Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > חסרים תזונתיים בדרך לניתוח בריאטרי: חשוב לבדוק

חסרים תזונתיים בדרך לניתוח בריאטרי: חשוב לבדוק

ד"ר דין קרן

גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
למידע נוסף »

שלח שאלה

חוקרים ישראלים בדקו אילו חסרים תזונתיים קיימים במועמדים לניתוחים בריאטריים, מה משפיע עליהם והאם גברים סובלים יותר מנשים או להיפך. ד"ר דין קרן מציג את ממצאי המחקר ואף מציע פיתרון מעשי למועמדים לניתוח הרזיה

הדעה הרווחת היא כי בחברה המערבית מצב של חסר בוויטמינים ומינרלים נדיר לאור מגוון המזון הרב, הנגישות הקלה אליו והעלות נמוכה – דבר שהוא אינו נכון כמובן. בחברה המערבית, בה ניתן להשיג מזון בכל מקום ובכל שעה, היכולת שלנו לאגור שומנים היא אחד המכשולים הגדולים ביותר של תקופתנו. אנשים רבים צורכים מאכלים ש"אינם בריאים", זאת משום שהערכים התזונתיים שלהם מבחינת חלבונים, ויטמינים, מינרלים וסיבים אינה מספקת.

חסרים תזונתיים

 

מצד שני ניתוחים בריאטריים לטיפול בהשמנת יתר הם פיתרון טוב ויעיל לקהל הסובל מהשמנת יתר חולנית. קבוצה זו בעלת סיכון מוגבר לחסר ויטמינים ומינרלים בתקופה שלאחר הניתוח, בעקבות השינויים הניכרים הנכפים עליהם באכילה ובספיגה בעקבות הניתוח.

מחקר חדש: אלו ויטמינים ומינרלים חסרים לכם בגוף?

מספר מחקרים פורסמו על המצב הטרום ניתוחי של קבוצה זו. קבוצת חוקרים ישראלים מהמרכז הרפואי הדסה עין כרם בירושלים בראשותם ד"ר אנדריי קיידר וחיה שוויגר פרסמו לאחרונה תוצאות מחקר, שמטרתו הייתה להעריך את השכיחות של חסרים תזונתיים אצל אנשים, הסובלים מהשמנת יתר חולנית ומועמדים לעבור ניתוח הרזיה, זאת במטרה להעריך את הקשר בין חסרים טרום-ניתוחיים, נתונים דמוגרפיים ומחלות רקע.

שיטת המחקר:

נלקחו דמים לפני הניתוח ל-114 מנותחים, מהם 83 נשים ו-31 גברים.

הבדיקות שבוצעו:

בדיקת כימיה, הכוללת בדיקה של רמות אלבומין, חלבון כללי, ברזל, פריטין, ויטמין B12, חומצה פולית, רמות הורמון הפרהטירואיד– PTH, סידן וזרחן וספירת דם מלאה לערכי המוגלובין וגודל הכדורית MCV. כמו כן, נלקחו מכל הנחקרים נתונים דמוגרפיים.

נתוני רקע של הנבדקים:

גיל ממוצא 38 שנים (15-77); משקל טרום ניתוחי 122.9ק"ג (87-150); BMI 44.3ק"ג/מ2 (35.3-74.9).

ממצאי המחקר:

השכיחות הטרום ניתוחית של חסר ברזל היה 35%; 24% לחומצה פולית; 24% לפריטין המשקף את מאגרי הברזל; 3.6% לוויטמין B12; 2% לזרחן; 0.9% לסידן; רמות המוגלובין וגודל כדוריות הדם (MCV) היו נמוכות ב-19% מהנבדקים; רמות גבוהות של PTH – הורמון הפרהטירואיד המעיד על חסר בוויטמין D נמצאו אצל 39% מהנבדקים; לא היו מקרים של רמות אלבומין (חלבון) נמוכות.

גברים מול נשים:

רמות נמוכות של ברזל בדם וכן מאגרי ברזל (פריטין) היו שכיחות יותר בקרב קבוצת הנשים בהשוואה לגברים; לעומת זאת, בקרב הגברים נרשמה שכיחות גדולה יותר של אנמיה 35%, לעומת 12% אצל הנשים.

BMI גבוה:

אנשים עם BMI  מעל ל-50 ק"ג/מ2 היו עם יותר סיכון לרמות נמוכות של חומצה פולית.

מבחינה אקונומית:

אנשים בעלי הכנסה גבוהה יותר היו פחות מועדים לחסר בברזל.

מה משפיע על החסרים בגוף?

מסקנת החוקרים הייתה כי ישנה שכיחות גבוהה של חסרים תזונתיים אצל המועמדים לניתוחים בריאטריים הסובלים מהשמנת יתר חולנית.  המדדים עם השכיחות הגבוהה ביותר נרשמו ברמות הברזל, פריטין (מאגרי ברזל), חומצה פולית ונוכחות של אנמיה. כמו כן, נצפו רמות גבוהות של הורמון הפרטירואיד בחלק ניכר מהנבדקים.

במחקר נמצאה שכיחות גבוהה של חסרים תזונתיים במועמדים לניתוחים בריאטריים. לא נמצא כמעט כל קשר בין החסרים ושנות לימוד, רמת הכנסה והקיום של מחלות רקע, כגון: סוכרת, יתר לחץ דם, רמות שומנים גבוהה בדם וכבד שומני. החסרים שנמצאו היו קשורים רק לגיל, מין ומעט ל-BMI.

ממצאים אלו יתכן והם משנים מעט את הגישה על השכיחות של החסרים התזונתיים באנשים לאחר הניתוחים, ובעצם יכולים גם להעיד על קיום של חסרים תת-קליניים, כלומר שלא נותנים סימפטומים, לפני הניתוח ושאינם מתגלים.

בנוסף אחרי הניתוח, קיים קושי רב בטיפול בחסרים אלו לאור הקאות, כמות מזון מצומצמת שנצרכת, אי סבילות למזונות וספיגה פחותה, עובדה שעוד יותר מגבירה את החשיבות בטיפול בחסרים אלו כאשר הם מתגלים.

איך מונעים מצב של חסרים?

כידוע, ישנה עלייה ניכרת בהשמנת יתר חולנית ולפיכך עלייה בכמות ניתוחי ההרזיה המבוצעים כיום, זאת במטרה לטפל בבעיית ההשמנה. חסרים תזונתיים יכולים להוות את אחד הסיבוכים ארוכי הטווח של ניתוחים אלו.

העלייה במספר הניתוחים והקיום של חסרים תזונתיים לפני ואחרי הניתוח, מחייבים מעקב וייעוץ רפואי-תזונתי, הכולל צוות רב-תחומי כבר מהשלבים הראשונים של תהליך ההרזיה בייעוץ הטרום ניתוחי. חשוב מאד לגלות מהם החסרים עוד פני הניתוח ולטפל בהם בהתאם, בדרך זו ניתן לצמצם את כמות החסרים לאחר הניתוח עצמו.

עוד בנושא:

לקחת ללב: ויטמין D

יתרונותיו הבריאותיים של התה הירוק

מדריך תזונתי: כל מה שרצית לדעת על אי סבילות ללקטוז

איך יותר נוח לאכול: עם שרוול או עם טבעת?

הרצאות החודש במלב"י

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • ד"ר אסנת רזיאל

  מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים