אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > משבר ההשמנה הלאומי: ארה"ב נערכת

משבר ההשמנה הלאומי: ארה"ב נערכת

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

המספרים הולכים וגדלים, וכעת 64.5% מתושבי ארה"ב מוגדרים שמנים. משרד הבריאות האמריקאי: "בעיית ההשמנה בבתי הספר חמורה לא פחות מאיומי הטרור של אל-קעידה"

ההשמנה בארה"ב

ארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות, כך נראה, הולכת והופכת לאט אבל בטוח למדינת הקלוריות הבלתי מוגבלות. מנתונים עדכניים עולה כי שיעור עצום של 64.5% מהמבוגרים באמריקה סובלים מעודף משקל, השמנת יתר או השמנת יתר קיצונית. במספרים זה נשמע אפילו יותר מבהיל: מדובר ב-119 מיליון איש ואישה.

300 אלף בני אדם מתים בארה"ב מדי שנה, כתוצאה מסיבוכים של השמנת יתר קיצונית. זה לא רק יקר בחיי-אדם – אלא גם בדולרים, והעלות של טיפול במגפת ההשמנה בארה"ב הולכת ועולה.

על פי תחזיות עדכניות, עד האולימפיאדה הבאה (ב-2008 בבייג'ין) מספר השמנים עוד יגדל, ועד אז ה-BMI (מסת הגוף) של 3 מכל 4 אמריקאים תעמוד על 25 או יותר. BMI 25 הוא קו הגבול בין משקל תקין לבין השמנת יתר.

את בעיית ההשמנה בבתי הספר בארה"ב מתאר משרד הבריאות האמריקאי כ"איום חמור לא פחות מאיומי הטרור שמולם אנחנו ניצבים". מומחים מזהירים כי הבעיה ההולכת ומחריפה היא נטל בריאותי וכלכלי שאמריקה לא תוכל לעמוד בו לאורך זמן.

ב-1960 עוד נחשב נחשב שחקן פוטבול ששוקל 113 ק"ג ללא פחות מ"ענק". אבל כיום, 550 שחקנים שנשתתפו במחנות האימונים של ליגת הפוטבול הלאומית (NFL) שוקלים מעל 136 קילו.

לא רק הספורטאים באמריקה העלו עוד כמה קילוגרמים – אלא גם חיילי ארה"ב. החייל הממוצע שוקל כיום 10 ק"ג יותר בהשוואה לחייל הממוצע מתקופת מלחמת העולם השנייה. לדברי קצינים בצבא ארה"ב, מועמדים רבים לשירות ביטחון פשוט נדחים על הסף – רק בגלל שהם שמנים מדי.

בראיון לרשת ה-BBC אמר פרופ' קלי ברונוול, ראש מרכז "רוד" למדיניות מזון והשמנת-יתר באוניברסיטת "ייל" בבוסטון, כי "הבעיה המרכזית היא הכסף העצום שאפשר לעשות מאוכלוסייה שמנה יותר".

"יש כמה חברי קונגרס בסנאט ובבית הנבחרים שעובדים קשה", הוא מציין, "אבל מספרם בטל בששים לעומת חברי הקונגרס שנתונים תחת השפעת הלובי של תעשיית המזון".

אבל הבעיות, הוא אומר, הן לא רק ברמה הלאומית. לדבריו, לכמעט מחצית מבתי הספר ברחבי אמריקה יש הסכמי בלעדיות עם חברות משקאות, שמספקות למוסדות החינוך משקאות קלים עתירי סוכר. ברווחים משתתפים גם בתי הספר עצמם – כך שאין להם אינטרס להפסיק את מכירת המשקאות המוגזים.

"למכירת משקאות קלים בבתי הספר אין השפעה מכרעת על העלייה בשיעורי ההשמנה בקרב ילדים", נמסר בתגובה מחברות המשקאות.

אבל עבור פרופ' ברונוול, ה"פצצה המתקתקת" בבתי הספר – היא איזור המאבק החשוב ביותר כרגע. "אנחנו צריכים להתמקד בהגנה על ילדינו", הוא אומר. "קשה מאוד לשנות הרגלים שנרכשו במהלך תקופת חיים שלמה. אולי מניעה בגיל צעיר יכולה להיות הפתרון".

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים