Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > לוקיזם: בעיית האפלייה על רקע השמנת היתר

לוקיזם: בעיית האפלייה על רקע השמנת היתר

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

אפליה חברתית על רקע מראה, לוקיזם, היא התנהגות ידועה בעולם, אנשים בעלי משקל עודף ודאי מכירים זאת על בשרם. השאלה מה אתם יכולים לעשות כדי לשנות את הגורל שלכם?

יותר ויותר מקרים של אפליה על רקע מראה חיצוני, מוצא אתני, צבע עור והתייחסות לאדם על סמך מראה חיצוני בדרך הגורמת לאנשים להסיק מסקנות לגבי אישיותו מחלחלים אל השיח הציבורי, אל מקומות העבודה או מוסדות ההשכלה וגורמים לאפלייתם של אנשים שאינם "נראים כמו כולם".

לוקיזם והשמנת יתר

אפליה על רקע משקל בעולם

השיח על לוקיזם (Lookism) בא לידי ביטוי בתחומים אקדמיים שונים וזוכה לתשומת לב מחקרית רבה יותר בשנים האחרונות. הסקה של תכונות אופי מתוך מראה חיצוני מסוכנת לערך השוויונית בחברה והיא בעיקר פסולה ומטופשת.

מחקר בריטי מצא כי 90% מן המעסיקים בתחום המכירות בבריטניה דירגו את הופעתו של נציג המכירות שלהם כתנאי חשוב או קריטי להעסקתו. גם בארצות הברית ובאוסטרליה נערכו מחקרים דומים וברבים מהם נמצאה אף תופעה מדאיגה נוספת, רבים מן הנשאלים קבעו כי הופעה חיצונית אשר לוקה בחסר בהחלט יכולה להוות עילה מוצדקת לפיטורים.

ישנן חברות תעופה לא מעטות בארצות הברית אשר מקשות על אנשים הסובלים מהשמנת יתר קיצונית, כאשר הם רוכשים כרטיסי טיסה, בטענה שהם תופסים מקום כפול. ויש עוד ועוד תופעות משפילות אשר אינן זרות למי שגדל כילד שמן והפך למבוגר שמן, אין צורך במחקרים בכדי לאושש את ההנחה כי הוא הופלה על סמך מראהו החיצוני לאורך חייו.

לוקיזם הוא עובדה קיימת, אנשים הסובלים מהשמנת יתר קיצונית נוטים להיות מופלים במקרים רבים במקומות עבודה, לפספס משרה או העלאה במשכורות בלי קשר לרמת הכישורים שלהם, אלא מכיוון שהם נראים לאנשים אחרים כאנשים שהתכונה הפיזית שלהם, קרי השמנת היתר הקיצונית, מעידה על כישוריהם.

חוק שוויון הזדמנויות

בלוקיזם חשוב להילחם במישור המשפטי, במישור השיח הציבורי ולמחות בכל פעם שהופעתו ברורה. אך במקביל, גם אם זוהי דעה שנויה מעט במחלוקת, יש לעשות את המרב על מנת לשפר את ההופעה החיצונית גם מתוך תובנה שהקרב על לוקיזם מתקיים בשתי חזיתות – הציבורית והאישית.

אם אתם סובלים מהשמנת יתר קיצונית מסכנת חיים יש אפשרות לעשות שינוי של ממש באמצעות ניתוח מתאים אשר יכול לשנות לא רק את איכות החיים היום יומית שלכם, אלא גם את האופן בו החברה תופסת אתכם ואת כישוריכם.

חוק שוויון זכויות בעבודה מגן על אנשים באופן מעשי מפני לוקיזם, הבעיה היא שרבות מן ההחלטות, כמו דחיית מועמד במהלך ראיון עבודה על ידי מנהל משאבי אנוש, בשל הופעתו החיצונית, לא תהיה הסיבה הרשמית לדחייה.

אחריות שלכם לבעיית האפליה

הלוקיזם מתקיים ברובד תת-הכרתי סמוי כאשר אנשים מבצעים אינטראקציה בין האחד לשני, ונדיר לציין אותו כסיבה רשמית לדחייה תעסוקתית או אישית, שכן ברור לכל בר דעת כי אפליה על רקע לוקיים אינה תקינה מבחינה פוליטית-חברתית.

לצד העובדה שחשוב להילחם בלוקיזם ולמגר אותו, בה בעת חשוב לקחת את עצמכם בידיים ולראות כיצד אתם משנים את גורלכם שלכם ככל שזה נוגע להופעתכם החיצונית במידה וזהו נתון שמפריע לכם. הדרך לשינוי הופעה חיצונית אינה כרוכה בהחלטה אישית פנימית שלכם ורק אתם אחראים לכך ולא תלויה באף אחד חיצוני. ישנם גורמים מקצועיים שיסייעו בידכם להשיג את המטרה, אבל ההחלטה היא שלכם.

השמנת יתר חיצונית, בשונה ממאפייני יופי או כיעור הנחשבים לנורמטיביים, היא גם סכנת חיים של ממש לבריאותכם ולאיכות החיים שלכם. הבחירה שלכם לטפל בעצמכם היא החשובה והקובעת, העובדה כי בדרך אתם נפטרים מהסיכוי להיות מופלים בשל תופעת הלוקיזים, היא רק ערך מוסף אחד מיני רבים.

עוד בנושא:

סובלים מבעיה במערכת העיכול? לכו לרופא!

הנזק האקולוגי של השמנת היתר

מכורים לאוכל מתוק? כדאי לכם לקרוא

כמה שעות צריך כדי לרזות?

הרצאות החודש במלב"י

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים