אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > בפורים תשמחו (אל תאכלו) – די לאוזני המן

בפורים תשמחו (אל תאכלו) – די לאוזני המן

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

פורים זה הדבר הכי קרוב לקרנבל שיש למבוגרים ולילדים – תחפושות, רעשנים, שירים ו… כאן מגיע המוקש – משלוחי מנות. מה עושים? מתמקדים בתחפושות, בשירים ובריקודים ועוזבים את אוזני ההמן לנפשם

אוזני המן דלות קלוריות

פורים מציע לנו ולילדנו שפע של פיתויים עתירי קלוריות, ובדומה לאחיו הגדול חנוכה גם הוא מציע את מעדן החג עתיר הקלוריות שלו. בדומה לסופגניות חנוכה, שהפכו ממוצר שניתן להשיג למשך שבוע החנוכה, למוצר שניתן להשיג לאורך כל החורף, כך גם אוזני ההמן קיבלו מעמד של עוגייה או ממתק חורפי שזמינותו לכל אורך החורף מחריפה את ההתמודדות עם הפיתוי המתוק הזה.

הנטייה לספק את מעדני החג המסורתיים מעבר לעונת החג הקצרה נמשכת כבר כמה שנים בישראל, וכך יוצא שהחגים, המעדנים המסורתיים שלהם ועודף הקלוריות שהם מביאים אל תוך חיינו פשוט נמשכים זמן רב יותר ואנו נוטים לצרוך פשוט יותר ויותר קלוריות. אבל היי, כולנו יודעים שאוזן המן ועוד אוזן המן הן המון קלוריות מיותרות.

אומרים די לאוזני המן!

אם אתם נמנים על אלו שקונים אוזני המן מחוץ לבית, השתדלו לקנות כמות קטנה של אוזני המן, ונסו לבחור את אוזני ההמן שעשויות בעבודת יד ולא את אלו התעשייתיים. בינינו, שני הסוגים עתירי קלוריות, אבל אם אתם כבר אוכלים תאכלו משהו יותר איכותי. אם אתם לא מצליחים להימנע באופן גורף מן הממתק הפורימי המסורתי הזה יש לכם גם אפשרות לרכוש אותו בשנים האחרונות כשהוא מופחת קלוריות.

כשאתם צריכים להכין משלוחי מנות, הקפידו על תכולה מזינה ובריאה עד כמה שניתן. אוזן המן אחת, חטיף בריאות, מסטיק ללא סוכר, חטיפים מופחתי קלוריות ותוספים מסוכנים, וכמובן ללא צבעי מאכל וחומרים משמרים. זה בהחלט אפשרי.

ברמה המשפחתית, אפשר להחליף את ממתק אוזני המן המסורתי בארוחת ערב חגיגית (להלן: המשתה) בריאה שתכלול מרכיבים בריאים ותציין את החג דווקא באמצעים אחרים ולא בעזרת אזני המן. התמקדו בשמחה שהחג מייצר, התחפשו עם הילדים, נסו לבטא את רוח החג בסיפורי החג ולא בתקרובות, הזמן שתרוויחו עם ילדיכם ואיכותו יאפשר בילוי איכותי ומשפחתי שכולם תוכלו לצאת ממנו נשכרים.

צאו לטיול! מזג האוויר הנוח יחסית מאפשר ליהנות משלל פעילויות משפחתיות שבהן ניתן לשרוף קלוריות ולא בהכרח רק לצרוך אותם. נצלו את ימי החופשה בפורים לעסוק בפעילות מחוץ לבית, לא בקניונים ולא במסעדות. הקניית הרגלים לתזונה נכונה ובריאה ולחיים בריאים נעשית לאורך כל השנה, ויכולה לבוא לידי ביטוי בחופשות קצרות או ארוכות.

פורים הוא חג משמח, כדאי לזכור זאת ולהתמקד בכך ובשלל הפעילויות שהוא מציע ברמה המשפחתית ולא בהכרח באכילה. האכילה היא פעולה משמחת בעיקר כשהיא נעשית בצורה תבונתית, מחושבת ומזינה אותנו ואת פעולותינו ולא מותירה אותנו עם קילוגרמים מיותרים שאינם נחוצים לנו ועלולים לפגוע בבריאותנו ובשמחתנו.

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מחקרים דומים