Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > ירידה במשקל במהירות: קווים לגנותה

ירידה במשקל במהירות: קווים לגנותה

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

ירידה במשקל היא לא תחרות, לא הגיונית ולא טבעית. הפסיכותרפיסט אופיר תשובה מסביר למה כדאי לבצע תהליך מסודר של ירידה במשקל (הטמעה של אורח חיים חדש ובריא) ולזנוח את רעיון הקסמים לירידה דרסטית (מורידים מהר – מעלים מהר)

ירידה במשקל

לעבור ניתוח לקיצור קיבה מכל סוג כלשהו, טבעת, שרוול, מעקף, הינה החלטה קשה וחשובה. יש להחלטה זו משמעות גדולה בתחום הרגלי התזונה, הפיזיולוגיה, המשפחה והנפש. ההחלטה מקבלת עור וגידים ככל שנכנסים יותר ויותר לתהליך.

אדם המעוניין לעבור ניתוח בריאטרי צריך להמציא אינספור אישורים רפואיים, לעבור ועדה של דיאטנית-פסיכולוג-רופא, למצוא מנתח, לקבוע פגישה עם מרדים, להיפרד מכמה אלפי שקלים (תלוי בביטוח שלכם), עוד כך וכך פרוצדורות בירוקרטיות וטכניות, ורק אז לבסוף לעבור ניתוח בהרדמה מלאה ולגלות לתדהמתו כי הגוף שלו עבר שינוי בלתי הפיך. אם כך, אין פלא כי אנו נבקש ירידה גדולה ומהירה במשקל… הרי בשביל עשינו את כל זה?

אני יודע שזה רחוק מלהיות פופולרי, אבל כאן הייתי רוצה לגנות את הירידה הגדולה והמהירה במשקל ולבקש מכן ומכם להאט את הירידה, להביע סבלנות, להוריד את הרגל מהגז, להנמיך ציפיות ולעבוד בהדרגה. "הוא ודאי יצא מדעתו אתם חושבים", אך לא, לא השתגעתי, ההפך מכך הוא הנכון.

בזכות הירידה האטית במשקל
מדוע בעצם אני בעד ירידה איטית במשקל?

התשובה לשאלה זו מורכבת ממספר רבדים:

1. "זה לא טבעי"
במשך אלפי שנות אבולוציה חינכנו את הגוף המבוית שלנו לאגור במחסני השומן שלו אנרגיה לעת מצוקה. הגוף שלנו, מכונה משומנת ויעילה ביצע תפקיד זה בהצטיינות יתרה. לכן, ירידה במשקל הינה תופעה שהגוף חווה כפעולת מצוקה ולא כפעולה חיובית, הוא מתנגד לכך בכל תוקף.

עדות לכך היא העובדה כי יש תקופות בהן אנו לא יורדים במשקל על אף שאנו אוכלים מעט ועושים פעילות גופנית. לכן, אם ירידה במשקל היא טבעית לגוף שלנו, ירידה חדה היא לא טבעית עוד יותר.

כאשר גופנו חווה ירידה מהירה וחדה הוא מגיב במגוון השלכות פיזיולוגיות, כגון: עצירויות, שלשולים, צרבות, השפעות על לחץ הדם, פגיעה במטבוליזם, ירידה ברקמת שריר, פגיעה במאזן הוויטמינים והמינרלים, חולשה כללית ואפילו נשירת שיער. בקיצור, זה לא עושה טוב לגוף שצריך להסתגל בקצב אטי לשינויים שהוא עובר. ההמלצה, אגב, היא ירידה של בין חצי קילו לקילו בשבוע.

2. "זה לא אסתטי"
כולנו רוצים להיות רזים ויפים, זה חלום שתמיד רצינו שהתגשם והנה, בעקבות הניתוח, החלום אכן עשוי להתגשם. יחד עם זאת, האמת המרה היא שירידה מהירה במשקל גוררת עמה עודפי עור מאוד לא רצויים.

הסיבה היא שוב פיזיולוגית. שכבת תאי העור אינה יכולה להימתח על גבי החוסר, שנוצר עקב אובדן המשקל, והתוצאה היא עור רופס ונפול בעיקר בבטן, מתחת לסנטר ובידיים. לא ממש נעים ללכת עם זה לים. זה נכון שזה לא ממש משנה אם הירידה היא מהירה או אטית בעניין העור, זה תלוי גם בגנטיקה ובגיל. אבל, ירידה אטית מאפשרת תהליך של בניית שריר על חשבון מסת השומן, מה שמעלה סיכויים לעור מתוח יותר.

3. "זה לא הגיוני"
אחת הבעיות הקשות של אזרחי מדינת ישראל היא השאלה: "כמה ירדת?", במיוחד לאחר  שעשית ניתוח שכזה, במיוחד כשנפגשות (כן, כן בנות, אני מדבר בעיקר אליכן) שתי מנותחות שעשו יחד את הניתוח. בעצם מדובר בתחרות שבה יש גביע בסוף למי שירדה יותר קילוגרמים. לכן, אנו רוצים להאיץ את הירידה, כדי להגיע ראשונים.

אז בואו נאמר את האמת זוהי איננה תחרות, לכל גוף יש קצב ירידה משלו, המותאם לאורח חייו של כל אחד מאיתנו ומותאם לגנטיקה שאנו נושאים עמנו. כל השוואה ביני לאדם אחר הינה מיותרת ומטופשת משום שמדובר בהשוואה של שני גופים שונים עם רקע שונה.

4. "זה לא נכון"
המחקרים מראים כי ניתוחים בריאטריים מורידים בין 50 ל-80 אחוז מהמשקל העודף בשנה הראשונה. הדגש כאן הוא שמחקר מדבר על שנה שלמה. כלומר, אם ירדתי 10 ק"ג בחודש הראשון, אין זה אומר שלא אגיע לאותם 40 ק"ג רצויים, זה רק אומר שהקצב שלי שונה משל אחרים, בסופו של דבר כולם יגיעו לטווח, עם קצת השקעה והתמדה מצדם כמובן.

5. "זה לא מועיל"
יעילות היא מושג שנמדד בטווח הארוך. נמצא כי אנשים שיורדים מהר במשקל גם מעלים מהר את המשקל שהם ירדו. מדוע זה כך? הסיבה היא שהירידה המהירה אינה מאפשרת תהליך למידה, הכולל בתוכו התאמה והטמעה של תהליכים, כך שנוצר מצב של קושי לשמר את התוצאה. ירידה אטית מלמדת אותנו המון והשימור נמשך לאורך זמן רב יותר.

לסיכום, ירידה מהירה במשקל מהווה חרב פיפיות לחלק מהאנשים, שנמצאים בתהליך הטיפול בהשמנה, היא לא יעילה, לא הגיונית ולא נכונה מהרבה בחינות, היא פוגמת בתהליך בכך שהופכת אותו לתחרותי, ל"מטרה" שיש להשיג ולא ל"דרך" שיש להיות בה.

אז מה כן לעשות? תאכלו נכון ומותאם לאורח החיים שלכם, עשו פעילות גופנית מותאמת, וכל זאת תוך שמירה על כנות וחמלה. ואם מישהו שואל אתכם "כמה ירדת?", תענו "אני מרגיש/ה מצוין, איך אתה?"

עוד בנושא:
חופשת הכל כלול, גם הקלוריות!
במקום בשר – איכלו סייטן
אוכלים ורצים: כללי תזונה לרצים
לראשונה במחקר: ניתוח בריאטרי מרפא סוכרת סוג 1
הרצאות החודש במלב"י

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים