אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > אכילה כפייתית: בחן את עצמך – האם אתה אכלן כפייתי?

אכילה כפייתית: בחן את עצמך – האם אתה אכלן כפייתי?

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

אוכלים מהר מדי? מאבדים שליטה על כמויות האוכל? מרגישים דכדוך אחרי הארוחה? הפסיכותרפיסט אופיר תשובה מסביר מהי הפרעת אכילה כפייתית, בואו לבדוק האם גם אתם נכנסים לקטגוריה ואיך מטפלים בבעיה

בעיית בולמוסי האכילה היא מצב שהוכרה לאחרונה על ידי איגוד הרופאים וכפי הנראה משפיעה על מיליוני בני אדם בעולם המערבי. אנשים הסובלים מהפרעת אכילה כפייתית (Binge Eating Disorder) נוטים לאכול לעיתים תכופות כמויות גדולות של מזון, זאת תוך תחושת אובדן השליטה על האכילה שלהם.

אכילה כפייתית

הפרעה זו שונה מתסמונת בולמוס-טיהור (בולימיה נרבוזה), משום שאנשים עם אכילה כפייתית בדרך כלל לא "מטהרים" את עצמם לאחר האכילה באמצעות הקאות, שימוש במשלשלים או פעילות גופנית מוגזמת.

אכלן כפייתי: קווים לדמותו

איך יודעים האם סובלים מאכילה כפייתית? רובנו אוכלים יותר מדי מעת לעת, והרבה אנשים מרגישים לעתים קרובות שהם אוכלים יותר ממה שהם צריכים. עם זאת, אין זה אומר כי לאדם יש הפרעת בולמוסי אכילה.

רוב האנשים הסובלים מבעיית אכילה כפייתית מתלוננים על הסימפטומים הבאים:

• אפיזודות תכופות של אכילת כמות גדולה של מזון, באופן יחסי לאדם אחר במצבם.
• תחושות תכופות של חוסר יכולת לשלוט במה או כמה נאכל.
• אכילה מהירה מהרגיל.
• אכילה עד חוסר נוחות ומלאות יתרה.
• אכילת כמויות גדולות של מזון, גם כאשר אין רעב פיזי (אכילה רגשית).
• אכילה לבד, לרוב מתוך מבוכה בשל כמות האוכל שנאכלה.
• תחושות של גועל, דכדוך, אכזבה או אשמה לאחר אכילת יתר.

הטיפול בבולמוסי אכילה

אם עניתם על מרבית הפרמטרים – כן, יש לכם בעיה. מה עושים? מספר מחקרים מצאו כי אנשים הסובלים מהפרעת בולמוסי אכילה יתקשו הרבה יותר בטיפול בירידה במשקל. בנוסף, קיים סיכוי סביר יותר כי יחזירו את המשקל במהירות. ולכן, מומלץ כי אנשים הלוקים בבעיה זו יפנו לטיפול המתמקד באכילה הכפייתית שלהם לפני שהם מנסים לרדת במשקל.

יש לציין כי גם מי שאינו סובל מעודף משקל, נמצא לעתים קרובות במצוקה בשל אכילה מוגזמת ועשוי להפיק תועלת מטיפול מלווה בטרם יחל בתהליך הירידה במשקל, אם בניתוח או בכל שיטה אחרת.

השיטות העיקריות המשמשות לטיפול בהפרעת בולמוסי אכילה הן:

טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT) –במהלך הטיפול המטופל לומד טכניקות העוזרות לפקח ולשנות את הרגלי האכילה, כמו גם איך לשנות את הדרך בה האדם מגיב למצבים קשים. טיפול זה נחשב ליעיל מבחינה מחקרית.

טיפול בתרופות – למשל, תרופות נוגדות דיכאון עשויות להיות מועילות עבור אנשים מסוימים.

קבוצות תמיכה – יכולות להיות מקור טוב לעזרה.

אם את/ה מאמינה שיש לך בעיה זו , חשוב להבין שאת/ה לא לבד. רוב האנשים שיש להם ההפרעה ניסו, ללא הצלחה, לשלוט בה בעצמם. אולי כדאי לפנות לטיפול מקצועי.

עוד בנושא:

טיפול התנהגותי קוגניטיבי לטיפול בעודף משקל

5 סיבות להשמנה ומה עושים נגדן

סליחה, יש לך סובלנות תזונתית רגע?

הרצאות החודש במלב"י

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר עמיר סולד

  יו"ר ומנהל רפואי של אסיא מדיקל. מנתח בכיר ומומחה בולט בניתוחים זעיר-פולשניים (כירורגיה לפרוסקופית). מייסד היחידה לכירורגיה אנדוסקופית ב"איכילוב" ומייסד האיגוד הישראלי לכירורגיה אנדוסקופית…. למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים