Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > ארוחה משפחתית רגועה ושקולה

ארוחה משפחתית רגועה ושקולה

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

מחקר חדש שוב מזכיר לנו את חשיבותה של ארוחה משפחתית קבועה ותרומתה על שמירה על משקל תקין במיוחד בקרב משפחות עם ילדים צעירים. היעדרות ארוחה משפחתית מסדר היום עולה לילדים שלכם במשקל. בדוק

אם בשנות השישים והשבעים כמעט בכל בית בישראל הייתה התכנסות משפחתית סביב שולחן האוכל דבר שבשגרה, הרי שישראל של היום, שלא בשונה ממדינות מערביות אחרות, מתקשה לקיים את המסורות של פעם שעיקרן פנאי למשפחה.

אחד הקורבנות הראשונים היא ארוחת הערב המסורתית בעיקר בשל הארכת שעות העבודה בישראל. בבתים רבים נוטים היום לדלג עליה, ובמידה שכבר מקיימים אותה עושים זאת בחופזה ובמהירות בכפוף ללוח זמנים הדוק ולחוץ מדי שלא נותן זמן ליהנות מהערכים המוספים הטמונים בהתכנסות המשפחתית סביב שולחן האוכל.

ארוחה משפחתית

ארוחה משפחתית מונעת עלייה במשקל

אם אתם מאלה שממהרים מדי כשאתם אוכלים ביחד או לא אוכלים בכלל ביחד עם הילדים, כדאי שתשקלו שוב את לוחות הזמנים שלכם. מחקר חדש מצליח להוכיח את החשיבות שבקיום ארוחות משפחתיות רגועות וחיוביות ככאלו שיכולות לסייע ולתרום לניהול נכון ולשמירה על משקלם של הילדים.

המחקר בראשותה של ג'ריקה ברג, פסיכולוגית באוניברסיטת מינסוטה, משלים מחקרים אחרים בנושא שכבר העידו כל כך כי ארוחות משפחתיות בכללן עשויות לסייע להדוף את בעיית משקל היתר בקרב ילדים.

במסגרת המחקר צוות המחקר אסף כ-120 משפחות עם ילדים בגילאים 12-6. כל משפחה נדרשה להקליט את מהלך הארוחה. חוקרים בחנו את ההקלטות המצולמות הללו וניסו לקבוע האם יש בהן גורמים היכולים להוות פקטורים מועילים במלחמה בהשמנת היתר הקיצונית בקרב ילדים ובני נוער. החוקרים בחנו את משך הארוחה, את סוג המזון שהוגש בה ואת האינטראקציה בין בני המשפחה במהלכה.

לאחר שבחנו את הצילומים מצאו החוקרים קשר ישיר בין ילדים בעלי משקל תקין לבין אינטראקציה חיובית בין בני המשפחה, קרי ההורים עצמם והילדים אל מול ההורים, בהשוואה לילדים בעלי משקל עודף. ילדים בעלי משקל תקין גם היו בעלי סיכוי גבוה יותר לקבל חיזוקים חיובים מעל גבי השולחן המשפחתי בהשוואה לילדים בעלי משקל עודף. המחקר קובע כי במשפחות בהן יש ילדים בעלי משקל עודף האווירה סביב שולחן הארוחה המשפחתית הייתה חיובית פחות ובאופן כללי כאוטית ומבולגנת יותר.

ילדים בעלי משקל עודף נטו יותר לשמוע הערות של הוריהם על מטלות, שעשו או לא עשו, והזמן שהוקדש לאינטראקציה חיובית ולביטוי העצמי של הילדים אל מול ההורים היה נמוך יותר בהשוואה לילדים בעלי משקל תקין.

שמנים אוכלים פחות זמן

באופן שהפתיע אפילו את החוקרים, אחד מנתוני המחקר המעניינים היה כי דווקא ילדים בעלי משקל עודף ישבו פחות זמן סביב השולחן המשפחתי מאשר ילדים בעלי משקל תקין. רבים מהילדים בעלי המשקל העודף (כ-30%) סיימו את הארוחה דווקא בחדרם, לעומת כ-17% בלבד מהילדים בעלי המשקל התקין.

על פי ברג, ארוחה משפחתית לא צריכה להיות בהכרח ארוכה במיוחד בכדי שתהיה לה השפעה חיובית על משקל הילד, אלא יותר חשובה רמת האינטראקציה במהלכה בין ההורים לילדים. עורכי המחקר קוראים להורים לעסוק בתקשורת חיובית עם הילד ופחות בביקורת במהלך הארוחה ולנסות ולהעצים את תחושתם של הילדים במהלכה.

מוסד הארוחה המשפחתית הוותיק, בה כל אחד מבני המשפחה יכול היה להתכנס סביב בני משפחתו ולקבל מהם תמיכה רגשית, הוא מוסד תומך, והוא תומך גם בשמירה על משקל והתפתחות תקינה של הילדים. אם אתם מרגישים שהארוחה המשפחתית היומית חסרה לכם, אולי כדאי שתעשו את המאמץ לקיים אותה. מתברר כי היא מכילה הרבה יותר מערכים נוסטלגיים בלבד.

עוד בנושא:

הרצאות החודש במלב"י

לקביעת תור ליעוץ: 03-7645444  או: info@assia.co.il

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר עמיר סולד

  יו"ר ומנהל רפואי של אסיא מדיקל. מנתח בכיר ומומחה בולט בניתוחים זעיר-פולשניים (כירורגיה לפרוסקופית). מייסד היחידה לכירורגיה אנדוסקופית ב"איכילוב" ומייסד האיגוד הישראלי לכירורגיה אנדוסקופית…. למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים