Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > גם בהריון שומרים על משקל תקין. שאלות ותשובות

גם בהריון שומרים על משקל תקין. שאלות ותשובות

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

בהריון? מזל טוב! שנים שאפת להגיע למשקל הנכון והנה סכנה חדשה אורבת בפתח. החדשות הטובות – לא חייבים להשמין בהריון ואפשר לחזור למשקל תקין מיד לאחריו. איך? קראי ותלי על המקרר

הריון זה שמחה, התרגשות, התחלה חדשה. יחד עם זאת בתוך מבול ההתרגשות הזה לקראת תינוק חדש, את יודעת כמה קשה עבדת כדי להגיע ולשמור על משקל תקין. את גם מודעת לצורך של גופך להעלות משקל במהלך ההריון, ושמדובר בעבודה קשה בכדי לחזור לגזרה התקינה שלך לאחר הלידה. גם אם זה נראה עוד רחוק, צריך להתחיל לחשוב על כך כבר עכשיו.

בהריון משקל תקין

לכל שבת יש מוצאי שבת…

הביטוי הצבאי הזה מתאים מאד גם לעניין ההריון. הריון אינו מצב פרמננטי, הוא נמשך תשעה חודשים מחייך שלאחריהם,  קרוב לוודאי שתרצי את חייך ואת גזרתך בחזרה. שמירה על משקל תקין במהלך ההריון משפיעה מאד על אפשרויות הורדת המשקל העודף לאחר ההריון הידוע בכינוי: baby weight.

שאלה: מהי עלייה תקינה במשקל במהלך ההריון ואיך בעצם צולחים את השינוי הזה מבלי לעלות במשקל באופן קיצוני?

תשובה: בשנות השישים הייתה המלצה גורפת לנשים להעלות במהלך ההיריון בין 7-9 קילוגרמים, ורבות מאתנו עדיין נאחזות בהמלצה המיתולוגית הזו, על אף שערכה המדעי התיישן. מחקרים רבים מצאו את הקשר בין הולדת פגים לבין עליית משקל נמוכה מדי בהריון. הדרך המקצועית ביותר לחשב את העלייה המיטבית במשקל היא בהתייחסות למסת הגוף ((BMI ולחשב את השמנת ההריון המומלצת לפיה.

שאלה: כמה מומלץ להעלות במשקל במהלך ההריון?

תשובה: חשוב לדעת, השמנה במהלך ההריון חשובה לך ולעוברך, אך בה בעת יש לנהוג משנה זהירות ולהתייחס לאחוזי ההשמנה הרצויים לך. ראי בטבלה זו סוג של המלצה בלבד, המלצתו של הרופא המלווה היא הקובעת, שכן לו יש את ההכרות הטובה ביותר עם גופך ובאחריותו לסייע לך לשמור על מהלך הריון תקין.

+ אם ה-BMI שלך הוא 19.8 ומטה (תת-משקל), מומלץ לעלות כ-12-18 ק"ג.
+ אם ה-BMI שלך הוא 19.8-25 (משקל תקין), מומלץ לעלות  כ-11-16 ק"ג.
+ אם ה-BMI שלך הוא 25-29 (עודף משקל) מומלץ לעלות כ-7-11 ק"ג.
+ אם ה-BMI שלך הוא 29 ומעלה (השמנת יתר) מומלץ לעלות רק 7 ק"ג.

נשים הסובלות מהשמנת יתר קיצונית, בעת כניסתן להריון חייבות לנקוט משנה זהירות. על נשים אלו להתמודד לעיתים עם קשיים בהריון, הנובעים מתוך מצב של השמנת היתר בו הן נתונות לפני הכניסה להריון, ולפיכך עליהן להשגיח במיוחד על מידת העלייה במשקל. סוכרת או רעלת הריון הן רק שניים מהסיכונים המוכרים, כמו כן ישנה גם עלייה באחוז הניתוחים הקיסריים בקרב נשים בהריון במצב של השמנת יתר קיצונית. עשי ככל יכולתך לקדם את עצמך לקראת לידה טבעית ורגילה.

שאלה: מה מומלץ לאכול במהלך ההריון?

תשובה: חשוב לשמור על תזונה מאוזנת. אכלי באופן מגוון מכל קבוצות המזון: פירות, בשרים, דגים וירקות ואף מוצרי חלב וביצים. יש לך חולשה למתוק? נסי להשתלט עליה ופנקי את עצמך רק כשאת חייבת.
הקפידי לאכול מזונות עשירים בסידן, כמו גבינות, ובאומגה 3, כמו: סרדינים ודגים, הגוף שלך זקוק להם לצורך התפתחות תקינה של העובר. היוועצי עם תזונאית להתאמת תפריט מאוזן, המתחשב במצבך הרפואי ובנסיבות חייך, תזונאית טובה והדרכה צמודה יכולים להיות פיתרון נהדר לסייע לך לווסת את ההשמנה הרצויה.

זכרי, כי בניגוד למה שמקובל לחשוב, את לא "אוכלת בשביל שניים", את אוכלת עבור גופך, העובר שינוי ויש לו צרכים מיוחדים. איזון ופיתוח תודעת אכילה נכונה הם המפתח לעליית משקל מתונה במהלך ההריון והמפתח לחזרה למשקל תקין לאחריו.

עוד בנושא:

הצלחה בטוחה – ניתוחים בריאטריים בחולי סוכרת

אטלס סוכרת 2012: 371 מיליון מקרים בעולם

מחקר: בלון קיבה – גם לבעלי משקל עודף

על הקשר שבין הרגלי אכילה לא נכונים, לחץ ועלייה במשקל

הרצאות החודש במלב"י

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים