ארה"ב: זינוק במספרם של תינוקות שמנים

מחקר חדש ומדאיג גילה כי מספרם של תינוקות הסובלים מעודף משקל באמריקה עלה ב-74% ב-22 השנים האחרונות. הסיבה: תזונה לקויה וחוסר מודעות

תינוקות שמנים

מספר התינוקות הסובלים מעודף משקל בארה"ב זינק ב-74% תוך 22 שנה. נתון מדאיג זה עולה ממחקר שנערך בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת "הרווארד" ופורסם בכתב העת Obesity.

הממצאים שעולים מהמחקר מצטרפים לנתונים אחרים שנאספו באחרונה, ולפיהם מימדי השמנת הילדים בעולם המערבי הולכת ועולה בקצב מהיר.

בשנת 1980 סבלו רק 3.4% מהתינוקות האמריקאים בני חצי שנה או פחות ממשקל יתר. ב-2001 כבר זינק מספרם, ועמד על 5.9% מכלל התינוקות. מדובר בעלייה של כ-242 אלף תינוקות כבדי משקל מדי שנה.

"אפילו תינוקות צעירים מאוד צוברים עודף משקל, לא רק בני נוער ומבוגרים", אמר ד"ר מתיו גילמן, מנהל המחקר ומרצה בבית הספר לרפואה של "הרווארד". "מניעת השמנת יתר צריכה להתחיל בשלבי החיים המוקדמים ביותר".

"עודף משקל בגיל צעיר קשור לאכילה מוגזמת בבגרות, ולהשמנת יתר קיצונית בהמשך החיים. מצב זה עלול להוביל לסוכרת, ולבעיות בריאות מסוכנות נוספות", הוא מתריע.

החוקרים מאמינים שמספר גורמים תורמים לעליה במשקל התינוקות בארה"ב. בין גורמים אלו, זינוק במספר הנשים הנכנסות להריון כשהן סובלות מעודף משקל. נשים אלו נמצאות בסיכון גבוה לסוכרת הריונית, שעלולה לגרור התפתחות סוכרת באם ובעובר.

בעיה נוספת היא שיותר ויותר תינוקות זוכים להאכלה מוגזמת בחודשי חייהם הראשונים. דבר זה גורם לעליה מהירה מדי במשקלם.

"זהו תמרור אזהרה שאסור להתעלם ממנו", אמר מייק אדאמס, יועץ המתמחה בבריאות הציבור. "אנחנו חייבים ללמד אמהות צעירות על הסכנה שבמזונות מעובדים וממותקים, ולהדריך אותן באשר למשקל גופן".

"מספר האמהות לעתיד הסובלות מהשמנת יתר קיצונית הוא מבהיל. רבות מהן אפילו לא יודעות שמשקלן גבוה מדי, ועלול לפגוע בילדיהן", הוסיף.

למרות הנתונים המדאיגים, החוקרים אינם ממליצים להורים להכניס תינוקות למשטר של דיאטה. במקום זאת יש להתייעץ עם גורם רפואי מוסמך, לבחון איזה מזונות הילדים מקבלים ובאילו כמויות.