אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > ארוחה עם ביצים

ארוחה עם ביצים

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

עם שינוי עמדת התזונאים העולמית לגבי ביטול איסור צריכת כולסטרול גבוהה, הביצים יכולות לתפוס מקום נכבד על שולחן האוכל שלנו. כל הסיבות למה לאכול ביצים

בעוד שעל שולחן ליל הסדר הביצה מונחת כסמל לחורבן הבית ונאכלת כמזון האמור לסמל עצב, הרי שבחיי היום-יום, כולנו מאד אוהבים ביצים וצורכים אותן באופן ישיר או עקיף ובאופנים רבים. בימים אלו ממש הביצים עושות קאמבק תזונתי של ממש הודות לפרסומים שונים של אגודות בריאות ותזונה ברחבי העולם, מהרגע שהפחד מן הכולסטרול כנתון בעייתי החל פוחת בשנים האחרונות, מקומן על שולחן האוכל שלנו  בהחלט ראוי.

ארוחה עם ביצים

משקל ביצה
במחקר, שפורסם בשנת 2010 במגזין Journal of Nutrition and Food Science, עולה כי הביצים הן אולי אחד מן המזונות היחידים כמעט המכילים בתוכם את כל המרכיבים החשובים לבריאותנו, ואף יכולות לסייע בשמירה על משקל.

בעוד שבעבר היה נהוג לחשוב שהביצים מכילות כולסטרול רב, הרי שכיום מחקרים חדשים מעידים על כך שצריכת ביצים אף יכולה לבלום עלייה ברמות הכולסטרול בגופנו. מדובר במהפכה של ממש בהמלצות תזונה מסורתיות לפיהן נטו להמעיט בחשיבות צריכת הביצים ואף המליצו לצמצם את צריכתן באופן קבוע.

ארוחה עם ביצים
ביצים מכילות כ-220 מיליגרם של כולסטרול לערך, שזו בדיוק כמות הכולסטרול המומלצת למבוגרים, עבור פעוטות מדובר בכמות הנחשבת ככמות תקינה וסבירה בהחלט וילדים יכולים אפילו לצרוך כמות כפולה.

חלמון הביצה מכיל חומר בשם לציטין המוכר כיום כאחת מחומצות השומן הבריאות ביותר והיא מונעת עלייה ברמות הכולסטרול ומסייעת לאיזונו.

ביצים טובות גם למי שמחפש לאכול תחליפי חלבון שאינם בשר שכן הביצים בעלות ערכי חלבון גבוהים הנספגים היטב בגוף. ויטמין B12, ויטמין D, זרחן, אבץ, ויטמיןA , ויטמיןE וכמות הפחמימות בביצה היא מזערית. ביצה מכילה כ-60 קלוריות לערך ורובן כאמור הן קלוריות המורכבות מחלבונים בריאים במיוחד.

הדרך הטובה ביותר לאכול ביצה היא כאשר מבשלים אותה. כך אנחנו לא מוסיפים ערכים קלוריים מיותרים של שמן או חמאה כפי שאנו עושים בחביתה ושומרים על ערכים קלוריים סבירים במיוחד וגם על היתרונות הבריאותיים שלה.

ביצי חופש או ביצים רגילות?
קיימות תנועות חברתיות המוחות על אופן גידול תרנגולות מטילות ועל תעשיית הביצים, וזה עוד לפני שהזכרנו בכלל את ארגוני הטבעונים שמבקשים להדיר כליל את הביצים מסדר היום התזונתי שלנו. עם זאת, ההמלצה שלנו היא להמשיך ולשלב ביצים בתפריט שלנו בזכות הערכים התזונתיים הגבוהים שהן מכילות.

ישראל עדיין מפגרת אחרי מדינות רבות בעולם בסבל הנגרם לתרנגולות השוהות בכלובי סוללות האסורים כבר במרבית מדינות אירופה, אבל עדיין גם כאן אפשר לעשות בחירות צרכניות מודעות ולבחור בביצי חופש מבוקרות גם אם מחירן מעט גבוה יותר. כיום בכול מרכול ניתן למצוא "ביצי חופש" גם של החברות הגדולות במשק.

 

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר עמיר סולד

  יו"ר ומנהל רפואי של אסיא מדיקל. מנתח בכיר ומומחה בולט בניתוחים זעיר-פולשניים (כירורגיה לפרוסקופית). מייסד היחידה לכירורגיה אנדוסקופית ב"איכילוב" ומייסד האיגוד הישראלי לכירורגיה אנדוסקופית…. למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים