אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > אפקט "האחים השמנים" – השמנה במשפחה

אפקט "האחים השמנים" – השמנה במשפחה

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

מחקר חדש מתווסף למחקרים נוספים אשר דנים בסוגיית השמנה במשפחה  ומצא מה הסיכוי של בן משפחה להשמין אם גם אחיו ואחיותיו שמנים. ד"ר אסנת רזיאל עם שלב הפתרונות למניעת השמנה בקרב אחים

הדיילי מייל דיווח לאחרונה על מחקר חדש, שבוצע בארצות הברית, אשר קובע כי ילדים שלהם אחים הסובלים מהשמנת יתר מועדים להשמין בעצמם פי חמש יותר מילדים שלהם אחים בעלי משקל תקין.

השמנה במשפחה

קיימת כבר הנחת עבודה רווחת בתחום כי ילדים להורים הסובלים מהשמנת יתר הם בעלי סיכויים גדולים יותר להפוך בעצמם למבוגרים הלוקים בהשמנת יתר, לעומת ילדים שהוריהם שומרים על משקל תקין.

כעת, נתונים מחקריים חדשים מאוששים את ההנחה כי גם השמנת יתר בקרב אחים ואחיות בני אותה משפחה היא בעלת משקל בקביעת משקלו של הילד. הנתונים בתחום רק מתחילים להצטבר, אולם מגמתם ברורה למדי, ילדים שלהם אחים הסובלים מהשמנת יתר עלולים בעצמם להפוך לילדים הסובלים מהשמנת יתר.

השמנה במשפחה – למה אחים שמנים?
אפקט ה"אחים השמנים" (Obese Sibling) בא לידי ביטוי באופן מובהק יותר, לדעתם של עורכי המחקר, בקרב ילדים בני אותו המין, כלומר בנים אחים או בנות אחיות.

המחקר מצביע על כך כי משפחה שיש בה שני ילדים, שאחד מהם סובל מהשמנת יתר, היא בעלת סיכון גבוה לכך שגם הילד השני בה ילקה בהשמנת יתר.
חולשתו של המחקר היא בכך שהנתונים שנאספו בו הוגדרו כנתונים הוריים, כאלו שדווחו בפועל על ידי ההורים ולא נמדדו מן הילדים עצמם. עם זאת המגמה עליה הוא מצביע ברורה.

משפחה והתנהלות משפחתית בהחלט מעצבים את גורלנו במידה רבה. חינוך לערכים, טובים או רעים, הרגלי צריכה, ספורט, בילוי וגם אכילה הם חלק מדפוס משפחתי אשר מתעצב לאורך השנים ומעצב את חיינו גם כבגירים. אם אחד מן האחים במשפחה סובל ממשקל יתר עודף, והדבר נתפס במשפחה כתקין או נורמטיבי, הוא בהחלט יכול לחלחל כערך משפחתי גם לאח השני.

זהות או יריבות בין אחים היא נושא נפרד בפני עצמו, אולם אין ספק כי תא משפחתי מספק לרוב את אותם תנאי הגידול לכל בני המשפחה. לפיכך, הפעילויות והכללים בו חלים באופן גורף על כל חברי התא. באופן זה השמנת יתר עלולה למצוא לעצמה מקום אוהד לא רק בקרב אח אחד אלא בקרב האח או האחות הנוספים.

מה אפשר לעשות נגד התופעה?
הפתרון טמון בחינוך ובאחריות ההורית. על ההורים להפעיל שיקול דעת, אחריות וסמכות בעוד הם מעצבים את החינוך התזונתי ואת הרגלי הבריאות והפעילות הספורטיבית של ילדיהם. הזנחה של התחום או התעלמות מהשמנת יתר בקרב אחד מן האחים בהחלט יכולה לייצר בעיה כפולה בתא המשפחתי, אשר תאלץ את ההורים ובעיקר את הילדים להתמודד עם המשמעויות של השמנת יתר קיצונית בקרב יותר מילד אחד.

מניעה היא אפשרית. הפנמה של דפוסי תזונה בריאים ופעילות גופנית בהחלט יכולים לעצור את מגפת השמנת היתר הקיצונית מלמצוא את הקורבן הראשון שלה בתא המשפחתי, האח או האחות שמשקלם תקין.

הילדים אינם "שחקן" בודד במערכה, הם חלק מקבוצה. פעילות משפחתית משותפת ותזונה נכונה לכל בני המשפחה מעבירים את המסר הרצוי והערכים הנכונים בנושא תזונה והם בתורם מביאים לשינוי של ממש.

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר עמיר סולד

  יו"ר ומנהל רפואי של אסיא מדיקל. מנתח בכיר ומומחה בולט בניתוחים זעיר-פולשניים (כירורגיה לפרוסקופית). מייסד היחידה לכירורגיה אנדוסקופית ב"איכילוב" ומייסד האיגוד הישראלי לכירורגיה אנדוסקופית…. למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים