אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > ירקות עלים, אספרגוס וארטישוק נלחמים בהשמנת יתר

ירקות עלים, אספרגוס וארטישוק נלחמים בהשמנת יתר

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

מחקר חדש מלמד כי ניתן להיאבק בהשמנת יתר וסוכרת באמצעות ירקות עשירים בסיבים ועלים ירוקים, כגון ארטישוק ירושלמי, שום, ברוקולי וכרוב ניצנים

ירקות עלים

שאלת המחקר, שעמדה בפני קבוצת חוקרים שביקשו לבדוק את הקשר בין אכילת ירקות לבין מחלת הסוכרת, הייתה מדוע מזונות עשירים בסיבים לא רק מדכאים את התיאבון, אלא גם משפיעים על היכולת לווסת את רמות הסוכר בדם?

ממצאי המחקר

במחקר חדש המתפרסם בגליון אוגוסט של המגזין British Medical Journal גילו החוקרים כי ירקות אלה מכילים פחמימות תסיסות, המפעילות ומשחררות במעיים הורמונים המפחיתים את התיאבון. בנוסף לכך, הם גילו כי ירקות אלה משפרים את הרגישות לאינסולין, וכתוצאה מכך גורמים לוויסות טוב יותר של הגלוקוז.

לדברי הדיאטנית ניקולה גס מה-Imperial College בלונדון, אם המחקר יוכח כמוצלח, הוא יוכל לשמש כנקודת מפנה להתערבויות בריאותיות יעילות ולא יקרות במקרים של סוכרת.

בינתיים, כל עוד אין מטפלים בסוכרת, היא עלולה לגרום לסיבוכים רפואיים, כמו קטיעת איברים, אירועים מוחיים, מחלות לב וכליות.

המדענים גילו כי אכילת ירקות כמו אספרגוס, שום וארטישוק ירושלמי יכולה לסייע במקרים של סוכרת והשמנת יתר. החוקרים מציעים לאכול ירקות ירוקים עם עלים, כולל ברוקולי, תרד, כרוב וכרוב ניצנים, כדי להפחית את הסיכון לחלות בסוכרת מסוג 2, מאחר שירקות אלה עשירים במגנזיום וידועים כנוגדי חימצון.

תוצאות המחקר חשובות מאוד, מאחר שכ-2.35 בני אדם בעולם סובלים מסוכרת מסוג 2, בעוד כחצי מיליון איש כלל אינם מודעים לבעיה.

עוד בנושא:

הרכב הדיאטה וההשפעה על המשקל

לעבור את החגים בלי להשמין

המחלוקת על המלח – לאכול או לא לאכול?

סקר: הרגלי התזונה של הישראלים

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים