי של הפרט מתעצמת גם מתגובות בפועל של קבוצת האם שלו.  כיצד זה בעצם מתרגם בפועל?

מסתבר שבקבוצות בעלות אחוזי השמנה קיצוניים גבוהים, הרי שאנשים בעלי משקל עודף לא מדווחים על תחושה של דכדוך או חוסר שביעות רצון וזאת בעיקר בשל הגיבוי החברתי אשר הם מקבלים ואשר נובע מתחושת שייכות וקירבה לקבוצה אתנית בעלת מאפיינים דומים.

בעוד שבקבוצות בהן אחוזי ההשמנה נמוכים באופן יחסי, הרי שלאנשים הסובלים משקל עודף יש נטייה לדווח את חוסר שביעות רצון, שכן שם הם סוטים מן הנורמה החברתית המקובלת ואינם מקבלים גיבוי להופעתם אלא נהפוך הוא, הם מרגישים בשונות, בעיקר בשל התייחסותה של הקבוצה אליהם.

זהו מה שניתן לכנות אפקט הסטיגמה החברתית. כלומר, במילים פשוטות: נוח להרגיש שמן בין חבורת אנשים שמנים. אין לחץ חברתי, ואין תופעות של נידוי או זלזול חברתי המשויכות להופעה החיצונית.

ככל שחולף הזמן, מובהרת יותר ויותר מורכבותה של תופעת ההשמנה. הפאן החברתי, על אף שהוא לכאורה נוגד את השכל הישר ואת עידן האינדוודואליזם  שאנו מבקשים להאמין שאנו חיים בו, הוא בעל השפעה רבה. יותר ויותר עדויות מצטברות בנושא ומוכיחות עד כמה רחוקה הדרך לתפיסה עצמאית ודפוסי חשיבה עצמאיים גם בנושא דימוי גוף נכון אצל כל אחד ואחד מאיתנו.

בפעם הבאה שהדודה מציעה לכם עוד צלחת, אולי פשוט כדאי שתגידו "לא!" גם אם כולם מסביבכם אוכלים מנה נוספת. עשו עוד צעד בלהיות מי שאתם, גם אם סביבתכם חושבת ובעיקר נראית אחרת מכם.

עוד בנושא:

הדינמיקה החברתית של ההשמנה

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים